12. 4. 2017

S lupou do historie: The Professionals

Pojďte se spolu s námi vrátit do dob minulých. Vydáváme se do seriálového nebe a oprašujeme legendy, na které se nyní díváme svěžíma očima! Jak by piloty úspěšných televizních legend obstály v dnešní době? Dali by jim vůbec diváci ještě šanci? A jak se na naše oblíbené či dokonce zamilované seriály po letech s odstupem díváme my? Lupa míří do historie se dvěma cíli. Vyvolat ve vás nostalgii a neodolatelnou touhu si svůj milovaný seriál opět pustit (protože víme, kolik máte času :'D), ale také vám potenciálně chceme také rozšířit obzory a představit méně známé seriály, které jsou nyní po letech jako stvořené pro sledování maratonem!

Takže, SerialZoňáci, jak hodnotíte The Professionals 1×01: Private Madness, Public Danger?

Medailónek

Název: The Professionals (Profesionálové)
Žánr: Drama / Krimi
Stanice: ITV
Vysílání: 1977–1983
Celkový počet sérií: 5
Premiéra: 30. 12. 1977

Kdo?

Tvůrci: Brian Clemens
Herci: Gordon Jackson, Martin Shaw, Lewis Collins

O čem to je?

Jeden z nejpopulárnějších britských seriálů všech dob se začal vysílat v roce 1977. Hlavními hrdiny jsou členové fiktivní britské policejní jednotky CI5, velitel Cowley a jeho nejlepší agenti Doyle a Bodie. Jejich práce je vyžadována u případů, na které klasická policie nestačí, ale nejde přímo o úkoly pro vojenské nebo tajné služby. Název CI5 je inspirován skutečnými organizacemi MI5 a Criminal Investigation Department. Doyle s Bodiem jsou pravé opaky, nicméně jde o přátele na život a na smrt, málokdy je vidíte odděleně. Svému šéfovi bezmezně věří, nicméně se kluci nebojí neuposlechnout rozkaz, pokud to znamená, že se doberou kýženému výsledku.

Trailer

Historie očima SerialZoňáků

ragelly

Status: viděno pár náhodných vteřin v televizi při přepínání programů
Hodnocení celého seriálu: -

Tak jsme si včera s Drunk_Queen uvědomily, že Profesionálové jsou jedním z nejstarších seriálů v SLDH. Věřili byste, že premiéra byla už před 40 lety? Na pilot jsem se hodně netěšila. Profesionálové jeli v televizi hodně často, když jsem na ni jako malá koukala. Ovšem nikdy mi nepadli do noty, vlastně naopak, byli mi hodně proti srsti. Naštěstí teď, o 15 let později, už mám míru snesitelnosti zase posunutou o něco dál, takže mi pilot nedělal až takové problémy, jak jsem si myslela. Samozřejmě se těžko hodnotí seriál, který vznikl o více než 10 let před vašim narozením.

Když koukáte na retro seriály, pořád z nich jde poznat ta novota. Ale tohle je skutečné retrovské retro, protože v době svého uvedení to byl klasický moderní seriál. Nic tady není myšleno parodicky, i když na nás už to může působit úsměvně. Při sledování si uvědomíte, jak moc se herecký styl za ty roky proměnil. V podstatě ti lidi na obrazovce působí až nepřirozeně. Samozřejmě to jsou dobří herci, ale tím, jak na tento vyjadřovací styl nejsem zvyklá, to pro mě bylo jako pěst na oko.

Případ je naprosto nekomplikovaný. Není tu žádná záhada, od začátku víme, kdo je pachatel a poměrně snadno se dozvíme, jaké jsou jeho motivy. Dokonce nepřichází ani žádný zvrat, prostě všechno jde jako po másle, svědkové a spolupachatelé zpívají jako ptáčci.

Každopádně hrdinové jsou vtipní, mají vždy dobré hlášky po ruce a společně jim to skvěle jde, takže pokud vyhledáváte starší povedené kousky, Profesionálové by vás neměli minout.

Budu koukat dál? Ne, na mě je to už moc dávná historie, raději si pustím něco novějšího.

+ chemie mezi hrdiny
+ vtipné hlášky

- jiný styl, než na co jsme dnes zvyklí

Moje hodnocení pilotu: 60 %
Drunk_Queen

Status: kdysi dávno viděno několik náhodných epizod v televizi
Hodnocení celého seriálu: 60 %

Ano, konečně pořádné retro! Po několika seriálech, které stále ještě běží (nebo ještě běžet začnou) jsou Profesionálové v SLDH příjemnou změnou, protože tu máme konečně drsňáky, kteří jsou (nebo byli) víc než třikrát starší než já.

Což s sebou samozřejmě přináší další věci, včetně pohledu na rozdíly mezi dobami. Vozový park je samozřejmě krásný, lidé jsou vlastně stále stejní, prostředí také… ale jak se ubránit cukání koutků při pohledu na ty upnuté zvonáče? Kouzelné.

Ale dál. Prvních šest minut mne upřímně vyděsilo. Pár epizod už jsem kdysi viděla (možná i tuhle, měla jsem takové drobné déjà vu), ale na tohle jsem si teda rozhodně nepamatovala. V prvních šesti minutách totiž zazní přesně jedna věta. A to člověka upřímně trochu vyděsí.

Pak už je to ovšem jen lepší. Nejde si stěžovat na to, že by divák prohlédl vraha dříve, než by to bylo vhodné, protože jeho identitu přece jen zná už od začátku, hlavní dvojice i jejich šéf jsou sympatičtí, „cool drsňáci, kteří ignorují pravidla a příkazy, protože to sami zvládnou líp“ je už sice trochu ohraná charakteristika, ale sem se to hodí.

Akce funguje, vtípky pobaví, případ není něčím, co bychom v televizi vídali každý den, a já se bavila, i když je epizoda jen o kousek mladší než mí rodiče. Pár slabin by se sice našlo, ale tak seriál už na to přece má svůj věk, ne?

+ hlavní postavy
+ akce, vtipy, retro
+ auta
+ styl

- němý začátek
- občas pomalejší tempo

Moje hodnocení pilotu: 70 %
Esgalnor

Status: viděno několik náhodných epizod v televizi
Hodnocení celého seriálu: 60 %

Pro Profesionály mám slabost. Ne, že bych je zarytě sledoval při každé repríze v televizi, že bych byl zarytý fanda, to ne. Když na ně ale natrefím, tak se koukám. Jejich sledování mě nijak neuráží, a i když nejde o žádné světoborné veledílo, je to zábavné a mnohdy inovativní i v dnešní době. Bohužel ale seriál zestárl mnohem rychleji než jeho současníci, a proto to mé dojmy pokaždé zkazí.

Začnu tím pravděpodobně nejlepším na úvodní epizodě tohoto již kultovního seriálu – tím je znepokojivost. Pilot si totiž pohrává se znepokojivě reálnou myšlenkou, na níž je ještě děsivější ta proveditelnost a jednoduchost celého činu. Navíc mě zaujala i obrovská originálnost epizodního příběhu, protože člověk si říká, že po všech těch CSI, NCIS, L&O a dalších, už viděl vše. Ale pilot Profesionálů je originální i po 40 letech. Páni.

Potěšili mě i herci, ti hlavní působí, jako by si natáčení skutečně užívali a šli do toho naplno. Někteří vedlejší jsou sice viditelně slabší, ale je jich tak málo, že se ztratí. Postavy jsou na tom o něco hůř – u některých charakter nepůsobí moc pevně a nejsou ani příliš originální a zajímavé (za mě zatím Bodie). Tvůrci jako by si spíš vyhrávali s Doylem. Charisma herců to ale naštěstí kompenzuje.

Ve finále jde o klasický prototyp typické buddy detektivky, tak oblíbené hlavně v minulém století. Bohužel v této epizodě příliš nefunguje humor, akce je průměrná a technická stránka je – světe div se – zastaralá a trochu kazí dojem ze sledování. Vytahují to ale herci a hlavní zásluhu má pak dobrý scénář a geniální zápletka epizody.

+ hlavní zápletka epizody
+ charismatické úvodní duo
+ scénář
+ funguje tu nostalgie

± akční scény

- humor
- stereotypní postavy

Moje hodnocení pilotu: 70 %
Další díly seriálu
Fungujeme na liky! Motivuj nás! 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře19zobraz všech 19 příspěvků
Michalenka

Michalenka

Seriál jsem nikdy neviděla a i když jste nebyli nejpřísnější tak to i tak měnit nebudu :/
před 180 týdny
milosh

milosh

Jeden ze seriálů, který se v televizi během mého dětství točil stále dokola. A nedávno jsem ho snad zas...
před 180 týdny
Exredaktorka

Exredaktorka

Vážně? Já to taky viděla jen tak. Nezapomeň, že se to u nás vysílalo v 80. letech, natáčeno to...
před 153 týdny
Další články k tématu