26. 2. 2017

S lupou do historie: Friday Night Lights

Pojďte se spolu s námi vrátit do dob minulých. Vydáváme se do seriálového nebe a oprašujeme legendy, na které se nyní díváme svěžíma očima! Jak by piloty úspěšných televizních legend obstály v dnešní době? Dali by jim vůbec diváci ještě šanci? A jak se na naše oblíbené či dokonce zamilované seriály po letech s odstupem díváme my? Lupa míří do historie se dvěma cíli. Vyvolat ve vás nostalgii a neodolatelnou touhu si svůj milovaný seriál opět pustit (protože víme, kolik máte času :'D), ale také vám potenciálně chceme také rozšířit obzory a představit méně známé seriály, které jsou nyní po letech jako stvořené pro sledování maratonem!

Takže, SerialZoňáci, jak hodnotíte Friday Night Lights 1×01: Pilot?

Medailónek

Název: Friday Night Lights
Žánr: Sportovní / Drama
Stanice: NBC
Vysílání: 2006–2011
Celkový počet sérií: 5
Premiéra: 3. října 2006

Kdo?

Tvůrci: Jason Katims a Peter Berg
Herci: Kyle Chandler, Connie Britton, Aimee Teegarden, Taylor Kitsch, Zach Gilford, Jesse Plemons, Minka Kelly, Adrianne Palicki, Gaius Charles a Scott Porter.

O čem to je?

Pro obyvatele malého městečka Dillon v Texasu je páteční noc vším. V pátek se totiž hrají utkání v americkém fotbale a středoškolský tým Panterů je pýchou města. Seriál ukazuje, jak velký tlak vyvíjí město na fotbalové hráče, neboť do nich vkládají velké naděje.

Trailer

Historie očima SerialZoňáků

Pajky

Status: mám komplet zhlédnuté
Hodnocení celého seriálu: 100 %

Friday Night Lights je pro mě jeden z nejlepších seriálu o sportu, který jsem kdy viděl. Bylo opravdu zajímavé po letech se znovu podívat na pilot a zjistit, jaké pocity z něj budu mít tentokrát.

K vlastnímu překvapení musí říct, že to i tentokrát fungovalo na výbornou. Pilot samozřejmě slouží hlavně k představení postav a to se mu daří. Už během pilotu vám na nich začne záležet a dokáže vám to právě obří zvrat v závěru.

Mě se zamlouvaly postavy a vážně nadšený jsem byl z toho, že děj se hlavně (i když nejenom) točí kolem sportu. Je úplně jedno, že je to sport v českých končinách nepopulární. Ale nejen sport bude vyvolávat emoce, stačí závěrečná slova trenéra.

Pokud bych měl něco vytknout, tak je to rozklepaná kamera, která neustále zoomuje a na kterou si během pilotu jde jen těžko zvyknout. Já jsem se opět chytil a rewatch je na pořadu dne.

+ postavy
+ sportovní děj
+ drama a emoce
+ zvrat s Jasonem

- kamera

Moje hodnocení pilotu: 90 %
gabik.029

Status: první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: -

Friday Night Lights je dalším ze seriálů na mém seznamu „Chci vidět“ a přiznám se, že po zhlédnutí pilotu už mě ani neláká. Věděla jsem, že americký fotbal je velkou součástí seriálu, ovšem nyní to působí tak, že fotbal je vlastně úplně hlavní postavou. Vše se kolem něj točí, a pokud je pro vás americký fotbal úplnou neznámou jako pro mě, bude na vás většina příběhu působit nudně(ji). Na druhou stranu musím uznat, že spousta lidí se v tomto žánru najde a faktem zůstává, že sportovních seriálů je skutečně málo. O to víc si fanoušci tohoto kousku určitě váží.

Téměř celý díl jsem se během sledování spíše nudila a sledovala, kdy už bude konec. Tři čtvrtě dílu se prakticky pořád dokola jen mluvilo o nadcházejícím zápasu, přičemž se dějově vlastně nic nedělo. V této fázi mělo jít asi o představení postav, ale upřímně musím říct, že mě žádná z nich vůbec nezaujala a až na jednu výjimku mě jejich příběh vlastně nezajímá. K tomu všemu mi navíc vadila práce s kamerou. Nejsem fanda ručního držení kamery, jelikož na mě působí spíše jako rušivý element. Z uměleckého hlediska tuto volbu samozřejmě chápu, jen mi prostě nesedí.

Zhruba během posledních deseti minut však nastal zlom a seriál mě konečně vtáhnul do děje. Během hry došlo k vážnému zranění jednoho z hráčů a zbývalo jen pár minut do konce zápasu, který hlavní hrdinové v této chvíli prohrávali. Na hřiště byl povolán nováček, který ani ve snu nepočítal s tím, že by si mohl zahrát, což mělo také samozřejmě vliv na jeho psychiku. Jako divák jsem tedy napjatě vyčkávala, co se stane se zraněným hráčem, jak dopadne zápas a jak se své role zhostí nový hráč.

Nebýt tohoto emocemi nabitého závěru, bylo by mé hodnocení minimálně o deset procent nižší. Seriál jsem neviděla, takže nevím, jestli se kvalita zvýší (podle počtu epizod ale předpokládám, že ano), ale pilot mě na další sledování nenavnadil.

+ sportovní seriál
+ posledních 10 minut

- hodně pomalý a nudný rozjezd
- práce s kamerou
- zatím nezajímavé postavy
- hlavní postavou je americký fotbal

Moje hodnocení pilotu: 60 %
ragelly

Status: viděno komplet
Hodnocení celého seriálu: 90 %

Pilot je na sledování poměrně složitý. Seriál totiž využivá lehký náznak docustylu, především jeho typickou roztřesenou kameru. Hodně dlouho mi trvalo, než jsem si na to zvykla, ale jakmile se do toho dostanete, seriál vás už nepustí. Na první pohled se to může zdát jako běžné středoškolské drama s kapkou sportu, ale věřte, že to tak není. Tohle je ryze sportovní drama s kapkou středoškolské problematiky.

Myslím, že nebudu přehánět, když řeknu, že celé město žije fotbalem. Tento sport zde má opravdu hlavní roli, v pilotu se kolem něj točí úplně všechno. Město se připravuje na první zápas sezóny s novým koučem a celý týden se nemluví o ničem jiném. Samozřejmě se dočkáme i samotného zápasu, který s sebou přináší další drama. Pokud vám americký fotbal nic neříká, těžko říct, jak budete pilot vnímat.

Postavy a jejich přízvuk je samostatná kapitola. Jsme v Texasu, všichni tu mluví, jako by žvýkali (hey yaaaal!). Ale jinak jsou postavy hodně sympatické. Příběh se soustředí nejen na mladé hráče, ale i na jejich rodiny a především na nového trenéra a jeho rodinu. Kouč Taylor je neskutečně charismatický týpek, při jeho proslovu jsem začala i slzet: Clear eyes, full hearts, can't lose!

Příjemné je vidět známé herce. Nechybí tu samozřejmě Kyle Chandler (Bloodline), ale taky Taylor Kirch (True Detective), Connie Britton (Nashville), Aimee Teegarden (Star-Crossed), Scott Porter (Hart of Dixie), Jesse Plemons (Fargo), Adrianne Palicki (Agenti), Gaius Charles (Grey's Anatomy) a mnoho, mnoho dalších. Vtipné je, že právě na Friday Night Lights si všechny tyto hvězdy udělaly jméno a když jsem sledovala poprvé, bylo to zároveň i mé první setkání s nimi. Nyní po letech je to skvělý návrat a pyšné uvědomění si, jak daleko se všichni dostali.

+ fotbal
+ Clear eyes, full hearts, can't lose!
+ postavy
+ známí herci

- na roztřesenou kameru si musíte zvyknout
- pro sportovní odpůrce tu bude přefotbalováno

Moje hodnocení pilotu: 80 %
Drunk_Queen

Status: první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: -

Na Friday Night Lights jsem se vcelku těšila, tenhle seriál už mi pár známých doporučovalo, takže díky, S lupou do historie, konečně nezůstalo jen u: „Jasně že si to někdy pustím. Nevím sice kdy, ale dožít bych se toho mohla, s trochou štěstí.“ I když mi toto sledování přineslo vědomí, že nadšení nesdílím.

Sama jsem upřímně moc nevěděla, co od kombinace sportovní drama očekávat, ale něco, co tak moc hraničí se soap operou, jsem vážně nečekala. Už od začátku máme v seriálu spoustu středoškoláků (a nestředoškoláků), spoustu nadutých puberťáckých řečí, milostné problémy, několikaminutové rozpravy o nakupovaní nových nemovitostí a obecně spoustu řečí, až si divák tak trochu připadá jako v mraveništi. Ke všem těm seriálům pro mladistvé jsme se tu ještě nedostali, ale tipuji, že budou to samé v bledě modrém.

Takže tak nějak docházíme k tomu, že se toho sice děje hodně, ale když se nad tím člověk vlastně zamyslí, tak se neděje vůbec nic. A seriál bohužel nenabízí nic jiného, díky čemu by seriál přirostl divákovi k srdci. Ani žádnou z postav si nejde moc oblíbit. A to z jednoho prostého důvodu. Nevím, jestli jich je vážně tolik nebo jestli se mi to zdá kvůli té zběsilé snaze úplně u každé už rozvinout nějakou hlubší dějovou linku, ale postav je zkrátka a dobře příliš, minimálně na to, aby si divák dokázal k alespoň jedné vyvinout nějaký hlubší vztah, nebo alespoň na to, aby si o postavách zapamatoval něco jiného než to, že jich bylo mnoho.

Na konci se ovšem situace lepší, o dost. Ve chvíli, kdy se konečně přesouváme na hřiště na zápas, konečně přichází napětí, ještě znatelnější po zvratu, který si nechám pro sebe, kdybyste se chtěli na seriál podívat. Až závěrečné minuty ukazují dramatickou stránku seriálu (možná i tu sportovní) a můžu říct, že pokud se tímto směrem bude seriál vydávat i dál, má vyhráno.

Nadupaným koncem si u mě seriál značně napravil reputaci, přesto ale seriálu „soapkovitou“ většinu dílu odpustit úplně nemůžu. Nechci si nalhávat, že tato stránka ze seriálu zmizí, ale třeba se bude zlepšovat. I tak ale seriál nejspíš nebude nic pro vyhlášené odpůrce soap oper, protože tato stránka seriálu se ignorovat zkrátka nedá.

+ nadupaný konec (i co se týče dramatu, i co se týče sportu)
+ závěrečný zvrat

- po většinu dílu seriál až moc připomíná soap operu
- velké množství hlavních postav

Moje hodnocení pilotu: 50 %
Seraphine313

Status: první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: -

Tohle vůbec nebylo špatné. Sice je z toho celou dobu cítit až stříkající patriotismus, ale to vám zas až tak nevadí. Celou dobu vám totiž děj nenechá vydechnout a i když hned úplně nepochytíte, kdo je kdo, co na tom, dobře se na to dívá.

Vlastně se to celé tváří jako jedno obrovské motivační video (a zápas trvající přes půl dílu je tak skoro i natočen). Otázka je, jestli podobný styl bude diváky bavit i v dalších dílech. Na první pohled to ale účinkuje a pilot se tváří spíš jako sportovní film, ovšem kvůli stopáži s nutně useknutou expozicí.

Co se týče herců, uvidíte pár známých jmen. Kromě trenéra si ale k nikomu zatím nevypěstujete vztah. Upřímně, polovina postav vás bude i trochu odpuzovat, hlavně Tim a Tyra. Ta ostatně předvádí sebevědomou (a znuděnou) mrchu pair excellence, takže buď milujete herectví Adrianne Palicki, nebo nenávidíte postavu samotnou.

Na osmdesát to není, ale sedmdesát si to zaslouží všemi deseti. Ps. Nikdy jsem moc nechápal, jak je možné, aby na středoškolský zápas v USA v sezóně přišlo třeba 20 000 lidí. Jiná kultura… našemu týmu by stačila i setina :D

+ nemá skoro hluchá místa

- představení postav je odfláknuté
- a ani nejsou moc sympatické

Moje hodnocení pilotu: 70 %
Další díly seriálu
Kdo dočetl až sem, musí zaručeně likovat! 
Pajky

Pajky

Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio.
Poslední komentáře7zobraz všech 7 příspěvků
allyska

allyska

Však já na to jednou kouknu, možná už teď, až dokoukám leverage
před 186 týdny
Pajky

Pajky

FNL - marně čekám, kdy zase přijde seriál jako tenhle. Fakt mě bavil a to i po výměnách studentů. I...
před 186 týdny
Spasitel

Spasitel

Ja som to kedysi vzdal už počas prvej časti oveľa viac ma chytilo One Tree Hill :)
před 186 týdny
Další články k tématu