17. 3. 2017

Novinka pod lupou: Feud

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

Základní údaje

Název: Feud
Žánr: Drama / Historický / Antologie / Podle skutečné události
Stanice: FX
Premiéra: 5. 3. 2017
Vysílání: neděle v 22:00
Předskokan: -
Konkurence: -
Tipovačka: –

Kdo?

Tvůrce: Ryan Murphy, Jaffe Cohen,
Michael Zam
Herci: Jessica Lange, Susan Sarandon, Judy Davis, Jackie Hoffman, Alfred Molina, Stanley Tucci, Alison Wright

Ve zkratce

První série antologie ukazuje legendární rivalitu mezi herečkami Bette Davis a Joan Crawford, která začala již na počátcích jejich kariéry a vyvrcholila při natáčení snímku Whatever Happened to Baby Jane. Film se poté stal jedním z nejlépe hodnocených ve filmografiích obou dam a sklidil úspěch i při předávání Oscarů.

Trailer

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

Tenhle kousek je hodně očekávaný. Murphy patří mezi mé oblíbené tvůrce, Simpson byl skvělý a Feud na námět vypadal hodně dobře. A výsledek? Nezklamal, i když seriál má rezervy.

Samozřejmostí je špičkový herecký koncert. Už na papíře je spojení Jessica Lange – Susan Sarandon kombinace, která nemůže zklamat. Výsledek to jen potvrzuje. Obě dámy hrají perfektně, je radost se na ně dívat. Když k tomu připočtete výbornou kameru a scénografii, vzniká z Feud vizuálně nádherné dílo, které zcela jistě bude sbírat jednu cenu Emmy za druhou.

Tak v čem je problém? V samotném příběhu. Tedy, není to až takový problém, ale pilot je poměrně dlouhý a než se dostaneme k samotnému natáčení, je skoro konec. Tak v půlce dílu jsem si dokonce říkala, že půjde asi jen o představení postav a k samotnému příběhu se nedostaneme vůbec, což se tedy naštěstí nestalo a prvních střípků o tom, jak to bude vypadat dál, jsme se přece jen dočkali. Bohužel na tu stopáž, jaká zde je, je to prostě hodně rozvleklé a místy se nudíte, protože vychutnávat si vizuál nejde donekonečna.

Věřím, že jakmile se seriál skutečně rozjede, a ponoříme se do natáčení filmu a rozepře mezi hrdinkami, tempo začne nabírat na intenzitě a bude to o třídu lepší podívaná. Nejraději bych přeskočila rovnou k finále série, docela mě zajímá, jestli se příběh zaměří i na následující předávání Oscarů a velký úspěch tohoto snímku, nebo jestli půjde čistě pouze o jeho vznik. Uvidíme.

Mimochodem, nejde nezmínit znělku. Parádně vytvořená, ale je to jedna z těch, které spousta lidí bude milovat, ale mně stačí vidět ji jednou a u následujících dílů ji budu přetáčet. Je nádherná graficky, ale tááák stráááášně dlooouhááá.

Budu koukat dál: Rozhodně ano.
 • herecký koncert
 • téma
 • vizuál
 • pilot je zdlouhavý a pomalejší
70 %
Mé hodnocení
ragelly

Tak tohle je sázka na jistotu. Lákadlem je tvůrce a jeho další projekty, lákadlem je herecké obsazení… Zkrátka Feud je předem „jasné“.

A zdá se, že seriál i lidé, kteří se na něm podílejí, o tom moc dobře vědí. Seriál už od první minuty působí neobvykle jistě a sebevědomě, ovšem není to jen nějaké chvástání, seriál prostě ví, co dělá. A na to je radost pohledět, ne že ne.

Herecké obsazení je velmi dobré (ano, už jsem to jednou zmínila, ale opakování je matka moudrosti, ne?), Jessica Lange (a pár dalších) je Murphyho „stálice“, Feud očividně láká i filmové hvězdy, moc pěkné.

Námět je neokoukaný, tempo sice pomalejší a s odbočkami, ale zase zpracování je opravdu zajímavé a přitáhne divákovu pozornost. Atmosféra je i přes téma, která k ní až tolik nevybízí , opravdu dobrá, i když je trochu cítit, že seriál pochází z pera stejného tvůrce jako AHS.

Ze seriálu nejspíš budou diváci unešení, ale i přes všechny klady až tak nadšená nejsem. Třeba je to jen tím, že osobně nemusím AHS, ale to neposoudím. Opravdu je nejspíš nutné, aby bylo možné si seriál vychutnat, mít rád tento styl. Pokud ho rádi máte, pak už asi není si na co stěžovat, tato novinka je zkrátka „precizní“.
 • obsazení
 • atmosféra
 • jistota
 • dost specifický a ne každému vyhovující styl
 • pomalejší tempo
60 %
Mé hodnocení
Drunk_Queen

Miluji historické seriály, retro seriály, a pokud se jedná o historii televize, tím víc by mě Feud měl zajímat. Jenže už od prvních minut se nemůžu zbavit dojmu, že tenhle seriál je prostě… zbytečný. Neberte mě zle, tomu seriálu v podstatě nic nechybí. Jen si dokážu svět bez něj představit.

O Joan Collins a Bette Davis a jejich sporu jsem před zhlédnutím pilotu nic nevěděl. A upřímně o něm nic nevím ani po odsledování. Jasně, nemají se rády, ale to je všechno? Nějaký dopad na společnost, novináři, bulvární titulky? Nic z toho tu není. Když to porovnám s American Crime Story, který je typově téměř stejný seriál. Skoro jako by se zde příběh teprve měl vymyslet. Není se ostatně čemu divit – původně film roztáhnutý na seriál totiž vznikl jen a jen na popud Murphyho jako jeho vlastní dítě.

Co mě naopak překvapilo, bylo nadužívání sprostých slov. Jasně, dnes se nad tím nikdo nepozastaví, ale vypustit v americké televizi někdo do éteru „bitch“, je z toho kauza minimálně na půl roku. Ostatně neznalost prostředí pro moderní diváky je jednou ze slabin pilotu. I když se snaží předkládat zmínky o jednotlivých legendárních dílech a tvářit se, že legendární jsou (což také není daleko od pravdy), vyznívají spíš jako výčet než jako skutečná přehlídka parády. Pro diváka je tak minimálně Bette Davis naprosto neznámá osoba.

Druhým zádrhelem v seriálu je pak jeho žánr. Tváří se sice jako antologie, ale co je ve skutečnosti. Drama? Biografie? Dokument? Úvodních deset minut s vypravěčským podkresem určení žánru taky moc nepomáhá – ale pokud je přežijete, budete se už jen bavit. Hodně tomu napomáhají dvě hlavní herečky, které sice hrají v podstatě tu samou roli, ale oceníte to, jak ji hrají.

Feudu by asi víc slušel opravdu dvouhodinový film nebo zkrácená minisérie. Pokud bych měl usuzovat podle pilotu, je to v Murphyho stylu posledních let kvalitně natočený materiál – jen trochu víc roztažený, než by bylo potřeba. ps. scenáristou What Ever Happened to Baby Jane? je Lukas Heller – otec Bruna Hellera, producenta Mentalisty a Gothamu.

retro z prostředí televize Susan Sarandon, Jessica Lange čekáte od toho víc, než vám přinese vypravěčka
70 %
Mé hodnocení
Seraphine313

Dvě herecké velikánky se setkávají v seriálu o dvou hereckých velikánkách. Nádhera. Už teď na začátku mohu s klidem říct, že Ryan Murphy opět stvořil něco výjimečného.

Téma, které zpracovává Feud je zajímavé už jen tím, že se vážně odehrálo. Bohužel z něj pramení jediný zápor pilotu (a pravděpodobně tento zápor setrvá i během seriálu) – člověk se bez nějakého základního podvědomí a znalostí o rivalitě hereček a filmu samotném může lehce ztrácet. Proto je asi lepší si alespoň zběžně přelétnout základní info o filmu, herečkách a jejich rivalitě, protože pilot vám sice něco málo okrajově vysvětlí, ale ne dost.

A odteď mohu jen chválit. A co musím vynést nejvýš, tak je výkon hlavních protagonistek. Jessica Lange mi po odchodu z AHS poměrně chyběla, takže jsem ji tu s nadšením uvítal – a i přes její výkony ze zmiňovaného seriálu mě tu dokázala překvapit. Má neskutečné charisma. Shodný herecký výkon, takže fantastický, tu podává Susan Sarandon. Ji ale beru jako mnohem větší překvapení, protože v podobné roli jsem ji ještě neviděl – a hle, ona si to takhle užívá. Ta žena musí být chameleon. A navíc – ani jedna nevypadá na věk kolem sedmdesátky! Potěší i objevení Kathy Bates, která symbolicky uzavírá toto trio. Trochu zastiňují své pánské kolegy, ale mě to nijak nevadilo.

Feud má krásné kostýmy a výbornou stylizaci do počátku šedesátých let. Podobné retro na obrazovkách začínalo chybět. Lehká výstřednost a spousta výrazných barev do hereckého prostředí seriálu sedí. Postavy nejsou sympatické, ale uznejme – to v osobním životě příliš nebyly ani jejich reálné předlohy. Co tedy musím zmínit spíš, tak to je výborná práce maskérů – protože podobnost Jessicy a Susan na skutečné Joan s Bette je až neuvěřitelná (vážně necestují časem?).

Feud je výborně ukočírovaným retrem, kterému kralují dvě hlavní představitelky. Celý pilot si kradou bezkonkurenčně pro sebe. Podporuje je výborná retro stylizace, spousta barev a oku lahodící kostýmy, avšak nepůsobí to kýčovitě. Ryan Murphy si může připsat další úspěch.
 • Jessica Lange a Susan Sarandon
 • hudba a celková atmosféra 60. let
 • oku lahodící kostýmy
 • neskutečné masky
 • propracovaný scénář
 • bez základního podvědomí o hlavních motivech seriálu budete lehce tápat
90 %
Mé hodnocení
Esgalnor

Plánujete dát šanci seriálu Time After Time? Nalákal vás popis děje, trailer nebo naše recenze? Jaké jsou vaše reakce, pokud už jste pilot viděli?

Další díly seriálu
Líbilo se? Tak nám o tom dej vědět! 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře8zobraz všech 8 příspěvků
Nevada

Nevada

Viděla jsem pilot a u mě dobré. Možná jsem od toho čekala trochu víc, ale ve sledování budu rozhodně...
před 192 týdny
Koldik

Koldik

Vysoke hodnotenie, ale toto vobec nie je pre mna...
před 183 týdny
ragelly

ragelly

Dokoukáno. Je škoda, že tahle antologie neměla víc sérií, protože hollywoodské (nebo obecně světové) rozepře...
před 23 týdny
Další články k tématu