13. 1. 2017

Novinka pod lupou: Trpaslík

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

plakát

Základní údaje

Název Trpaslík
Žánr Komedie / Nadpřirozený
Stanice Česká televize
Premiéra 2. 1. 2017
Vysílání pondělí, 21:00
Předskokan
Konkurence
Tipovačka

Kdo?

Tvůrci Jan Prušinovský, Petr Kolečko
Herci Martin Kyšperský,

Jakub Šorm, Milka Minichová, Natálie Drabiščáková, Michal Isteník

O čem to je?

Obyčejná rodina z Nymburka. Jarda a Katka Staňkovi. Vedou spolu provaznictví v uličce u náměstí. V obchodních i rodinných strategiích se ale, slušně řečeno, dost často neshodují. Jejich patnáctiletý syn Luděk chodí do kvarty místního gymnázia, chtěl by se stát hip-hoperem, ale zatím se cítí spíš nepochopen. Dcera Janička by se zase navzdory všem ráda stala právničkou, jako její strýc Vladimír Novotný, nejobávanější nymburský právník. Vladimírova krásná žena Pavlína by něco moc ráda, ale vůbec neví, co by to mělo být. To děda Václav ví moc dobře. Má nejradši kaši, ovšem ne tu, co dělají v domově důchodců. Staňkovi, jejich příbuzní, známí a sousedé, nejsou, jak už to bývá, se svými životy docela spokojeni. Že by ale nakonec mohlo být i hůř, na to v rozhodující chvíli nikdo z nich samozřejmě nemyslí.

Trailer

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

Jako vždy, šla jsem do toho bez jakékoliv znalosti děje, takže jsem vůbec netušila, co to bude. A co se z toho vyklubalo? Jeden z nejzábavnějších českých seriálů, jaké jsem kdy viděla. Byla jsem přitom skeptická, protože fruiko říkal, že všichni to chválí, ale jeho to nezaujalo. Myslela jsem si, že se všichni vezou jen na vlně pozitivních ohlasů, aby nebyli „out“. Pak jsem ale zjistila, že i u mě to bude můj šálek kávy.

Trpaslík je něco, co jsme na českých obrazovkách ještě neviděli. Nebo si takhle z hlavy minimálně nevzpomenu, že by se něco takového vysílalo. V podstatě jde o variaci na téma zlaté rybky nebo džina v lahvi.

Nemůžu říct, že by byl rozjezd pomalejší, protože se bavíte od začátku. Ale jakmile se objeví trpaslík, příběh nabere úplně jiné grády. Opravdu jsem se několikrát zasmála nahlas a celkově jsem se dobře bavila celou dobu, i když je to 40minutová komedie.

Hodně oceňuju, že to neskončilo u Luďka, že přišel ten twist na konci. Ten konec pilotu byl tak výborný, že mě spolehlivě nalákal na další sledování, do kterého snad opravdu i půjdu!

A co byste si přáli vy, kdybyste měli jedno přání? :-) Já… nevím, asi bych taky byla sobecká, nechala bych mír světa na jiných a chtěla bych tolik peněz, abych do konce života nemusela makat a mohla jen sledovat seriály :-D A občas možná napsat nějakou tu bleskovku na SZ (ale aspoň bych na to měla čas! :-D )

Jo, mimochodem, nejgeniálnější byla ta scéna, kdy mu jeho holka předávala kondomy, to bylo tak trapné, že jsem z toho skoro brečela smíchy a úplně se mi svíral žaludek za ni, když se ho ptala, jestli jako nechce a celkově na něho šla s tím psychickým vydíráním :-D
 • vtipné scény
 • rychle to uteklo
 • nadpřirozená složka
 • twist na konci
 • na první dobrou mě nic nenapadá, snad jen, že jsem se bavila, ale nezamilovala jsem si to jako některé jiné seriály hned na první pohled
80 %
Mé hodnocení
ragelly

Jak jedním seriálem vyjádřit divnost? Ha, mám to. Seriál Trpaslík je totiž přesně to. Hrozně zvláštní. A rodina Staňkových aspiruje na tu nejvíc z nějakého důvodu nesympatickou rodinu, jakou jsem kdy v seriálu viděla. Minimálně rodiče. Takže vlastně proč se na Trpaslíka dívat?

Omyl. Trpaslík je sice souborem podivných kreatur, člověk si během sledování není jist, jestli je to tak dobré, nebo tak otřesné, Trpaslíkovi se ovšem musí přiznat, že dost dobře dokáže bavit. Doopravdy, já byla po dosledování dost zmatená a nevím, jestli jsem se k psaní názoru dostala skoro po týdnu od dosledování kvůli tomu, že jsem zkrátka neměla čas, nebo kvůli tomu, že jsem prostě neměla tušení, co jiného ohledně Trpaslíka cítit než jisté zmatení.

Přesto ale uplynul týden a já, člověk známý tím, že si pomalu nepamatuje ani to, co bylo včera, musím uznat, že na mě Trpaslík zapůsobil. Nemůžu sice s klidným srdcem říct, že je to dobrá komedie, protože občas je to doopravdy až trochu tragédie, u které člověk neskrývá udivení (ne z děje, ale spíš jako reakci, když si říká „na co se to zrovna dívám“, ale rozhodně je to komedie zajímavá a minimálně mě svou odlišností nalákala na další sledování. Konec, až těžce očekávatelný, také vyvolal zvědavost.

Komedií je spousta druhů, zvláštních je také dost, ovšem dle mého Trpaslík za vyzkoušení stojí. Nejde upřímně říct, že by člověk byl Trpaslíkem prvoplánově nadšen, ale když se to vezme kolem a kolem, vlastně to ani není nutné.
 • tak zvláštní, až je to zajmímavé a sympatické
 • zajímavý námět
 • některé vedlejší postavy
 • surově realističtí a nesympatičtí rodiče
 • člověk si není jist, jak na seriál reagovat
80 %
Mé hodnocení
Drunk_Queen

Říká se, že všechno dobré už bylo natočeno. Škoda, že to neplatí i o tom špatném, protože tam jsou evidentně ještě velké díry, které se pokouší zaplnit Trpaslík. Je to špatné úplně po všech směrech. Postavy jsou přinejmenším šílené, téměř vyšponované až do parodie typických klišé. O tom, jak se dnešní puberťáci chovají, se tvůrci asi taky dozvěděli z nějakého konkurenčního seriálu. Vrcholem jsou pak vtípky okolo rasismu. Asi aby se nad sebou diváci zamysleli nebo tak něco.

Obsazení překvapivě není úplně špatné, ale všichni jsou tak moc zatlučení do svých škatulek, že jen těžko mohou něco předvést. Jediný, kdo nad nimi všemi vyniká, je Martin Hofmann, kterému role slizkého právníka neuvěřitelně sedla.

Samotný nápad s jedním přáním není úplně k zahození, což naznačují i poslední vteřiny pilotu. Bohužel nekonečná předehra by nejednoho lenochoda unudila k smrti. A vůbec tomu nepomáhají trapné vtipy, díky kterým se z Trpaslíka stává spíš Trapaslík.

Trpaslík je bohužel ten typ pořadu, o kterém si producenti myslí, že je český divák miluje. Nemiluje. Bohužel na ně kouká, stejně tak jako koukal pár let zpátky na estrády a přitom pak nadával, že se v té televizi není na co koukat. Možná by si proto měl přát něco lepšího…
 • právník v podobě Martina Hofmanna
 • možná trochu nápad (což neznamená, že realizace dopadla dobře)
 • celá linie s černochem
 • celá linie se senilním dědou
 • celá linie se „sexem“ puberťáků
 • detaily, jako že hokejová extraliga se hraje nejspíš uprostřed léta
30 %
Mé hodnocení
Fruiko

„Od autorů Okresního přeboru a Čtvrté hvězdy,“ láká na Trpaslíka ČT. A já chápu, že pilot po takových očekáváních může kdekoho odradit. Je nutno se holt od předchozích seriálů režiséra odpoutat a přistupovat k Trpaslíkovi zcela otevřeně. A stále vám nemusí sednout.

Mě zaujaly už úvodní titulky, které jsou zajímavě podané a baví mě. Hned po nich ale přišel tvrdý náraz. Prvních několik minut mi přijde dost zcestných – začátek nic vtipného a místo abych se smál všem vtipům a zábavným situacím, maximálně jsem se někdy rozpačitě uchechtnul, ale v duchu si říkal, jestli se mám štípnout – i u mě byla jistá očekávání a ten začátek byl strašně rozpačitý, něco co se obrovsky lišilo.

Až někdy během nalezení trpaslíka jsem se začal bavit (což naštěstí není ještě příliš dlouho po začátku). Od té části se pilot rozjíždí a sází hlášku za hláškou – a já se konečně mohl smát. A vtipům, ne trapnosti. Ne z rozpaků. Úroveň seriálu povstává, podobně jako fénix z popela, od naprosté nuly až do astronomických vý­šin.

Na co jsem si dlouho musel zvykat a zčásti zkazilo můj dojem ze začátku, tak je jakási nereálnost a neuvěřitelnost postav. Podivné, zcela neuvěřitelné rodinné poměry a lidé chovající se zvláštně, takový Trpaslík holt je. Později ale divákovi dojde, že jde o zveličení, karikaturu společnosti, zveličení špatných vlastností lidí a vztahů mezi nimi, jejich zesměšnění. A pokud se dokážete na podobný přístup naladit, dočkáte se přesně toho, co je popisováno výše, a epizoda pro vás bude čím dál tím lepší.

Herci jsou fajn. Velmi fajn. Nejvíc mi sedne právnický vyčůraný strejda Martin Hofmann, ale nikdo mi tu nevadí. Přehrává se tu tak akorát, aby to bylo zábavné, a otravně nikdo nepůsobí. Michal Suchánek překvapil, Procházková kvalitní a potěší i vedlejší role Josefa Abrháma nebo divácky velmi zábavné Jany Šulcové. Kvalitka.

Trpaslík sice začne velmi rozporuplně, minutu od minuty je ale lepší a zábavnější. Objeví se v něm hned několik typů humoru a jsem si jistý, že minimálně něco si v pilotu najde každý. Herci se starají o to, že v této kategorii nepřijde zádrhel. Dialogy jsou svižné a víc se hraje na humor v nich, toho situačního se mnohokrát nedočkáme, což rozhodně nevadí. Ke konci pomalu využívá Trpaslík svůj veliký potenciál a já si myslím, že se dočkáváme další komediální trefy od ČT.
 • vzestupná tendence
 • scénář
 • herci
 • znělka
 • scéna, při níž se Luděk vrátí domů
 • slabý rozjezd
80 %
Mé hodnocení
Esgalnor

Dáte novince šanci? Zaujal vás popis nebo trailer? Nebo si počkáte až na více ohlasů a podle toho se rozhodnete, zda sledovat?

Další díly seriálu
Kdo nesdílí, tak taky rozšlápavá dětem bábovičky! 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře13zobraz všech 13 příspěvků
teraxa

teraxa

Nepamatuji si, kdy mě naposledy český seriál tak pobavil. Chvílemi mi až sanice zůstávala na podlaze. Něco...
před 184 týdny
adush

adush

Oddychovka na pobavení skvělá. Aspoň na něco se dá letos na českých televizích dívat...
před 183 týdny
Destinytte

Destinytte

Nejde mi setřást ten odpor, kterej mám k aktuální české tvorbě. :D Ale musím uznat, že Trpaslík je...
před 86 týdny
Další články k tématu