27. 10. 2016

Novinka pod lupou: Kosmo

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

plakát

Základní údaje

Název Kosmo
Žánr Komedie / Satira / Minisérie
Stanice Česká televize
Premiéra 23. 10. 2016
Vysílání neděle, 21:35 hodin
Předskokan
Konkurence
Tipovačka

O čem to je?

Kosmo se věnuje hlavně českým mindrákům, ale nezůstává uzavřeno jen v tuzemské kotlině – vtahuje do své ironické hry i Američany, Rusy, Číňany, Poláky a Slováky. Začíná nenápadně, na louce pod Cukrákem, pak se však přes Čínu dostane – za pomoci digitálních i klasických triků – do vesmíru a v lodi s významuplným jménem ŘÍP 1 možná i na vytoužený Měsíc. Zapomenutý a vytunelovaný státní projekt je totiž kvůli hrozící likvidační pokutě z Evropské unie bezpodmínečně nutno dotáhnout.

Celé výpravě velí kapitánka Musilová. „Jejím úkolem je připravit chlapce na to, aby let zvládli. Dvacet dva let strávila v Americe a jejím hlavním heslem je Pravda. To znamená, že nerozumí ani lži, ani humoru. Je vlastně nejčistší postavou celého seriálu. Zahrát si ji bylo pro mě občas oříšek, protože sama mám ráda černý humor a najednou jsem na něj nemohla reagovat,“ popisuje postavu Musilové její představitelka Jana Plodková.

„Seriál Kosmo pro mě byl od počátku velká výzva. Nejen proto, že sitcom je v našich končinách žánr ne úplně probádaný, ale také proto, že jde o sitcom, který se z části odehrává ve vesmíru,“ říká o složitosti žánru režisér Jan Bártek a dodává: „Mojí úlohou bylo vymyslet, jak to všechno – startování raket, stav beztíže a podobné hračičky, v našich sitcomových podmínkách natočíme tak, aby se divák smál, ale abychom nebyli úplně k smíchu my.“

Trailer

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

Satira aneb musíte umět číst mezi řádky. Tento seriál určitě není pro každého. Nejde o komedii, kterou by si masy lidí pustili po náročném dnu v práci a využili ji k půlhodinovému odpočinku a nepřemýšlení. Tady přemýšlet budete, ale přitom se budete i královsky bavit.

Jde o český projekt, ale to, s jakou nadsázkou, humorem a hereckými výkony se zde setkáte, byste asi hádali jinou zemi původu. Jde o závan čerstvého vzduchu mezi současnou českou tvorbou, která se dá charakterizovat jako vykradačské průměrné kriminálky s nepůsobivým obsazením. Tady je každá postava svým způsobem jedinečná a geniální. Jejich vzájemné interakce jsou ale tím pravým, co vás dokáže zvednout ze židle.

Musím vyzdvihnout především hlavní hrdinku. Její neuvěřitelná naivita je výrazným a neokoukaným zdrojem humoru. To, jak se ze dne na den začala rychle učit zkažené praktiky svých kolegů, bylo sice trošku přitažené za vlasy (přece jen kolik měsíců už s nimi trénovala, tak jak je možné, že téma lží a nepravd přišlo na řadu až nyní?), i přesto ale šlo o hodně povedený detail v hrdinčině charakteru.

Co jsem se tak zhruba dozvěděla, abyste si mohli udělat lepší obrázek o tom, jak zdatně si seriál bere na paškál současnou českou politickou scénu, je lepší mít nakoukáno víc epizod. Ideálně si nechte všech pět půlhodinových epizod této minisérie na jeden krátký a zábavný maraton. Pro všechny, kteří se alespoň trošku zajímají o současnou politickou scénu, je let na Měsíc v podobě Kosma prostě povinnost.
 • chytře napsaná satira
 • neokoukané téma i žánr
 • výborné herecké výkony
 • spousta zábavných momentů
 • není to seriál pro masy
 • nejde o oddychovku
 • abyste pochopili většinu skrytých významů, je třeba se orientovat na české společenské a politické scéně
80 %
Mé hodnocení
ragelly

Seriály České televize mám ráda. Hlavně z jednoho důvodu. Žádné reklamy. Ono se to nezdá, ale člověka to úžasně vtáhne do děje. O to víc mě mrzí, že tolik seriálů na ČT nesleduji. Změní to KOSMO?

Upřímně, na tenhle seriál jsem slyšela oslavné názory už snad pár měsíců předem, ale nebýt téhle rubriky, asi bych se nepřiměla tuhle novinku sledovat. Což by asi byla škoda, protože tohle je paráda. Nikdy bych nečekala, že se dá vzít takové to typické „čecháčkovství“ a převést ho do seriálové podoby. A pak ho navíc zkombinovat s naprostou šíleností, přibalit pár moc pěkných easter eggů… Ale očividně to jde.

Politika je pro mě něco jako historie. V 99,9 procentech případů mě hrozně nebaví ji sledovat. A to jak v reálu, tak ve filmech, seriálech a všude, kam se dá strčit (i když kvůli tomu asi přicházím o spoustu dobrých seriálů). V KOSMU je sice politiky víc než dost (vlastně je to celé tak trochu politika), ale celé je to podané tak trochu stravitelnější formou a i když je politika jedním z hlavních témat, jedná se spíš o její zesměšnění než cokoliv jiného. A s tím možná budou mít problémy lidé citliví na místní politický systém.

Jelikož se KOSMO prohlašuje za sitcom, byla by škoda nezhodnotit i tuto kategorii, už jen kvůli zjištění, zda si tak KOSMO říká oprávněně… Upřímně? Říká. Jestli se u některých sitcomů člověk jednou za epizodu pousměje, tahle novinka je natolik v extrému, že se člověk s menšími přestávkami směje celý díl, a to možná i proto, že o nějaké uvěřitelnosti tu vůbec nemůže být řeč.

S tím nečekaně ale souvisí i jeden problém, nebo asi spíše upřesnění vhodné věkové skupiny. KOSMO je zkrátka takový hodně puberťácký seriál. Čímž nemyslím americky puberťácký ve stylu romanťáren či exkrementálních komedií. Zkrátka vyžaduje mysl, která se neurazí kvůli politickým narážkám. Protože prostě stejně jako velká spousta mladých sice povědomí o politice má, ale zas ji tolik neřeší. Takže prostě vyžaduje nějaký nadhled.

Já jsem moc příjemně překvapená, sama jsem nečekala, že mě tak moc dokáže pobavit česká povaha (i porovnání s mentalitou jiných národností je zábavné). Osvěžující je i uvolněnost, která minimálně z pilotu čiší, a je kouzelné, že si tvůrci dokonce dovolují pobavit diváky na účet stanice. V Česku moc sitcomů nevzniká (a když už, tak je má v 90 % případů na svědomí právě ČT), takže když si člověk může začít myslet, že nám tu scenáristé zvládají vymýšlet jen kriminálky, o to příjemnější je vidět, že když se chce, tak to jde, a to i bez toho, aby se přejal nějaký „cizí humor“. Zatím nedokážu říct, jaké to bude, až odezní ten prvotní šok, či nedejbože jaké by to mohlo být při dalším sledování. Než to zjistím, tak musím chválit, protože mi tato šílenost prostě sedla.
 • je to velmi, velmi, velmi české
 • je to velká šílenost (pokud šílenost někomu vadí, tak ať si to zařadí k mínusům)
 • ČT easter eggy
 • spousta vtipů
 • lidé citlivější na politiku by seriál mohli brát až jako urážku
 • sice se to sem tak nějak hodí, ale člověk si musí zvyknout na větší koncentraci klení
90 %
Mé hodnocení
Drunk_Queen

Dáte novince šanci? Zaujal vás popis nebo trailer? Nebo si počkáte až na více ohlasů a podle toho se rozhodnete, zda sledovat?

Další díly seriálu
Fungujeme na liky! Motivuj nás! 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře10zobraz všech 10 příspěvků
Koldik

Koldik

Nuz trailer fajn, hodnotenie dobre, mohli by sme susedom dat sancu...
před 203 týdny
Mačeta

Mačeta

Abych pravdu řekla tak se na to musí člověk podívat dvakrát aby pochopil o co tam de ale ně kteří ne...
před 200 týdny
Mačeta

Mačeta

je to dobrý seriál
před 200 týdny
Další články k tématu