Facebook Twitter E-mail
11. listopadu 2017

SerialZone slaví narozeniny!

První dekáda je za námi! Z miniaturního fanouškovského webu o seriálech jsme vyrostli ve velikána, kde se schází všichni seriáloví fanoušci. Díky vám všem za to, že tu jste s námi, protože bez vás by to nešlo!

A je to tady zase. Dnes je 11. listopadu 2017 a kromě některých z vás slavíme narozeniny i my. Jak už jste asi poznali z našeho hlavního obrázku a perexu, tohle nejsou jen tak ledajaké narozeniny. SerialZone je tu s vámi a pro vás totiž již dekádu! Je to tak, deset let uteklo jako voda a my jedeme dál spolu s vámi. Seriálů přibývá skoro stejně jako seriálových fanoušků, aféry hýbou světem. Lidé stárnou, dospívají, mění se jim vkus, mnohdy se od seriálů přesunou k jiným zálibám. Ti, kteří s námi začínali jako teenageři nebo vysokoškoláci, už mají rodiny. Deset let je opravdu dlouhá doba, i když se to vůbec nezdá; vždyť o tom zpívají i Chinaski v jejich novém singlu.

Ale pojďme zpátky k nám a naší rekapitulaci uplynulých 12 měsíců. Na SerialZone toho najdete tolik, že by to chtělo pořádnou infografickou nudli, abychom do ní vše přehledně zahrnuli a vy jste měli mapu toho, co všechno u nás můžete využít za super vychytávky. Nicméně se alespoň v rychlosti poohlédneme za drobnými novinkami, které jsme si pro vás přichystali za poslední rok.

Ponarozeninový shon

Jako dárek k devátým narozeninám jsme vám dali náš unikátní komiks SZvsSvět. Ten tedy slaví již první rok úspěšného tažení, ihned se z něj stala jedna z vašich nejoblíbenějších rubrik, kterou každou neděli dychtivě čtete a komentujete, za což vám nesmírně děkujeme! Nápadů na další vydání je pořád hodně, takže s komiksem rozhodně neplánujeme brzdit, právě naopak.

Hned po minulém narozeninovém článku jsme začali pilně makat na adventním kalendáři. Advent je dost možná to, co vás na náš web poprvé zavedlo (a už jsme vás odtud nepustili :-) ). Na míle daleko je to vaše nejoblíbenější serialzoňácká zábava, hádáte celých 23 dnů do Vánoc jako diví. Kromě našeho seriálového adventního kalendáře jsme pro vás loni přichystali novinku. Na podzim 2016 jsme totiž do světa vypustili novou verzi našeho bratrského webu KFILMU.net, který se může již rok pyšnit luxusním moderním novým kabátkem. Při té příležitosti jsme se rozhodli, že když je vám jeden kalendář málo, tak vám přichystáme dva. Měli jste proto možnost hádat jak na SerialZone, tak i na KFILMU, tedy celkem 46 rébusů. To je solidní výkon, co říkáte?

Všechny příznivce adventního kalendáře jistě potěší, že ani letos vás o tuto zábavu neplánujeme připravit. Již od 1. prosince se proto můžete těšit na nové hádanky, jejichž vyřešení bude pro vás sladší než klasická cukrovinka z čokoládového kalendáře. Tak co, už se těšíte?

Vánoční statistiky

Po adventu následovaly Vánoce, které se doma u každého z vás nesly ve znamení nových dárečků, ale i dohánění starých restů ve watchlistu. A nejen resty, ale na poslední chvíli se odsledované a odškrtnuté epizody zaznamenávaly také do statistik pro rok 2016. Již podruhé jsme vám nabídli souhrn Můj rok na SerialZone, kde přehledně vidíte svou seriálovou aktivitu – kolik epizod jste který měsíc viděli, jak moc jste komentovali v diskuzích, kolik seriálů jste si nově oblíbili, kolik jste jich celkem ohodnotili a tak dále. Statistiky Můj rok naleznete na svém profilu, což už jistě všichni víte. Jak jste na tom letos? Překonáte minulý rok? Nebo stále více nestíháte a resty se vám kupí na stále větší hromadu?

Na Můj rok 2017 se můžete těšit opět hned při novoročním přípitku, tak k nám nezapomeňte dorazit, ať si vzájemně můžeme popřát ještě lepší seriálový (i osobní) rok 2018!

Jak na Nový rok, tak po celý rok

Do roku 2017 jsme vstoupili s vervou a odhodláním připravovat pro vás stále více zábavného obsahu. Kromě statistik Můj rok jsme proto hned na Nový rok, tedy 1. 1. 2017, vydali hned dvě nové článkové rubriky. První z nich je SLDH neboli S lupou do historie. Pravidelně dvakrát týdně, ve středu a v neděli, vám přinášíme pohled do více či méně vzdálené minulosti a sledujeme pilotní epizody seriálů, které již důvěrně známe a milujeme. Pomalu se blížíme ke stovce vydaných článků v této rubrice, která je zpestřením a doplněním sesterské Novinky pod lupou.

Kromě toho jsme vydali vůbec poprvé také novou rubriku VLS – Velká seriálová výročí. Pokud vám nic neříká, pak buď nečtete pozorně, nebo tu s námi jste kratší dobu. Jde totiž o přehled, který vychází (bude vycházet) jednou za rok. V něm se vždy přehledně dočtete, které seriály budou mít v daném roce významné výročí. Letos slavila spousta stálic, např. Stargate, Buffy, Firefly a mnoho dalších. Celý přehled si můžete přečíst přímo v článku.

Stále se zvětšujeme

V narozeninovém článku z roku 2016 jsem vám prozradila, že máme již více než 110 tisíc registrovaných uživatelů. Je mi velkým potěšením, že i letos můžeme zvednout číši směrem k vám a připít si na vaše zdraví a přízeň. Letos nám totiž přibylo více než 17 tisíc nových uživatelů, je jich u nás proto už přes 120 tisíc! Nováčci, vítejte u nás a věřte, že pokud milujete seriály a přijdete si divní, tak a) nejste b) sem stoprocentně patříte a budete se tu cítit jako ryba ve vodě. Dost možná zjistíte, že jste vlastně ještě normální, protože tady máme pár extrémů, třeba lidi, kteří za rok kouknou na 250 pilotů a tak… :-)

Tímto vám slibujeme, že opět omezíme spánek alespoň o další hodinu denně (a zbydou asi tak čtyři…), abychom pro vás neúnavně (no, možná lehce únavně) připravovali další vychytávky, novinky, překvápka. Máme toho na skladě opravdu hodně, takže se těšte, jak bude vypadat příští narozeninový článek. Já osobně už se tak nemůžu dočkat, že ho snad začnu psát hned, jak dokončím tento, protože tyto novinky budou prostě a jednoduše bomba, ze které padnete na zadek! Víc vám ale neřeknu, vše vám postupně představíme v následujících 12 měsících :-)

Ještě než přejdeme na další rekapitulace, hodí se malé každoroční statistiky. Najdete u nás téměř 12 000 seriálových profilů, téměř 60 000 epizod s obsahem, stovky milionů epizod jste si odškrtli ve watchlistu a napsali desetitisíce nových názorů k seriálům. Opakování je matka moudrosti, proto znovu zdůrazňujeme, že tento web funguje především díky vám, seriálovým fanouškům, kteří spolu s námi tvoříte naši úžasnou komunitu, ve které vítáme stále nové členy. Fruiko si tenkrát před deseti lety určitě ani nedovedl představit, jak jeho skromný projekt točící se kolem jeho oblíbených seriálů nakonec vyroste. Desítka na krku a SerialZone stále vzkvétá! Jen tak dál, choďte k nám, diskutujte s námi, odškrtávejte epizody, pište názory, souhlaste s námi, odporujte, prostě buďme v kontaktu. Vždy vás tu rádi uvidíme.

V neposlední řadě musím zmínit i mou parketu, tedy články, kterých máme již přes devět tisíc a v příštím roce jistojistě budeme slavit kulatou desetitisícovku!

Úspěch tkví v detailech

Několik novinek, které jsme na webu v uplynulém roce přichystali, jste možná ani neznamenali. Některé byly určeny pro vás, některé zase usnadnily práci našim redaktorům, kteří zde dřou ve všech ohledech, ať už je to schvalování titulků, zakládání seriálů a epizod, psaní článků, doplňování zajímavostí, hudby k epizodám, záhlaví a plakátků, nespočet údajů a fotografií k osobnostem… ne všechnu práci uvidíte naservírovanou na velkém talíři, nicméně každý den ji berete (bereme) jako samozřejmost, ale sluší se redaktorům poděkovat za to, že se nám o web starají a udržují jej aktuální.

Nejčerstvější novinkou z října je přechod z http na https, aby byla vaše osobní data více chráněna. Viditelný rozdíl samozřejmě není, ale můžete mít klidnější svědomí, že vše, co se přeposílá mezi vašim počítačem a serverem, odchází v zašifrované podobě. A ano, pokud vás to zajímá, googlila jsem si, k čemu https vlastně je :-D S je navíc jako Secured alias zabezpečený. Tak, a víte to. Nebo spíš to vím já, technický analfabet.

Ve fóru se hromadí vaše dotazy, návrhy, prosby a podobně. Aby se v nich redaktoři lépe vyznali a nedělali zbytečnou práci podruhé, v hlavních fórech se žádostmi vznikly checkboxy. Boxíků si opět skoro ani nevšimnete, ale redaktoři díky nim můžou označit, že danou prosbu splnili, aby se tím již někdo další nemusel zabývat a vy jste měli zpětnou vazbu, jestli vaše připomínka nešla vniveč.

Jako poslední věc tu máme jednu příjemnou vychytávku pro všechny registrované uživatele. Nyní můžete i zpětně přesně zjistit, kdy jste se na co koukali. Kdykoliv totiž přijdete na profil epizody, v boxíku s hodnocením vidíte, kdy jste si ji označili jako viděnou. Fruiko nám tuto funkci zpřístupnil i zpětně, takže pokud jste si ve watchlistu odškrtli nějaký díl třeba v roce 2011, na profilu dané epizody to uvidíte. Pokud hodnocení zrušíte a epizodu ohodnotíte znovu, ruší se i původní datum a přepíše se na to aktuální. Každopádně je to fajn, ne? Když se např. v SLDH objeví seriál, který jste viděli komplet, vy se z nostalgie mrknete na jeho profil a můžete se podívat, který konkrétní den jste tento díl viděli.

Zábava na Facebooku

Ne každá novinka, kterou vymyslíme, je realizovatelná přímo na webu. V tomto ohledu nás letos zachránil Facebook. Všichni, kteří na tuto sociální síť nezanevřeli, totiž mohli hrát naše zábavné hlasovací souboje ze seriálového světa. Souboj o nejlepší seriál vyhrál Sherlock. Ze zrušených seriálů v sezóně 2016/17 jste určili, že vám nejvíce bude chybět Castle. Jako nejlepší seriálovou postavu jste ve tvrdém souboji nakonec prosadili Jacka O'Nealla ze Stargate SG1. A jen tak pro zábavu jsme hlasovali přes léto i o vítězích v jednotlivých kategoriích tohoto ročníku SerialZone Awards.

Podzim jsme si na Facebooku dali jako odpočinkový, nicméně pokud navrhnete dobré téma pro další souboj, rozhodně se můžeme inspirovat, abyste z naší strany měli kromě webových her jako Postergame, Tradegame, KNP, Šibenice a dalších také tuto obrázkovou lajkovací zábavu.

Zvětšujeme komunitu

O KFILMU.net už jsem zmínku hodila. Oba weby jsou hodně propojené, protože to jsou oba vášnivé projekty našich milých šéfů Fruika a megawira. Proto jsme si řekli, že nebude na škodu udělat spojitost nejen v této tvůrčí podobě, ale i v té uživatelské. Proto máte možnost propojit si profil na obou webech a najít své filmové přátele na SerialZone a seriálové přátele na KFILMU. Zjistíte, jestli máte stejný vkus v obou odvětvích zábavního průmyslu, můžete si na KFILMU komentovat statusy na Timeline a mnoho dalšího.

Seznamte se se seznamy

Pravděpodobně největší novinkou uplynulého roku jsou Seznamy. Jde o způsob, jak se vyřádit a rozkouskovat si seriály do takových kategorií, jaké chcete. Seznamy můžete mít soukromé i veřejné, aby si je mohli prohlížet i další zájemci. Pokud by např. vás zajímalo, co mají ve svých seznamech ostatní, můžete se mrknout na výpis veřejných seznamů.

SARS neboli sledovanost a ratingy seriálů

Dost už ale rekapitulací, pojďme se podívat na to, co jsme si pro vás přichystali jako dárek k narozeninám. Možná se teď divíte, proč je tu v nadpisu SARS, který máme již u nás na SerialZone zaběhnutý dlouhé roky. My jsme se ho totiž rozhodli upgradovat tak, abyste z informací obsažených v článcích mohli těžit kdykoliv, a to i zpětně.

Již příští týden se vám na profilech seriálů objeví nová záložka – sledovanost. Kdykoliv se do ní podíváte, uvidíte v ní přehledně pod sebou rating i celkové diváky jednotlivých epizod. Jde o výborný nástroj k tomu, abyste si udrželi povědomí o tom, jak si váš oblíbený seriál sledovanostně vede, jestli v průběhu sezóny příliš neklesá a podobně. Nebo pokud máte oblíbeného seriálového veterána, můžete porovnávat, jak si jeho čísla stojí v porovnání s minulými řadami (nápověda: většinou klesají a klesají).

Takhle vás už nepřekvapí pre-Upfronts seriálová jatka, kdy se do nebe dostávají desítky seriálů, a to většinou právě kvůli nízké sledovanosti. Sledovanost i rating jsou vázané na SARS články a propisují se do tabulky vždy, když dojde k aktualizaci a doplnění Finálních čísel.

Jen jedna poznámka k této novince: Není v našich silách doplňovat sledovanost několik sezón zpátky. Je proto pravděpodobné, že u starších seriálů žádná čísla nenajdete a u těch, které již několik sezón mají za sebou, se v tabulce objeví až pozdější série. Nicméně od sezóny 2017/18 by již mělo být vše aktuální jak u seriálů Velké pětky, tak i u seriálů z kabelovek.

SZCon 2017

Jak se slaví narozeniny? No přece srazem! Už dnes od 18:00 hodin se proto uskuteční v pořadí již čtvrtý SZCon. Pokud jste nějakou náhodou dosud žili v jeskyni a nevšimli jste si našeho říjnového propagačního baneru na hlavní stránce, samostatného článku a jeho víceméně stále aktuální diskuze, případně několika upozorněních na Facebooku, tak považujte tuto informaci za další připomínku toho, že se na všechny z vás budeme těšit Fruiko, megawir i já dnes od šesti v pražském podniku BOWLING CELNICE.

Zábava pojede minimálně do dvou hodin do rána, než nám zavřou dveře před nosem. A zcela jistě se najdou takoví, kteří budou čekat na ranní vlakové nebo autobusové spoje, takže se poté velká část lidí přesune do některého z nonstop podniků v okolí, kde se bude pít a povídat až do rána. Samozřejmě nebude chybět trofej, kterou dostanou všichni, kdo se za námi přijdou podívat (ideálně pokud se přihlásíte, abychom měli i zpětně k dispozici vaši přezdívku a nemuseli složitě dohledávat, kdo tam skutečně byl).

Pokud tedy náhodou jste dnes večer v Praze, přijďte za námi, nebude chybět bowlingový turnaj i nějaké to překvápko :-)

Slovo na závěr

Na závěr chci naší milé SerialZone k luxusním desátým narozeninám popřát jen to nejlepší. Ať je náš další rok ještě lepší než ten předchozí. Ať máme stále nové a nové fanoušky, kteří se u nás zabydlí a již nebudou chtít jinam. Přeju jí, aby redaktoři i nadále pracovali svým nadlidským neúnavným tempem a zdokonalovali každičký aspekt této mimořádné databáze. A především jménem oslavenkyně děkuju vám všem, kteří jste byli ochotní dočíst text až do tohoto bodu. Díky za pravidelnou přízeň, za to, že se k nám vracíte, že se vám u nás líbí a že nám svou spokojenost dáváte hlasitě najevo. Hodnoťte, komentujte, účastněte se našich soutěží a anket, prostě nás mějte rádi. Protože vše, co děláme, děláme pro vás.

Všechno nejlepší, SerialZone!

Co popřejete k jubilejním desátým narozeninám SerialZone vy? Jak dlouho už k nám chodíte? Co tady máte nejraději? A co by se vám tady líbilo ještě navíc?

Líbilo se? Fungujeme na liky! Motivuj nás!
ragelly
Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

PKathy
před 44 týdny
Páni, 10 let. Také se přidávám ke gratulantům a přeji spoustu dalších skvělých...
Sandra666
před 43 týdny
Přeji dodatečně všechno nejlepší můj milovaný Serialzone!
007.dany
před 41 týdny
Sice dost opožděně,ale přece.Přeji všechno nejlepší a děkuji za úžasnou...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY