21. 4. 2017

Novinka pod lupou: The White Princess

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

Základní údaje

Název: The White Princess
Žánr: Drama / Historický / Minisérie
Stanice: Starz
Premiéra: 16. 4. 2017
Vysílání: neděle, 20:00
Předskokan: -
Konkurence: -
Tipovačka: –

Kdo?

Tvůrce: Philippa Gregory (předloha)
Herci: Jodie Comer, Jacob Collins-Levy, Essie Davis, Michelle Fairley

Ve zkratce

Osmidílná minisérie sleduje sjednocení Anglie, kterého bylo dosaženo manželstvím Alžběty z Yorku a Jindřicha VII. Osobní neshody obou rodin jsou však hluboko zakořeněny a válka mezi nimi hrozí opětovným rozdělením země.

Trailer

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

Historická dramata jsou pro mě úspěch, nebo propadák. Nedokážu přesně určit, jaké aspekty v seriálu potřebuju, aby mě bavil, na historii jsem opravdu náročná a často se nudím. To ale k mému velkému překvapení nebyl ani zdaleka případ The White Princess. Pilot jsem slupla jako malinu a i když jsem původně neplánovala, tak určitě zhlédnu naráz celou minisérii.

K seriálu jsem přistupovala bez znalosti předchozího dílu, The White Queen se mi vyhnulo obloukem. Přemýšlím ale, že bych to přehodnotila a odsledovala oba seriály dohromady, protože jestli mě bude bavit stejně jako Princezna, tak konečně budu moct říct, že jsem našla kvalitní historické kousky, které si dokázaly udržet mou pozornost od začátku až do konce.

Princezna, tedy její představitelka, je mi známá z minisérie Thirteen. Ze začátku se mi těžko zvykalo, viděla jsem v ní pořád tu traumatizovanou holku. Ale jak pilot plynul, začínala jsem si na ni zvykat a na konci už jsem neměla sebemenší problém. Zaujaly i ostatní postavy, Jindřich, jeho matka, princeznina matka, sestry, no prostě každý má něco do sebe a všichni dohromady tvoří celek, na který se moc dobře dívá.

Opravdu nevím, proč mě Princezna tolik zaujala. Samozřejmostí jsou krásné kulisy a kostýmy, ale to je v každém historickém dramatu. Ale vždycky, když mě seriál donutí hledat si doprovodné info o postavách, tak to považuju za dobré znamení. Možná je to proto, že jsem se dočetla, že Jindřich a Alžběta se do sebe později skutečně zamilovali. Však víte, jak ráda mám dobrou romantickou zápletku :-) Nevím, každopádně faktem zůstává, že The White Princess je pro mě velké překvapení a s nadšením minisérii přidávám do watchlistu.
 • herci
 • kostýmy
 • uzavřený příběh
 • rychlý spád
80 %
Mé hodnocení
ragelly

Tato novinka jistě mnohým připomene hodiny dějepisu. Akorát že tentokrát je to fikce a nemá to dějepisáře – protože tu samozřejmě nemáme dokument, je to seriál. A realita málokdy bývá tak napínavá, aby udržela diváka v napětí. Konec přednášky o dějepisu, jdeme na seriál.

Historické seriály, jak jsem už měla šanci poznat, mají často problém s tím, že si nedokážou poradit s časem, takže ne vždy je sledování zábava. Ani The White Princess se několik výpadků nevyhnulo, ale není to žádná katastrofa. I tak ale seriál využívá pravidelného pozitiva historických kousků – působivých kostýmů a výpravy.Což si získá alespoň část divákovy pozornosti, takže si výpadků tolik nevšímá. Mohla bych na sebe prásknout, že velkou část, rozhodně větší než by si to zasloužilo, sledování mi zabralo přemýšlení, proč mají všechny dámy tak dlouhé vlasy. Ale budiž, aspoň vidíte, co já řeším.

Příběhově se seriálu daří působit, není výjimkou, že diváku až běhá mráz po zádech, ale vyvážení ve formě scén, při kterých si divák klidně může zahrát několik levelů Candy Crushe a o nic nepřijde, trochu zamrzí.

Postavy jsou ale „napsané“ solidně. Nějak jsem si za celou hodinu nedokázala být jistá, jestli je nějaká z postav kladná či záporná, protože se občas trochu zdá, že by to mohlo být jinak, než zatím vidíme. Což je správné, máme tu nějakou tu „hloubku“ charakterů.

Takže celkově tu máme solidní drama, které má sice několik chybiček na kráse, ale na sledování je zajímavé. Tedy ne vždy, ale pokud se minisérii podaří si udržet alespoň tuto úroveň, není oč se bát. Kvalitní provedení se totiž seriálu upřít nedá.
 • kostýmy
 • výprava
 • působivé momenty
 • slabší momenty
60 %
Mé hodnocení
Drunk_Queen

Poslední dobou, když už všechno zklame, jsou pro mě historické seriály takovou jistotou, kdy vím, že to vždy bude kvalitní nebo minimálně koukatelné. Ani jsem se nebál, že by mě White Princess mohla zklamat, protože trailer na ni byl pro mě jeden z nejzajímavějších z letošní sezony. Asi to nemohu popsat přímo jako vysoká očekávání, ale zájem před zhlédnutím pilotu rozhodně byl. No a po zhlédnutí mohu prohlásit, že Princezna mi zmiňovanou jistotu nevezme.

Catelyn Stark, co tu děláš? A odkdy chodíš zase na svatby? Ano, jednu z hlavních rolí ztvárňuje Michelle Fairley, ale rozhodně nečekejte čestnou, odvážnou a bojující na straně dobra Catelyn. Postava královy matky, které se ujala, je naprostý protipól. A Fairley v této roli působí jako extrémně jedovatá zmije, kdy z ní v mnoha scénách až mrazí. Ten výkon je skvělý. A co mě ještě víc překvapuje je fakt, že zbytek představitelů o tolik nezaostává. Obsazení je vynikající.

Překvapením je pro mě vysoce nadstandardní výprava a úžasné kostýmy, na nichž se návrháři museli vyřádit. Dobová atmosféra, kterou tyto aspekty dotváří, je neskutečná a svým způsobem působí až téměř reálně. Jediné, co jsem v pilotu moc nezachytil, je hudba. Ani nevím, zda tam nějaká byla, ale pokud ano, byla zapomenutelná a nevýrazná (a to si hudební motivy pamatuju často).

Nemusíte se bát, že se nebudete orientovat – vlastně i já, člověk anglickou historií nepolíbený, jsem se hravě rozkoukal a ústřední problém pochopil brzy. Nemohu posoudit, jak moc důvěrně jsou zpracovány historické události v seriálu, další zápor ale vidím v tempu pilotu. Logicky je sice stavěn primárně na dialozích, ale kdyby to mělo klasickou 40minutovou stopáž, kvalitě by to dle mého nijak neuškodilo. Ta hodinka sice poměrně uteče, ale těch prázdných scén bylo víc, než by mělo.

Po dokoukání ale převládá nadšení a ať můžu být objektivní jak jen můžu, já vidím drtivou převahu kladů a budu pokračovat ve sledování. Při objektivním pohledu ale vidím, že tempo pokulhává a zmíněná hudba je zoufale nevýrazná. Plusové body jsou ale mimo jiné například za zajímavé úvodní titulky, krásné kostýmy, často dechberoucí výpravu (ačkoliv CGI lokace jsou ošklivé) a vynikající herce v čele s uhrančivou Michelle Fairley. Jasný palec nahoru!
 • úvodní titulky
 • kostýmy
 • herci
 • výprava
 • tempo
 • hudba
80 %
Mé hodnocení
Esgalnor

Plánujete dát seriálu šanci? Nalákal vás popis děje, trailer nebo naše recenze? Jaké jsou vaše reakce, pokud už jste pilot viděli?

Další díly seriálu
Úderná hláška pro podporu sdílení. 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře8zobraz všech 8 příspěvků
Jenny17

Jenny17

Historické seriály super jsem ráda děkuji za info
před 168 týdny
Koldik

Koldik

Vypada to pekne, ale tieto historicke veci az tak nemusim.
před 164 týdny
puf-muf

puf-muf

Historia nie sú dejiny,ale vpohode oplatí sa pozrieť.
před 160 týdny
Další články k tématu