19. 3. 2017

S lupou do historie: Prison Break

Pojďte se spolu s námi vrátit do dob minulých. Vydáváme se do seriálového nebe a oprašujeme legendy, na které se nyní díváme svěžíma očima! Jak by piloty úspěšných televizních legend obstály v dnešní době? Dali by jim vůbec diváci ještě šanci? A jak se na naše oblíbené či dokonce zamilované seriály po letech s odstupem díváme my? Lupa míří do historie se dvěma cíli. Vyvolat ve vás nostalgii a neodolatelnou touhu si svùj milovaný seriál opět pustit (protože víme, kolik máte času :'D), ale také vám potenciálně chceme také rozšířit obzory a představit méně známé seriály, které jsou nyní po letech jako stvořené pro sledování maratonem!

Takže, SerialZoňáci, jak hodnotíte Prison Break 1×01: Pilot?

Medailónek

Název: Prison Break (Útěk z vězení)
Žánr: Dobrodružný / Krimi / Drama / Thriller
Stanice: Fox
Vysílání: 2005–2009, 2017
Celkový počet sérií: 4 (plus nadcházející minisérie)
Premiéra: 29. 8. 2005

Kdo?

Tvůrci: Paul Scheuring
Herci: Wentworth Miller, Dominic Purcell, Sarah Wayne Callies, Wade Williams, Robert Knepper, Amaury Nolasco, Paul Adelstein, Marshall Allman, William Fichtner, Rockmond Dunbar a další

O čem to je?

Lincoln Burrows je odsouzen k trestu smrti za vraždu bratra viceprezidentky. Všem tvrdí, že je nevinný a že jde o spiknutí. Jediný, kdo mu důvěřuje, je jeho bratr, Michael Scofield. Michael je génius a chce svému bratru pomoct. Vymyslí brilantní plán na útěk a celý ho zakomponuje do obrovského tetování, kterým nechá pokrýt téměř celé své tělo. Přepadne banku a dostává se do stejného vězení jako jeho bratr. Začíná se rozjíždět největší útěk století, který se ovšem neobejde bez řady náročných překážek.

Trailer

Historie očima SerialZoňáků

gabik.029

Status: mám komplet zhlédnuté
Hodnocení celého seriálu: 80 %

Prison Break patří k seriálům, který považuji za jeden z mých oblíbených, přestože kvalita po první sérii upadala. Nicméně se pilot pokusím hodnotit s pomyslným čistým štítem a na ostatní epizody pro tuto chvíli zapomenu.

V prvé řadě musím říct, že hned od začátku je jasné, že tvůrce seriálu má zápletku skutečně propracovanou a nevymýšlí si děj za pochodu. I když nevíme, jak přesně Michaelův plán na útěk vypadá a co všechno zahrnuje, poznáme, že to nebude jen tak jednoduché. Zatím nám bylo pouze naznačeno, které elementy budou potřeba, ale už jen to nám dává povědomí o tom, že jde pouze o kousky velké skládačky. Nic z toho by nefungovalo, kdyby byla Michaelova (a Scheuringova) příprava podceněna. Na druhou stranu ale nechápu, proč si Michael nasadil (tu krásně bílou) košili na čerstvé a zakrvácené tetování.

Bohužel se jedná o další ze seriálů, které jsou postaveny na konspiraci. Američané milují konspirace. Já vlastně také, ale v dnešní době je nabídka těchto seriálů nemalá, takže nejde o nic výjimečného a nového.

Trefou do černého je ale správně zvolené obsazení jednotlivých postav. Dnes se jedná o známé a úspěšné herce, ale tenkrát o spoustě z nich nikdo ani neslyšel. Přesto všichni odvádí skvělou práci a hrají své role věrohodně. Sympatickému hlavnímu hrdinovi od začátku fandíte a vězeňské záporáky nesnášíte. Jediný, kdo mi leze na nervy (a není to zřejmě účel) a je vyloženě na facku, je LJ.

Důraz je kladen také na rodinné a přátelské vztahy. Je opravdu obdivuhodné, že se všechny emoce promítnou na diváka už v první epizodě, kdy jednotlivé postavy teprve poznává. Velkým plusem je pro mě vztah Michaela a Sary, kteří spolu měli sice pouhé dvě scény, ale přesto to mezi nimi jiskří a je jasné, že si do budoucna nebudou lhostejní.

