6. 2. 2017

Novinka pod lupou: Training Day

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

plakát

Základní údaje

Název Training Day
Žánr Drama / Krimi
Stanice CBS
Premiéra 2. 2. 2017
Vysílání čtvrtek, 22:00
Předskokan Life in Pieces
Konkurence How to Get Away with Murder (ABC)

The Blacklist (NBC)

Tipovačka CW Zone a HBO věří v prodloužení. Ostatní týmy včetně 53 % lidu jsou pro zrušení.

O čem to je?

Příběh se odehrává patnáct let po událostech z předlohového filmu. Kyle Craig je vzorový policista, který se dostává ke speciální jednotce SIS, když se stane parťákem morálně pochybného detektiva Franka Roarkea. Jeho jednání mimo policejní pravidla a zatajování okolností totiž čím dál více přitahuje pozornost velitelů policie. Kyle na něj má dávat pozor, ale jak se ukáže, Frank s ním má společného více, než se na první pohled může zdát.

Trailer

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

Film jsem neviděla a ani ten jarní první trailer mě příliš neoslovil, takže jsem k pilotu přistupovala s nízkými očekáváními. To byl asi správný přístup, protože nakonec nemusím hodnotit zklamaně. Training Day je nelogická nudná šeď. Řekněme, že ten MacGyver je alespoň zábavný. Tohle je ale průměr od začátku do konce.

První polovina dílu je v podstatě o ničem, ani si z ní nic moc nezapamatujete. Potom se akce konečně začíná trošku rozjíždět a hlavní postavy začínají společně interaktovat. Bezkonkurenčně nejlepší je závěr, v němž se odhalí serializovaná dějová linka a další z mých vždy oblíbených záhad, kvůli které budu koukat i dál, protože mě vždycky zajímá, co se z toho vyklube.

Billa Paxtona bych ani nepoznala, role se k němu ale překvapivě hodí. Jeho kolega je o poznání méně výrazný, ale netvrdím, že jak si na něj po pár dílech zvyknete, tak vám nepřiroste k srdci. Po pilotu ale u mě jasně vévodí Frank. Zbytek týmu ani nezmiňuju, ta dlouhovlasá příšera a drsná ženská tam jsou vážně jen do počtu.

Vyvrcholení akce pilotu mě docela rozesmálo. Úplně jsem si vzpomněla na typické westernové přestřelky na divokém západě, které zde byly doslovně zrekonstruovány (opravdu je to nějaká westernová ulice). Docela vtipné bylo i to, jak na sebe dva nepřátelé v jedné scéně šli bez jakéhokoliv krytí a vystříleli si pomalu celý nábojník, než se klaďas do záporáka trefil. Jako ve většině jiných policejních seriálů, i zde se střílí jen tehdy, když se vám to hodí. Např. když na místo přijela třetí strana, mohli hned sejmout mladého poldu, protože mu stáli za zády, ale oni jen vystoupili z auta a namířili zbraně, pff.

Pokud máte rádi policejní akčňáky, tak asi Training Day vyzkoušejte. Ale myslím, že i v rámci žánru najdete v seriálovém světě podařenější kousky. Na druhou stranu to není ani žádný výrazný odpad, jen prostě nezanechá žádný dojem.
 • záhada se smrtí otce
 • Bill Paxton
 • nelogické chování
 • vedlejší postavy
 • nic vyjímečného
50 %
Mé hodnocení
ragelly

Jestli je Training Day podle nějaké předlohy, tak rovnou říkám, že já ji neviděla (tahle slova říkám často, já vím, pardon). Takže u této Novinky pod lupou jsem tu jako zástupce těch, pro které je tato novinka opravdu novinkou.

Z Training Day jeho původ (stanice CBS) křičí na míle daleko, už od první minuty máme v seriálu spoustu akce (neuběhne ani pět minut a už tu máme výbuch) a celou dobu nás provází buď ultramoderní hudba, nebo rockové klasiky. Hlavní duo tento podpis také nese. Jeden z hrdinů je ostřílený veterán, vysoce sarkastický, nemá štěstí v životě a je to „drsňák“, druhý až lehce naivně věří ve spravedlnost, je to nováček, dokonce má i rodinu. Nechce se mi ani počítat, kolikrát jsem tento vzorec už viděla.

Je to lehce přes tři hodiny, co jsem pilot Training Day viděla, a upřímně musím přiznat, že už vůbec netuším, jaký případ duo řešilo (nebo jestli vůbec nějaký), takže tento bod vynechám, i když pochybuji, že je dobré znamení, že už tak krátce po odsledování se mi něco tak důležitého vypařilo z hlavy.

Celkovou atmosféru pilotu ale ještě v úvahu vzít dokážu. Jak už jsem říkala, měla jsem čas si své hodnocení trochu promyslet. A čím více času od odsledování uběhlo, tím víc mě jako slovo, které by mělo vystihnout seriál, napadá „sterilní“. Dokonale zvládnuté, přesto nudné, až lehce robotické, naprosto bez emocí.

Tak nějak Training Day vidím. Když se to vezme kolem a kolem, vážně nic špatného na seriálu není, opět tu máme potěšení pro oko v podobě hi-tech věciček (a létajících titulků překládajících cizí řeč), ale tento seriál je prostě něčím, co diváku nepřiroste k srdci. Nedokážu si představit, že někdo při zrušení udělá něco víc, než jen pokrčí rameny. Pokud bych měla Training Day k něčemu přirovnat, tak možná k toustovači. Když se rozbije, tak se člověk asi nerozbrečí… ale prostě přejde k jinému. Akorát že od Training Day můžete přejít k jinému rovnou, bez zkoušení tohoto. Jinému seriálu, ne toustovači. Nebo jak chcete.
 • pěkně graficky zpracované titulky
 • epizoda dobře natočená, spousta akce
 • seriál člověku nepřiroste k srdci
 • velmi rychle se vypaří z hlavy
 • vše je velmi strojené
40 %
Mé hodnocení
Drunk_Queen

Vizuálně velmi podmanivý kousek s překvapivě originální atmosférou, která se v amerických seriálech tak často nevidí. Spousta větších a menších chyb ale seriál zbavuje vyšších ambicí, kdy nakonec může pomýšlet maximálně na relaxační jednohubku. A to zamrzí.

Už na začátku mě seriál zaujal svou stylizací do žluté, kdy často připomíná spíš postapokalyptické snímky, jejich atmosféru, což je velmi zajímavou inovací v žánru. Hudba není tak výrazná a já ji neregistroval tolik jako vizuál, každopádně když se objevila, zněla překvapivě kvalitně a filmově. Technicky jde o vysoký nadprůměr a velké překvapení…

A myslím, že i nápad tam někde byl. Dobrý nápad. Někde v centru toho všeho stojí dobrý zajímavý nápad, z nějž by dobrý režisér a/nebo scénárista, dokázali vytřískat až revoluční kriminálku. Možná byl ale ten nápad jen původní film a žádný originální se vlastně neobjevil (nemůžu to posoudit, film jsem neviděl). Každopádně na to všechno je nabalena přílišná spousta vaty. Je tu až moc dějových linek, které se objeví, pak zas vyšumí do ztracena, aby se po jedné objevily hned další tři. A i když je hlavní dějová linie jasně daná, zbytek způsobuje, že epizoda působí tak jaksi nedokončeně, neuceleně, nepůsobí to nijak celistvě. Spíš mě to mátlo. Právě v důsledku množství zbytečných vedlejších linií se ta hlavní zdá být jaksi příliš urychlená a spousta věcí nedovysvětlená.

Postavy totiž jednají dost nelogicky, celé se to snaží tvářit sice strašně chytře, ale velká spousta situací prostě nedává smysl, nebo působí povrchně, jen aby se řeklo, že tam něco je. Často je vidět, jak stylově se to snaží působit, ale ve většině situací jde jen o kalkul bez nějaké jiskry, náboje, povrchnost bez většího smyslu. Potenciál tu byl, a velký, scénář ho ale zcela zazdil.

Herecké výkony jsou pak podobně mizerné – buď se představitelé do rolí vůbec nevžívají a působí, jako by je celé natáčení spíš štvalo, nebo naopak přehrávají. Nedokážu určit, co je otravnější a horší. Nevšiml jsem si jediného, alespoň průměrného člena týmu. Záporák má poměrně charisma, na kvalitní herecký projev to ale nestačí…

Suma sumárum mě mrzí, že Training Day skončil tak, jak skončil, protože je zcela jasně vidět, že šance na něco mnohem kvalitnějšího a lepšího tu byla. Technická stránka je toho důkazem, audiovizuálně jde o jedno z nejzajímavějších krimi seriálových děl poslední doby. Celý scénář ale veškerou snahu pohřbívá a to se pak těžko hraje, herecké výkony jsou z toho holt mizerné. Jako jednohubka na výplň času je to ale ideální.
 • nepříliš často vídaná atmosféra
 • obraz, barevná stylizace, kamera a hudba
 • velké množství vedlejších linek
 • mizerný scénář
 • herci
50 %
Mé hodnocení
Esgalnor

Dáte novince šanci? Zaujal vás popis nebo trailer? Nebo si počkáte až na více ohlasů a podle toho se rozhodnete, zda sledovat?

Další díly seriálu
Na tyhle čudlíky nesmíš klikat! 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře7zobraz všech 7 příspěvků
štelér

štelér

Proč,když se něco povede,viz. film se musí najít někdo,kdo i po letech toho chce využít a místo...
před 198 týdny
Dawemandude

Dawemandude

Pilot stačil, naprosto mě to nezaujalo.
před 198 týdny
Koldik

Koldik

Film bol fajn, pilot tu vyzera tiez fajn, pozriem pilot a uvidim
před 194 týdny
Další články k tématu