23. 2. 2017

Novinka pod lupou: The Moorside

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

plakát

Základní údaje

Název The Moorside
Žánr Drama / Minisérie / Podle skutečné události
Stanice BBC
Premiéra 7. 2. 2017
Vysílání 7. a 14. února
Předskokan
Konkurence
Tipovačka

O čem to je?

Drama podle skutečné události. Příběh začíná v únoru 2008, kdy Karen Matthews oznámí na policii pohřešování své dcery Shannon. Začíná rozsáhlé policejní období, které v západním Yorkshire, kde rodina žije, nemá obdoby. Shannon se nakonec najde živá a zdravá, ale ukáže se, že ji unesl někdo, koho její matka moc dobře zná.

Trailer

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

Začátek vypadal slibně. Seriály (minisérie) podle skutečné události mají od začátku mou plnou pozornost, protože to je pro mě hodně výrazný plusový bod. Celé to drama nabírá mnohem větších rozměrů, když víte, že někdo si tím skutečně prošel. Samozřejmě, že na řadu přišla i má oblíbená Wikipedie :-D

Každopádně ve výsledku to byla docela nuda. Postavy nezajímavé a nesympatické, příběh se vleče a v podstatě docela brzo vám bude jasné, kam se příběh bude vyvíjet.

Jediné zajímavé bylo čekat na to, až se holčička opět najde. To nakonec přišlo, ale až na konci dílu. Díky tomu by i druhá část mohla být zajímavá, protože policie se bude zabývat tím, co k jejímu únosu vedlo a podobně. Takhle to ale byl pouze dlouhý představovací díl, který ničím výrazně nezaujal a nenavnadil mě k dalšímu sledování. Upřímně mi stačilo si přečíst na té Wiki, jak to celé dopadlo.
  • podle skutečnosti
  • nesympatické postavy
  • příběh se táhnul
  • nenavnadil na další sledování
30 %
Mé hodnocení
ragelly

Pokud se někde objeví nápis „Podle skutečných událostí“, je jasné, že se bude jednat o dosti silnou novinku, neboť tentokrát příběh nepochází z pera scenáristy, ale někdo si ho doopravdy prožil. Tím oplývá i The Moorside, který pojednává o unesené holčičce. Splňuje novinka tento obecný předpoklad?

Co je nejvýraznějším prvkem této minisérie? Obsazení a herecké výkony? Ne. Do strhující podoby převedený příběh? Ne. Úžasná atmosféra a napětí? Ne. Zase špatně. Je to přízvuk. Jsme v Yorkshiru, takže budu tipovat yorkshirský. Nebo zkrátka takový, kterému nejde rozumět.

Respektive jde, většinou. Nejdříve je to tak, že u pár slov si člověk není jist, co to ti lidé “sakra říkali”. Pak se to ale buď začne zhoršovat, nebo si toho začne člověk všímat víc, až si člověk musí začít jisté části pouštět víckrát a pokud je mnou, psát ragelly fonetické přepisy a smát se tomu (nebo se smát tomu, že to zní vtipně), že vážně netuší, co to mělo být (pardon, ragelly, že kvůli mě tím zoufalstvím trpíš taky). Navíc v době, kdy jsem pilot sledovala, nebyly žádné titulky (možná nejsou ani teď, asi budou jen na iplayeru), takže jsem byla odkázána jen a pouze na to, co slyším.

Ale teď je otázka, jak je možné se tak moc soustředit na přízvuk. Myslím, že na to mám odpověď. Když dojde na porovnání třeba s takovým Broadchurchem, je poznat, že The Moorside je natočený trochu nešťastně. Celé obsazení je nastaveno značně nesympaticky (výjimkou je snad jen „sherlockovská“ Sian Brooke), atmosféra není cítit téměř žádná a celý příběh je vypravován tak nevýrazným způsobem, že o nějakém napětí nemůže být řeč.

První epizoda další plynutí příběhu prozrazuje snad i méně pozornému divákovi, ale přesto mám pocit, že článek, který jsem si kolem skutečného případu přečetla, mi přinesl mnohem víc, než téměř celá hodina sledování, která vyprávěla tak nezajímavým způsobem, že vše zajímavé zůstalo skryto a příběh znehodnocen nechtěnou komedií, protože nic pozoruhodnějšího prostě nezůstalo.
  • Sian Brooke
  • příběh podle skutečných událostí
  • bohužel pojato dosti nezáživně
  • přízvuk příliš přitahuje pozornost
  • téměř nulová atmosféra, herecké obsazení
  • je to nejspíš stále dost citlivé téma
40 %
Mé hodnocení
Drunk_Queen

Dáte novince šanci? Zaujal vás popis nebo trailer? Nebo si počkáte až na více ohlasů a podle toho se rozhodnete, zda sledovat?

Další díly seriálu
Líbilo se? Tak to ukaž ostatním! 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře6zobraz všech 6 příspěvků
Destinytte

Destinytte

Čtu popisek a říkám si, že to je něco pro mě. Čtu hodnocení a říkám si, že se do toho tedy nepustím. Ale...
před 208 týdny
Destinytte

Destinytte

Tak jsem se na sebe pěkně naštvala, protože jsem si omylem přečetla, kdo ji vlastně unesl. Sakra! Obvykle se...
před 207 týdny
Koldik

Koldik

tak toto nie
před 207 týdny
Další články k tématu