27. 3. 2017

Novinka pod lupou: Iron Fist

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

Základní údaje

Název: Iron Fist
Žánr: Drama / Akční / Superhrdinský
Stanice: Netlix
Premiéra: 17. března 2017
Vysílání: celá série naráz
Předskokan: -
Konkurence: -
Tipovačka: –

Kdo?

Tvůrce: Scott Buck
Herci: Finn Jones, Jessica Henwick, Tom Pelphrey, Jessica Stroup a David Wenham

Ve zkratce

Seriál vznikl jako čtvrtá část projektu The Defenders, který připravuje Netflix po dohodě s Marvelem.

Daniel Rand se vrací do New Yorku po letech, kdy záhadně zmizel a nikdo neví, kde se nacházel. Hrdina bojuje proti kriminálním živlům, které město sužují. Využívá k tomu své neuvěřitelné kung-fu dovednosti a schopnost soustředit do své pěsti ohromnou sílu.

Trailer

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

Konečně přišla poslední součástka velkého Marvel/Netflix projektu Defenders. A byl jsem na ní zvědav, stejně jako na všechny části předtím. Nebylo to sice očekávání tak velké, že bych nemohl dospat dne, kdy se začne vysílat, ale věděl jsem, že tohle na mém watchlistu prostě místo mít bude.

Takže jsem přišel večer z práce, naladil první díl a nechal se bavit. Když jsem ho dosledoval, tak mě zajímalo, co na to říkají ostatní a zvídavě se podíval na zahraniční recenze, které Iron Fist trhají na kusy… Až jsem se zarazil a zauvažoval, jestli jsme opravdu viděli ten samý seriál.

Komiks neznám a origin nezní nijak zajímavě – bílý boháč se na pár let ztratí a pak se vrátí do svého města, aby pomocí nově nabytých sil bojoval na straně dobra. To už jsem párkrát slyšel, ale nevadí mi to. Danny Rand je pro mě úplně neznámá postava a v pilotu mám možnost se s ním setkat úplně poprvé. A musím říct, že na mě působí dobře. Jeho backstory s výukou bojového umění u mnichů mu nemám problém uvěřit.

Celkově považuji za velké plus obsazení. To je neokoukané, i když zároveň povědomé. Hlavně pro fanoušky Game of Thrones nebo Banshee. Navíc to podle mě má něco, co vás k obrazovce přilepí a naláká vás na sledování celé série. A to oceňuji, protože třeba Luke Cage to neměl. A tím nemluvím jen o závěrečném zvratu pilotu. Bavilo mě sledovat, jak se Danny snaží proniknout zpátky do světa, kam patřil a kde už ho nikdo nechce.

Já jdu okamžitě pokračovat ve sledováním (díky za Netflix) a pokud vás bavil libovolný (nebo všechny tři) předchozí kousek, který díky spolupráci Marvelu a Netflixu vznikl, tak doporučuji neváhat a pustit se do toho…

neokoukané, ale povědomé obsazení bojové umění jako obvykle znělka dokáže to nalákat na zbytek seriálu závěrečný twist pilotu

 • nic mě nenapadá
90 %
Mé hodnocení
Pajky

Po zhlédnutí Lukea Cage jsem byla docela nejistá, jak bude vypadat Iron Fist, který patří z celé čtveřice asi tak na poslední místo co do obecných znalostí a popularity. O to víc mě překvapilo, jak dobře se na pilot dívalo.

Podobně jako u Lukea, ani tady se toho v prvním díle moc nestalo. Ale na rozdíl od svého předchůdce Iron Fist dokáže zaujmout i pomalejším tempem. Jen málokterému seriálu se povede udržet mou pozornost od začátku do konce, aniž by příběh sršil akcí a dobrodružstvím. Ale tady to nějakým záhadným způsobem funguje.

Trošku mě štvalo, že hrdina zůstal hippie týpkem až do konce dílu, moc se těším, až si oblékne kvádro a lépe zapadne do korporátního světa. I tak ale hrdina zaujal, jsem moc zvědavá, jak se jeho příběh bude vyvíjet dál.

Postavy jsou víceméně černobílé, všichni se chovají tak, jak předpokládáte – zlý hoch v čele, jeho hodnější ségra, která bude jasně romantickou známostí, záhada se smrtí/nesmrtí otce, záhada se smrtí rodičů hrdiny a toho, co se v jeho životě dělo poté. Iron Fist odškrtává všechny pomyslné boxíky zábavnosti. Nechybí ani několik vydařených bojových scén, které vstřikují do jinak pomalejšího tempa život.

Co bych vytkla? Vlastně mě ani nic nenapadá! Možná jen to, že u Jessicy byl perfektní záporák, ten v Iron Fistovi zatím pokulhává, i když mi trošku připomíná Lexe Luthora (ani nevím proč). Možná se vybarví a rozhodně neříkám, že mě jeho příchod na scénu nepotěšil a nepřekvapil, ale na Kilgravea prostě zatím nemá.

Budu koukat dál? Rozhodně! Pilot zaujal, těším se na zbytek série i na celé Defenders.
 • postavy
 • bojové scény
 • spousta zábavnosti
 • rychle to uteklo
 • záporák může být ještě vyšperkovanější
80 %
Mé hodnocení
ragelly

Marvel na Netflixu, na tohle budou lidi jistě hodně zvědaví. Přece jen je Iron Fist nejočekávanějším seriálem března 2017. A to jsem si nevymyslela, to mám z článku!

Od seriálů i filmů od Marvelu se pokaždé dá něco očekávat a i nejmladší přírůstek tato očekávání splňuje. Tudíž je seriál velmi precizně natočen, je plný akce a… dost podobný dalším Marvelovkám, to vidím i já. Pro mě nejvýraznější je asi podoba s Doctorem Strangem, i když je tu samozřejmě dost rozdílů.

Epizoda (snad dle očekávání) ubíhá parádně, na akční kousky je radost pohledět, flashbacky a záhada hrdinovy minulosti jsou zatím velmi zajímavé. Takže si není na co stěžovat. I když…

Trochu mě zklamala jedna věc. O seriálu se pokaždé píše, že hrdina v něm bojuje proti kriminálním živlům, což se v prvním díle rozhodně neděje, protože se věnujeme hrdinově minulosti a jeho návratu. Což samozřejmě vůbec ničemu nevadí, tady jde o formu. Při tomto bádání se totiž občas ocitáme snad v začarovaném kruhu, protože scény, kdy hlavní hrdina bloudí, pak mluví se sourozenci Meachumovými, ale hlavně mu pořád nikdo nevěří, se stávají dosti repetitivními. V tomhle snaha lapit zločince (která se nejspíš projeví až v dalších epizodách) vypadá líp.

Osobně očekávám, že další epizody už dopadnou lépe. Představovačka je snad za námi, takže dál už by mohlo být méně opakování. Zatím se mi sice zdá, že Iron Fist trpí marvelovským syndromem slabšího padoucha, ale třeba se mýlím. Ovšem už jen kvůli hlavnímu hrdinovi a jeho v budoucnu nejspíš společnici-v-bojových-uměních stojí seriál za to vyzkoušet. A říkala jsem, že akce a triky vypadají vážně pěkně?
 • postavy Danny a Colleen
 • na triky a akci je radost pohledět
 • seriál je součástí velkého impéria
 • příjemně utíká
 • první epizoda se dost opakuje
 • padouch zatím není nic moc
70 %
Mé hodnocení
Drunk_Queen

Netflix se se svými marvelovskými seriály lepší dílo od díla. A přitom je každé jiné. Iron Fist si bere to nejlepší z předešlých tří seriálů a kombinuje to tak, že i pro diváky neznalé předlohy opakuje pořád dokola to samé. A tím nemyslím přímo superhrdinské stigma rodičů zabitých či ztracených v dětství. Myslím tím obecně témata tajného výcviku, tajemné minulosti, skromnosti a vědění o silách, které pro běžné smrtelníky nejsou z tohoto světa. Vážně, Iron Fist se minimálně v prvním díle zdá jako prototyp superhrdiny, kterého „jste už někde viděli“. To docela sráží jeho kouzlo, které nepozvedává ani průměrně hrající Finn Jones. Naopak, hodně ho zastiňuje Tom Pelphrey, jehož počínání je pro vás mnohem logičtější a pochopitelnější.Na druhou stranu je nutno podotknout, že pilot nemá příliš mnoho hluchých míst. Snad jen nutné flashbacky kouskují děj až příliš násilně a dalo by se s nimi vypořádat mnohem jednodušeji. Navíc je až s podivem, jak málo postav stačí na hodinovou stopáž – Iron Fist dokazuje, že dokáže rozehrát slušné drama i s cca šesti postavami, z nichž se tři objeví před kamerou v průběhu dílu 2× až 3× a jedna dokonce až v samém závěru. Toto ale není nové – přemírou postav netrpí ani jedna z netflixových marvelovek.

 • nejlépe zpracovaný marvelovský seriál od Netflixu
 • přestože je zde málo postav, nemá hluchá místa
 • úvodní znělka
 • v konečném důsledku není Iron Fist jako postava zase tak výjimečný
80 %
Mé hodnocení
Seraphine313

Plánujete dát novince šanci? Nalákal vás popis děje nebo trailer? Nebo si raději počkáte na první reakce diváků, než se rozhodnete, zda sledovat?

Další díly seriálu
Taky by ti myš neupadla, když to pošleš do světa. 
Pajky

Pajky

Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio.
Poslední komentáře22zobraz všech 22 příspěvků
singularita

singularita

Pro mne to bylo, když se na to dívám zpětně, vcelku zklamání. Na potenciál, který to mělo, je to bída....
před 204 týdny
Destinytte

Destinytte

To nevypadá špatně. Sice si říkám, že se do toho nepustím, ale znám se. Až nebude na co koukat... :D
před 204 týdny
Koldik

Koldik

Stiahnute, ideme na to...
před 195 týdny
Další články k tématu