Celkově hodnotím pilot velmi pozitivně a kdybych měla čas, nejradši bych celý seriál zkoukla před premiérou nových dílů znovu.

+ herecké obsazení
+ Michael & Sara
+ propracovaný scénář

- další konspirace
- LJ

Moje hodnocení pilotu: 80 %
ragelly

Status: viděno komplet
Hodnocení celého seriálu: 70 %

Takový pilot musí dostat do kolen snad každého seriálového fanouška. Nechybí zde propracovanost děje, napětí, sympatický hlavní hrdina, velká konspirace a zajímavé a neokoukané prostředí. Prison Break má vše, co si zábavné podívané můžete přát.

Pilot dokáže zaujmout už od první scény. Lehká záhada tetování je vysvětlena hned v pilotu, takže nemusíte tápat, proč zde byl takový úvod, jaký byl. Nedá se říct, že by celý seriál stál na jediném hrdinovi, ale Michael je velký sympaťák, který dost dobře táhne celý příběh. Nicméně všichni ostatní hráči jsou taky výborní. Nejvíc zaujali vězni, ale i ředitel věznice nebo advokátka nejsou špatní. Vyloženě nesympatický je jen syn Lincolna, který je tady fakt na pěst.

Moc se mi líbí vězeňské prostředí. Takových seriálů mnoho není, vlastně mě napadá jen Oz, který je ale úplně něco jiného. V kombinaci se serializovaným a opravdu promyšleným dějem se ani nechce věřit, že něco takového mohlo vzniknout na Velké pětce. Jasně, jsou tu omezení, ve vězení nejsou až takoví drsňáci, jak by mohli, nemluví sprostě a tak, prostě komerční televize, ale to na celkovém dojmu vůbec neubírá.

Po pilotu jsem nadšená. V podstatě každý aspekt je chytrý a zábavný, postavy s výjimkou syna si ihned zamilujete a po skončení dílu chcete ihned další. Samozřejmě, pokud bychom nevěděli, co bude dál, nastala by otázka, jestli se z tématu dá vytěžit více než jedna série. Ale to už je jiné povídání.

Budu koukat dál? Mám viděno komplet, opáčko bych si klidně dala, ale není čas. Každopádně se těším na nové díly, rozhodně je vyzkouším.

+ postavy
+ prostředí
+ propracovanost děje
+ serializovaný děj

- Lincolnův syn

Moje hodnocení pilotu: 100 %
Drunk_Queen

Status: první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: -

Haló kolem Prison Breaku mě vždycky tak trochu míjelo. Dokonce si pamatuji, že už jsem kdysi několik epizod viděla, ale ani ty mě nepřesvědčily. Ovšem roky běží a dnes tu, v naší rubrice, máme Prison Break jako dalšího „pána na holení“.

Co se týče prvního dojmu, nebudu zastírat, že mě z dnešního pohledu zaujalo obsazení. V Prison Break se objevuje spousta známých tváří (nebudu zastírat, že neznalce jako já nejvíc zaujali Rockmond Dunbar a Robin Tunney mně známí z Mentalisty), takže herecky je Prison Break takovou jistotou, že i kdyby zklamaly další stránky seriálu, na tohle bude radost se dívat.

Jako podařený vnímám i rozvoj příběhu, i ty nejzákladnější motivace hrdiny objevujeme až v průběhu epizody, takže není nouze o lehce zmatené očekávání, co nás přesně čeká dál. Což je vzhledem k sympatickým postavám značné plus, neboť je divák držen v napětí.

Bohužel ale celkově nedokážu říct, že by mne pilot Prison Break nějak zvlášť vtáhnul do děje. Když už divák zjistí, proč hlavní hrdina dělá to, co dělá, napětí se nějak vytrácí a děj začíná být tak trochu nevýrazný, až si najednou začnete říkat, že jestli vám teď přehrávač napíše, že zbytek nelze přehrát, asi prostě přejdete k něčemu jinému a k tomuto se už nevrátíte.

Zkrátka a dobře začátek epizody vyvolává větší očekávání, než která je seriál nakonec schopen splnit, protože celkem rychle upadá do průměru. Škoda.

+ herecké obsazení
+ začátek epizody a rozvoje příběhu

- ve výsledku až tolik nezaujme
- postupně upadá do ne až tak zajímavého průměru

Moje hodnocení pilotu: 50 %
Esgalnor

Status: první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: -

I když jsem se vlastně s Prison Breakem nikdy nesetkal, tak nějak jsem tušil, do čeho jdu. A přesně to, jsem dostal…

Pilot zaujme – v první řadě to je velmi současnou kamerou. Je sice už více než 10 let starý, ale vizuálně téměř vůbec nestárne. To mě příjemně překvapilo a za takto pokročilou kameru je to plusko obrovské. Herci tu jsou taky fajn, sice v Robin Tunney vidím hlavně Lisbonovou z Mentalisty, ale že by tu nějak někdo výrazněji zaostával, toho jsem si nevšiml.

Samotná zápletka je pak poměrně zajímavá, i když místy se mi zdála, co se logiky týče, trochu na hraně. Každopádně vykreslení vězení je výborné a má velký potenciál. Oceňuji i snahu o nějaký děj mimo mříže – na druhou stranu bych se bez něj asi obešel. Romantická linka Lisbo-… Robin Tunney je nezajímavá a spíš nudná, ta samotná konspirace je dost neoriginální a dává nejméně smysl.

Scénář má taky pár drobných zádrhelů, ale nakonec šlape dobře, a pokud u seriálu člověk nepřemýšlí moc, asi mu nebude vadit nic. Hlavní postava se občas chová až příliš geniálně, v některých situacích potom nesmyslně – i když věřím, že takové věci se vysvětlí v pozdějších dílech a souvisí to s předchozím negativem hlavní postavy.

Jak jsem zmínil – dostal jsem, co jsem čekal. Pilot Útěku z vězení rychle uteče, ukáže decentně napsané postavy s dobrými herci a neurážející scénář. Do toho ještě nadchne svým vizuálem a zajímavým vykreslením vězení. Dojem lehce kazí děj mimo vězení a předvídatelnost (i v rámci epizody).

+ velmi pohodlné tempo
+ kamera
+ vykreslení věznice
+ herci

- děj v okolním světě
- předvídatelnost

Moje hodnocení pilotu: 80 %
Seraphine313

Status: viděno komplet
Hodnocení celého seriálu: 80 %

Tenhle pilot má potenciál být začátkem skvělého seriálu, ať už by se vysílal v jakékoliv době. Je totiž tak dobře natočený, že skoro připomíná film. Nemá hluchá místa, takže po jeho skončení budete chtít další díl, jen abyste věděli, jak bude pokračovat.

Proč tomu tak je? Hned na začátek rozehrává tolik dějových linek, že v pohodě vyplní celý vysílací čas. Co je ale hlavní – divákovi každá z těchto linek připadá důležitá. I za předpokládaným vztahem Michaela a Sary nebo za všímavostí ředitele vidí vypočítavost Michaela Scofielda. Ten si ostatně krade celý díl jen pro sebe, i když je vidět, že herecky je teprve v začátcích.

Osobně se mi na pilotu nelíbily dvě věci. Zaprvé, celá konspirace kolem Lincolna Burrowse je až moc přitažená za vlasy a zbytečně komplikovaná. Skoro bych řekl, že ji tvůrci vymýšleli až jako poslední a neměli na ni moc času. Stejně tak je poměrně zbytečná dějová linka Lincova syna, který se chová naprosto idiotsky a hlavním dějem (zatím) nikam neposouvá.

+ Wentworth Miller
+ gradace
+ nemá hluchá místa

- konspirace
- Lincolnův syn

Moje hodnocení pilotu: 90 %
Další díly seriálu
Líbilo se? Tak nám o tom dej vědět! 
Gabik.029

Gabik.029

Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio.
Poslední komentáře24zobraz všech 24 příspěvků
007.dany

007.dany

Konečně jsem se dočkal lepšího hodnocení a s kterým naprosto souhlasím.
před 182 týdny
JustMyName

JustMyName

Prvá a druhá séria dodnes napálená niekde na DVD, tak som tento seriál milovala :D tretiu a štvrtú sériu som...
před 182 týdny
Koldik

Koldik

Prison break bol jednym z mojich prvych serialov, takze ho hodnotim velmi pozitivne, ale ano to...
před 173 týdny
Další články k tématu