11. 4. 2017

Novinka pod lupou: Spravedlnost

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

Základní údaje

Název: Spravedlnost
Žánr: Drama / Krimi / Minisérie
Stanice: Česká televize
Premiéra: 12. 3. 2017
Vysílání: od 12. do 26. března
Předskokan: -
Konkurence: -
Tipovačka: –

Kdo?

Tvůrce: Kateřina Ondřejková
Herci: Ondřej Vetchý, Martin Finger, Jan Plouhar, Elizaveta Maximová, Jitka Schneiderová, Kristýna Boková, Lukáš Vaculík, Aleš Bílík, Ondřej Malý, Veronika Jeníková, Lenka Krobotová, Dušan Urban

Ve zkratce

První díl minisérie otevírá scéna, kdy dvacetiletá Lily přibíhá uprostřed noci do bytu svého otce, policejního vyšetřovatele Richarda, aby se mu přiznala, že v sebeobraně zabila svého milence. Tím je prominentní soudce Kowalski. Richard se, pro dobro své dcery, odhodlá k osudovému rozhodnutí – zamete stopy a tělo zakope. Kowalského ostatky jsou ale brzy nalezeny a vyšetřování je přiděleno kriminalistickému týmu, který vede právě Richard. Postupně získávané důkazy jsou ale v rozporu s verzí jeho dcery.

Trailer

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

Tak tohle bylo zajímavé. Nečekala jsem od toho nic moc, ale rozhodně odcházím po pilotu zaujatá. Tahle kriminálka se opravdu povedla, zvlášť na to, že jde o českou tvorbu. Seriálu rozhodně svědčí, že jde o minisérii. Nemusí se proto snažit příběh přehnaně natahovat a vyplňovat ho nudnými místy.

Tempo příjemně plyne a pilot si zvládá od začátku do konce držet mou pozornost. Ani mi nevadí, že od začátku víme, kdo je vrah, protože se postupně dozvídáme různé twisty a zvraty a díry v tom, co jsme si mysleli, že je přesně dané. Spravedlnost výborně vystihuje žánr psychologického thrilleru.

Škoda, že těchto překvapení nebylo v pilotu více. Nebo možná bylo, ale tím, jak už toho máme hodně za sebou, tak jsme je očekávali. Chtěla bych být ještě trošku víc překvapená, než jsem byla, ale to je asi jen detail.

Herecky je seriál dobře zvládnutý. Postavy milujete, nebo nenávidíte, ale rozhodně vám nejsou jedno, což je určitě pozitivní. I přes jisté rezervy proto pilot hodnotím kladně a rozhodně budu chtít celou minisérii dokoukat.
 • tajemnost v příběhu
 • psychologie
 • herecké výkony
 • méně překvapení, než bych čekala
80 %
Mé hodnocení
ragelly

Zatímco obvykle tu máme kriminalisty tak bystré a úžasné (či tak skvěle ve slunečních brýlích vypadající), že k nim zločinci pomalu přicházejí sami, ne tak často se tu stává, abychom to viděli z druhé strany barikády. A totiž, je nějaký kriminalista tak dobrý, aby oklamal své kolegy?

A zatímco obvykle bývají kriminalisté snad naprosto nepřekonatelní a snad ani smrtelná rána nic neznamená, tentokrát odpověď překvapivě zní ne. A tak je epizoda plná paranoii, místo akce se divák dočká psychologie postav a všudypřítomných obav, že přijde odhalení.

Tím pádem je divák po většinu epizody jak na jehlách, ale je tu jedno ale. Epizoda trvá sedmdesát minut, což samozřejmě nemusí být problém, ale ve Spravedlnosti je cítit, že i přes temnou a hustou atmosféru se epizoda trochu táhne. A vlastně ani není správné v tomto ohledu zmiňovat délku epizody, protože nesprávné tempo začíná být citelné už na konci první třetiny, což je opravdu už docela smutné.

Pokud ale toto divák přežije, dostane se mu vcelku kvalitní podívané. Jak už jsem naznačovala, atmosféra by se dala občas krájet, seriál navíc divákovi nedává informace jen tak, takže divák stejně jako postavy netuší, komu se dá věřit, na čem si právě stojí, kdy přijde odhalení,… Výborným příkladem této nejistoty je závěr. Je to už ono? Nebo snad není? Protože jsme u minisérie, jsou jakékoliv jistoty vlastně ještě menší.

Takže Spravedlnost je minimálně dost zajímavá, i tím, že diváky brodí odstíny šedé, protože se tu opravdu nedá najít ani jednoznačný hrdina, ani jednoznačný padouch. Ale délka je zkrátka opravdu citelná.
 • konec vzbuzující zvědavost
 • nejistota, paranoia
 • soundtrack (nebo právě probíhající rekonstrukce celé Ostravy, nejsem schopná určit, co to doopravdy bylo)
 • tempo
50 %
Mé hodnocení
Drunk_Queen

Vážně mě těší snaha ČT o kvalitní původní seriálovou produkci. Jistě, občas se objeví nějaký ten přešlap (Bohéma), ale letošní sezónu teda započali fantasticky. A spravedlnost se s klidem může zařadit právě mezi tyhle počiny.

Je znát, že fakt, že jde o minisérii, tomu výrazně napomáhá. Tempo je totiž velmi vysoké už od samotného počátku, kdy se úvod s ničím nepáře a objeví se téměř hned se samotnou dcerou od krve na prahu otcových dveří. Spravedlnost se poté navíc ukazuje, že rozhodně nebude žádnou třídílnou kriminálkou, ale velmi atmosférickým psychologickým dramatem. Scénář si hraje s psychikou postav, nic jim neusnadňuje a do toho všeho má ještě velmi hutnou atmosféru.

Herecké výkony, které tu čeští herci podávají, jsou strhující a dost překvapivé. Především Ondřej Vetchý tu kraluje neskutečným způsobem. Jeho seriálová dcera je ale naprostým zjevením a překvapila mě nevídaným způsobem. Vlastně žádný slabší herecký článek tu nenajdete – i ti herci, které znáte jen ze špatných rolí, tu náhle hrají nadprůměr. Pokud to je kvalitním režisérským vedením, potom klobouk dolů a jen sotva se mi chce věřit, že to zrežíroval člověk, který stojí za právě běžícími průměrnými Četníky z Luhačovic nebo odpadovými Specialisty. Páni.

Scénář působí dost reálně a je velmi originální, na druhou stranu ale přináší několik bočních linek, na které se navazují další a ke konci jich je trochu přebytek (i když na extrémní počet dějových linií např. úvodu druhé série Labyrintu to nemá). Co je ale dalším úžasným aspektem, je sotva předvídatelný děj, protože si vážně netroufám odhadovat, jak se děj bude vyvíjet dál.

Nelíbila se mi pouze místy poměrně nehodící se hudba, kdy to občasné zabrnkání se mi do atmosféry příliš nebylo a taky otřepaný filtr kamery. Zbytek je ale solidní nadprůměr a fakt, že to bude mít jen tři díly a nemá to, kde se to táhnout, působí velmi slibně. Kdyby se jelo na hvězdičky, je to na těsných pět, v procentech tomu ale dávám velmi silných osmdesát. Jen tak dál!
 • prvotřídní herci
 • originální námět a scénář
 • nepředvídatelnost
 • režie
 • hudba
 • kamera
80 %
Mé hodnocení
Esgalnor

Plánujete dát minisérii šanci? Nalákal vás popis děje, trailer nebo naše recenze? Jaké jsou vaše reakce, pokud už jste pilot viděli?

Další díly seriálu
Fungujeme na liky! Motivuj nás! 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře8zobraz všech 8 příspěvků
Esgalnor

Esgalnor

První dva díly byly vynikající, hrály si s psychikou postav i diváka a bavily mě. Druhý byl jen...
před 202 týdny
STOUPA

STOUPA

Mám to v plánu.
před 202 týdny
Koldik

Koldik

3x sa stazujete na 3. diel tak neviem ci tomu dam vobec sancu...
před 195 týdny
Další články k tématu