28. 10. 2016

Novinka pod lupou: Freakish

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

plakát

Základní údaje

Název Freakish
Žánr Drama / Horor / Thriller / Postapokalyptický / Sci-Fi
Stanice Hulu
Premiéra 10. 10. 2016
Vysílání celá série naráz
Předskokan
Konkurence
Tipovačka

O čem to je?

V místní chemičce dojde k výbuchu, který zničí téměř celé město. Naštěstí místní střední škola je od místa vzdálená dost na to, aby zůstala stát. Studenti, kteří jsou zrovna po škole nebo na hřišti, se ve škole schovají. Venku totiž není bezpečno, všude je mlha a nikdo neví, jak město, jejich přátelé a rodiny dopadli. Hrdinové ale brzy přijdou na to, že musí bojovat o přežití, když se začnou objevovat zmutované zrůdy, ve které se zasažení lidé po výbuchu chemičky proměnili.

Trailer

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

Tohle bylo hodně dobré. Opět jeden ze seriálů, o kterých jsem předtím neslyšela, takže jsem netušila, do čeho jdu. Hulu ale tentokrát válí. Bavila jsem se od mírně trapného romanticko-komického začátku až po naprostý obrat o 180°, když se ze vztahovky rázem stalo postapo a sci-fi s hororovými prvky.

Seriál mě zaujal především svým obrovským potenciálem. Osobně bych uvítala, kdyby se příběh ubíral trošku jiným směrem, ale ani tohle mě vůbec nezklamalo. Když se běželi schovat do toho podzemního bunkru, čekala jsem, že tam budou muset být mnohem delší dobu, třeba i roky, a potom když vyjdou ven, tak svět prostě nebude vypadat stejně. Takhle po dvou minutách všichni utekli ven a tím, že se rozprostřeli po celé škole, to trošku ztratilo šťávu. Hlavně ale nevím, jak by se mohli před virem uchránit jen pomocí zavřených oken a dveří, podle mě by to prosáklo dovnitř bez sebemenších problémů. Každopádně zatím to je takto a když si odmyslím svoje představy, tak to funguje.

Herci jsou fajn. I když to vypadá na první pohled typicky (nerd, drsná kráska, šikanovač, jeho zhulený kámoš atd.), tak nikdo není vyloženě zlý nebo nudný.

Jedinou výtku, kterou bych pilotu udělila, je to, že šlo jen o dlouhý úvod k hlavnímu příběhu. Stala se klíčová věc, ale v podstatě až v posledních deseti vteřinách jsme viděli / dozvěděli se, co za důsledek tato klíčová věc bude mít. Po prvním díle tedy moc nevím, kam se seriál bude dál ubírat. Každopádně na to jsem rozhodně zvědavá a těším se na další epizody. Doufám, že budou stejně zábavné a rychle utíkající, jako byl pilot.
 • překvapivě dobré a zábavné
 • neotravné postavy
 • byla jsem napnutá jako kšandy po celou dobu
 • ubírá se to trošku jiným směrem, než jsem si představovala
 • vážně je škola tak vzduchotěsná?
 • abyste pochopili většinu skrytých významů, je třeba se orientovat pilot je jen dlouhá představovačka
80 %
Mé hodnocení
ragelly

Mám takový nemilý zvyk. Ve chvíli, kdy se rozhoduji, zda se na nějakou novinku dívat, se podívám na její profil, přečtu si, o co se jedná,… Jenže ve chvíli, kdy se na novinku skutečně začnu dívat, nemám ponětí, o co jde. A nezáleží na tom, jestli mezi krokem jedna a dvě uběhlo jen pár hodin nebo… pár dní například.

U Freakish jsem měla podle názvu dojem, že jdu sledovat nějakou komedii. Ono člověk podle názvu člověk zkrátka často nepozná, zda se tentokrát jedná o komedii se šílenou ženskou, či o thriller nebo horor. Pak se začne dívat a podle prvních pár minut mít dojem, že se kouká na nějakou romantickou komedii z prostředí střední školy. Pak ale dojde ke zvratu a člověk si najednou začne říkat, že tady něco nesedí.

Když člověk konečně pochopí, že se jedná o horor, celková atmosféra pilotu není špatná. Krom toho se tu najde i pár zajímavých postav. Je fajn, že tvůrci dokázali i na diváka převést takový ten pocit zmatenosti, že divák stejně jako postavy neví, co se vlastně děje a proč (i když u mě to možná bylo umocněno tím, že jsem vážně neměla ponětí, co se vlastně děje).

Pilot má velký spád, což je dáno hlavně jeho délkou. Ve chvíli, kdy se objeví závěrečné titulky, člověk odpustí jakoukoliv „roztahanost“ úvodních představovaček a zmateně se ptá: „To je nějaká znělka, že jo? Asi nějaká prodloužená. Počkat, ono se mi to vyplo? To mám nějakou špatnou verzi?“.

I když nemám pocit, že by Freakish nějak zvlášť mezi ostatními kousky podobného žánru nějak vyčnívalo, rozhodně nemůžu říct, že by tenhle seriál byl špatný a že by nestálo za to s ním ztrácet čas. I když on ani ten argument se ztrácením času by neměl, vzhledem ke směšné délce jedné epizody, význam.
 • lehce šokující délka
 • zajímavá atmosféra
 • zmatenost
 • občas zbytečné scény pro seznámení se s postavami
 • není to až trochu moc fantasy si představovat, že škola odolá chemickému úniku? já tedy porovnávám s tou svojí, ale stejně!
60 %
Mé hodnocení
Drunk_Queen

Freakish se snaží vydávat za horor, ale je to horor? Podle mě spíš ukázkový příklad teen žánru, který je zkombinovaný s jiným, tentokrát s apokalyptic­kým/hororovým. Funguje toto spojení?

Pilot utíká rychle, což je způsobeno tím, že trvá necelou půl hodinu. Tempo tím pádem má spád, naštěstí se tvůrcům podařilo vybalancovat dostatečně natolik, že nepůsobí ani příliš urychleně. Premisa je zajímavá a při jiném úchopu rozhodně mohla být zpracována napínavě a zajímavě. Hulu se to však podařilo jen nějak napůl…

I s tím, že triky jsou velmi špatné, by mohlo jít o zajímavé survival drama. Bohužel, se spíš příběh motá kolem teenagerovských problémů, stereotypických postav, které jednají velmi nereálně a stihne se to ukázat už v úvodní dvacetiminutové epizodě. To pilot hodně sráží na kolena, protože v některých částech je atmosféra překvapivě kvalitní na poměry low-budgetového seriálu. A kdyby se víc zaměřil na to, jak se snaží se situací postavy vypořádat, ne jak se snaží vypořádat se svými osobními problémy, rozhodně by byl můj názor zcela opačný. Takhle to bylo po dokoukání pilotu jen… „meh“.

Herci asi ani nestojí za řeč, jsou tu ty kvalitní výjimky, většina je však mizerná a ještě víc ubírá na reálnosti. Celkově mě to bavilo o dost míň, než jsem čekal, ani na guilty pleasure to nemá… Jednoduše to je podprůměrné laciné teenagerovské béčko, které se snaží hrát si na survival horor. Ale nedaří se mu. Svoje fanoušky si to asi najde, já se ale mezi ně nezařadím.
 • stopáž
 • herci
 • CGI
 • teen dějová linka
40 %
Mé hodnocení
Esgalnor

Dáte novince šanci? Zaujal vás popis nebo trailer? Nebo si počkáte až na více ohlasů a podle toho se rozhodnete, zda sledovat?

Další díly seriálu
Za každej like dostane autor bonbón! 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře10zobraz všech 10 příspěvků
007.dany

007.dany

Tak tohle moc dobře nevypadá.
před 225 týdny
Koldik

Koldik

hm no neviem, nejak ma ten trailer nenadchol... hodnotenie ako tak... no neviem este musim uvazovat... :)
před 225 týdny
ragelly

ragelly

Dokoukáno. První díl byl super, pak to šlo docela rychle do průměru. Jde z toho cítit low budget a...
před 10 týdny
Další články k tématu