Facebook Twitter E-mail
12. března 2017

S lupou do historie: Sons of Anarchy

Pojďte se spolu s námi vrátit do dob minulých. Vydáváme se do seriálového nebe a oprašujeme legendy, na které se nyní díváme svěžíma očima! Jak by piloty úspěšných televizních legend obstály v dnešní době? Dali by jim vůbec diváci ještě šanci? A jak se na naše oblíbené či dokonce zamilované seriály po letech s odstupem díváme my? Lupa míří do historie se dvěma cíli. Vyvolat ve vás nostalgii a neodolatelnou touhu si svůj milovaný seriál opět pustit (protože víme, kolik máte času :'D), ale také vám potenciálně chceme také rozšířit obzory a představit méně známé seriály, které jsou nyní po letech jako stvořené pro sledování maratonem!

Takže, SerialZoňáci, jak hodnotíte Sons Of Anarchy 1×01: Pilot

Medailónek

Název: Sons of Anarchy (Zákon Gangu)
Žánr: Drama / Krimi / Motoristický / Akční
Stanice: FX
Vysílání: 2008–2014
Celkový počet sérií: 7
Premiéra: 3. září 2008

Kdo?

Tvůrci: Kurt Sutter
Herci: Charlie Hunnam, Katey Sagal, Kim Coates, Mark Boone Junior, Tommy Flanagan, Dayton Callie, Theo Rossi, Maggie Siff, Ron Perlman, David Labrava, Ryan Hurst.

O čem to je?

Sons of Anarchy je motocyklový gang, jehož členové jezdí především na upravených strojích značky Harley-Davidson (Dyna Superglide).

Většina členů má svá civilní zaměstnání a snaží se svůj soukromý život skloubit s tím, který přináší členství v podobné organizaci.

Trailer

Historie očima SerialZoňáků

Pajky

Status: viděno komplet
Hodnocení celého seriálu: 80 % 

Jestli jsem o nějakém seriálu předtím řekl, že je těžké odmyslet si, jak to dopadne, tak u Sons of Anarchy to platí trojnásob. Pořád mám v živé paměti, co které postavy udělají a jak dopadnou a těžko se to ignoruje. Ale snažil jsem se od toho oprostit :)

Na druhou stranu se mi vrátilo to, co jsem si na tomhle seriálu opravdu zamiloval. A to je práce s hudbou. Už od úvodních vteřin si ji prostě musíte oblíbit a když pak dojde na závěrečnou hudební sekvenci, tak vás musí mít v pasti. Přesně ty konce epizod, kdy se nemluví, ale jen hraje za doprovodu hudby, jsou úžasné.

Co se týče obsazení, tak největší prostor (alespoň v pilotu) dostává trojice Perlman, Hunnam a Sagal a jejich herecké výkony jsou fajnové. I když nemusíte mít rádi jejich postavy. A přesně tenhle problém jsem měl s Gemmou od úplného začátku. Naopak Jaxe si není těžké oblíbit.

Vlastně jsem si nikdy nemyslel, že by se mi mohl líbit seriál v hlavní roli s motorkářským gangem a takovým množstvím násilí a přehnané drsnosti. Ale musím říct, že ač má své mouchy, tak mě pilot nalákal na pokračování ve sledování.

+ hudba
+ obsazení
+ závěrečná hudební sekvence
+ postava Jaxe

- drsnosti je možná až moc
- postava Gemmy

Moje hodnocení pilotu: 70 %
ragelly

Status: viděno komplet
Hodnocení celého seriálu: 70 %

Nechci škatulkovat, ale pokud hledáte příklad seriálu pro chlapy, tak SoA je ukázkový exemplář. Dámy, které vyloženě nejsou typ Gemma, se asi moc bavit nebudou. Jakože jo, není to špatné drama, jen cílovka je trošku omezená. Ale řekněme, že na to, jak moc se mi do toho nechtělo, tak jsem nakonec byla příjemně překvapená, jak rychle děj plynul a že mi sledování vlastně vůbec nebylo proti srsti.

Seriál o motorkářském gangu má vše, co správné drama potřebuje. Charismatického hrdinu, který ještě není tolik zkažený jako zbytek party a štítí se zmáčknout spoušť. Je tu dobrá parta přátel, konkurenční gangy, sex, drogy, alkohol, zabíjení, děti, láska, nenávist, skoro to zní jako telenovela z drsného prostředí.

Jax je sympaťák. Neřekla bych, že je zrovna sexy, protože tyhle vytahaný kalhoty a mikiny a cigára a mastné vlasy mě prostě neberou. Ale je fajn a s Tarou mu to sluší. Je jasné, že tu bude milostná zápletka, ale to nevadí, alespoň se trošku ubere toho drsňáctví, protože toho testosteronu, který z obrazovky stříká, je opravdu hodně moc.

O Gemmě se toho po pilotu mnoho říct nedá, to se spíš pak vypovídám v diskuzi u článku, protože tady hodnotíme jen pilot. U většiny seriálů píšeme, jak je pilot v podstatě jen prostředkem k seznámení s postavami. Tady je to naopak, ihned jsme vtaženi do děje, aniž bychom věděli, kdo je kdo a oč jde. Postav je tu opravdu hodně, takže chvilku trvá, než pochytíte vzájemné vztahy. Ale dá se to, na konci budete mít víceméně jasno, i když samozřejmě to chce více epizod, abyste se s postavami pořádně sžili, pilot k tomu nestačí.

Budu koukat dál? Už jsem to jednou komplet viděla, podruhé už to nepotřebuju. Ale dala jsem to celé.

+ kvalitně natočené drama
+ neokoukané téma

- téma je úzce zaměřené
- až moc testosteronu

Moje hodnocení pilotu: 70 %
Drunk_Queen

Status: první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: -

Dnes se v našem S lupou do historie zaměříme spíše na pány (dámy, které seriál sledují, snad prominou).

I když… Ano, přesně to, co jsem napsala, asi každý před sledováním čeká. Což se dá vzhledem k těm všem motorkám, gangům, drsňákům, kteří pro výstřel nejdou daleko, jistě odpustit. Ale není to tak, minimálně já se sledováním nijak „uražená“ necítím. A stejně jako to není tak jednoduché s cílovou skupinou, tak jednoduchý není ani příběh. Většinu epizody vidíme boje mezi gangy, které nejdou pro ránu (střelbu, výbuch, vraždu, vypuštění „Turbotarantule“,…) daleko, ale občas seriál ukáže svou druhou stránku, která je plná rodin hrdinů, které ve většině případů s prvním světem nemají nic společného a touží, aby na tom byli stejně i hlavní hrdinové seriálu. Ovšem tak se nestane, takže očekávám, že v průběhu seriálu zemře minimálně polovina hlavních postav. A to i přes ty jejich lidské stránky.

Seriál doplňuje skvěle hodící se hudba a je tu spousta akce (a různě provedených smrtí, výbuchů,…), ale přesto občas divák relativně dlouhou stopáž pocítí. Ubrat několik minut by rozhodně nevadilo. Po většinu doby ale sledování baví, ať už pro akci a motorky, či pro kontrast mezi chladnými zabijáky a muži s rodinou. Život gangu je docela neobvyklým tématem, takže seriál rozhodně nejede podle nějaké zavedené a mimořádně okoukané šablony.

Citlivější duším by sledování nemuselo dělat úplně dobře (přece jen se tu opravdu zabíjí často a bez mrknutí oka), ale jinak se dá seriál doporučit. Ano, seriál občas postupuje trochu pomaleji, ale sledování bývá docela napínavá zábava.

+ napětí a zábavnost
+ prostředí
+ postavy a jejich kontrasty

- občas pomalejší tempo

Moje hodnocení pilotu: 70 %
Esgalnor

Status: první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: -

Sons of Anarchy mě nikdy příliš nelákalo – zaujalo, věděl jsem o tom, ale ne a ne přijít nějaké lákadlo, nějaký prvek, který by mě donutil si pustit aspoň první epizodu. Jo, takže opět díky za S lupou do historie za tohle dovzdělávání.

