Facebook Twitter E-mail
10. června 2012

Dokument o Andym Whitfieldovi má šanci spatřit světlo světa

Když herec Andy Whitfield v posledních měsících svého života bojoval s rakovinou, každý svůj krok natáčel na kameru. Výsledkem je dokument Be Here Now.

Whitfield byl diagnostikován po ukončení natáčení první řady Spartaca, kde hrál hlavní roli, která mu přinesla světovou slávu. Herec si prošel několika koly chemoterapie a vypadalo to, že nemoc je na ústupu. Při fyzických testech před začátkem natáčení nových dílů Spartaca však vyšlo najevo, že se rakovina vrátila zpátky. Lékaři mu dávali pouze 25% šanci na přežití.

Když na herce čekala další vlna léčeb, dohodl se s manželkou Vashti, že vše začnou dokumentovat. „Naše minulá zkušenost.. bylo to těžké a cítili jsme se osaměle, měli jsme spoustu otázek,“ tlumočí jejich slova Whitfieldův manažer Sam Maydew. „Chceme upozornit na tuto léčbu, aby se ostatní, kteří si tím také prochází, necítili sami.“

Na Oskara nominovaná dokumentaristka Lilibet Foster, jejíž rodina pochází ze stejného města jako Whitfield, se do projektu ihned pustila. Následující rok strávila s hercem a jeho rodinou, zaznamenávala náročnou chemoterapii a cestovala s nimi do Indie, kde herec dal šanci východní medicíně.

Poté, co se rakovina vrátila, si Whitfield a jeho žena nechali udělat stejná tetování „Be Here Now“, která podle Fosterové symbolizovala fakt, že „vzali léčbu do svých rukou“. Toto tetování se stalo inspirací pro název dokumentu. „Andy a Vashti byli neuvěřitelně shovívaví, otevření a přístupní tomu, že je kamera pronásledovala během jejich nejtěžšího životního období,“ řekla Fosterová. „Ve filmu je zaznamenaná také jejich nádherná love story, stejně jaho Andyho inspirující přístup k léčbě. To vše dalo vzniknout krásnému, poetickému a inspirujícímu dokumentu.“

Štáb přestal natáčet v září loňského roku, týden před Andyho smrtí. Poté se ještě nějaké scény dotáčely, přešlo se k editování a post-produkci. Tým ale potřebuje ještě dvě stě tisíc dolarů, aby mohl být film dokončen. Proto se nyní obrací na hercovy fanoušky.

„Důvod našeho jednání je ten, že velká část Andyho fanoušků je na internetu. Toto je způsob, jak jim dát možnost podílet se na tvorbě filmu,“ říká Fosterová. Byla vytvořena webová stránka, kam fanoušci mohou přispívat libovolnou částku, minimálně však jeden dolar.

Podle toho, jak velký příspěvek dají, obdrží fanoušci speciálně vyrobený náramek Be Here Now, doplňkové předměty ke Spartacovi, telefonní chat s Whitfieldovým kolegou a přítelem Jai Courtneym, podepsanou společnou fotku jeho s Andym, přívěsky podobné těm, které Whitfield nosil, nebo dosud nezveřejněnou fotku herce. Některé z věcí poskytuje stanice Starz, která projekt podporuje (dovolila v dokumentu využít dosud neviděné behind-the-scenes záběry ze Spartaca). „Toto je způsob, který fanouškům dává možnost přivést Andyho příběh k životu a tím splnit jeho přání, aby jeho odkaz žil dál,“ řekla dokumentaristka.

Zde je trailer, ve kterém Jai Courtney dokument představuje:

Líbilo se? Kdo nelikuje není SerialZoňák!
ragelly
Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

Michellita
před 279 týdny
Přidávám se k řadě rozbrečených... Spartaka jsem sice nesledovala, ale mám...
IrmaVep
před 279 týdny
Díky za pěkný článek... Věřím, že ty peníze vyberou... Ach jo. Vypadá, že to...
ragelly
před 276 týdny
Cvičně jsem koukla na tu webovku, kolik mají vybráno (odkaz uvnitř článku).. a...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY