8. 2. 2017

Novinka pod lupou: APB

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

plakát

Základní údaje

Název APB
Žánr Krimi / Drama / SciFi
Stanice Fox
Premiéra 6. 2. 2017
Vysílání každý čtvrtek
Předskokan 24: Legacy
Konkurence The Bachelor (ABC), Superior Donuts (CBS), 2 Broke Girls (CBS), Jane the Virgin (The CW), The Apprentice (NBC)
Tipovačka CW Zone a Gorilla tipují prodloužení. Zbytek týmů včetně více než poloviny lidu (51 %) novince nevěří a tipuje zrušení.

O čem to je?

Gideon Reeves se díky své genialitě a schopnostem stal miliardářem a zdá se, že jeho život bude již navždy plný riskantních obchodů a bláznivých projevů. Vše se ale změní ve chvíli, kdy je přímo před Gideonovýma očima zastřelen jeho nejlepší přítel a chicagský 13. okrsek není schopen zjistit, kdo za jeho smrtí stojí. Reeves se proto rozhodne do zuboženého okrsku se značně utaženým opaskem vložit své finance a místním policistům i obyvatelům přinést spoustu nápomocných technologií. To, že by měl stát ve vedení policejního okrsku miliardář, který s policií dosud neměl nic společného, se zpočátku nelíbí ani městu a ani mnoha policistům, ale nemohl by tento netradiční svazek nakonec přece jen fungovat?

Trailer

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

APB je přesně takový seriál, jaký ho po zhlédnutí traileru čekáte. Vlastně celý pilot je jen prodloužený trailer, takže přesně víte, co se stane a jak to všechno bude probíhat. Pokud vás tedy trailer zaujal, určitě budete, stejně jako já, spokojeni i s výsledkem.

Celý seriál stojí na hlavním hrdinovi. Tvůrci se tam sice snaží procpat ještě policistku (ta scéna s otcem jejího dítěte byla naprosto zbytečná), ale to nic nemění na tom, že jde o další z kriminálek, v nichž je hlavní postavou lehce rozmazlený a těžce sarkastický „vševěd“ – hrdina, který se nikdy nemýlí. APBčku hraje do karet, že Justin Kirk se na roli perfektně hodí. Ještě si ho živě pamatuju z té tragédie, jakou byl sitcom Animal Practice, ale zde mu role naštěstí sedí o poznání lépe. Gideon je charismatický sympaťák, kterého mi nebude vadit vídat na obrazovce častěji.

Na rozdíl od např. Almost Human nebo Minority Report tady máme „reálnější“ technologické hračky. Příběh není sci-fi, takže i když míra zábavnosti je v tomto na stejné úrovni jako u zmiňovaných seriálů, fakt, že tohle skutečně může být (pokud zavřeme všechny oči, uši a nozdry) u mě osobně přidává seriálu plusové body. Využitím těchto vychytávek jsem se bavila, příběh rychle utíkal a jako bonus tam byl zmiňovaný sympaťák.

Co se týče samotného případu, šlo samozřejmě o naprosté klišé, ale jak jinak si chcete vysvětlit, že by někdo jen tak odkoupil celý policejní okrsek. Určitě jsem zvědavá na další díly, jak se tvůrci vypořádají s novými případy, protože docela nudný průběh vyšetřování je asi největší mínus, které na pilotu vidím. Kdyby se do toho nezapojovaly aplikace a quadrokoptéry, tak je to podprůměrná nudná kriminálka. Takhle ale za mě dobré a budu koukat dál.
 • charismatický hrdina
 • reálné hračky a s nimi spojená akce
 • rivalství hrdiny se starostou
 • nudný a klišovitý případ
70 %
Mé hodnocení
ragelly

Mám takovou špatnou vlastnost, vždy si naplánuji něco sledovat (nebo to ragelly naplánuje za mě) a pak zapomenu, o co vlastně jde. O APB jsem si z nějakého důvodu začala myslet, že je to historické krimi drama. Více mimo jsem být asi nemohla.

Začátek ovšem nepomůže ani těm, kdo APB za historické nepovažují. Tedy alespoň já jsem se prvních 20 sekund trochu zmateně dívala na televizi a říkala si, jestli si náhodou nepouštím něco z Discovery Channel. Toto zmatení naštěstí trvá opravdu jen těch prvních dvacet vteřin. Poté vidíme hlavní postavu, která se chová jako neskutečně otravný fracek, který irituje kudy chodí. Pokud si člověk nepřečte obsah jako já a stále trpí amnézií jako já, začnou ho přepadat obavy, jestli opravdu strávíme celou epizodu tímto značně otravným vychloubáním.

Pak se ale dostáváme do situace, která dosavadní zaměření seriálu naprosto mění. Seriál přestává bavit otravností hlavního hrdiny, ale to rozhodně neznamená, že by snad začal nudit.

V tuto chvíli seriál nasazuje ještě více technologických hraček a z otravného hlavního hrdiny se stává čím dál tím větší sympaťák. Nějakou uvěřitelnost nejspíš nemá cenu hledat ani zpoza rohu, ale seriálu se daří neskutečně dobře bavit, ať už se divák zrovna doopravdy směje, nebo zrovna trne napětím.

Celkově je pro mě APB velmi příjemným překvapením. Neříkám, pár slabších scén se tu najde (paradoxně to jsou některé honičky za zločinci), ale jinak má seriál v zásobě velmi dobré postavy, daří se mu vyhýbat těm špatným klišé a… zkrátka stojí za vyzkoušení.
 • hlavní hrdina
 • zábavné technologické hračky
 • pár slabších momentů
90 %
Mé hodnocení
Drunk_Queen

APB je nejnovějším důkazem toho, že Fox se nevzdává a rok co rok produkuje jedno krimi s prvky sci-fi za druhým, byť se to rok co rok nevyplácí a takové seriály bývají zpravidla velmi rychle zrušeny. Bude tomu letos jinak?

Stejně jako Fox, i já jsem nepoučitelný a do seriálů podobného rázu se pouštím i s vědomím, že jejich osud byl předem zpečetěn. Už ale k samotnému APB. I jako milovník prvotřídních dramat občas vybočím a zhlédnu něco kvalitativně ne tak vysoko postaveného, vždycky ale volím něco, co aspoň nějak ozvláštňuje zaběhlé schéma. Jako mě loni u Second Chance dostal mix sci-fi s netradičním řešením případů, letos u APB si mě získala směsice klasického krimi s ozvláštněním ve formě moderních technologií. Ty jsou na rozdíl třeba od notorického CSI Cyber relativně uvěřitelné a člověk si skoro říká, proč se něco takového neaplikuje i v reálném světě. Odpověď je snadná: Miliardářů, co se ve jménu spravedlnosti pro zavražděného přítele rozhodnou koupit a privatizovat policejní okrsek, je po čertech málo.

Pilotní epizoda plyne velmi rychle, hluchá místa jsou prakticky neexistující, a když ne všechny, tak aspoň postavu Gideona Reevese v podání charismatického Justina Kirka si okamžitě zamilujete. Kirk totiž dle mého táhne celý seriál, proto doufám, že i do budoucna dostane co nejvíc prostoru. Natalie Martinez jako detektiv Murphyová taky ujde, radši ale vídám Adu hranou Caitlin Stasey, na kterou se fakt pěkně kouká. Zbytek policejního ansámblu na mě zatím velký dojem neudělal. Samotná premisa je pro mě skvělá, jen se modlím, aby případy týdne byly dostatečně záživné a seriál nespadl kvůli case-of-week schématu.

Suma sumárum, APB nemám moc co vytknout. Kromě lehké předvídatelnosti a pár nevýrazným postavám jsem s úvodním dílem spokojený a už se těším na pokračování.
 • premisa
 • Justin Kirk
 • Ada
 • technologie
 • potenciál do budoucna
 • lehká předvídatelnost
 • nevýraznost vedlejších postav
 • riziko úpadku
90 %
Mé hodnocení
lukascoolarik

Dáte novince šanci? Zaujal vás popis nebo trailer? Nebo si počkáte až na více ohlasů a podle toho se rozhodnete, zda sledovat?

Další díly seriálu
Líbilo se? Tak nebuď labuť a sdílej! 
Drunk_Queen

Drunk_Queen

Jako malá přešla od Krtečka a Jen počkej, zajíci! rovnou ke kriminálkám a Červenému trpaslíkovi. Zanechalo to jisté následky.
Poslední komentáře14zobraz všech 14 příspěvků
Jenny17

Jenny17

Pilot nebyl špatný a jsem zvědavá na další díl .o)
před 205 týdny
milosh

milosh

Na tohle se těším. Doufám, že už konečně Fox prolomí tu svou smůlu na pondělní futuristické kriminálky :)
před 205 týdny
stonefire

stonefire

Hodně mi to připomnělo Scorpiona, když vypnu mozek, tak to byla celkem zábava, ale jinak jsem měl při...
před 205 týdny
Další články k tématu