25. 1. 2017

S lupou do historie: Lost

Pojďte se spolu s námi vrátit do dob minulých. Vydáváme se do seriálového nebe a oprašujeme legendy, na které se nyní díváme svěžíma očima! Jak by piloty úspěšných televizních legend obstály v dnešní době? Dali by jim vůbec diváci ještě šanci? A jak se na naše oblíbené či dokonce zamilované seriály po letech s odstupem díváme my? Lupa míří do historie se dvěma cíli. Vyvolat ve vás nostalgii a neodolatelnou touhu si svůj milovaný seriál opět pustit (protože víme, kolik máte času :'D), ale také vám potenciálně chceme rozšířit obzory a představit méně známé seriály, které jsou nyní po letech jako stvořené pro sledování maratonem!

Takže, SerialZoňáci, jak hodnotíte Lost 1×01 – Pilot?

Medailónek

Název: Lost (Ztraceni)
Žánr: Drama / Thriller / Dobrodružný / Mysteriózní / Sci-fi
Stanice: ABC
Vysílání: 2004–2010
Celkový počet sérií: 6
Premiéra: 22. 9. 2004

Kdo?

Tvůrci: Jeffrey Lieber, J.J. Abrams, Damon Lindelof
Herci: Naveen Andrews, Emilie de Ravin, Matthew Fox, Jorge Garcia, Maggie Grace, Josh Holloway, Malcolm David Kelley, Daniel Dae Kim, Kim Yoon Jin, Evangeline Lilly, Dominic Monaghan, Terry O'Quinn, Harold Perrineau, Ian Somerhalder, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Michelle Rodriguez Cynthia Watros, Henry Ian Cusick, Michael Emerson, Elizabeth Mitchell, Kiele Sanchez, Rodrigo Santoro, Jeremy Davies, Ken Leung, Rebecca Mader, Nestor Carbonell, Jeff Fahey, Zuleikha Robinson, Sam Anderson, L. Scott Caldwell, François Chau, Fionnula Flanagan, John Terry, Sonya Walger

O čem to je?

Let č. 815 musí kvůli poruše zamířit tisíce mil mimo svůj kurz. Bohužel se mu nepodaří přistát a letadlo se zřítí poblíž ostrova. Přeživší se ocitají v tajemné opuštěné zemi, kde brzy zjistí, že nejsou sami.

Trailer

Historie očima SerialZoňáků

ragelly

Status: první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: -

OK, sice jsem stihla jen Pilot Part 1, ale i to se počítá, no ne? Musím říct, že jsem se na Lost těšila. Příběh zní na papíře hodně dobře, tak jsem byla zvědavá, co z toho vyleze. A výsledek? Jsem hodně spokojená!

Pilot se s ničím nemazlí. Začínáme přímo v centru dění, přesouváme se na pláž, kde panuje panika (haha, panuje panika). Líbilo se mi, že to nebylo jen hm, ztroskotali jsme, teď budeme řešit, jak tu žít, ale že tvůrci do pilotu zakomponovali i hodně napětí a akce s tím, jak se letadlo pořád trhá na kusy a vzduchem létají jeho části a stále tak přeživší ohrožují. To bylo dobré, protože jste nikdy nevěděli, co přijde dál.

Taky se mi líbí ta velká záhada. Co za vraždící monstrum se ukrývá v těch lesích? Scéna s pilotem byla očekávaná už minutu předem, ale i tak potěšila, i když ani po pilotu nevím, o co se vlastně jedná.

Na první pohled je vidět romantická zápletka mezi plachou Kate a pohodovým Jackem. Je tu ale mnoho postav a mnohé z nich vypadají o dost zábavněji, resp. tajemněji. Právě v postavách má seriál největší potenciál, protože může zabrousit do všech možných vod, což už ostatně naznačil tím, když malý kluk našel v lese pouta. Je jasné, že mezi nimi je kriminálník, což do příběhu vnáší další zajímavý prvek.

Pilot mi utekl jako voda a po jeho zhlédnutí jsem rozhodně pozitivně naladěná a natěšená na další díly, takže za mě plus.

+ potenciál v postavách
+ několik záhad
+ prostředí

- jasná romantická linka
- několikrát je vám jasné, co přijde v ději jako další

Moje hodnocení pilotu: 80 %
Drunk_Queen

Status: první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: -

Před sledováním pilotu Ztracených jsem si od svého okolí vyslechla mnoho nadšených reakcí, dokonce mi bylo z legrace vyhrožováno smrtí, pokud bych se měla odvážit seriál nějak pohanit. Tak jak to tedy se mnou dopadne?

Co se týče postav, tak hlavně Jack a Hurley se mi zdáli jako natolik dobří, aby bez problémů zvládli utáhnout celý seriál. Za nimi byla těsně v závěsu postava Kate, ale celkově můžu říct, že postavy jsou velkým kladem seriálu. I temná atmosféra často funguje, ale přesto mě pilot prostě nezaujal.

Často u seriálů mívám pocit, že ač jsou pouhými seriály, které sleduji na televizi či monitoru počítače, dokážou mě do děje vtáhnout tak, že jsem na tento fakt ochotná úplně zapomenout. U Lost se ale bohužel tento pocit vůbec nedostavil a mně byl pilot tak nějak odcizený, jako bych prostě jen sledovala hýbající se obrázky.

Pád letadla a následná snaha trosečníků přežít jsou dobrým tématem, ze kterého se toho dá vytěžit hodně, ale minimálně v pilotu ho seriál prostě nevyužívá. Možná je to představováním postav, možná účelnými lekačkami, ale prostě ne.

+ některé postavy
+ zajímavé téma

- vůbec diváka nevtáhne do děje
- nevyužitý potenciál

Moje hodnocení pilotu: 40 %
Esgalnor

Status: první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: -

Technicky skvělé, scénáristicky to trochu drhne. A celkové dojmy z pilotu jsou lehce smíšené. Od Ztracených jsem tak nějak věděl, co čekat, a možná protože se nedostavilo žádné překvapení, nejsem tak nadšený, jak bych mohl. Rozhodně jsem ale dostal přesně to, co jsem dostat chtěl.

A co se mi hned na první pohled zalíbilo, je technická kvalita seriálu, jež vypadá tak současně, i když má pilot už pěknou řádku let od premiéry. Kamera moderní, CGI stále seriálový standard, jenž nijak neurazí. Hudba netradiční, ale zapadá do atmosféry. Technicky mě to opravdu mile překvapilo.

Příběhově mě to tolik neoslovilo. Zčásti to určitě bude velkým množstvím postav. Seriál se snaží věnovat každé aspoň chvíli, to skákání mezi nimi ale zabraňuje možnosti získat si k nim nějaký vztah (až tedy na Jacka). Dost mě potěšil mysteriózní prvek, ten je ale v prvním dílu stále v pozadí a nestrhne tolik (vlastně mě nějak zaujal až ke konci). O poznání víc mě chytl počáteční chaos, kdy se Jack dostává k místu, kde spadlo letadlo. Velmi strhující scéna, kterou mě těšilo sledovat.

Pominu-li několik nelogičností, které jsou ještě v únosné míře a také dost klišoidních situací, které klidně nemusely v době natáčení být klišé, tak to nebylo špatné. Pilot ukazuje potenciál jako slušný survival, ale zároveň ukazuje mysteriózní prvek a dokazuje, že je seriál schopen pokračovat oběma směry. Několik záporů bych najít zvládl, žádný není ale kdovíjak zásadní. O to víc mě mrzí, že v pilotu nedokážu nalézt nějaký faktor, který by mě nutil nespustit oči z obrazovky. Počátečních a závěrečných několik minut je za deset procent navíc, konečný dojem jemně rozporuplný. Ve watchlistu si to ale nechám a zvědavost ve mně po úvodu jistě zůstává.

+ technická stránka
+ úvod a závěr
+ mysteriózní linie

- příliš mnoho postav, se kterými se snaží pilot seznámit
- něco, co by mi nedovolilo odtrhnout oči od obrazovky

Moje hodnocení pilotu: 60 %
Další díly seriálu
Tohle přeci nemůžeš ostatním zatajit. 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře21zobraz všech 21 příspěvků
Sarrah

Sarrah

Vždy sa poteším článku o LOST je to srdcovka :) Ale tiež som prekvapená že redaktori seriál nevideli :O...
před 184 týdny
Liborias

Liborias

A tím nadpisem myslím, že jsem měl po posledních dvou sériích a zvláště té poslední, chuť zavraždit tvůrce....
před 184 týdny
Koldik

Koldik

Uz si na pilot az tak nespominam, ale slabych 40 by som mu urcite nedal, zasluzi si viac, i ked mozno...
před 183 týdny
Další články k tématu