25. 10. 2016

Novinka pod lupou: The Young Pope

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

Základní údaje

Název: The Young Pope (Mladý papež)
Žánr: Minisérie / Drama / Historický
Stanice: HBO
Premiéra: 21. 10. 2016
Vysílání: každý pátek dvě epizody
Předskokan: -
Konkurence: -
Tipovačka: –

Kdo?

Tvůrce: Paolo Sorrentino
Herci: Jude Law, Silvio Orlando, Allison Case, Diane Keaton, Javier Cámara, Toni Bertorelli, James Cromwell.

Ve zkratce

Seriál vypráví kontroverzní příběh začátku pontifikátu fiktivního papeže Pia XIII. Pius, rozený Lenny Belardo, je komplexní a konfliktní postava. Je přísný v otázkách poslušnosti a tmářství, ale zároveň mu nechybí spousta soucitu k chudým a slabým. Je to mocný muž, který tvrdohlavě odolává vatikánským dvořanům a nezajímá ho, jak se tento odstup projeví v jeho autoritě.

Belardo musí čelit ztrátě svých nejbližších a neustálému strachu z toho, že ho všichni opustí… včetně Boha. Na druhou stranu se však nebojí vydat se na dlouhou misi s cílem hájit právě tohoto Boha a svět, který ho reprezentuje.

Minisérie vznikla ve spolupráci Velké Británie (Sky), USA (HBO) a Francie (Canal+).

Trailer

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

Papež byl úplně něco jiného, než jsem od seriálu čekala. Tohle bylo vážně divné. Především během první poloviny celou dobu jen sedíte a říkáte si, co to sakra vlastně je. Ve druhé půlce už se začínáte orientovat, ale abyste se náhodou neuvolnili, tak se postupně začíná odkrývat pravá osobnost hlavního hrdiny, který určitě nepatří k lážo plážo týpkům.

Seriál staví především na hereckém projevu Judea Lawa. Ten je v roli naprosto výborný, skvěle mu sedla, pokud se to tedy vůbec dá říct, protože ta postava je opravdu zvláštní. Dobře balancuje mezi vážností, vírou, autoritou, svobodou slova i vtipem. Když otevře pusu, nikdy nevíte, co z něj vypadne jako další. Tedy, ne že by toho namluvil nějak extra hodně. Celých 55 minut má jen asi 550 titulkových sekvencí, což je zhruba polovina toho, kolik mívají 40minutové seriály. Hodně se hraje na atmosféru, kterou vykresluje kamera a střih – dlouhé záběry, zamyšlené pohledy hrdiny a v neposlední řadě pak flashbacky do jeho dětství.

Na seriálu jde hodně vidět, že to není typická tvorba HBO. Stanice ji spoluprodukovala s britskou Sky a francouzskou stanicí Canal+. A nejde jen o to, že zde není nahota, sex nebo drsná mluva, ale právě styl natáčení a zmíněná atmosféra HBO stylu neodpovídá. Hodně se mluví v italštině, ale nijak zvlášť vás to neruší, protože anglické titulky pokrývají i tyto pasáže, takže vždy víte, o čem se postavy baví.

Docela jsem během sledování přemýšlela, jak vůbec někdo mohl papežem zvolit takového sviňáka, jakým Lenny je. Svým jasným opovrhováním kolegů a nadřazeností jim jasně dává najevo, že mu nesahají ani po kotníky. Nutí kněží porušovat zpovědní tajemství, do očí se vysmívá kardinálovi (i když tahle scéna byla asi nejzábavnější) a nakonec naznačí, že dost možná ani nevěří v Boha. Rozhodně jsem zvědavá, o čem dál tenhle seriál vlastně bude a jak skončí. Sledovat budu dál.
 • Jude Law podává skvělý výkon
 • v podstatě ani přes pomalejší tempo (viz zápory) to není nuda
 • zajímavé téma
 • není to seriál pro každého
 • hlavní hrdina je docela škodolibý hajzl
 • až přehnaně romantický a pomalý styl vyprávění a atmosféra
60 %
Mé hodnocení
ragelly

Jsou seriály, které vyhlížíte dlouhé měsíce a zklamou vás. Pak jsou seriály o kterých se dozvíte na poslední chvíli a okamžitě vás zaujmou. Young Pope u mě nepatří ani do jedné kategorie, protože jsem ho rozhodně dlouho nevyhlížel a navíc mě zklamal.

Jako většinu těch, co se o seriálu dozvěděli, mě k němu nalákala účast Judea Lawa, protože to je pan herec. O tom není třeba pronášet zbytečných debat a i tady to předvádí a dokazuje. Jenže smutně musím konstatovat, že to mi bohužel nestačí.

Byl jsem zvědav na kontroverzní drama z Vatikánu a tak úplně jsem se ho nedočkal. Jasně, byl taky závěrečný twist se zpovědí, ale to mi nestačilo. Ze zajímavého námětu se dalo vytěžit víc. Představoval jsem si to více jako projev, který Pius pronášel ve své vizi v úvodu. Navíc upřímně musím říct, že italština mě od toho tady odrazuje. Samozřejmě vím, že tam patří – jsme v Římě a musíme být autentičtí, ale ten jazyk mi prostě nezní tak příjemně. A když jsem se přes několik nudných pasáží dopracoval na konec, tak musím konstatovat, že to nemá nic, co by mě donutilo zapnout druhý díl…
 • obsazení v čele s Judem Lawem
 • zajímavý námět
 • italština
 • mnoho nudných pasáží
 • nic, co by mě u sledování udrželo
60 %
Mé hodnocení
Pajky

Čekal jsem všechno, ale tohle ne. Čekal jsem temný thriller o podsvětí církve nabitý sarkasmem, čekal jsem, že si ani na chvilku nevydechnu, ale… nečekal jsem, že z toho vyleze v podstatě černá italská komedie, ve které se začnete ztrácet po deseti minutách.

První věc je ta, že Jude Law je zde vyloženě jen kvůli jménu. Stovky herců by se na jeho roli hodily více. Na druhou stranu, to co má zahrát, to zahraje, a posouvá postavu úplně někam jinam, než ji chcete vidět. Z mladého papeže dělá téměř mafiána, který až zneužívá posluhovačství a úctu, co k němu ostatní chovají. Upřímně, čekal jsem trochu větší výlet do církevních struktur a procesů, ale celý pilot byla v podstatě papežova one man show. Druhá věc totiž je ta, že jakmile se děj zaměřil na někoho jiného ve Vatikánu, dialogy automaticky přepnuly do italštiny. Pokud chcete The Young Pope sledovat, titulky jsou nutnost.

Ani po pilotu si vlastně nevím, co si o seriálu mám myslet. Na jednu stranu vyznívá jako černá satira přístupu církve, církevních úřadů a samotných katolíků, na druhou stranu vypadá jako osobní odysea člověka, který nechce být tam, kde je, ale musí, a tuto skutečnost si uvědomil příliš pozdě. Ostatně Lennyho zvolení za papeže je jedna kapitola, na které pravděpodobně bude první řada stavět, protože to je nosný bod příběhu, od kterého se vše odvíjí a doposud nikdo divákům nesdělil, proč zrovna tuto událost obestírá tolik tajemství.

Osobně jsem rád, že takový seriál vznikl, těšil jsem se na něj. Po odsledování pilotu mám ale rozporuplné pocity. Čekal jsem opravdu něco jiného a možná by bylo lepší, kdyby seriál vyměnil režiséra. Paolo Sorrentino, ač držitel Oscara, se nepohybuje tam, kde by seriál měl podle mě být a přináší do něj postupy, které se nehodí (například to, že první čtvrtina epizody je „jen“ sen). Moje hodnocení se zatím odvíjí od pilotní epizody a v duchu doufám, že ho po konci řady budu moct zvednout.

Doporučuji sledovat: ANO, ale když se tomu vyhnete, asi se nic nestane.
 • černý humor papeže
 • směřování seriálu
60 %
Mé hodnocení
Seraphine313

Plánujete dát novince šanci? Nalákal vás popis děje nebo trailer? Nebo si raději počkáte na první reakce diváků, než se rozhodnete, zda sledovat?

Další díly seriálu
Kdo nesdílí není Čech! 
Pajky

Pajky

Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio.
Poslední komentáře7zobraz všech 7 příspěvků
Pan Citron

Pan Citron

Osobně moc nemusím seriály HBO kvůli zdlouhavě zbytečným scénám a v kombinaci se Sorrentinem jsem měl...
před 220 týdny
Petlinek

Petlinek

Příjemný šok, který nezanechal škody, pouze jisté rozčarování nad naprostou neúctou k Papežskému...
před 217 týdny
Exredaktorka

Exredaktorka

Ten historický žánr je tam dobře?
před 107 týdny
Další články k tématu