Facebook Twitter E-mail
29. ledna 2017

Realita, nebo fikce

Čicháme, čicháme výročí! :-) Teprve nedávno jsme oslavovali fotočlánkem 600. epizodu Simpsonů, dnes je na řadě Law & Order: Special Victims Unit (Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti) se svou 400. epizodou. Tento díl bude režírovat samotná hvězda seriálu Mariska Hargitay a ponese název Motherly Love (Mateřská láska). Odvysílána bude 9. února na domovské stanici NBC.

Ale teď už k samotnému fotočlánku. Fanoušci jistě ví, že epizody jsou v amerických televizích propagovány s nápisem „ripped from the headlines“, což znamená vytrženo z titulků. Tvůrci si většinou vezmou na paškál některý z nedávných medializovaných případů a udělají si ho v seriálu po svém. Ale také se nechávají často inspirovat známými seriálovými vrahy a násilníky z minulosti. Proto se vám při sledování nejednou může zdát, že vám některá z postav nebo příběh něco připomínají. A my jsme právě tohoto využili v našem fotočlánku a připravili jsme si pro vás výběr epizod s různými odkazy na sériové násilníky a vrahy, ale také kontroverzní celebrity.

A teď už běžte na fotočlánek. :-) Nezapomeňte nám pak zanechat komentář s epizodami, které se líbily vám, nebo třeba s oblíbenými případy. Jestli seriál nesledujete, tak nám alespoň dejte vědět, jestli jste o tomto systému, který Dick Wolf využívá u epizod všech Zákonů a pořádků, věděli. ;-)

Photo © NBC

3×06 – Redemption

Detektivové pátrají po muži odpovědném za sérii znásilnění a vražd. Inspirováno „bostonským škrtičem“ Albertem DeSalvem.

Photo © NBC / Getty Images

5×13 – Hate

Arabská žena je brutálně znásilněna a poté upálena. Později je zavražděn také muž arabské národnosti. Inspirováno Larmem Pricem, který zabil čtyři muslimy kvůli neutuchající nenávisti a paranoii z 11. září.

Photo © NBC / Getty Images

5×19 – Sick

Vyšetřování zavede detektivy k miliardáři Billymu Tripleymu, který je obviněn ze zneužívání nezletilých ve „speciální místnosti“ ve svém obchodě s hračkami. Inspirováno sexuálními obviněními vůči Michaelovi Jacksonovi.

Photo © NBC / Getty Images

7×22 – Influence

Norman Reedus (jedna z hlavních postav v hitu The Walking Dead) si v epizodě zahrál rockera Dereka Lorda, celebritu, která otevřeně lobbuje proti psychoterapii a psychoaktivním drogám. Inspirováno Tomem Cruisem a jeho výroky o psychiatrii a lécích.

Photo © NBC / Getty Images

9×11 – Streetwise

Během vyšetřování narazí detektivové na pouliční rodinku plnou nebezpečných kriminálníků zvanou Phalanx. Inspirováno Charliem Mansonem a jeho kultem.

Photo © NBC / Getty Images

10×20 – Crush

Středoškolačku najdou brutálně zbitou po tom, co se na internet dostaly její nahé fotky. V epizodě se odkazuje na víc událostí, konkrétně tato nabrala inspiraci u Vanessy Hudgens a jejím skandálu.

Photo © NBC / Getty Images

11×12 – Shadow

Bohaté manžele někdo zavraždí a stopy ukazují na jejich dceru. Inspirováno Lizzie Bordenovou, která zavraždila svého otce a nevlastní matku sekerou.

Photo © NBC / Getty Images

12×17 – Pursuit

Epizoda je inspirována televizním pořadem To Catch a Predator, díky kterému chytají v USA perverzáky, a také sériovými vrahy a násilníky Tedem Bundym a Garym Ridgwayem. Ti dohromady zabili údajně přes 100–120 lidí.

Photo © NBC / Getty Images

13×03 – Blood Brothers

Třináctiletý kluk, syn velmi vlivného politika, zdroguje a znásilní třináctiletou holku, následkem čehož dívka otěhotní. Volně inspirováno skandálem kolem Arnolda Schwarzeneggera a televizními pořady typu 16 a těhotná.

Photo © NBC / Getty Images

14×03 – Twenty-Five Acts

Autorka erotického bestselleru o sadomasu je napadena známým televizním moderátorem. Vytrženo přímo z knihy Padesát odstínů šedi.

Photo © NBC / Getty Images

14×16 – Funny Valentine

Nadějná zpěvačka je brutálně napadena svým přítelem, populární hip hopovou hvězdou. Oběť se ale bojí mluvit a posunout případ dál. Inspirováno případem domácího násilí mezi Chrisem Brownem a jeho tehdejší přítelkyní Rihannou.

Photo © NBC / Getty Images

15×15 – Comic Perversion

Oblíbeného komika začne vyšetřovat policie, protože jeho nevkusné „vtipy“ o znásilnění si vezmou k srdci někteří z jeho fanoušků na univerzitě a po jeho vystoupení napadnou studentku. Inspirováno kontroverzními vtipy o znásilnění komika Daniela Toshe.

Photo © NBC / Getty Images

15×22 – Reasonable Doubt

Televizní producent Frank Maddox je obviněn ze zneužívaní své osmileté dcery. Postava Franka Maddoxe je inspirována filmovými producenty Woody Allenem a Romanem Polanskim.

Photo © NBC / Getty Images

16×11 – Agent Provocateur

Patnáctiletou teenagerku najdou téměř mrtvou poté, co měla potkat svou filmovou hereckou lásku – Scotta Russoa. Inspirováno kontroverzním flirtováním Jamese Franca se sedmnáctiletou holkou po internetu.

Photo © NBC / Getty Images

16×18 – Devastating Story

Studentka univerzity tvrdí, že byla skupinově znásilněna během párty v domě bratrství. Inspirováno případem Emmy Sulkowiczové a článkem v americkém magazínu Rolling Stone s názvem „A Rape on Campus“ (Znásilnění na koleji).

Photo © NBC / Getty Images

17×02 – Criminal Pathology

Doktor Gregory Yates za sebou zanechal desítky obětí napříč různými státy. Postava je inspirována Garym Ridgwayem a Robertem Durstem.

Photo © NBC / Getty Images

17×07 – Patrimonial Burden

Detektivové vyšetřují otěhotnění třináctileté holky známé z populárního televizního pořadu. Inspirováno případem Joshe Duggara, který byl obviněn ze zneužívání pěti nezletilých holek, z čehož čtyři jsou jeho sestry.

Photo © NBC / Getty Images

17×16 – Star-Struck Victims

Vyšetřování známého herce, který je obviněn ze znásilnění pod nátlakem. Inspirováno obviněními kolem komika Billa Cosbyho.

Photo © NBC / Getty Images

18×02 – Making a Rapist

Usvědčeného násilníka propustí po 16 letech z vězení, jelikož nově testované DNA potvrzuje jeho nevinu. Den na to ale dojde k brutálnímu znásilnění a vraždě. Hlavním podezřelým je právě propuštěný násilník. Inspirováno případem Stevena Averyho a dokumentem Making a Murderer.

Photo © NBC / Getty Images

18×05 – Rape Interrupted

Vysokoškolského studenta obviní ze znásilnění dívky v bezvědomí. Inspirováno případem Brocka Turnera, který zneužil a znásilnil dívku v bezvědomí, z čeho byl nakonec i usvědčen.

Photo © NBC / Getty Images

18×09 – Decline and Fall

Barmanka obviní člena z velmi vlivné rodiny ze znásilnění. Inspirováno nedávnými obviněními vůči Donaldu Trumpovi.

Photo © NBC / Getty Images

Líbilo se? Tak šiř tuto zprávu do světa!
inekafe
Fanúšik Simpsonovcov a Futuramy, ktorý si rád vypočuje dobrý metal alebo (punk)rock vždy, keď nesleduje seriály. V seriálových vodách vyhľadáva kvalitné káblovkové drámy a všakovaké sitkomy/komédie.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

bettyragy
před 36 týdny
Jeden z mých nejoblíbenějších seriálů a perfektní článek.
Bellezza
před 36 týdny
Veľká vďaka za článok.Toto som vôbec netušila.Tento seriál som videla od tretej...
Destinytte
před 31 týdny
Masakr...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY