28. 6. 2017

S lupou do historie: Torchwood

Pojďte se spolu s námi vrátit do dob minulých. Vydáváme se do seriálového nebe a oprašujeme legendy, na které se nyní díváme svěžíma očima! Jak by piloty úspěšných televizních legend obstály v dnešní době? Dali by jim vůbec diváci ještě šanci? A jak se na naše oblíbené či dokonce zamilované seriály po letech s odstupem díváme my? Lupa míří do historie se dvěma cíli. Vyvolat ve vás nostalgii a neodolatelnou touhu si svůj milovaný seriál opět pustit (protože víme, kolik máte času :'D), ale také vám potenciálně chceme také rozšířit obzory a představit méně známé seriály, které jsou nyní po letech jako stvořené pro sledování maratonem!

Takže, SerialZoňáci, jak hodnotíte Torchwood 1×01: Everything Changes

Medailónek

Název: Torchwood
Žánr: Drama / SciFi
Stanice: BBC
Vysílání: 2006–2011
Celkový počet sérií: 4
Premiéra: 22. října 2006
Délka pilotu: 51 minut

Kdo?

Tvůrci: Russell T. Davies
Herci: John Barrowman, Burn Gorman, Naoko Mori, Gareth David-Lloyd, Kai Owen, Eve Myles.

O čem to je?

Torchwood. Mimo dohled vlády, více než policie. Vyhledává na Zemi mimozemský život, vyzbrojuje lidstvo pro budoucnost. Ve 21. století se vše změní… a na to se musíte připravit.

Torchwood Institute je tajná organizace pod záštitou OSN. Založila jej královna Victorie již v roce 1879 a rozhodla se vytvořit úřad pro výzkum technologií, dokumentování a boj s nepřátelskými mimozemšťany. Děj seriálu se odehrává na základně Torchwood Three ve městě Cadriff ve Velké Británii a jedině zde ze všech čtyř základen Torchwood se monitoruje tzv. „díra v čase a prostoru“. Třetí Torchwood vede pět lidí, jejichž vedoucím skupiny je kapitán Jack Harkness, o kterém se dozvídáme velice málo informací. Zůstává tedy zdrojem tajemství, na které se pomalu snaží přijít nová členka skupiny, bývalá policistka Gwen Cooperová.

Jedná se o spin-off známého seriálu Doctor Who.

Trailer

Historie očima SerialZoňáků

Pajky

Status: viděno komplet
Hodnocení celého seriálu: 90 % 

Torchwood je jeden z mých oblíbených seriálů a podívat se znovu (poněkolikaté) na pilotní epizodu tak nepředstavovalo žádnou výzvu, ba naopak, těšil jsem se na to.

Je to britský seriál, takže si nebere moc servítky. I když všechna ta temnota, drsnost a kontroverze přijde až později. Pilot se soustředí hlavně na představení Kapitána Jacka Harknesse a policistky Gwen Cooper. A hlavně Jacka si musíte oblíbit už během úvodních minut. Roli v tom samozřejmě hraje i jeho obsazení. Casting je celkově jedna z věcí, která mě na Torchwoodu baví.

Dalším plusem je pro mě místo natáčení, Cardiff mě baví. Nejspíš už jste zažili, že se seriál natáčel na místě, kde jste byli, a přidá vám to něco navíc. Já to tak mám tady. Nesmím opomenout ani fakt, že už pilot ukáže pár zajímavých mimozemských hraček, které fanouška sci-fi musí přitáhnout k obrazovce.

Ale hlavně seriál, ač je spin-offem, tak dokáže úplně bez problémů fungovat na vlastních nohou. Jack sice zmíní, že jednou najde toho pravého „doktora“, ale už pilot ukazuje, že to se bez Doctora obejde.

A k záporům. Vím, že se jich postupně pár najde a vím, že mi nějaké věci budou vadit, ale pilot žádné z nich neukazuje a dokazuje, že Torchwood nemá příliš slabých míst.

+ Doctor není třeba
+ Jack Harkness
+ známá lokalita
+ mimozemské hračky
+ povedený casting

- napadá vás nějaký?

Moje hodnocení pilotu: 90 %
ragelly

Status: první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: -

Vím, jak je Torchwood v našich končinách populární, proto jsem se na pilot hodně těšila. A výsledek? Asi mě (opět) ukamenujete, ale po pilotu musím říct, že jsem zklamaná.

Příběh začal slibně. Vypadalo to na zajímavou detektivku s velkou záhadou, ty Britům jdou ostatně téměř vždy skvěle, takže není důvod, aby byl Torchwood nějakou výjimkou. Samozřejmě jsem trošku tápala nad tím, proč je tahle kriminálka spin-offem Doctora, když je to relativně normální seriál. Už po pár minutách jsem měla jasno. Jakmile se na scéně objevila jednotka pod vedením kapitána Jacka Harknesse, míra zábavnosti prudce klesla.

Nedokážu přesně určit, co mi je proti srsti. Tým tvoří skupinka lidí, kteří mi nepadli do noty. Ani jeden, bohužel. Jack by papírově měl být sympatická postava, tahoun celého seriálu, ale na mě bohužel působil tak nějak průměrně. Nedokázala jsem na něm najít žádnou vlastnost, herecký projev nebo třeba hlášky, prostě něco, kvůli čemu by mě zaujal a já si ho měla možnost oblíbit.

V co jsem alespoň doufala, ale nepřišlo, byla chemie mezi ním a policistkou Gwen. Během sledování jsem si pročítala Wikii, protože jsem měla za to, že je Jack gay, ale tady to jakoby spíš vypadalo, že si tvůrci dělají základ pro romantickou zápletku s Gwen. Dočetla jsem se, že gay není a že mezi ním a Gwen to v průběhu sezón hodně jiskří. Bohužel v pilotu nebyla ani jedna sebemenší jiskřička, ti dva jako by hráli každý zvlášť a jejich scény byly slepené k sobě, vůbec jsem necítila žádné propojení, nic.

Na druhou stranu se mi líbil zvrat v příběhu. Je fajn, že se záporák/pachatel vyklubal z jednoho ze členů týmu, je to dobrá myšlenka. Celá scéna s přiznáním je dobře natočená a nechybí v ní překvapení ani napětí, takže to chválím. Ani to ale není dostatečný důvod, proč bych si měla Torchwood přidat do Watchlistu. A docela se začínám bát, že i ten Doctor Who, kterého mám ve Chci vidět, nakonec nebude ani trošku můj šálek čaje. Ale na druhou stranu Class se mi líbil… no uvidíme, ale Torchwood považuju za jedno z mých největších zklamání letoška.

+ scéna s přiznáním
+ krimi úvod pilotu

- postavy nezaujaly
- nulová chemie
- podprůměrné masky

Moje hodnocení pilotu: 40 %
Drunk_Queen

Status: první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: -

Doctora Who mám moc ráda, viděla jsem i pár epizod The Sarah Jane Adventures, ale právě z Torchwoodu jsem nikdy neviděla ani minutu. Zvláštní, že? Jenže když člověk všude slyší tolik negativních reakcí, tak si prostě říká, že ani nemá cenu to zkoušet, takže jsem se tím řídila.

Naštěstí ve výsledku je to mnohem lepší. Ano, je to občas hrozně divné, hrozně, hrozně, hrozně divné (napsala jsem už dostkrát „hrozně divné“?), ale když to zrovna není divné, pořád je to solidní sci-fi s podobnou atmosférou, jakou má právě právě Doctor Who. Torchwood navíc samozřejmě podědil některé postavy – Jacka a pár dalších. Jack byl parádní už v Doctorovi, to je tak zvláštní postava, že zvládá mít takové kouzlo, aby zvládla utáhnout celý seriál. Prostě přijde na scénu a všechno jako by v něm křičelo, že je prostě cool. Když o tom tak přemýšlím, podobný efekt měl možná Moto Moto v Madagaskaru :'D. Pardon, omlouvám se vám za sebe.

Ale co jsem tím chtěla říct. Je fajn vidět, že Jack dokáže seriál utáhnout sám, i když je samozřejmě trochu škoda, že na scéně není Doctor. Protože Doctor je prostě Doctor, že. Ale i když tu Doctor samotný není, je jasné, že díky němu má Torchwood snazší start. Sama úplně nevím, jak bych se na seriál dívala, kdybych neznala Jacka, kdybych ani jednou neviděla Gwen a kdybych netušila, co je to ten Torchwood. Jelikož už ale Doctora pár let znám, tak jsem strávila začátek říkáním si: „Hej, to je Gwen, ne? JAAACK!!!“ Prostě to ten seriál měl u mě lehčí.

Jenže možná i kvůli tomu, že právě znám i toho Doctora, tak jsem si seriál za ten díl nějak nedokázala oblíbit. Nebo mě spíš nedokázal nějak extra ohromit. Protože i když se Torchwood dokáže utáhnout i sám, ve výsledku nedosahuje takových kvalit jako jeho „starší sourozenec“. Chybí mu nějaké to kouzlo, které by člověka přimělo říct, že je to fakt dobré. Špatné to vážně není, ale ani tak dobré. V dalších epizodách se mu třeba daří prosadit víc, ale zatím takhle.

+ Jack Harkness
+ atmosféra Doctora Who
+ krimi linka
+ zvrat na konci

- je to občas vážně dost divné
- v porovnání s DW se ještě nedokáže moc prosadit

Moje hodnocení pilotu: 70 %
Další díly seriálu
Kdo nesdílí, tak taky rozšlápavá dětem bábovičky! 
Pajky

Pajky

Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio.
Poslední komentáře17zobraz všech 17 příspěvků
Kolombo

Kolombo

Překvapuje mě, že šel Torchwood na řadu dřív než Doctor Who.
před 169 týdny
ragelly

ragelly

Náhodné losování pořadí :)
před 169 týdny
RedRose

RedRose

torchwood mam rad... sledoval jsem ho az nekdy v dobe kdy Docrora uz hral Smith takze Jacka jsem znal a...
před 168 týdny
Další články k tématu