Zkraje nemůžu říct, že by se mi SoA nelíbilo. Jen… to je něco trochu jiného, než jsem od toho očekával. Protože jsem očekával jenom nepříliš chytrou akční drsnou blbinu. A jo, drsné to je, akci to má. Avšak pilot je chytřejší, než jsem očekával a překvapily mě i prvky klasičtějších dramat. S nadšením kvituji také fakt, že hlavní hrdina není tak černobílý, jak jsem od něj očekával.

Obsazení je našlapané a objevuje se v něm několik slušně velkých jmen. Zatímco Charlie Hunnman je charismatický tahoun, i zbylá většina osazenstva je zajímavá a kvalitní. Bohužel mě nehorázně iritovalo duo Mark Boone Junior a Katey Sagal. Nesedly mi nejen jejich postavy, ale především herci samotní. Zbytek je ale minimálně OK.

Výborná je kamera (těch skvostných záběrů na jedoucí SoA bylo trestuhodně málo), která je dobrá především v akčních scénách. A ačkoliv jich tu je minimum, především ta závěrečná je zvládnuta na jedničku. Zdařilý je i výběr hudby. Co naopak chválit nemůžu jsou scény v nemocnici, které ubíraly seriálu na kouzlu, a ještě ke všemu působily nebezpečně soapkovitě. Jako by se to chystalo být vztahovým dramatem. Lepší Ordinací…

Přesto jsem si pilot užil a doufám, že to, co jsem uvedl výše, se ze seriálu nestane, protože potenciál tam je obrovský. Části, kdy je Sons of Anarchy správně akční a drsný, jsou skvělé, bohužel vztahová dramata tam nezapadají a nehodí se. Naštěstí jich není neúprosné množství a pilot utekl jako příjemná akční oddechovka.

+ hudba
+ kamera
+ postavy
+ akční a drsné scény
+ charismatický hlavní herec

- Mark Boone Junior a Katey Sagal
- části z nemocnice působí jako počátek vztahového dramatu

Moje hodnocení pilotu: 70 %

Další díly seriálu

S lupou do historie: Scrubs (1. 1. 2017)
S lupou do historie: Buffy the Vampire Slayer (4. 1. 2017)
S lupou do historie: M.A.S.H. (8. 1. 2017)

... odkryj další díly seriálu

S lupou do historie: House M.D. (11. 1. 2017)
S lupou do historie: Friends (15. 1. 2017)
S lupou do historie: Firefly (18. 1. 2017)
S lupou do historie: The Nanny (22. 1. 2017)
S lupou do historie: Lost (25. 1. 2017)
S lupou do historie: Mr. Bean (29. 1. 2017)
S lupou do historie: Parenthood (1. 2. 2017)
S lupou do historie: Army Wives (5. 2. 2017)
S lupou do historie: Crossing Lines (12. 2. 2017)
S lupou do historie: Nurse Jackie (15. 2. 2017)
S lupou do historie: Penny Dreadful (19. 2. 2017)
S lupou do historie: Mad Men (22. 2. 2017)
S lupou do historie: Friday Night Lights (26. 2. 2017)
S lupou do historie: The L Word (1. 3. 2017)
S lupou do historie: Transparent (5. 3. 2017)
S lupu do historie: One Tree Hill (8. 3. 2017)
S lupou do historie: Sons of Anarchy (právě čteš)
S lupou do historie: The Pillars of the Earth (15. 3. 2017)
S lupou do historie: Prison Break (19. 3. 2017)
S lupou do historie: Franklin & Bash (22. 3. 2017)
S lupou do historie: Spin City (26. 3. 2017)
S lupou do historie: The Lying Game (29. 3. 2017)
S lupou do historie: Las Vegas (2. 4. 2017)
S lupou do historie: Vikings (5. 4. 2017)
S lupou do historie: The Walking Dead (9. 4. 2017)
S lupou do historie: The Professionals (12. 4. 2017)
S lupou do historie: King & Maxwell (16. 4. 2017)
S lupou do historie: Switched at Birth (19. 4. 2017)
S lupou do historie: The Americans (23. 4. 2017)
S lupou do historie: Flashpoint (26. 4. 2017)
S lupou do historie: ER (30. 4. 2017)
S lupou do historie: Step by Step (3. 5. 2017)
S lupou do historie: Gilmore Girls (7. 5. 2017)
S lupou do historie: Murder, She Wrote (10. 5. 2017)
S lupou do historie: Magic City (14. 5. 2017)
S lupou do historie: Twin Peaks (21. 5. 2017)
S lupou do historie: Big Love (24. 5. 2017)
S lupou do historie: Hart of Dixie (28. 5. 2017)
S lupou do historie: Web Therapy (31. 5. 2017)
S lupou do historie: Reaper (4. 6. 2017)
S lupou do historie: Desperate Housewives (7. 6. 2017)
S lupou do historie: Star Trek: Voyager (11. 6. 2017)
S lupou do historie: Hotel Babylon (14. 6. 2017)
S lupou do historie: Life on Mars (18. 6. 2017)
S lupou do historie: Spartacus: Blood and Sand (21. 6. 2017)
S lupou do historie: Miranda (25. 6. 2017)
S lupou do historie: Torchwood (28. 6. 2017)
S lupou do historie: The Good Guys (2. 7. 2017)
S lupou do historie: Peaky Blinders (5. 7. 2017)
S lupou do historie: Undateable (9. 7. 2017)
S lupou do historie: Beauty and the Beast (12. 7. 2017)
S lupou do historie: Red Dwarf (16. 7. 2017)
S lupou do historie: Rome (19. 7. 2017)
S lupou do historie: Vyšehrad (24. 7. 2017)
S lupou do historie: You're the Worst (26. 7. 2017)
S lupou do historie: Camelot (30. 7. 2017)
S lupou do historie: My Mad Fat Diary (2. 8. 2017)
S lupou do historie: That '70s Show (6. 8. 2017)
S lupou do historie: Blood Ties (9. 8. 2017)
S lupou do historie: Stargate SG-1 (13. 8. 2017)
S lupou do historie: Poldark (16. 8. 2017)
S lupou do historie: Shameless (20. 8. 2017)
S lupou do historie: Revolution (23. 8. 2017)
S lupou do historie: Andromeda (27. 8. 2017)
S lupou do historie: Mistresses (30. 8. 2017)
S lupou do historie: How I Met Your Mother (3. 9. 2017)
S lupou do historie: The Fall (6. 9. 2017)
S lupou do historie: Joey (10. 9. 2017)
S lupou do historie: CSI Miami (13. 9. 2017)
S lupou do historie: Dallas (17. 9. 2017)
S lupou do historie: Hellcats (20. 9. 2017)
S lupou do historie: Crossing Jordan (24. 9. 2017)
S lupou do historie: Will & Grace (27. 9. 2017)
S lupou do historie: Nikita (1. 10. 2017)
S lupou do historie: Battlestar Galactica (4. 10. 2017)
S lupou do historie: Modern Family (8. 10. 2017)
S lupou do historie: Revenge (11. 10. 2017)
S lupou do historie: Kings (15. 10. 2017)
S lupou do historie: Bates Motel (18. 10. 2017)
S lupou do historie: Merlin (22. 10. 2017)
S lupou do historie: Chuck (25. 10. 2017)
S lupou do historie: The Carrie Diaries (29. 10. 2017)
S lupou do historie: Saving Hope (1. 11. 2017)
S lupou do historie: Orphan Black (5. 11. 2017)
S lupou do historie: Baywatch (8. 11. 2017)
S lupou do historie: Charmed (12. 11. 2017)
S lupou do historie: Life Unexpected (15. 11. 2017)
S lupou do historie: Monk (19. 11. 2017)
S lupou do historie: Rizzoli & Isles (22. 11. 2017)
S lupou do historie: Blackadder (26. 11. 2017)
S lupou do historie: Profiler (3. 12. 2017)
S lupou do historie: Murdoch Mysteries (6. 12. 2017)
S lupou do historie: South Park (10. 12. 2017)
S lupou do historie: Underbelly (13. 12. 2017)
S lupou do historie: Melissa & Joey (17. 12. 2017)
S lupou do historie: 4teens (20. 12. 2017)
S lupou do historie: ALF (24. 12. 2017)
S lupou do historie: Parks and Recreation (27. 12. 2017)
S lupou do historie: Hawthorne (31. 12. 2017)
S lupou do historie: The Dead Zone (3. 1. 2018)
S lupou do historie: Ugly Betty (7. 1. 2018)
S lupou do historie: Moonlight (10. 1. 2018)
S lupou do historie: NCIS (14. 1. 2018)
S lupou do historie: Frasier (17. 1. 2018)
S lupou do historie: Rectify (21. 1. 2018)
S lupou do historie: Okresní přebor (24. 1. 2018)
S lupou do historie: Kriminálka Anděl (28. 1. 2018)
S lupou do historie: Continuum (31. 1. 2018)
S lupou do historie: The West Wing (4. 2. 2018)
S lupou do historie: Dirty Sexy Money (7. 2. 2018)
S lupou do historie: Roseanne (11. 2. 2018)
S lupou do historie: Vyprávěj (14. 2. 2018)
S lupou do historie: Lost Girl (18. 2. 2018)
S lupou do historie: New Girl (21. 2. 2018)
S lupou do historie: Eureka (25. 2. 2018)
S lupou do historie: Eli Stone (ABC) (28. 2. 2018)
S lupou do historie: Southland (4. 3. 2018)
S lupou do historie: Drop Dead Diva (7. 3. 2018)
S lupou do historie: Finding Carter (11. 3. 2018)
S lupou do historie: American Horror Story (14. 3. 2018)
S lupou do historie: The Leftovers (18. 3. 2018)
S lupou do historie: Baby Daddy (21. 3. 2018)
S lupou do historie: Návštěvníci (25. 3. 2018)
S lupou do historie: Make It or Break It (28. 3. 2018)
S lupou do historie: The Killing (1. 4. 2018)
S lupou do historie: My Name Is Earl (4. 4. 2018)
S lupou do historie: Suburgatory (8. 4. 2018)
S lupou do historie: Third Watch (11. 4. 2018)
S lupou do historie: Judging Amy (15. 4. 2018)
S lupou do historie: Chasing Life (18. 4. 2018)
S lupou do historie: Ray Donovan (22. 4. 2018)
S lupou do historie: Breakout Kings (25. 4. 2018)
S lupou do historie: V (29. 4. 2018)
S lupou do historie: Grimm (2. 5. 2018)
S lupou do historie: Without a Trace (6. 5. 2018)
S lupou do historie: Family Guy (23. 5. 2018)
S lupou do historie: The Bridge (27. 5. 2018)
S lupou do historie: Sanctuary (30. 5. 2018)
S lupou do historie: Dynasty (3. 6. 2018)
S lupou do historie: Californication (6. 6. 2018)
S lupou do historie: Breaking In (10. 6. 2018)
S lupou do historie: Wallander (13. 6. 2018)
S lupou do historie: Little Britain (17. 6. 2018)
S lupou do historie: Ringer (20. 6. 2018)
S lupou do historie: BoJack Horseman (24. 6. 2018)
S lupou do historie: Nemocnice na kraji města (27. 6. 2018)
S lupou do historie: The Event (4. 7. 2018)
S lupou do historie: The Strain (8. 7. 2018)
S lupou do historie: Fargo (11. 7. 2018)
S lupou do historie: Suddenly Susan (15. 7. 2018)
S lupou do historie: Tru Calling (18. 7. 2018)
S lupou do historie: Chalupáři (22. 7. 2018)
S lupou do historie: Being Erica (25. 7. 2018)
S lupou do historie: The Knick (29. 7. 2018)
S lupou do historie: Jericho (1. 8. 2018)
S lupou do historie: What I Like About You (5. 8. 2018)
S lupou do historie: Whitney (8. 8. 2018)
S lupou do historie: Cirkus Bukowsky (12. 8. 2018)
S lupou do historie: Haven (15. 8. 2018)
S lupou do historie: The Fosters (19. 8. 2018)
S lupou do historie: Looking (22. 8. 2018)
S lupou do historie: Midsomer Murders (26. 8. 2018)
S lupou do historie: The Simpsons (29. 8. 2018)
S lupou do historie: The Middle (2. 9. 2018)
S lupou do historie: Billy & Billie (5. 9. 2018)
S lupou do historie: Star Trek (9. 9. 2018)
S lupou do historie: Angel (12. 9. 2018)
S lupou do historie: Arrested Development (16. 9. 2018)
S lupou do historie: Star Trek Enterprise (19. 9. 2018)
S lupou do historie: Sex and the City (23. 9. 2018)
S lupou do historie: Ripper Street (26. 9. 2018)
S lupou do historie: The New Adventures of Superman (30. 9. 2018)
S lupou do historie: The Cleveland Show (3. 10. 2018)
S lupou do historie: Falling Skies (7. 10. 2018)
S lupou do historie: Two and a Half Men (10. 10. 2018)
S lupou do historie: Devious Maids (14. 10. 2018)
S lupou do historie: Monty Python's Flying Circus (17. 10. 2018)
S lupou do historie: Major Crimes (22. 10. 2018)
S lupou do historie: Archer (24. 10. 2018)
S lupou do historie: True Blood (28. 10. 2018)
S lupou do historie: Legend of the Seeker (1. 11. 2018)
S lupou do historie: Lilyhammer (4. 11. 2018)
S lupou do historie: Freaks and Geeks (1. 9. 2019)
S lupou do historie: Ashes to Ashes (4. 9. 2019)
S lupou do historie: Instant Star (8. 9. 2019)
S lupou do historie: Zdivočelá země (11. 9. 2019)
S lupou do historie: Hit the Floor (15. 9. 2019)
S lupou do historie: Human Target (18. 9. 2019)
S lupou do historie: Diagnosis Murder (22. 9. 2019)
S lupou do historie: The Affair (25. 9. 2019)
S lupou do historie: Hospoda (29. 9. 2019)
S lupou do historie: Game of Thrones (3. 10. 2019)
S lupou do historie: Terminator: The Sarah Connor Chronicles (6. 10. 2019)
S lupou do historie: Getting On (9. 10. 2019)
S lupou do historie: F. L. Věk (13. 10. 2019)
S lupou do historie: Ground Floor (16. 10. 2019)
S lupou do historie: Rescue Me (20. 10. 2019)

S lupou do historie: Married... with Children (23. 10. 2019)
S lupou do historie: Warehouse 13 (27. 10. 2019)
S lupou do historie: Angels in America (30. 10. 2019)
S lupou do historie: Stargate Universe (3. 11. 2019)
S lupou do historie: Legends (6. 11. 2019)
S lupou do historie: Knight Rider (10. 11. 2019)
S lupou do historie: Parade's End (13. 11. 2019)

Líbilo se? Tak zmáčkni nějakej ten čudlík!
Pajky
Autor je místní článkař a občasný titulkář. Baví ho seriály a filmy všech žánrů. Pokud není zde, tráví čas nad sportovní rubrikou, případně pařením FMka.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

Adrian "A.C." Conor
před 139 týdny
Ďakujem za článok. Všetci ste ho ohodnotili nad 50% tak mu dám šancu. Už som si...
Destinytte
před 139 týdny
Taky! :D
ginevra2
před 137 týdny
Tenhle seriál se mně dostal pod kůži. Akce, obsazení, hudba. Neviděla jsem jej...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY