6. 1. 2017

Novinka pod lupou: 3 %

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

plakát

Základní údaje

Název 3 %
Žánr Drama / Sci-Fi / Futuristický
Stanice Netflix (Brazílie)
Premiéra 25. 11. 2016
Vysílání celá série najednou
Předskokan
Konkurence
Tipovačka

O čem to je?

V daleké budoucnosti žije většina brazilské populace v extrémní chudobě. Je jen několik málo šťastlivců, kteří se dostanou do ráje na zemi a můžou žít na pobřeží. Každý rok dostanou dvacetiletí jedinci možnost bojovat o místo v ráji. Musí si projít sérií testů, na základě kterých projdou jen 3 % ze všech účastníků.

Trailer

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

Byla jsem z toho trošku rozpačitá, protože je to brazilský seriál, i když od Netflixu. Mé obavy se uklidnily, když jsem si stáhla anglicky nadabovanou verzi. Jistě, nebylo to úplně ono, mnohdy tam ten dabing byl hodně cítit. Přesto díky angličtině mám z pilotu asi víc, než kdybych na něj koukala v původním jazyce.

Celý koncept mě zaujal. Začátek, kdy se mlaďoši vydávali na dlouhou cestu do jakési základny, byl sice na mě moc zdlouhavý, ale jakmile začali s testy, tak se to dobře rozjelo. Líbily se mi nejen samotná vyřazovací kola, ale také doprovodná zápletka o zrádci, jakkoliv se může zdát klišovitá.

Co se týče herců, nemám výhrady. I všechny postavy jsou dobré, každá má něco do sebe a nenajdete zde mnoho typizací, takže v podstatě nikdy nevíte, co od koho můžete čekat. Pilot několikrát dokázal, že zvládne překvapit, takže pokud si to seriál udrží po celou sezónu, bude to určitě plus. Taky se mi líbí, že hned od začátku víme (nebo si myslíme, že víme), kdo je záporák, a můžeme se tak snadno rozhodnout, komu budeme fandit.

Plánuju se dívat i dál, rozhodně mě pilot zaujal a jsem zvědavá, jak se příběh bude vyvíjet.
 • postavy
 • zajímavý koncept
 • rychlý spád
 • několik překvapivých momentů
 • rozpačitý začátek
80 %
Mé hodnocení
ragelly

Natočení 3% bylo v podstatě překvapení. Netflix už dříve kolaboroval s dalšími stanicemi, ale nikdy se nepouštěl do kompletní produkce mimo USA. Výsledek působí na jednu stranu dle očekávání – je znát, že seriál nemá takový rozpočet jako ostatní netflixovské hity. Na druhou stranu ale vidíte skrz celou epizodu rukopis stanice.

Vidíte tady to, co v ostatních netflixovských seriálech – pokud příběh postrádá materiál na celou epizodu, jednoduše se rozmělní do všech záběrů, takže si nějakých větších pauz mezi dějem skoro nevšimnete a každý záběr vás nutí zůstat u obrazovky. Časem si sice uvědomíte, že se v epizodě toho tolik nestalo, ale aspoň budete mít pocit, že jste svůj čas nepromrhali.

Ze všeho nejvíce mi seriál připomněl Black Mirror. Jako jedna epizoda tohoto britského klenotu by se téma vyjímalo asi mnohem víc než jako kompletní seriál. A teď ani neberu to, že svým tématem seriál vykrádá Hunger Games, Elysium, The Island, Running Mana a několik dalších knih a filmů, spíš to, že celý Proces je natažen do osmi epizod (a vlastně i do dalších, protože seriál už byl obnoven). Díky tomu v pilotu vznikne pár hluchých míst, která jsou neuměle vyplněna dlouhými pohledy, záběry bez dialogů, skoro jako by tvůrci ani neměli co dalšího říct.

To je trochu kámen úrazu. Pokud si vymyslíte vlastní svět, musíte o něm umět vyprávět. Musíte znát každý jeho detail. Tady ale očividně došlo k rozporu v tom, zda vyprávět o světě, nebo o lidech v něm. Nedozvídáme se totiž mnoho ani o jednom. Ono totiž, co se týče postav, ani jedna z nich vás nezaujme. Každá tak trochu mlčí, nemá moc co říct, působí hodně odtažitě.

Celkově to pak vypadá hodně levně. I třeba takové gesto, jako opravování futuristické obrazovky „kopnutím“ vám naznačí, že seriál si není sám sebou úplně jistý. A namísto toho, aby přinesl nějaké zajímavé osudy lidí v Procesu (o kterých se dozvíme maximálně to, kde bydleli), sledujeme Ezequiela stiženého autoerotickou asfyxací, sledujeme vstupní pohovory Procesu, proti kterému jsou pracovní pohovory teplé kakao v lázních (a který snad ani nemůže být myšlen vážně) a tak dále. Ale přitom nevíme PROČ! Nevíme, proč chtějí lidé pryč, nevíme, proč je to pro ně tak důležité, nevíme ani proč vůbec Proces existuje a proč by někdo chtěl místo v ráji nabízet lidem zvenčí.

Doporučuji sledovat: Pokud vám nestačí Black Mirror, tohle je taková levnější varianta.
 • téma
 • podobné jako Black Mirror
 • otřesný dabing
 • vykrádačka podobných filmů
 • ne úplně domyšlený svět, příběh i celkové zpracování
 • čas od času hluché místo
60 %
Mé hodnocení
Seraphine313

Dáte novince šanci? Zaujal vás popis nebo trailer? Nebo si počkáte až na více ohlasů a podle toho se rozhodnete, zda sledovat?

Další díly seriálu
Já rád sdílím, on rád sdílí, ty rád sdílíš! 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře17zobraz všech 17 příspěvků
samii

samii

Já už mam zkouklou celou sérii a mě se to líbilo i přes pomalej začátek protože ke konci se to rozjelo...
před 5 roky
Koldik

Koldik

no uvidim, zatial je to tak 60/40 ale ziadne miesto vo watchliste, tak si pockam asi este...
před 5 roky
ragelly

ragelly

Dokoukáno. Původně jsem plánovala Vzpomínáme článek, ale nakonec mi nepřijde, že by si tolik práce se psaním...
před 2 roky
Další články k tématu