20. 4. 2017

Novinka pod lupou: Pěstírna

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

Základní údaje

Název: Pěstírna
Žánr: Drama / Thriller
Stanice: Stream.cz
Premiéra: 13. 4. 2017
Vysílání: čtvrtek
Předskokan: -
Konkurence: -
Tipovačka: –

Kdo?

Tvůrce: Andy Fehu, Jakub Ševčík
Herci: Vojtěch Johaník, Martin Hub, Karel Hung, Hany-Huong Thanh Duong, Martin Bao, Leoš Noha, Judit Bárdos, Jiří Vyorálek, Jiří Panzner, Michal Isteník

Ve zkratce

Pět neznámých lidí. Tři měsíce života. Jeden uzavřený prostor.

Thriller zachycuje na pozadí aktuálních témat příběh lůzra Ondřeje, který je nucený existovat v uzavřeném prostoru a řešit problémy z izolace plynoucí.

Trailer

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

Tak pořád nevím, jestli se ten nultý díl dá považovat za pilot. Přece jen se toho moc neukázalo, za tak krátkou dobu (epizoda má 7:50 a posledních 50 vteřin jsou titulky) se toho nedá moc stihnout. V podstatě se stala jen jedna věc, sice zajímavá, ale to k zaujetí Pěstírnou nestačí.

Seznamujeme se s prostředím a postavami. V podstatě bych řekla, že je to jen prodloužený trailer, opravdu nevím, co si o tom všem mám myslet. Postavy nezaujaly a jak už jsem někde psala, seriály s trávovou tematikou vůbec nemusím, takže v tomto ohledu si mě Pěstírna taky nezískala.

Co mě hned praštilo do očí, tedy spíše do uší, byly zvukové efekty. Ty měly očividně přidat na dramatičnosti, ale působily tak přehnaně, až byly trapné. Šlo skoro o takové údery gongu, prostě opravdu výrazné zvuky, které působily rušivě. Jinak zvuková složka moc výrazná nebyla, v podstatě si ani nevybavuju, jestli v epizodě hrála nějaká hudba.

Herci taky neměli žádnou příležitost k většímu projevu, v 90 % času měli na sobě obleky s maskou a něco nesrozumitelně mumlali ve vietnamštině, takže jste byli odkázáni na titulky, nic jiného. Je fajn, že se Stream snaží rozšiřovat svou vlastní tvorbu, ale obávám se, že Pěstírna bude za pár let jen příkladem neúspěšných začátků.

Budu koukat dál? Ne, tohle mě nezaujalo.
 • snaha o originalitu, posunutí hranic české tvorby kousek dál
 • nevýrazné postavy
 • v ději se nic moc nestalo
 • rušivé zvukové efekty
30 %
Mé hodnocení
ragelly

Od Streamu jsem doposud viděla jeden seriál. Tedy jeden pilot, buďme upřímní, bez NPL bych neviděla nic.

Semestr byl docela fajn, ale s českými thrillery mám takový problém. Tedy zas tolik jsem jich neviděla, ale předstírejme, že se tentokrát nejedná pouze o Pěstírnu, ale že je to problém spíš obecný. Těžké nadávání. S čímž možná souvisí má těžká nedůvěra českým věcem, ale pryč od toho a radši rovnou k Pěstírně.

První, neboli nultá, epizoda má sedm minut, což je narovinu nějakých 420 vteřin, zkrátka to ještě ani nezačne a už to skončí. Podle toho taky vypadá příběh. V epizodě se skoro nic nestane, protože kdy by taky mělo, když má díl 420 vteřin a přibližně 400 z nich zaberou sprostá slova.

Od čehož se odvíjí můj další problém. Chápu, že tu nechodíme v žádných kutnách, ale vážně je nutné dorozumívat se jen prostřednictvím nadávek? To je to jako cool, nebo co? Pak tu máme postavy – a s těmi je to podobně mizerné jako se vším ostatním. Většina z nich jsou jen arogantní idioti.

Nic z toho by samozřejmě nevadilo, kdyby se seriál nějak víc věnoval svému názvu. Póza „mrkejte-jak-jsem-cool“ je maximálně trapná a vzhledem k tomu, že seriál nenabízí nějaký příběh, je to prostě docela nuda. I když nuda s docela slušnou atmosférou.
 • slušná atmosféra
 • sympatické vedlejší postavy
 • už tak krátký čas je z většiny využit pro klení a dlouhé záběry
 • hlavní postavy
 • nuda
30 %
Mé hodnocení
Drunk_Queen

No, myslím, že kdyby se Stream inspiroval Netflixem a vydal všechny epizody naráz, bylo by to mnohem prospěšnější – ze sedmiminutového ničeho skutečně nevím, co si myslet. Co já tady mám vlastně hodnotit, když tu nebyl čas na rozvinutí zápletky, nějaký herecký projev, atmosféru…? Toť pro mne otázkou. Věřím, že všechno najednou to může působit úplně jinak. Ale co, hodnoťme jen pilot.

Od tohoto režiséra jsem měl čest s Nenasytnou Tiffany, takovým hororovým sociálním dramatem a podivnou komedií. Myslím, že autor je znát i u Pěstírny – hrdinové jsou taky figurky na hraně společnosti a feeling je taky výrazně podobný.

Jak jsem podotkl, herci na mě za 7 minut nestihli nijak zapůsobit. Skutečně nevím, jestli někdo zaostává nebo vyčnívá. Jestli jsou postavy zajímavé nebo ne – každopádně naštěstí jich není moc a aspoň si pamatuji jejich obličeje a pravděpodobné role v budoucnu.

V pilotu jsme sledovali smrt zahradníka, a jak vzápětí Leoš Noha prohlásil, že najde nového zahradníka. Ano, tohle je celý děj pilotní epizody Pěstírny. Taky vás napadají jen tři písmenka? WTF?

Natočit dobrý thriller je těžké. Natočit dobrý seriálový thriller je ještě těžší. A natočit dobrý seriálový thriller, kde epizoda má 7 minut? Po první epizodě Pěstírny se to zdá snad nemožné. Není tu prostě čas. Ani nemrknete a je konec – vy se pak přistihnete, jak hledíte do blba a přemýšlíte, co jste to vlastně viděli.

Až to bude celé venku, ze zvědavosti zkusím další díl, protože věřím, že jako celek to možná i může fungovat. Jako samotný pilot ale očividně ne.
 • zajímavé, nevšední technické zpracování
 • postav není mnoho
 • zanechá to pozitivní WTF dojem, který láká ke zhlédnutí aspoň druhé epizody
 • stopáž (a tohle je skutečně obrovské mínus)
 • (vážně velká) spousta dalších mínusů, které se odvíjejí od špatné stopáže
30 %
Mé hodnocení
Esgalnor

Plánujete dát seriálu šanci? Nalákal vás popis děje, trailer nebo naše recenze? Jaké jsou vaše reakce, pokud už jste pilot viděli?

Další díly seriálu
Tohle přeci nemůžeš ostatním zatajit. 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře13zobraz všech 13 příspěvků
Mik

Mik

Ve středu jsem koukal na první díl a vypadá to dost dobře. Uvidíme jak to bude pokračovat dál. Jen trochu...
před 230 týdny
Squerago

Squerago

Pěstírna je zatím super, jedna z mála dobrých věcí v české tvorbě. Přidejte prosím někdo další...
před 229 týdny
Koldik

Koldik

Urcite suhlasim, ze to mali dat von vsetko naraz. Ja si na to urcite pockam.
před 224 týdny
Další články k tématu