23. 4. 2017

Novinka pod lupou: Born to Kill

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

Základní údaje

Název: Born to Kill
Žánr: Drama / Thriller / Psychologický / Minisérie
Stanice: Channel 4
Premiéra: 20. 4. 2017
Vysílání: čtvrtek, 21:00
Předskokan: -
Konkurence: -
Tipovačka: –

Kdo?

Tvůrce: Tracey Malone, Kate Ashfield
Herci: Jack Rowan, Romola Garai, Daniel Mays, Elizabeth Counsell, Lara Peake, Richard Coyle

Ve zkratce

Čtyřdílný thriller zavádí sondu do mysli Sama, teenagera, kterého dělí pouze krůček od zrealizování svých skrytých psychopatických tužeb. Hrdina žije se svou přehnaně starostlivou matkou Jenny pracující jako zdravotní sestra a myslí si, že jeho otec zemřel při autonehodě.

Během směny v místní nemocnici Jenny potká charismatického Billa. Ten se právě přistěhoval do města se svou náladovou dospívající dcerou Chrissy, jelikož se snaží znovu navázat vztah se svou starou matkou Margaret. Jenny a Bill začnou randit a jejich děti se potkají ve škole a také si okamžitě padnou do oka. Sam cítí, že konečně potkal někoho, o koho se může opřít. Otázkou však je, jestli Chrissy skutečně sdílí jeho touhu, touhu zabíjet.

Trailer

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

Je to tím, že zrovna sleduju Bates Motel, nebo je tohle taková obyčejná a lehce nudná napodobenina Normana Batese? Mladý kluk s matkou, přehnaná starost, outsider, touha zabíjet a tak. Přesto ale Born to Kill postrádá jakési kouzlo. Přijde mi, že Británie umí výborně kriminálky a historická dramata, ale když chce natočit skutečně něco žánrově jiného, tak se to ne vždy podaří. Born to Kill není špatný seriál, ale nedokáže navodit tu správnou psycho atmosféru.

Možná je to tím, že jde o první díl, všechny postavy se zdlouhavě představují a k něčemu víceméně dojde až v samotném konci epizody. Ani samotná vražda ale nepůsobí nijak závratně nebo překvapivě, i když přiznávám, že ten úsměv hrdiny na konci byl hodně znepokojující (a tudíž povedený).

Jinak ale nemastné, neslané. Postavy nedokážou zaujmout, ničím nevyčnívají, nezáleží vám na nich. Nová holka ve škole je vyloženě nesympatická, stejně jako šikanovaný kamarád hrdiny. Ani matka s potenciálním přítelem nejsou kdoví co, opravdu tu není nikdo, koho byste si oblíbili, což je asi základní kámen úrazu. I přesto ale tempo víceméně utíká dobře a i když nejste vtaženi do děje, tak se extra nenudíte, takže to je plus. Bohužel k tomu, abych koukala dál, mi to nestačí. Nepřiměje mě k tomu ani fakt, že jde o čtyřdílnou minisérii.
 • relativně to plyne
 • úsměv na konci
 • postavy nezaujmou
 • málo akce
50 %
Mé hodnocení
ragelly

O Born to Kill jsem slyšela už v dobách, kdy ho ragelly zakládala a čílila se kvůli špatnému obsahu, ale samozřejmě jsem ve chvíli, kdy jsem pilot začala sledovat, už netušila vůbec nic, protože má paměť si očividně nic pamatovat nechce.

Ale nevadí. Díky tomu jsem totiž sledovala postupný vývoj od „Tak, kdo to bude ten Born to Kill?“ až k „Jo tenhle. To je docela děsivé.“ Bohužel vývoj je docela nápadný a ne úplně opodstatněný, takže trochu chybí jiný důvod než „aby-se-něco-dělo“. Škoda.

Atmosféra je ovšem výborná, z některých momentů (obzvlášť u konce epizody) až mrazí, celá epizoda obsahuje scény, které se sledují s radostí, a tajemný hlavní hrdina je dostatečně zajímavý, aby si udržel divákovu pozornost.

Jinak ovšem seriál často doplácí na pomalejší tempo, kvůli kterému je těžké udržet se celou dobu v pozoru. Seriálu se také úplně nedaří práce s vedlejšími postavami, protože ve většině případů prostě nedokážou zaujmout. A ano, souvisí to s tím tempem, ale hodinová stopáž je asi až moc.

Takže co s Born to Kill? Jistý potenciál tu sice je, ale krom toho je tu i spoustu negativ. Pokud vám stačí napůl dobrý seriál, hurá do toho.
 • mrazivé momenty
 • atmosféra
 • hlavní hrdina
 • tempo občas vázne
 • ne úplně vysvětlený vývoj
 • vedlejší postavy
50 %
Mé hodnocení
Drunk_Queen

Jsem jednoduchý člověk. Stačí, když mi řeknete o seriálu, že to je psychologický thriller a já všeho nechám a běžím se na něj podívat. Nic víc nepotřebuju. Navíc zkušenosti s psychologickými kousky mám pouze pozitivní, doposud jsem nenarazil na žádné větší zklamání. Proto jsem neváhal a vlastně i dost neplánovaně jsem si pustil pilot Born to Kill.

Ve skutečnosti nejde o takový psychologický thriller, jaký jsem čekal (podle krátké synopse jsem očekával něco ve stylu Bates Motelu). Hlavně na začátku to působí jako obyčejné, nezáživné drama. Ale každou minutou epizoda graduje a ke konci už to k solidnímu psychologickému thrilleru výrazně směřuje.

Seriál se točí především kolem jednoho člověka – Sama. Šestnáctiletého kluka (tedy herec, ač je skvělý, se tomu věku vzhledem vůbec neblíží), který se zpočátku zdá být naprosto normální. Dokonce může působit jako hrdina, když pomůže klukovi v autobusu. Ale čím více minut uběhne, tím více méně či více znepokojivých informací o něm zjišťujeme. Proč nemá přátele? Proč tráví volný čas čtením důchodcům? Co je s ním špatně?

Postava Sama je totiž propracovaná až neuvěřitelným způsobem. Výrazně tomu napomáhá i Jack Rowan, představitel této postavy. Postupně se seriál dostává do hloubky této postavy – a čím hlouběji jsme, tím více otazníků se kolem Sama objevuje. A překvapivý finální akt je pouze výsledkem skvělé gradace. Fascinuje mě hlavně způsob, jak je epizoda natočena a jakým klade otázky. Jde to totiž velmi pozvolně a pomalu, přesto se ale tempo nezdá být pomalé.

Zbytek postav je ale také nadmíru originální a zdá se být také dost propracovaný. Herci jsou typově vybráni skvěle a stejně skvělí také jsou. Scénář je vynikající a nevídaně promyšlený. Bavila mě navíc zajímavá práce se zvukem a kamerou. Často jenom tyto složky dělaly z pilotu psycho.

Bohužel ale po chvíli seriál vyšumí z hlavy. Člověk na něj zapomene velmi snadno, především, protože ač je originální a zajímavý, nemá dostatečně ostré lokty, aby mezi konkurencí ve svém žánru dostatečně upoutal. Navíc, s atmosférou se v tomto případě nepracuje příliš profesionálně a u některých částí se stihnete nudit. Stále ale převládá pozitivní dojem a zklamán nejsem. Sledovat dál pravděpodobně nebudu, za zkoušku to každopádně stojí.
 • ústřední protagonista
 • promyšlené charaktery
 • scénář
 • gradace
 • práce s kamerou a se zvukem
 • žádná kdovíjaká atmosféra
 • přebytek prázdných částí
 • rychle zapadne
60 %
Mé hodnocení
Esgalnor

Plánujete dát seriálu šanci? Nalákal vás popis děje, trailer nebo naše recenze? Jaké jsou vaše reakce, pokud už jste pilot viděli?

Další díly seriálu
Ó náš nejdražší čtenáři moc děkujeme za podporu. 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře3zobraz všechny 3 příspěvky
singularita

singularita

Díky za lupu. Dám si Bates Motel na vyšší pozici v seznamu to-watch. :)
před 200 týdny
Destinytte

Destinytte

Jak se znám, tak se na to podívám, i když se teď čemukoli násilnému snažím vyhýbat. O:D
před 199 týdny
Koldik

Koldik

No nebol to az tak zly trailer, celkom by som sa do toho aj pustil...
před 181 týdny
Další články k tématu