11. 4. 2017

Novinka pod lupou: Anča a Pepík

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

Základní údaje

Název: Anča a Pepík
Žánr: Pohádka / Animovaný / Podle komiksu
Stanice: Česká televize
Premiéra: 12. 3. 2017
Vysílání: neděle
Předskokan: -
Konkurence: -
Tipovačka: –

Kdo?

Tvůrce: Lucie Lomová
Herci: Ivana Korolová, Jan Maxián, Jan Vondráček, Tereza Bebarová, Jaroslava Obermaierová, Jaroslava Kretschmerová, Vladimír Brabec, Jiří Lábus, Petr Rychlý, Jan Přeučil, Martin Sobotka, Lucie Bílá

Ve zkratce

Seriál se odehrává v městě Ušíně a nedalekém Čarovném lese. I ve zdánlivě idylickém prostředí číhá nebezpečí a objevují se záhady, které je třeba objasnit. K jejich řešení je často zapotřebí skutečného důvtipu i odvahy, ale Anča a Pepík, i když to nejsou žádní ‚supermani‘, ale vlastně obyčejné děti, si nakonec vždycky díky své chytrosti, odvaze a především díky svému přátelství poradí.

Trailer

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

Upřímně nevím, proč nám fruiko tento seriál zařadil do NPL. Jasně, má to být první animák pro starší děti. A je to podle komiksovky. Ale ve výsledku je to prostě obyčejný večerníček.

Komiks neznám, i když vím, že se v naší domácí knihovně nachází. No dobře, muž mě donutil se na něj kouknout a upřímně mi to přišlo úplně stejné (kresba) jako seriál, i když on tvrdí opak. Nevím, přijde mi to obyčejné.

Příběhově taky nuda, mám ráda seriály pro teenagery, ale z večerníčků už jsem vyrostla. Nezaujalo mě to, ale na druhou stranu krátká stopáž pomohla k tomu, že to skutečně hodně rychle uteklo. Taky co tam chcete řešit, že :-)

Budu koukat dál? Ne, stačilo.
  • neurazí
  • nenadchne
40 %
Mé hodnocení
ragelly

Hodnotit tady pohádku pro děti? Tak tomu říkám výzva! Tedy, pohádku už jsme tu jednou měli, shodou okolností dost nedávno, ale oproti Anče a Pepíkovi bylo hodnocení seriálového Na vlásku brnkačka. I díky tomu, že měl „úvodní díl“ více než čtyřikrát delší trvání.

Anča a Pepík jsou totiž takovým tím typickým „českým večerníčkem“ (i když co jsem tak koukala do televizního programu, dávají to ráno, ale tak co už.) Takže jedna epizoda je svou třináctiminutovou délkou takovou jednohubkou, která se dá skoro stihnout během jedné školní přestávky.

Tím pádem epizoda uteče jako voda a skončí dříve, než je divák schopen se dostat k nějakým vnitřním rozborům… zkrátka tohle je jedno z těch těžších hodnocení.

Takže čeho si všimnout za těch krátkých třináct minut dá? Zaprvé – vynikající dabingové obsazení. To je složeno z takových těch dabingových jistot, které snad nikdy nezklamou, za mě spokojenost. Za druhé – animace. Jak máme zmíněno i tady u nás na SerialZone, Anča a Pepík jsou podle komiksu (o jehož existenci dnes slyším poprvé.) Seriál vyznává stejnou animaci, která je sice vcelku jednoduchá, ale své kouzlo má, navíc pokud už někdo četl komiks, nebude si muset zvykat na novou podobu. A upřímně, tahle jednoduchá animace je mnohem hezčí, než levná snaha o 3D u jiných večerníčků, takže palec nahoru. Za třetí – příběh. Ten je možná až trapně jednoduchý, protože rozuzlení začne být divákovi jasné velmi brzy, ale tak to bývá snad úplně ve všech pohádkových seriálech, takže beru. Navíc, když vynecháme zápletku, tak i bez ní si příběh vystačí.

I tak se ale nějaký zápor najde. Příběh je jednoduchý, plný kouzel, přesto si říkám, jestli není pro danou věkovou skupinu možná až trochu moc brutální. Jsem si vědoma, že sama nemám moc co říkat, protože jsem v tomhle věku už bezostyšně hltala kriminálky, ale nejsem si úplně jistá, jestli by se na těch narážkách na politiku, korupci a zločinnost, i když v obecné rovině, přece jen nemělo trochu ubrat.

Jinak ale beru. S tolika večerníčky sama porovnávat nedokážu, protože jsem jich tolik neviděla, ale myslím, že Anču a Pepíka doporučit jde, už jen pro obsazení.

dabingové obsazení animace příběh na úrovni večerníčku v některých aspektech na pohádku možná až trochu moc realistické
70 %
Mé hodnocení
Drunk_Queen

Anču a Pepíka považuji za jeden z nejlepších českých komiksů, a to nejen pro děti. Na to, jaké cílové skupině je určen, je až překvapivě dospělý a občas i temný. Je to taková komiksová Správná pětka či Kalle Blomkvist. Jeho převedení do seriálu mu ovšem hodně vzalo. Dílem i to, aby se dětskému kanálu ČT:D přizpůsobil stoprocentně.

První věc je animace. Chápu, že vyprecizované akvarelové obrazy Lucie Lomové by se převáděly do pohyblivých velmi těžko a pomalu, ale vizuální stránka byla osekána natolik, že z ní zbyly opravdu jen postavy myšek. Zbytek vypadá skoro jako z večerníčku o žirafě Žofce. To že podle závěrečných titulků na seriálu spolupracovalo plných 11 (!) animátorů znamená buď to, že se tvořil v brutálním časovém presu, nebo že za tím animátoři neviděli víc než jen večerníček.

K samotnému příběhu – i když v dětských detektivkách víceméně funguje prvek náhody, tady je vyveden až do absurdna, kdy Anče i Pepíkovi vše padá do klína. Zmizel starosta? Najdou ho Anča a Pepík, aniž by ho hledali. Starosta si nic nepamatuje? Vyřeší to Anča a Pepík, aniž by to plánovali. Neví, kdo za všechno může? Jdou do vedlejšího města, kde… a tady by se už slušel spoiler.

To, o co se seriál vlastně snaží, je pak vidět od první chvíle – že když se někdo o něco dlouho snaží, tak to i dostane. Že do věcí ospělých můžou mluvit i děti. Že když se někoho zastanete, dostanete za to odměnu. A tak dál. Že drtivá většina věcí ze seriálu (a nutno podotknout, že to je fiktivní svět), v reálném životě nefunguje, už snad ani není potřeba řešit.
  • konečně si někdo všimnul Anči a Pepíka
  • animace se ani zdaleka nevyrovná komiksu
  • celý děj je až příliš velkým výsledkem působení náhody
50 %
Mé hodnocení
Seraphine313

Dáte seriálu šanci? Viděli jste pilot? Nebo si počkáte na další hodnocení a až později se rozhodnete, jestli sledovat dál?

Další díly seriálu
Na tyhle čudlíky nesmíš klikat! 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře12zobraz všech 12 příspěvků
Destinytte

Destinytte

Ze zvědavosti jsem se podívala na první díl. Nebylo to špatné, ale prvním dílem končím... :)
před 172 týdny
liskulka.lida

liskulka.lida

Anča a Pepík jeden z mých oblíbených komiksů, vzpomínka na dětství... pro neznalé součást Čtyřlístku...
před 170 týdny
Koldik

Koldik

Dcera to pozera, kedze CT :D u nas ide skoro vzdy...
před 167 týdny
Další články k tématu