6. 2. 2017

Novinka pod lupou: Bohéma

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

plakát

Základní údaje

Název Bohéma
Žánr Drama / Historický / Minisérie
Stanice Česká televize
Premiéra 15. 1. 2017
Vysílání neděle, 20:15
Předskokan
Tipovačka

O čem to je?

Bylo jednou jedno studio na Barrandově, kterým prošly dějiny. Patřilo k vůbec nejmodernějším v celé Evropě. Ve filmech, které se tam natáčely, hráli velikáni z Národního divadla, komici, krasavice, lamači srdcí. Občas se jelo natáčet do exteriéru a často se vyráželo do barů, chodilo do kina nebo konspirovalo v bytech. Ale studio, to byl opravdový domov. Kdo sem zapadl, tomu se nemohlo nic stát – anebo to aspoň tak vypadalo a dlouho si to všichni mysleli. Jenže pak přišlo osvobození následované znárodněním filmu a studio patřilo lidu. Ale hercům šlo i nadále hlavně o filmové role… Hitler a Goebbels zbožňovali film a věděli, že pro masy pracujících ve válečné výrobě je kino důležité jako chleba a mnohdy snad i nahradí svobodu. Předpokládali, že na tomto se s českými filmaři shodnou, a nemýlili se: komedie a romance se slavnými českými herci se točily skoro až do konce války jako na běžícím pásu.

Trailer

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

Do seriálu se mi příliš nechtělo, české tvorby se za leden nahromadilo opravdu hodně a tohle byla asi ta nejdelší stopáž :-D Nakonec to ale nebyla taková hrůza. Opět jde o seriál, u něhož jsem netušila, o co půjde, takže mi chvilku trvalo se zorientovat. Skáčeme z minulosti do ještě dávnější minulosti a upřímně si jen tipuju, který ten mladík byl ten hrdina z roku 1968 (ten přítel od té herečky?).

Líbilo se mi, jak se příběh nesoustředí na fiktivní postavy, ale jsou tu skutečně jména, která patří k české kinematografii meziválečného období. Netrápilo mě, že je hrají současní herci, všem jsem role věřila a užívala si je, jako by Burian byl skutečně Burian atd.

Délka pilotu na mě přesto působila lehce uspávačně. Silné a zábavné scény se střídaly s chvilkami, kdy jsem se přistihla, že ani moc nedávám pozor. Taky jsem musela často zastavovat a dávat si pauzu, protože mi to tak nějak nešlo dát najednou, takže ve výsledku jsem ten díl sledovala celé odpoledne.

Paradoxně mi to ale nepřišlo špatné, otázka Židů v ateliérech byla hodně zajímavá, postavy sympatické. Jen mě to nedokázalo zaujmout, abych se těšila na další díl.
 • postavy
 • kostýmy
 • filmové prostředí
 • zdlouhavé
 • slabší části
 • nedokázalo zaujmout
60 %
Mé hodnocení
ragelly

Už je to několik dní, co jsem viděl úvodní epizodu Bohémy, a stále se nemůžu zbavit pocitu, že je to velice promarněná příležitost. Tenhle projekt měl už od začátku vysoké ambice, které se prostě nepodařilo naplnit. Škoda.

Kdo viděl cyklus České století, tak dopředu tušil, jaký styl by mohl očekávat. Režisér Sedláček si potrpí na pomalejší tempo a sílu dialogů, což u Českého století nevadilo, protože nechyběl kvalitní scénář. Ale u Bohémy prostě chybí. Kdyby se dvojice Kosatík a Sedláček věnovala i tomuto projektu, věřím, že by mě finální produkt zaujal daleko více.

Když jsem slyšel, že se chystá projekt o prvorepublikových hercích, ihned jsem zpozorněl. Protože já byl to dítě, které každou sobotu (někdy i neděli) po obědě společně s prarodiči sledovalo film pro pamětníky. Takže jsem byl rád, že se takového tématu někdo ujme. Navíc se u nás moc netočí seriály z období druhé světové války, což se doufám do budoucna změní. Další pozitiva se hledají těžko, ale určitě nesmím zapomenout na pana Javorského, který je v roli Vlasty Buriana famózní.

Jinak největší problém jsem měl s linkou odehrávající se v roce 1968. Chápu, že je potřeba lidem připomínat okupaci, protože někteří už zapomněli a někteří dělají z Rusů národ neviňátek. Ale stále je to pro mě v hlavním příběhu strašně rušivý element, o který zkrátka nestojím. V úvodním díle se navíc vyskytlo mnoho různých postav, které podle všeho měly odkazovat na skutečné historické osobnosti, ale zkrátka to nedělají.

Bohužel příběhy většiny herců jsou čistě smyšlené a je to bohužel i hodně znát. Fikce by mně tolik nevadila, ale ten scénář je jednoduše špatný. A Sedláček není tak brilantní režisér, aby si s tím uměl poradit. Kdyby se nejednalo o historické téma z období druhé světové války, ubral bych z hodnocení ještě dalších 20 %.
 • období druhé světové války
 • výkon pana Javorského (Vlasta Burian)
 • minisérie
 • linka v roce 1968
 • hlavní příběh je z velké části fikce
 • příliš mnoho postav, které nejsou ani představeny
70 %
Mé hodnocení
La.Volpe

Bohéma je nudná. A přitom zároveň kvalitně odvedená práce. Ale pokud jste usínali na hodinách dějepisu, tak u seriálu usnete taky. Navíc i když se snaží být docela historicky přesná, učitele dějepisu nově nabytými vědomostmi nejspíš neuchvátíte. Takže jediné, co vám zůstane po zkouknutí pilotu, je takový divný smutný pocit, protože české dějiny většinou nejsou moc veselé. A obzvlášť ne tohle období.Příběh je takový nijaký a k jednotlivým postavám hledá člověk cestu těžko. Proto mu je i celkem jedno, co se s kým děje, a všechno nějak vnímá jako celek, kdy to je prostě všechno na hovno a všichni jsou na tom blbě. Což je atmosfericky sice super, ale netáhne to do děje tolik, jako když někomu člověk drží palce, či naopak chce, aby si ten největší záporák zlomil hned v další scéně obě nohy. Od toho se odvíjí i ta nudnost zmíněná hned na začátku. Když nemáte komu fandit, moc vás to nebaví. Pokud tedy nejste vyložený fanda historických seriálů, tak pro vás Bohéma nebude, ať už je dobrá či špatná, jak chce.

 • atmosféra
 • „hra“ na poznávání historických figur, než jaké nám jsou představeny
 • odcizené hlavní postavy
 • je to zábavné jako film promítaný při dějepisu
70 %
Mé hodnocení
Fruiko

Dramaticky jako by se období války nechtěl nikdo dotýkat, což v celkovém záběru seriálové tvorby je docela škoda. Musel by totiž obsáhnout spoustu věcí ze života lidí postižených válkou – a buď se totálně válce vyhnout, nebo mluvit pouze o ní.

Výsledek takového rozhodování jsme nedávno viděli v The Halcyon – tam přistoupili na první možnost a Bohéma se od něj zas tolik neliší (i když je pravda, že lehké dotknutí se protižidovské nálady části tehdejšího obyvatelstva bylo více než zajímavé). Jen prostředí hotelu vyměnil za prostředí filmových ateliérů a no name vymyšlené postavy za velká jména naší herecké historie.

Což je věc, kterou seriál naprosto vyčnívá. Už jen samotný nápad točit seriál o československé herecké elitě přišel v pravou chvíli – po Českém století, První republice, Mattonim se řadí k historické vlně, kterou Česká televize v posledních letech preferuje.

Objevují se hlasy, že Bohéma není dokonalá, že je zde mnoho historických nepřesností, které seriál srážejí. To já nemohu hodnotit. Bohudík. Bohéma je pro mne výlet do období, které snad kvůli nedotknutelnosti hlavních postav ani nikdy nemohlo být filmově či seriálově prozkoumáno. A snad i proto si tvůrčí tým dal záležet na výběru herců – třeba takový Vladimír Javorský hraje Vlastu Buriana člověka i Vlastu Buriana herce – a obě polohy zvládá na výbornou, přitom v podobné roli jsem ho ještě neviděl.

Ostatně herci jsou věc, která Bohému zdobí. Sice se tam v jedné scéně vyskytne vyloženě amatér, ale to je opravdu výjimka. Zbytek obsazení je perfektní a už jen v průběhu prvního dílu odvede kus práce, díky které ani nebudete potřebovat vědět, které události světového významu zrovna probíhají nebo co se zrovna děje a který rok je. Herci svým uměním v kombinaci se scénářem vytvářejí atmosféru strachu, kterou naposledy dokázalo ukázat jen České století.
 • herecké výkony
 • doba
80 %
Mé hodnocení
Seraphine313

Dáte novince šanci? Zaujal vás popis nebo trailer? Nebo si počkáte až na více ohlasů a podle toho se rozhodnete, zda sledovat?

Další díly seriálu
Líbilo se? Tak nebuď labuť a sdílej! 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře17zobraz všech 17 příspěvků
milosh

milosh

Bohému jsem chtěl zkusit už jen proto, že se doma snažíme od všech českých seriálů zkouknout minimálně první...
před 206 týdny
STOUPA

STOUPA

Na Bohému jsem se těšil a moc mě baví.
před 206 týdny
Koldik

Koldik

tak
před 202 týdny
Další články k tématu