Facebook Twitter E-mail
10. května 2017

S lupou do historie: Murder, She Wrote

Pojďte se spolu s námi vrátit do dob minulých. Vydáváme se do seriálového nebe a oprašujeme legendy, na které se nyní díváme svěžíma očima! Jak by piloty úspěšných televizních legend obstály v dnešní době? Dali by jim vůbec diváci ještě šanci? A jak se na naše oblíbené či dokonce zamilované seriály po letech s odstupem díváme my? Lupa míří do historie se dvěma cíli. Vyvolat ve vás nostalgii a neodolatelnou touhu si svůj milovaný seriál opět pustit (protože víme, kolik máte času :'D), ale také vám potenciálně chceme také rozšířit obzory a představit méně známé seriály, které jsou nyní po letech jako stvořené pro sledování maratonem!

Takže, SerialZoňáci, jak hodnotíte Murder, She Wrote 1×01: The Murder of Sherlock Holmes: Pilot?

Medailónek

Název: Murder, She Wrote (To je vražda, napsala)
Žánr: Drama / Krimi / Komedie / Mystery
Stanice: CBS
Vysílání: 1984 – 1996
Celkový počet sérií: 12
Premiéra: 30. 9. 1984

Kdo?

Tvůrci: Peter Fischer, Richard Levinson, William Link
Herci: Angela Lansbury, William Windom, Tom Bosley, Ron Masak, Louis Herthum, Michael Horton, Jerry Orbach, Len Cariou, Richard Paul, Julie Adams, Ruth Roman, Keith Michell, Wayne Rogers, Claude Akins, Herb Edelman

O čem to je?

Jessica Fletcher je bystrá postarší dáma, která si od doby, co jí zemřel manžel, krátí čas psaním detektivek. První kniha samozřejmě ihned po dokončení končí v šuplíku, ovšem rozhodně ne skrytá očím zvídavého synovce Gradyho, který ve své tetě pozná talent, a z Jessicy se rázem stává hvězda. Avšak nově nabytá sláva rozhodně neznamená život plný nezáživných rozhovorů s kritiky a reportéry, sláva Jessice nabízí mnohem zajímavější příležitost – dělat to, co jde paní Fletcherové ihned po psaní detektivek nejlépe. Totiž připlétat se ke skutečným zločinům a k nelibosti policie být při fušování do jejich řemesla lepší než vyšetřovatelé a snad i zločinci samotní.

Trailer

Historie očima SerialZoňáků

ragelly

Status: kdysi dávno viděno pár náhodných epizod v TV
Hodnocení celého seriálu: -

Teda když jsem si našla pilot v originále, trošku jsem se zděsila, že se na něco z roku 1984 budu muset dívat hodinu a půl. Nicméně jsem chtěla zkusit původní znění, protože si neuvědomuju, že bych s tímto seriálem kdy přišla do styku právě v angličtině. Docela mě to zaskočilo, jelikož jsem z televize zvyklá na dabing, ale rychle jsem si na Jessicu zvykla a nechala se unášet vlnou nostalgie.

Seriál nikdy nepatřil mezi mé zamilované, ale jako malá jsem sem tam nějaký ten díl viděla. Přesto je to už skoro 35 let od premiéry a za tu dobu se toho mohlo hodně změnit. Velmi příjemně mě překvapilo, že se na epizodu koukalo opravdu dobře. Samozřejmě, půlku doby jsem se přiblble tlemila nad tím, jaké je to retro. Ale nutno říct, že tento styl případu už se v dnešní době moc nevidí. Ze seriálu přímo čiší chytré psaní, které je navíc doprovázeno výborným herectvím hlavní představitelky.

Ani se mi nechce věřit, že jí v té době bylo 59. Vždyť teď už má přes devadesát, to je prostě neskutečné! Absolutně jsem nemohla z toho, jaká je to sportovně založená ženská. Ten její běh je něco, co by měl vidět každý, takhle jsem se dlouho nebavila. Zvlášť v kombinaci s tím, když jsem si ji představila dnes v těch 92 letech, jak se prohání těmi lesíky v teplákovce a s ručníkem kolem krku :-D No nic, popojedem.

Případ byl trošku zmatený. Možná to bylo tím, že jsem se mu nevěnovala úplně na 100 %, ale přišel mi trošku překombinovaný. Každopádně nechyběly zvraty až do samotného konce, což určitě chválím. Naopak co mi scházelo, to bylo trošku vygradování. Čekala jsem, že když Jessica konfrontovala vraha, že se ji bude snažit umlčet, ale on jen odevzdaně sklopil hlavu, i když kolem nebyl nikdo jiný než ona. Jinak ale sledování příjemně ubíhalo a já musím říct, že jsem ráda, že se mi to líbilo stejně, jako když jsem byla malá.

Budu sledovat dál? To zase ne, mám tu spoustu jiných restů. Ale kdybych měla volno, tak o tom vážně pouvažuju, protože to opravdu nebylo špatné.

+ sportovkyně Jessica
+ neustálé nasedání a vysedání z vlaku
+ naivní slušnost vůči všem okolo
+ rychlý spád

- úvodní znělka měla snad 10 minut
- chybělo akčnější vyvrcholení

Moje hodnocení pilotu: 70 %
Drunk_Queen

Status: první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: -

Tohle je jeden z těch známějších seriálů, které televize vysílá přibližně desetkrát denně. A hádejte co. Myslíte, že už jsem to někdy viděla? Minimálně já si na to totiž nepamatuju.

Takže, co si živě vzpomínám, jsem se k tomuto seriálu nejvíce přiblížila ve chvíli, kdy jsem sledovala epizodu „Murder He Wrote“ v seriálu Castle. Trapné, já vím.

Každopádně po pilotu si říkám, že to je hrozná škoda. Dobrá, pilot si mě svým způsobem získal už ve chvíli, kdy se jmenoval „The Murder of Sherlock Holmes“ (už za to ode mě měl minimálně 10 % jistých), ale stejně jsem od něj nic nečekala, přece jen jsem slyšela několik názorů a viděla místní hodnocení.

Takže nejspíš budu za divnou, ale za mě paráda. Angela Lansbury / Jessica Fletcher jsou obě výborné, navíc sympaťandy, krimi s trochou komedie je výbornou volbou (tady se nejspíš učili všichni ti Castleové, Sběratelé kostí, Mentalisti či detektivové z Agentury Jasno) a seriál kromě komedie a vtipu nabízí i trochu toho nadhledu.

Zkrátka… ač nerada, musím říct, že i když je hodina a půl docela dost, tak jsem se bavila. Sice se mi nepodařilo vyřešit záhadu, odkud sakryš znám hudbu ze znělky, ale nevadí. Vůbec se nedivím všem těm nominacím na různé ceny, tohle se opravdu povedlo.

+ hlavní hrdinka
+ nadhled, vtip v kombinaci s dramatem
+ příjemné překvapení

Moje hodnocení pilotu: 80 %
Esgalnor

Status: viděno několik náhodných epizod v TV
Hodnocení celého seriálu: 50 %

Z Jessicy Fletcherové jsme si doma vždycky dělali srandu, protože kam ta babča přijde, tam je hned mrtvola. Do toho pilotu jsem šel s očekáváním nanejvýš guilty pleasure detektivky, která bude aspoň zábavná, když už nic. Když jsem si ale náhodou přečetl popis pilotního dílu, zaujalo mě to tak, že moje očekávání lehce vystoupala (ano, sice z nuly, ale stoupla). A pilotní díl je vlastně milým překvapením.

Skutečně, jak samotný seriál nemám rád, dle mého jde o natahovanou kaši pro znuděné seniory, tak pilot zaujal zajímavou zápletkou, solidním dějem, rychlým tempem a solidními herci. Má to sice takovou tu klasickou atmosféru, která pokaždé zavání guilty pleasure, ale pilot i s ní dokáže při objektivním pohledu působit překvapivě kvalitně.

Pilot má typickou retro atmosféru, která mi v detektivkách nesedne, a ačkoliv je jakýmsi způsobem milá a příjemná, k žánru se nijak nehodí. Především k zápletce, kterou představuje vražda (aneb jako pokaždé), avšak zároveň se teprve seznamujeme s Jessicou a tvůrci rozehrávají na ploše jednoho pilotního dílu více děje (a nemyslím ten epizodní), než se později objeví v celém seriálu. Zápletka je chytřejší, než člověk z názvu pilotního dílu může usoudit.

Když si vybavím útržkovité vzpomínky na některé jiné díly ze seriálu, pilot je v porovnání s nimi mnohem vážnější a místy i napínavější, což mu jen prospívá. Posouvá to děj dopředu a díky tomu se dočkáme velmi překvapivého zakončení, které je i poměrně emotivní). Do toho tu máme ještě sympatickou Angelu Lansbury, která Jessicu utváří podle svého skvělým způsobem.

Největší zápor pilotu, který sráží hodnocení rapidně dolů, je jeho scénář. Ačkoliv má dobře napsanou epizodní zápletku, katastrofické tu jsou hlavně postavy a některé dialogy. Hlavně Jessica mi byla šíleně nesympatická. Ale až na tuto složku šlo o příjemný návrat ke světoznámé učitelce Jessice Fletcherové, plný nostalgie.

+ zápletka
+ tempo
+ vážná tvář
+ herci

- scénář
- atmosféra
- hudba

Moje hodnocení pilotu: 70 %

Další díly seriálu

S lupou do historie: Scrubs (1. 1. 2017)
S lupou do historie: Buffy the Vampire Slayer (4. 1. 2017)
S lupou do historie: M.A.S.H. (8. 1. 2017)

... odkryj další díly seriálu

S lupou do historie: House M.D. (11. 1. 2017)
S lupou do historie: Friends (15. 1. 2017)
S lupou do historie: Firefly (18. 1. 2017)
S lupou do historie: The Nanny (22. 1. 2017)
S lupou do historie: Lost (25. 1. 2017)
S lupou do historie: Mr. Bean (29. 1. 2017)
S lupou do historie: Parenthood (1. 2. 2017)
S lupou do historie: Army Wives (5. 2. 2017)
S lupou do historie: Crossing Lines (12. 2. 2017)
S lupou do historie: Nurse Jackie (15. 2. 2017)
S lupou do historie: Penny Dreadful (19. 2. 2017)
S lupou do historie: Mad Men (22. 2. 2017)
S lupou do historie: Friday Night Lights (26. 2. 2017)
S lupou do historie: The L Word (1. 3. 2017)
S lupou do historie: Transparent (5. 3. 2017)
S lupu do historie: One Tree Hill (8. 3. 2017)
S lupou do historie: Sons of Anarchy (12. 3. 2017)
S lupou do historie: The Pillars of the Earth (15. 3. 2017)
S lupou do historie: Prison Break (19. 3. 2017)
S lupou do historie: Franklin & Bash (22. 3. 2017)
S lupou do historie: Spin City (26. 3. 2017)
S lupou do historie: The Lying Game (29. 3. 2017)
S lupou do historie: Las Vegas (2. 4. 2017)
S lupou do historie: Vikings (5. 4. 2017)
S lupou do historie: The Walking Dead (9. 4. 2017)
S lupou do historie: The Professionals (12. 4. 2017)
S lupou do historie: King & Maxwell (16. 4. 2017)
S lupou do historie: Switched at Birth (19. 4. 2017)
S lupou do historie: The Americans (23. 4. 2017)
S lupou do historie: Flashpoint (26. 4. 2017)
S lupou do historie: ER (30. 4. 2017)
S lupou do historie: Step by Step (3. 5. 2017)
S lupou do historie: Gilmore Girls (7. 5. 2017)
S lupou do historie: Murder, She Wrote (právě čteš)
S lupou do historie: Magic City (14. 5. 2017)
S lupou do historie: Twin Peaks (21. 5. 2017)
S lupou do historie: Big Love (24. 5. 2017)
S lupou do historie: Hart of Dixie (28. 5. 2017)
S lupou do historie: Web Therapy (31. 5. 2017)
S lupou do historie: Reaper (4. 6. 2017)
S lupou do historie: Desperate Housewives (7. 6. 2017)
S lupou do historie: Star Trek: Voyager (11. 6. 2017)
S lupou do historie: Hotel Babylon (14. 6. 2017)
S lupou do historie: Life on Mars (18. 6. 2017)
S lupou do historie: Spartacus: Blood and Sand (21. 6. 2017)
S lupou do historie: Miranda (25. 6. 2017)
S lupou do historie: Torchwood (28. 6. 2017)
S lupou do historie: The Good Guys (2. 7. 2017)
S lupou do historie: Peaky Blinders (5. 7. 2017)
S lupou do historie: Undateable (9. 7. 2017)
S lupou do historie: Beauty and the Beast (12. 7. 2017)
S lupou do historie: Red Dwarf (16. 7. 2017)
S lupou do historie: Rome (19. 7. 2017)
S lupou do historie: Vyšehrad (24. 7. 2017)
S lupou do historie: You're the Worst (26. 7. 2017)
S lupou do historie: Camelot (30. 7. 2017)
S lupou do historie: My Mad Fat Diary (2. 8. 2017)
S lupou do historie: That '70s Show (6. 8. 2017)
S lupou do historie: Blood Ties (9. 8. 2017)
S lupou do historie: Stargate SG-1 (13. 8. 2017)
S lupou do historie: Poldark (16. 8. 2017)
S lupou do historie: Shameless (20. 8. 2017)
S lupou do historie: Revolution (23. 8. 2017)
S lupou do historie: Andromeda (27. 8. 2017)
S lupou do historie: Mistresses (30. 8. 2017)
S lupou do historie: How I Met Your Mother (3. 9. 2017)
S lupou do historie: The Fall (6. 9. 2017)
S lupou do historie: Joey (10. 9. 2017)
S lupou do historie: CSI Miami (13. 9. 2017)
S lupou do historie: Dallas (17. 9. 2017)
S lupou do historie: Hellcats (20. 9. 2017)
S lupou do historie: Crossing Jordan (24. 9. 2017)
S lupou do historie: Will & Grace (27. 9. 2017)
S lupou do historie: Nikita (1. 10. 2017)
S lupou do historie: Battlestar Galactica (4. 10. 2017)
S lupou do historie: Modern Family (8. 10. 2017)
S lupou do historie: Revenge (11. 10. 2017)
S lupou do historie: Kings (15. 10. 2017)
S lupou do historie: Bates Motel (18. 10. 2017)
S lupou do historie: Merlin (22. 10. 2017)
S lupou do historie: Chuck (25. 10. 2017)
S lupou do historie: The Carrie Diaries (29. 10. 2017)
S lupou do historie: Saving Hope (1. 11. 2017)
S lupou do historie: Orphan Black (5. 11. 2017)
S lupou do historie: Baywatch (8. 11. 2017)
S lupou do historie: Charmed (12. 11. 2017)
S lupou do historie: Life Unexpected (15. 11. 2017)
S lupou do historie: Monk (19. 11. 2017)
S lupou do historie: Rizzoli & Isles (22. 11. 2017)
S lupou do historie: Blackadder (26. 11. 2017)
S lupou do historie: Profiler (3. 12. 2017)
S lupou do historie: Murdoch Mysteries (6. 12. 2017)
S lupou do historie: South Park (10. 12. 2017)
S lupou do historie: Underbelly (13. 12. 2017)
S lupou do historie: Melissa & Joey (17. 12. 2017)
S lupou do historie: 4teens (20. 12. 2017)
S lupou do historie: ALF (24. 12. 2017)
S lupou do historie: Parks and Recreation (27. 12. 2017)
S lupou do historie: Hawthorne (31. 12. 2017)
S lupou do historie: The Dead Zone (3. 1. 2018)
S lupou do historie: Ugly Betty (7. 1. 2018)
S lupou do historie: Moonlight (10. 1. 2018)
S lupou do historie: NCIS (14. 1. 2018)
S lupou do historie: Frasier (17. 1. 2018)
S lupou do historie: Rectify (21. 1. 2018)
S lupou do historie: Okresní přebor (24. 1. 2018)
S lupou do historie: Kriminálka Anděl (28. 1. 2018)
S lupou do historie: Continuum (31. 1. 2018)
S lupou do historie: The West Wing (4. 2. 2018)
S lupou do historie: Dirty Sexy Money (7. 2. 2018)
S lupou do historie: Roseanne (11. 2. 2018)
S lupou do historie: Vyprávěj (14. 2. 2018)
S lupou do historie: Lost Girl (18. 2. 2018)
S lupou do historie: New Girl (21. 2. 2018)
S lupou do historie: Eureka (25. 2. 2018)
S lupou do historie: Eli Stone (ABC) (28. 2. 2018)
S lupou do historie: Southland (4. 3. 2018)
S lupou do historie: Drop Dead Diva (7. 3. 2018)
S lupou do historie: Finding Carter (11. 3. 2018)
S lupou do historie: American Horror Story (14. 3. 2018)
S lupou do historie: The Leftovers (18. 3. 2018)
S lupou do historie: Baby Daddy (21. 3. 2018)
S lupou do historie: Návštěvníci (25. 3. 2018)
S lupou do historie: Make It or Break It (28. 3. 2018)
S lupou do historie: The Killing (1. 4. 2018)
S lupou do historie: My Name Is Earl (4. 4. 2018)
S lupou do historie: Suburgatory (8. 4. 2018)
S lupou do historie: Third Watch (11. 4. 2018)
S lupou do historie: Judging Amy (15. 4. 2018)
S lupou do historie: Chasing Life (18. 4. 2018)
S lupou do historie: Ray Donovan (22. 4. 2018)
S lupou do historie: Breakout Kings (25. 4. 2018)
S lupou do historie: V (29. 4. 2018)
S lupou do historie: Grimm (2. 5. 2018)
S lupou do historie: Without a Trace (6. 5. 2018)
S lupou do historie: Family Guy (23. 5. 2018)
S lupou do historie: The Bridge (27. 5. 2018)
S lupou do historie: Sanctuary (30. 5. 2018)
S lupou do historie: Dynasty (3. 6. 2018)
S lupou do historie: Californication (6. 6. 2018)
S lupou do historie: Breaking In (10. 6. 2018)
S lupou do historie: Wallander (13. 6. 2018)
S lupou do historie: Little Britain (17. 6. 2018)
S lupou do historie: Ringer (20. 6. 2018)
S lupou do historie: BoJack Horseman (24. 6. 2018)
S lupou do historie: Nemocnice na kraji města (27. 6. 2018)
S lupou do historie: The Event (4. 7. 2018)
S lupou do historie: The Strain (8. 7. 2018)
S lupou do historie: Fargo (11. 7. 2018)
S lupou do historie: Suddenly Susan (15. 7. 2018)
S lupou do historie: Tru Calling (18. 7. 2018)
S lupou do historie: Chalupáři (22. 7. 2018)
S lupou do historie: Being Erica (25. 7. 2018)
S lupou do historie: The Knick (29. 7. 2018)
S lupou do historie: Jericho (1. 8. 2018)
S lupou do historie: What I Like About You (5. 8. 2018)
S lupou do historie: Whitney (8. 8. 2018)
S lupou do historie: Cirkus Bukowsky (12. 8. 2018)
S lupou do historie: Haven (15. 8. 2018)
S lupou do historie: The Fosters (19. 8. 2018)
S lupou do historie: Looking (22. 8. 2018)
S lupou do historie: Midsomer Murders (26. 8. 2018)
S lupou do historie: The Simpsons (29. 8. 2018)
S lupou do historie: The Middle (2. 9. 2018)
S lupou do historie: Billy & Billie (5. 9. 2018)
S lupou do historie: Star Trek (9. 9. 2018)
S lupou do historie: Angel (12. 9. 2018)
S lupou do historie: Arrested Development (16. 9. 2018)
S lupou do historie: Star Trek Enterprise (19. 9. 2018)
S lupou do historie: Sex and the City (23. 9. 2018)
S lupou do historie: Ripper Street (26. 9. 2018)
S lupou do historie: The New Adventures of Superman (30. 9. 2018)
S lupou do historie: The Cleveland Show (3. 10. 2018)
S lupou do historie: Falling Skies (7. 10. 2018)
S lupou do historie: Two and a Half Men (10. 10. 2018)
S lupou do historie: Devious Maids (14. 10. 2018)
S lupou do historie: Monty Python's Flying Circus (17. 10. 2018)
S lupou do historie: Major Crimes (22. 10. 2018)
S lupou do historie: Archer (24. 10. 2018)
S lupou do historie: True Blood (28. 10. 2018)
S lupou do historie: Legend of the Seeker (1. 11. 2018)
S lupou do historie: Lilyhammer (4. 11. 2018)
S lupou do historie: Freaks and Geeks (1. 9. 2019)
S lupou do historie: Ashes to Ashes (4. 9. 2019)
S lupou do historie: Instant Star (8. 9. 2019)
S lupou do historie: Zdivočelá země (11. 9. 2019)
S lupou do historie: Hit the Floor (15. 9. 2019)
S lupou do historie: Human Target (18. 9. 2019)
S lupou do historie: Diagnosis Murder (22. 9. 2019)
S lupou do historie: The Affair (25. 9. 2019)
S lupou do historie: Hospoda (29. 9. 2019)
S lupou do historie: Game of Thrones (3. 10. 2019)
S lupou do historie: Terminator: The Sarah Connor Chronicles (6. 10. 2019)
S lupou do historie: Getting On (9. 10. 2019)
S lupou do historie: F. L. Věk (13. 10. 2019)
S lupou do historie: Ground Floor (16. 10. 2019)
S lupou do historie: Rescue Me (20. 10. 2019)

S lupou do historie: Married... with Children (23. 10. 2019)
S lupou do historie: Warehouse 13 (27. 10. 2019)
S lupou do historie: Angels in America (30. 10. 2019)
S lupou do historie: Stargate Universe (3. 11. 2019)
S lupou do historie: Legends (6. 11. 2019)
S lupou do historie: Knight Rider (10. 11. 2019)
S lupou do historie: Parade's End (13. 11. 2019)

Líbilo se? Tak nebuď labuť a sdílej!
Drunk_Queen
Jako malá přešla od Krtečka a Jen počkej, zajíci! rovnou ke kriminálkám a Červenému trpaslíkovi. Zanechalo to jisté následky.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

eliska.musilova
před 130 týdny
Jessica Fletcherová je podle mě modernějším zosobněním slečny Marplové. Obě...
Case*Wawe*Make
před 130 týdny
Bože, Fletcherová, na to vždy koukala babča :D, pár dílů jsem viděla, ale nijak...
Destinytte
před 130 týdny
Další z prvních seriálů, které jsem poznala v televizi... :D

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY