23. 2. 2017

Novinka pod lupou: Madiba

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

plakát

Základní údaje

Název Madiba
Žánr Drama / Historický / Životopisný / Minisérie
Stanice BET
Premiéra 1. 2. 2017
Vysílání 1.-15. února
Předskokan
Konkurence
Tipovačka

Kdo?

Tvůrci Nelson Mandela (knižní předloha, život)
Herci Laurence Fishburne,

Orlando Jones, David Harewood, Michael Nyqvist, Terry Pheto, Jason Kennett, Kate Liquorish

O čem to je?

Madiba je minisérie, která vznikla na motivy dvou knih Nelsona Mandely. Název Madiba vznikl podle klanu Thembu, do kterého africký prezident patřil. Minisérie vypráví příběh mladého Nelsona Mandely na začátku 60. let, který se musí vypořádat s politickými nepokoji, jež ovládají celou Jižní Afriku. Příběh sleduje každý detail jeho osobní cesty a odhaluje zákulisní strategie a odvážné organizační taktiky, které hrdina spolu se svými spolupracovníky využíval, aby na své hnutí upozornil lidi ve své zemi i ze zahraničí.

Trailer

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

Autobiografické seriály/minisérie mám v oblibě. Madiba není výjimkou, i když téma mi není vyloženě blízké. Líbilo se mi sledovat, jak se zrodil jeden z nejvýznamnějších lidí minulého století.

Stanice BET v podstatě nabídla příběhovku, která je jako každá jiná. Ničím neurazí, ničím nevyčnívá. Sleduje dětství, dospění a politický a osobní život Nelsona Mendely. Minisérie proto nestojí na příběhu, který se přece jen nedá upravit, ale spíše na hereckém obsazení.

Laurence Fishburna miluju z mnoha různých rolí. Ale tady? Nevím, neseděl mi tam. Možná můj názor předem ovlivnil Roman, který říkal, že přechod od hubeného mladíčka k o pár let staršímu Mendelovi již v podání Fishburna vypadal divně. Ale jak jsem na to koukala, měla jsem úplně stejný názor. Po pár letech ho najednou hraje padesátník, který se ani nesnaží vypadat na 26 nebo kolik let. Prostě mi do role vůbec nesedl.

Jasně, je to docela velké negativum, ale když se od toho odprostíte, užijete si inspirativní příběh, který i přes délku 1,5 hodiny uteče jako voda a budete si hned chtít pustit další díl.
  • životní příběh
  • rychle to utíká
  • Fishburne
70 %
Mé hodnocení
ragelly

Do Madiby jsem se pustila po dosledování The Quad, ve chvíli, kdy jsem byla kvůli The Quad značně unavená a připravená BET zavrhnout navždy. Zkrátka jsem na osudy Nelsona Mandely nebyla v ideálním rozpoložení.

I přes naprosto nevhodné nastavení diváka si ovšem pilot své sledovatele dokáže získat. Už začátek vtáhne do děje zajímavým stylem vyprávění, ať už se zrovna díváme na hrdinovo náročné dětství, či na dospívání s čím dále tím více se zvyšující možná až lehce naivní snahou přinést svému lidu (konečně) nějakou spravedlnost.

Co si ještě tak vzpomínám (poslední hodinu zeměpisu jsem měla v červnu 2016), JAR byla pro naši zeměpisářku hodně oblíbeným tématem, takže mi byl námět seriálu již předem důvěrně znám. Ani tak ovšem není úplně snadné bolest a bezmoc, které ze seriálu sálají, sledovat. Dojem ještě posílí kvalitní zpracování doplněné vypravěčem, jehož posmutnělý tón na diváka přenáší další emoce.

Když se příběh takříkajíc ”ustálí“, tak se se začátkem představování dalších postav napětí trochu vytrácí. Postav je požehnaně a člověk má problém některé z nich od sebe rozlišovat (nebudu zastírat, že si stále ještě nejsem vzhledem ke své neschopnosti pamatovat si jména úplně jistá tím, jestli nám v první části Mandelova příběhu tvůrci představili jednu nebo dvě Mandelovy manželky).

I přesto, že je seriál pouze minisérií, je na něm (zřejmě typicky BET) délka trochu patrná, neboť velmi dobře provedené, syrové a silné části střídají části slabší, i tak je Madiba ale kvalitní podívanou, která zanechává vcelku silný dojem.
  • začátek, který vtáhne do děje
  • charismatická hlavní postava
  • námět příběhu
  • dojem, který seriál zanechává
  • velké množství postav, divák se v nich začne ztrácet
  • kvalitní části střídají slabší
70 %
Mé hodnocení
Drunk_Queen

Tuhle minisérii jsem objevil čistě náhodou a upřímně ani moc nechápu, proč nemá větší promo. Ona by si ho totiž velmi, ale velmi zasloužila.

Madiba se věnuje životě Nelsona Mandely, kterého hraje – Laurence Fishburne. Prásk. To je jméno, které by zde nikdo nečekal. Nejen proto, že Fishburne má prostě jiný typ postavy, tvář i vše ostatní (a je spojován s rolemi, které se zrovna nehodí ve spojitosti s životopisem Mandely připomínat), ale i proto, že průměrně myslící vařené nudli po chvíli dojde, že je zde jen k nalákání diváků. Což vzhledem k minimálnímu promu seriálu je vlastně docela divné.

Osobně nemám nic proti Fishburnovi. Mám ho rád jako herce, ale myslím si, že toto byl ze strany produkce dost velký přešlap. Stejně tak mohli do jeho role obsadit třeba Rocca Siffrediho a efekt by byl stejný. Musím ale uznat, že Fishburne je jediným zapamatovatelným hercem z celého ansámblu a seriál by byl bez něj o dost nudnější.

Minisérie se dělí na tři hodinu a půl trvající díly. Sice se to na jednu epizodu může zdát dost, ale díl uběhne rychle, hlavně díky dostatku materiálu. Neprobírá se ani tak Mandelovo dětství nebo studium, rovnou se skočí k jeho advokátní praxi a politickému aktivismu. Jediné, co vás na seriálu bude iritovat, je až maniakální snaha o nějakou formu jihoafrického anglického přízvuku. Všechno ostatní vás netahá za uši, nenudí, příjemně to ubíhá, i když občas nebudete vědět, co se vlastně děje, pilot má spád, v určitých okamžicích máte dokonce dojem, že se díváte na film.

téma Nelsona Mandely gradace děje ± Laurence Fishburne přízvuk
80 %
Mé hodnocení
Seraphine313

Dáte novince šanci? Zaujal vás popis nebo trailer? Nebo si počkáte až na více ohlasů a podle toho se rozhodnete, zda sledovat?

Další díly seriálu
Líbilo se? Tak šiř tuto zprávu do světa! 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře3zobraz všechny 3 příspěvky
teraxa

teraxa

Jezku tak na tuhle novinku jsem se tesila jako male decko! Priznavam, ze nebyt Vyzvy, vubec bych se...
před 203 týdny
007.dany

007.dany

A tohle zase vypadá velice,velice dobře... :)
před 203 týdny
Koldik

Koldik

Hodnotenie super, komentare super, ale... not my cup of tea.
před 201 týdny
Další články k tématu