4. 2. 2017

Novinka pod lupou: Specialisté

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

plakát

Základní údaje

Název Specialisté
Žánr Drama / Krimi
Stanice Nova
Premiéra 15. 1. 2017
Vysílání pondělí, 20:20
Předskokan
Tipovačka

O čem to je?

Specialisté jsou kriminálka v čele s Davidem Prachařem, Zuzanou Kajnarovou, Jakubem Štáfkem a Markem Adamczykem. Tým těchto čtyř vyšetřovatelů se v každém díle musí potýkat s nejrůznějšími kriminálními případy, ale i radostmi a strastmi soukromého života.

Trailer

Ukázka není nebo ji YouTube hodně dobře ukrývá.

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

Z českých lednových premiér je to pro mě jeden z těch slabších kousků. Prostě kriminálka jako každá druhá. Docela mě udivilo, když mi Drunk_Queen řekla, že je to podle předlohy, protože upřímně bych řekla, že každý krimi seriál by z fleku mohl být předlohou pro Specialisty. Není tu totiž nic, čím by se podobal jednomu víc a ostatním míň.

Seznamujeme se s typickým týmem. Naše české prostředí není tak moc různorodé jako v USA, takže veškerá typizace spočívá v ženské, mladíkovi a záletníkovi. Od každého něco, jinak to samozřejmě ani nikdo nečeká.

Ale případ byl zajímavý. Sice hodně velká náhoda, protože kdyby velitel nebyl v tramvaji, tak policie absolutně netuší, kde lupiči jsou. Ale i tak to bylo zábavné sledovat. Po čase už ten nervák začal nudit, protože se choval pořád stejně a čeho je moc, toho je příliš. Stejně tak byla vtipná celá akce s popelářským vozem, ale to je jedno.

Herecky nemám výhrady, na rozdíl od Temného Kraje mi tady nikdo nebil do očí. O typizaci postav už jsem se zmínila, ale jsem ochotná to přejít, protože herci jsou všichni sympaťáci. Dál koukat nebudu, protože českou tvorbu nevyhledávám, ale kdybych náhodou šla kolem zapnuté televize a tohle zrovna běželo, tak mi vlasy hrůzou padat nebudou. Prostě průměr, neurazí a nenadchne.
 • herci
 • zajímavý koncept prvního případu
 • nic nového nebo výjimečného
 • nezanechá výrazný dojem
60 %
Mé hodnocení
ragelly

Kriminálky jsou u českých televizí oblíbené, takže dlouho nemohla zůstat pozadu ani TV Nova. A proto tu dnes máme Specialisty.

Ač nerada, tak vám asi přiznám, co mě během sledování napadlo jako první. Prostě jsem ve chvíli, kdy jsem zahlédla Jakuba Štáfka, začala vzpomínat na tu éru, kdy jsem ještě jako mrně hltala Ulici. To je doba!

Ale k seriálu. Specialisté nejsou kriminálkou, která by se řídila běžným postupem – vražda (nebo prostě zločin), vyšetřování, několik podezřelých, kteří ač na ně ukazují důkazy, pachateli nejsou, a konečné uzavření případu. Specialisté ukazují události z obou pohledů, tudíž chvíli vidíme, co dělá policie, poté vidíme, jak si se situací poradí pachatelé.

Co se týče kriminalistů, musím ocenit jejich vzájemné pošťuchování, které z nich dělá „větší lidi“. Obecně se ale stránkou jejich lidství zabýváme více než v jiných seriálech, člověka při zamyšlení nad tímto začne napadat, že seriál v tomto trochu připomíná německé seriály (o této srandě později).

Co se týče případu, tak jak už jsem říkala, Specialisté se v tomto od normálu docela vymykají. Kontakt policie a pachatelů je mnohem bližší než jinde, z čehož vznikají zajímavé situace, pokud chceme sledovat chování pachatelů. Epizodě se i přes ne zrovna časté změny prostředí daří nenudit, ale ani tak to na radování není.

Na Specialistech není prostě nic uchvacujícího a ani díky sympatickým postavám se po dosledování první epizody nedaří v divácích vyvolat nadšení a natěšené čekání na další epizodu. Specialisté jsou totiž jen další kriminálkou, která nevybočuje. Přiznávám, že informace v závěrečných titulcích, že se seriál inspiruje německým seriálem (Zvláštní jednotka, Lipsko neboli SOKO Leipzig) mě tedy překvapila, ale na jistou indicii jsem narážela už dříve. To ale můj celkový názor nemění. Na jedno sledování neurazí, ale proč vlastně sledovat dál?
 • postavy a jejich pošťuchování
 • ne úplně tradiční postup epizody, netradiční lokace
 • věnujeme se i pachatelům, ne jen vyšetřovatelům
 • sejde z očí, sejde z mysli, neohromí
 • něco trochu drhne a je přehnané
 • další kousek podle předlohy
50 %
Mé hodnocení
Drunk_Queen

Na tomhle seriálu je vidět, že to dělal člověk, co už něco podobného dělal. Takže v podstatě tu máme další variaci na Kriminálku Anděl či Případy prvního oddělení. Není to žádná sláva, ale ani žádná hrůza. Koukat se na to dá a za týden už nevíte, o čem že ten poslední případ byl. Ten v prvním díle je takový dost uměle přiživovaný, ale alespoň má spád a pořád se něco děje. Když se vezme v úvahu, že měl hlavně za úkol představit hlavní postavy, tak své odvedl celkem dobře.

Největší zlo jsou tedy pokusy s kamerou. Opravdu není úplně nejlepší nápad snímat scénu z venku auta, když se vám na skle odráží stromy v okolí. Na diváka to pak působí, jako když mu svítí do monitoru sluníčko a je to dost nepříjemné. Podobných hokus pokusů je v pilotu více a většinou jsou na škodu.

Ale jinak to je slušná kriminálka, co nenadchne ani neurazí.
 • napětí
 • divná kamera
60 %
Mé hodnocení
Fruiko

Dáte novince šanci? Zaujal vás popis nebo trailer? Nebo si počkáte až na více ohlasů a podle toho se rozhodnete, zda sledovat?

Další díly seriálu
Líbilo se? Tak nám o tom dej vědět! 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře14zobraz všech 14 příspěvků
štelér

štelér

Jeden z mnoha českých seriálů poslední doby,který rozhodně nezanechá jediný důvod proč ho sledovat...
před 211 týdny
STOUPA

STOUPA

Tak tohle mě moc neláká, podobných seriálů je hrozně moc.
před 211 týdny
Koldik

Koldik

pilot len kvoli vyzve a stacilo
před 210 týdny
Další články k tématu