7. 5. 2017

S lupou do historie: Gilmore Girls

Pojďte se spolu s námi vrátit do dob minulých. Vydáváme se do seriálového nebe a oprašujeme legendy, na které se nyní díváme svěžíma očima! Jak by piloty úspěšných televizních legend obstály v dnešní době? Dali by jim vůbec diváci ještě šanci? A jak se na naše oblíbené či dokonce zamilované seriály po letech s odstupem díváme my? Lupa míří do historie se dvěma cíli. Vyvolat ve vás nostalgii a neodolatelnou touhu si svůj milovaný seriál opět pustit (protože víme, kolik máte času :'D), ale také vám potenciálně chceme také rozšířit obzory a představit méně známé seriály, které jsou nyní po letech jako stvořené pro sledování maratonem!

Takže, SerialZoňáci, jak hodnotíte Gilmore Girls 1×01: Pilot?

Medailónek

Název: Gilmore Girls (Gilmorova děvčata)
Žánr: Drama
Stanice: The WB
Vysílání: 2000–2007, 2016
Celkový počet sérií: 7 + minisérie
Premiéra: 5. 10. 2000

Kdo?

Tvůrci: Amy Sherman-Palladino
Herci: Lauren Graham, Alexis Bledel, Melissa McCarthy, Keiko Agena, Yanic Truesdale, Scott Patterson, Kelly Bishop, Edward Herrmann, Liza Weil, Jared Padalecki, Milo Ventimiglia, Sean Gunn, David Sutcliffe, Chris Eigeman, Matt Czuchry

O čem to je?

Lorelai Gilmore vyrůstala se svými rodiči v Hartfordu, ale vždy se jejich noblesním životním stylem cítila utlačovaná. V šestnácti letech omylem otěhotněla, opustila domov a rozhodla se svou dceru Rory vychovávat v nedalekém městečku Stars Hollow, které je plné přátelských obyvatel. Rory má nyní šestnáct let a se svou matkou má velmi blízký vztah.

Rory je přijata na prestižní školu v Chiltonu, která ji pomůže dosáhnout cíle – přijetí na Harvard. Lorelai má ale problém s vysokým školným, které sama zaplatit nezvládne. Když už je opravdu zoufalá, rozhodne se požádat své bohaté rodiče o pomoc. Emily a Richard souhlasí pod jednou podmínkou. Lorelai a Rory k nim musí každý pátek začít chodit na večeři.

Trailer

Historie očima SerialZoňáků

ragelly

Status:viděno komplet
Hodnocení celého seriálu: 100 %

Opravdu, opravdu moc se snažím vymyslet, jak tento názor napsat objektivně. Ale když něco milujete, tak se na to asi díváte s růžovými brýlemi. Protože i když je pilot 17 let starý, pořád je výborný. Jsou tu zábavné postavy, skvělý vztah matky s dcerou, kontrast mezi smetánkou a pracující třídou, kafe, rychlá mluva… no a přiznejme si to, prostě známí herci. I když samozřejmě v době vysílání to byli začátečníci, téměř nikoho svět v té době neznal.

Ale zcela objektivně, nebyla ta scéna se Sookie v kuchyni geniálně dokonalá? Jak měla kolem sebe dva asistenty, kteří se starali o to, aby se nezabila a nezapálila kuchyni? Ani jsem nemrkala, aby mi neunikl ani jeden její pohyb. Ale to jsou jen drobnosti, pilot jako celek uteče jako voda a po jeho zhlédnutí prostě cítíte neodolatelnou touhu pokračovat ve sledování.

Naprosto jedinečný je vztah, jaký mezi sebou hrdinky mají. Ne každý může říct, že vůbec podobné lidi zná, někoho takového, kdo má se svými rodiči podobný vztah. Je to radost sledovat, i když tak nějak pořád čekáte, kdy se to všechno pokazí a vypukne nějaká velká hádka, protože taková idylka nemůže trvat věčně. Ačkoliv se pilot točí především okolo těchto dvou žen, zvládá dobře představit i další postavy a zabudovat do příběhu jejich vlastní dějové linky. Necítíte se o ně ochuzeni, zjistíte, kdo je kdo a stihnete si k nim vytvořit vztah.

No a pak je tu znělka. Dnes už se taková intra nedělají. Typická chytlavá melodie, vystřihovánky postav přímo ze seriálu, abyste si ke jménu mohli přiřadit i obličej a své nové oblíbené herce jste si tak snáz zapamatovali. Neříkám, že kdybych jela maraton, tak bych si ji nepřetáčela, protože to nemůžete slyšet 200× dokola. Ale jednou za čas jde skutečně o výborný příklad zlatého věku seriálových znělek.

Budu koukat dál? Ne v dohledné době. Ale je to jeden ze seriálů, které si ještě před smrtí zopakuju.

+ postavy
+ herci
+ vztah matky a dcery
+ vtipné a vezme vás to za srdce
+ znělka

- snažím se něco vymyslet…
- možná nudný Dean? když už by něco muselo být

Moje hodnocení pilotu: 90 %
Drunk_Queen

Status: je to komplikované aneb viděna nová minisérie, jinak víceméně první setkání
Hodnocení celého seriálu: -

Tak toto je opravdu zvláštní pocit. Už je to sice téměř půl roku, co jsme tu měli Gilmorovic děvčata v Novince pod lupou, ovšem teď se s dámami vtipně vracíme do minulosti a podrobujeme je analýze ve S lupou do historie.

Takže aby se nám snad nestýskalo, Gilmorky jsou zpět. Doopravdy. Ale k pilotu. Je opravdu těžké neporovnávat s prvním dílem čtyřdílné série (dobře, ragelly mě donutila vidět všechny čtyři) a i když se o to pokusím, neříkám, že nebudu alespoň trochu předešlými zkušenostmi se seriálem ovlivněná.

V pilotu mě nejvíce oslovily tři postavy – Rory, Lorelai a Sookie. Rory je správná náctiletá dívka, takže občas dost otravná, Lorelai je roztomile šílená a u Sookie si říkám, že jestli v podobném řádění hodlá pokračovat, tak do dalších dílů nemůže přežít. Jistou „nostalgii“ vyvolala přítomnost Richarda, ale to už sem nepatří. Nejsilnějším prvkem je pro mě ale asi vztah Lorelai a Rory. O Rory jsem sice řekla, že je správně „náctiletě otravná“, ale vzhledem k tomu, jak přátelský vztah spolu tyhle dvě mají, je zase fér říct, že Rory není tím obvyklým dětským prvkem (hlasitým třeštidlem), ale chová se dospěle, tudíž snesitelně.

A seriál celkově? Ač je o rodinných vztazích, zachycuje je dost vtipně (nebo realisticky, kdo pozná rozdíl). K tomu přidává ještě dostatečnou dávku nadhledu a trochu obav, jestli takové množství kávy nemůže člověka zabít. Každopádně sledování vyvolá divákovi úsměv na tváři – což už sice dokáže znělka, i když ji člověk vidí právě poprvé, ale tak co už.

Seriál plyne svižně, je zábavný, dokonce už po jedné epizodě vyvolá divákův zájem a donutí ho zapamatovat si jména postav… Jen je jako víno, takže to očividně chce ještě nějaká léta, aby se příběh trochu víc usadil.

+ postavy
+ způsob vyprávění
+ trochu ztřeštěné a šílené

- občas trochu otravná Rory
- něco by si mělo ještě „sednout“

Moje hodnocení pilotu: 80 %
Esgalnor

Status: viděno několik náhodných epizod v TV
Hodnocení celého seriálu: 60 %

Matně si vybavuji, jak Gilmorky sledovala na Nově moje máma a já se občas koukal s ní, nějaký dojmy jsem z toho ale neměl. Do pilotu jsem tak šel pouze s malými očekáváními (za která může ragelly – když byl ten speciál Year In Life, tak jsem se tomu fangirlování těžko vyhnul :-D).

No, šel jsem do toho s dabingem, který teda musím prohlásit za nepovedený – z některých doslovně přeloženejch vtipů, který tak ztrácí pointu mám husinu doteď, pokud neumíte anglicky, asi těžko si to domyslíte, a budete tak jen nechápavě koukat. Dabing Rory mi navíc ke konci začínal lézt na nervy. Myslím, že můj dojem tahle část zhoršila (neměl bych ji zahrnovat, ale v tomto případě to prostě nejde jinak).

Jinak to ale bylo fajn… vlastně více než jen fajn. Těch 40 minut, které se většinou u dramatických komedií táhnou šíleným způsobem, při Gilmorkách uběhlo, jako by jich bylo jenom deset. Vtipy (i s tím dabingem jich bylo dost) byly skvělé, hlášky zapamatovatelné. Není to takový typ humoru, který ve mně vyvolá záchvat smíchu a slzy, každopádně jsem prosmál průběžně celou epizodu. Od začátku do konce.

Tempo je vynikající – nejen díky vysoké kadenci hlášek, ale také díky svižně a kvalitně napsaným dialogům (chápu teď již to chválení scenáristů, ale ten proslavený „dialogový kulomet“ jsem v pilotu nezaregistroval). Scénář perfektní, do toho má Gilmore Girls spoustu odlišných postav (od zábavných figurek Sookie a Michel, přes roztržitou a sympatickou matku Lorelai, až po její šíleně otravnou dceru Rory – ta holka mi strašně lezla krkem a nebylo to jenom dabingem).

Trochu mi vadily ty zatmívačky mezi scénami, působily na mě strašně lacině – ale jinak to je asi jediná část pilotu, které prozrazuje, že je z roku 2000. Absolutně mě nezaujaly a zklamaly taky úvodní titulky, naopak se povedl výběr písní (úvodní There She Goes ve mně teda skoro vyvolala záchvat nostalgie). Celkově ale pilot dopadl nad má očekávání, líbil se mi, a po těch svižně uplynulých 40 minutách jsem měl na tváři blažený úsměv.

+ propracovaný scénář
+ dobře napsané postavy (mimo Rory)
+ hudba
+ tempo
+ obrovské množství skvělých hlášek

- Rory
- český dabing
- zatmívací přechody mezi scénami

Moje hodnocení pilotu: 80 %
Další díly seriálu
Líbilo se? Tak to ukaž ostatním! 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře12zobraz všech 12 příspěvků
malina2035

malina2035

Původní Gilmorky byly fajn. Novou serií jsem si je kazit nechtěla.
před 170 týdny
Qmati

Qmati

Gilmorky, seriál, co jsem moc ráda sledovala. I tet' se podívám / když je čas / na opakování.
před 170 týdny
007.dany

007.dany

Konečně jsem se dočkal výborného hodnocení a musím říct,že naprosto souhlasím. :)
před 170 týdny
Další články k tématu