1. 2. 2017

Novinka pod lupou: Riverdale

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

plakát

Základní údaje

Název Riverdale
Žánr Drama / Teen / Mysteriózní / Komiksový
Stanice The CW
Premiéra 26. 1. 2017
Vysílání čtvrtek, 21:00
Předskokan Supernatural
Konkurence Scandal (ABC),

Mom a Life in Pieces (CBS), Chicago Med (NBC)

Tipovačka všechny týmy věří v prodloužení, lid je na tom stejně s těsným výsledkem 50 % hlasů

O čem to je?

Začíná nový školní rok a městečko Riverdale se vzpamatovává z tragické smrti miláčka školy Jasona Blossoma. Archie je obyčejný americký teenager, který si přes léto uvědomil, že chce jít za svým snem a skládat hudbu. Je to ale také jeden z nejlepších fotbalistů školy a bylo mu předsouzeno po škole převít podnik svého otce. Betty Cooper Archieho tajně miluje a těší se, až ho znovu uvidí, i když stále není připravená říct mu o tom, co k němu cítí. Do města navíc přijíždí záhadná kráska Veronica, která od nového školního roku nastupuje do stejného ročníku jako Betty, Archie, zpěvačka Josie nebo místní ledová královna Cheryl Blossom.

Trailer

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

Já vím, že s největší pravděpodobností budu v naprosté menšině, zhruba ragelly vs. zbytek světa. Ale prostě je to boží. Je to pro mě boží. Přesně to, co mi dlouho chybělo. Takhle nějak si představuju PLL a právě proto se na Lhářky tolik těším. Je to taková Gossipka říznutá Cruel Intentions říznuté Glee říznuté Dawsonem (1. série, nová Jen ohrožuje Joey a její platonickou lásku k Dawsonovi, který se do Jen na první pohled zakouká).

Postavy mi sedly do jedné všechny. Archie je sexy, Betty i Veronica jsou kočky. Samozřejmě jsem neodolala a zavítala na Wiki, kde jsem se dočetla to, co jsem předpokládala – best friends and worst enemies. Líbila se mi i zrzka, dokonce i tu učitelku budu moct vystát, i když vypadá jako z porna.

Pilot mi utekl bleskově rychle, moje nedospělá teen dušička úplně zaplesala a hned se mi zachtělo dalšího dílu. Teď bude důležité, aby nedošlo k přehnanému překombinování. Seriál má potenciál vydržet několik sezón a mohl by se líbit všem, kteří si užívali první série Lhářek. Ona i sledovanost naznačuje, že se asi nedočkáme sedmi sérií, u kterých bychom se ani po zešedivění stále nedozvěděli odpovědi na úplně první otázky. Doufejme, že tvůrci první sérii pěkně uzavřou a nechají si tam vrátka pro potenciální druhou řadu, která by teoreticky ještě mohla vzniknout.

Po dlouhé době můžu říct, že přesně tohle je seriál, jaký bych od The CW očekávala. Ne že by se mi Frequency nebo No Tomorrow nebo novinky posledních několika sezón nelíbily, ale přesně tento styl, žánr a zpracování seriálů je důvod, proč je The CW moje nejoblíbenější stanice. High concept dramata jsou fajn a užívám si je taky, ale tyhle nenáročné teen seriály ze skandální vyšší společnosti říznuté vražednou záhadou jsou přesně ten typ, který si užívám plnými doušky.
 • postavy
 • vražedná záhada
 • nádherná vizuální stránka od kostýmů až po prostředí
 • CW se vrací ke kořenům
 • je to jen pro náctileté a ty, kteří v sobě stále mají teen ducha (jako já :-D)
100 %
Mé hodnocení
ragelly

Riverdale podle prvního dojmu vypadá přesně jako mix, který si musí teenageři sledující CW zamilovat. Možná tomu tak i je, ale bohužel do této kategorie už nepatřím a tak čistokrevné teen už koušu jen těžko.

Nedá se říct, že by to bylo vysloveně špatné, ale celé je to prostě postavené úplně pro jinou cílovku. Jako obvykle si CW vybrala hromadu krásných tvářiček a tak nějak šikovně politicky je rozprostřela. Každá je totiž jiná – zrzek, Asiat, gay, blondýnka, zrzka, černovláska, černoška a všem jim šéfuje životem zkoušený Dylan Mckay.

Trailer sliboval tajemné městečko, kde se děje něco podivného, ale my se dočkali jenom obyčejné střední, kde je hlavní problém, že kluk, na kterého si myslím, se zavře na sedm minut do skříně s mojí nejlepší kamarádkou, kterou jsem včera potkala. Uff, to je vážně utrpení…

Abych to shrnul, postavy nejsou zajímavé a řeší nezajímavé problémy. Nedostává se slibovaného tajemna a nenabízí to nic, čím by to zaujalo. Pár plusů ale přeci jen vyškrábnu. Na blondýnku se mi koukalo docela dobře a postava vypravěče mě nenudila. To je ale málo, abych si pustil druhý díl, natož abych to zařadil do watchlistu.
 • na blondýnku se dá koukat
 • postava vypravěče
 • nejsem cílovka
 • nezajímavé postavy
 • nezajímavé problémy
 • málo tajemna
60 %
Mé hodnocení
Pajky

Jak se tohle vůbec dostalo do mého watchlistu? Tuhle otázku jsem si kladl od prvních minut Riverdale a kladu si ji i teď, když píšu tuhle recenzi. Možná mě zmátla zajímavě znějící synopse nebo fakt, že jsem neměl ponětí, kdo je Archie nebo co se děje v jeho komiksech. Teď už to bohužel vím a odcházím se zklamáním.

Začnu ale pozitivně tím, že ono to relativně není až tak špatné. Problém je, že nejsem pro Riverdale ta správná cílovka, tudíž si nemůžu pomoct a při sledování mám hromadu výhrad. A těmi budu pokračovat. Samotná hlavní postava, která má táhnout celou tuto seriálovou loď, je jedno velké klišé, které má asi zakrýt jeho přitažlivost, pokud jde o dámské publikum. Nevím, jak to vidí ostatní, ale mě osobně tenhle fotbalista, který nechce převzít rodinnou firmu, aby se mohl věnovat hudební kariéře, zatímco vězí v jakémsi podivném milostném trojúhelníku, nějak nezaujal.

Fajn, když ne Archie, tak třeba Betty. Ne, to je vlastně ta jeho nejlepší kamarádka, která ho tajně miluje, ale on je evidentně tak hloupý, že mu to musí vysvětlit holka, která do města přijela teprve nedávno. Veronica, tak se jmenuje. Klasická holka z velkého města, která dostane, co si zamane, a střílí jeden popkulturní odkaz za druhým. Jdeme dál. Cheryl, znuděná manipulátorka poznamenaná tragickou smrtí svého bratra, která si hraje se svými spolužáky, protože evidentně nemá nic lepšího na práci. O ostatních radši ani nemluvě, to by byla škoda slov.

Koukám, že jsem se ani nedostal k ději. Kromě rádoby vývojů postav je tu samozřejmě vražedná záhada, která je mi ale docela ukradená, ostatně jako samotná oběť.

Suma sumárum, Riverdale si zamilují milovníci (trochu zvláštní kombinace slov, ale budiž) teen seriálů, které se řídí klasickou šablonou jak postav, tak i děje. Tváří se to jako temné a lehce provokativní zkoumání života na maloměstě, já v tom ale vidím jen jakousi variaci na Pretty Little Liars plnou sexu, tajemství a špatných rozhodnutí.
 • většinu času to ubíhá svižně
 • Jughead působí nadějně
 • barevná a poutavá vizuální stránka
 • sem tam hudba
 • valná většina postav
 • jedno klišé střídá druhé
 • překombinovaná milostná zápletka
 • na můj vkus málo dospělé
 • nijak to nevybočuje ze šablon
 • nevyužitý potenciál
30 %
Mé hodnocení
lukascoolarik

No, podle popisu jsem čekal něco spíš mysteriózního. A nakonec je z toho… jednoduše CW.

Musím hned na začátek chválit audiovizuální stránku seriálu. Velmi příjemně se na to kouká, práce s kamerou je nanejvýš kvalitní. A hudba s výběrem písní je možná ještě lepší – zní to moderně, vše zapadá tam kam má, do scény se to hodí… Po technické stránce se pilotu nedá nic vytknout.

Zbytek seriálu je ale třičtvrtěhodinové klišé. Jde o klasický teen středoškolský seriál. Tváří se to jako něco víc, taky to vypadá a zní jako něco víc, ale hezký obraz ten fakt prostě neskryje. Jde o další variaci na to samé. Jasně, v pozadí se odehrává poměrně zajímavá zápletka ohledně smrti dvojčete, ta je ale upozaděna – místo toho tu máme spíš něco z Buffy, co se různorodosti postav týče, něco z Protivných sprostých holek, co se „té zlé“ týče, dále klasiku jako je milostný trojúhelník, vztah mezi náročnou matkou a dcerou, které dochází trpělivost, nebo nová holka na škole. A na to se pilot soustředí víc, než na tu zajímavou záhadu, kterou nám představí v úvodu – což zamrzí.

Naštěstí aspoň postavy, ačkoliv jsou velmi neoriginální, hrají neokoukané a poměrně schopné tváře. Jasně, klasika CW – „young & beautiful“ – tu je. Naštěstí tu většina herců není příliš prkenná (tedy až na tu učitelku hudby, ta je strašná). Postavám, i přes jejich neoriginalitu, se taky dá fandit. Plusem je, že i jméno jedné postavy je Hermiona :-D

Riverdale slušně zazdilo svůj potenciál. Technicky sice na prvotřídní úrovni, příběhově ale neoriginální, nezajímavé – nejzajímavější dějovou linii to zazdívá. Postavy i dějové linky jsou obrovské klišé. Jasně, možná to je protože komiks, podle kterého se to odehrává, byl vydán už v roce 1941, čili právě to mohlo být základ pro všechny tyto kýče. Pak ale nechápu, proč tvůrci nedali větší prostor záhadě, když si byli vědomi, že tímto už nikoho nepřekvapí. Herci nejsou špatní, postavy – ač klišoidní – jsou sympatické. A svým způsobem mě ty problémy a příběhy každé z nich baví. Holt jsem asi cílovka, ale funguje to, a ač je to stokrát viděné, zajímá mě, jak ty malicherné strasti budou pokračovat. Plus lehký cliffhanger a zajímavý vypravěč ten dojem ještě trochu vylepšují, avšak k sedmdesáti procentům to stále není dost – především kvůli potenciálu, jenž je v pilotu tristně nevyužitý, a bojím se, že tomu tak zůstane.
 • nadstandardní vizuál
 • kvalitní hudba
 • poměrně zvládnuté klišé
 • vypravěč
 • pořád to je klišé, které jsme viděli stokrát
 • nevyužitý potenciál (zápletka se záhadou)
60 %
Mé hodnocení
Esgalnor

Dáte novince šanci? Zaujal vás popis nebo trailer? Nebo si počkáte až na více ohlasů a podle toho se rozhodnete, zda sledovat?

Další díly seriálu
Kdo dočetl až sem, musí zaručeně likovat! 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře32zobraz všech 32 příspěvků
Squerago

Squerago

No, tak po přečtených názorech už nemám chuť se na to podívat. Teen seriály mě prece jenom už před nějakou...
před 208 týdny
Caroline115

Caroline115

Tak jsem se tomu dala druhou šanci a hned to bylo lepší....v prvním díle to bylo hrozně všechno černobílý,...
před 207 týdny
Exredaktorka

Exredaktorka

Mně to připomíná něco mezi Veronicou Mars a Dawsonem. Archie je vyloženě jak Dawson - postava, bez které to...
před 164 týdny
Další články k tématu