Facebook Twitter E-mail
7. května 2017

S lupou do historie: Gilmore Girls

Pojďte se spolu s námi vrátit do dob minulých. Vydáváme se do seriálového nebe a oprašujeme legendy, na které se nyní díváme svěžíma očima! Jak by piloty úspěšných televizních legend obstály v dnešní době? Dali by jim vůbec diváci ještě šanci? A jak se na naše oblíbené či dokonce zamilované seriály po letech s odstupem díváme my? Lupa míří do historie se dvěma cíli. Vyvolat ve vás nostalgii a neodolatelnou touhu si svůj milovaný seriál opět pustit (protože víme, kolik máte času :'D), ale také vám potenciálně chceme také rozšířit obzory a představit méně známé seriály, které jsou nyní po letech jako stvořené pro sledování maratonem!

Takže, SerialZoňáci, jak hodnotíte Gilmore Girls 1×01: Pilot?

Medailónek

Název: Gilmore Girls (Gilmorova děvčata)
Žánr: Drama
Stanice: The WB
Vysílání: 2000–2007, 2016
Celkový počet sérií: 7 + minisérie
Premiéra: 5. 10. 2000

Kdo?

Tvůrci: Amy Sherman-Palladino
Herci: Lauren Graham, Alexis Bledel, Melissa McCarthy, Keiko Agena, Yanic Truesdale, Scott Patterson, Kelly Bishop, Edward Herrmann, Liza Weil, Jared Padalecki, Milo Ventimiglia, Sean Gunn, David Sutcliffe, Chris Eigeman, Matt Czuchry

O čem to je?

Lorelai Gilmore vyrůstala se svými rodiči v Hartfordu, ale vždy se jejich noblesním životním stylem cítila utlačovaná. V šestnácti letech omylem otěhotněla, opustila domov a rozhodla se svou dceru Rory vychovávat v nedalekém městečku Stars Hollow, které je plné přátelských obyvatel. Rory má nyní šestnáct let a se svou matkou má velmi blízký vztah.

Rory je přijata na prestižní školu v Chiltonu, která ji pomůže dosáhnout cíle – přijetí na Harvard. Lorelai má ale problém s vysokým školným, které sama zaplatit nezvládne. Když už je opravdu zoufalá, rozhodne se požádat své bohaté rodiče o pomoc. Emily a Richard souhlasí pod jednou podmínkou. Lorelai a Rory k nim musí každý pátek začít chodit na večeři.

Trailer

Historie očima SerialZoňáků

ragelly

Status:viděno komplet
Hodnocení celého seriálu: 100 %

Opravdu, opravdu moc se snažím vymyslet, jak tento názor napsat objektivně. Ale když něco milujete, tak se na to asi díváte s růžovými brýlemi. Protože i když je pilot 17 let starý, pořád je výborný. Jsou tu zábavné postavy, skvělý vztah matky s dcerou, kontrast mezi smetánkou a pracující třídou, kafe, rychlá mluva… no a přiznejme si to, prostě známí herci. I když samozřejmě v době vysílání to byli začátečníci, téměř nikoho svět v té době neznal.

Ale zcela objektivně, nebyla ta scéna se Sookie v kuchyni geniálně dokonalá? Jak měla kolem sebe dva asistenty, kteří se starali o to, aby se nezabila a nezapálila kuchyni? Ani jsem nemrkala, aby mi neunikl ani jeden její pohyb. Ale to jsou jen drobnosti, pilot jako celek uteče jako voda a po jeho zhlédnutí prostě cítíte neodolatelnou touhu pokračovat ve sledování.

Naprosto jedinečný je vztah, jaký mezi sebou hrdinky mají. Ne každý může říct, že vůbec podobné lidi zná, někoho takového, kdo má se svými rodiči podobný vztah. Je to radost sledovat, i když tak nějak pořád čekáte, kdy se to všechno pokazí a vypukne nějaká velká hádka, protože taková idylka nemůže trvat věčně. Ačkoliv se pilot točí především okolo těchto dvou žen, zvládá dobře představit i další postavy a zabudovat do příběhu jejich vlastní dějové linky. Necítíte se o ně ochuzeni, zjistíte, kdo je kdo a stihnete si k nim vytvořit vztah.

No a pak je tu znělka. Dnes už se taková intra nedělají. Typická chytlavá melodie, vystřihovánky postav přímo ze seriálu, abyste si ke jménu mohli přiřadit i obličej a své nové oblíbené herce jste si tak snáz zapamatovali. Neříkám, že kdybych jela maraton, tak bych si ji nepřetáčela, protože to nemůžete slyšet 200× dokola. Ale jednou za čas jde skutečně o výborný příklad zlatého věku seriálových znělek.

Budu koukat dál? Ne v dohledné době. Ale je to jeden ze seriálů, které si ještě před smrtí zopakuju.

+ postavy
+ herci
+ vztah matky a dcery
+ vtipné a vezme vás to za srdce
+ znělka

- snažím se něco vymyslet…
- možná nudný Dean? když už by něco muselo být

Moje hodnocení pilotu: 90 %
Drunk_Queen

Status: je to komplikované aneb viděna nová minisérie, jinak víceméně první setkání
Hodnocení celého seriálu: -

Tak toto je opravdu zvláštní pocit. Už je to sice téměř půl roku, co jsme tu měli Gilmorovic děvčata v Novince pod lupou, ovšem teď se s dámami vtipně vracíme do minulosti a podrobujeme je analýze ve S lupou do historie.

Takže aby se nám snad nestýskalo, Gilmorky jsou zpět. Doopravdy. Ale k pilotu. Je opravdu těžké neporovnávat s prvním dílem čtyřdílné série (dobře, ragelly mě donutila vidět všechny čtyři) a i když se o to pokusím, neříkám, že nebudu alespoň trochu předešlými zkušenostmi se seriálem ovlivněná.

V pilotu mě nejvíce oslovily tři postavy – Rory, Lorelai a Sookie. Rory je správná náctiletá dívka, takže občas dost otravná, Lorelai je roztomile šílená a u Sookie si říkám, že jestli v podobném řádění hodlá pokračovat, tak do dalších dílů nemůže přežít. Jistou „nostalgii“ vyvolala přítomnost Richarda, ale to už sem nepatří. Nejsilnějším prvkem je pro mě ale asi vztah Lorelai a Rory. O Rory jsem sice řekla, že je správně „náctiletě otravná“, ale vzhledem k tomu, jak přátelský vztah spolu tyhle dvě mají, je zase fér říct, že Rory není tím obvyklým dětským prvkem (hlasitým třeštidlem), ale chová se dospěle, tudíž snesitelně.

A seriál celkově? Ač je o rodinných vztazích, zachycuje je dost vtipně (nebo realisticky, kdo pozná rozdíl). K tomu přidává ještě dostatečnou dávku nadhledu a trochu obav, jestli takové množství kávy nemůže člověka zabít. Každopádně sledování vyvolá divákovi úsměv na tváři – což už sice dokáže znělka, i když ji člověk vidí právě poprvé, ale tak co už.

Seriál plyne svižně, je zábavný, dokonce už po jedné epizodě vyvolá divákův zájem a donutí ho zapamatovat si jména postav… Jen je jako víno, takže to očividně chce ještě nějaká léta, aby se příběh trochu víc usadil.

+ postavy
+ způsob vyprávění
+ trochu ztřeštěné a šílené

- občas trochu otravná Rory
- něco by si mělo ještě „sednout“

Moje hodnocení pilotu: 80 %
Esgalnor

Status: viděno několik náhodných epizod v TV
Hodnocení celého seriálu: 60 %

Matně si vybavuji, jak Gilmorky sledovala na Nově moje máma a já se občas koukal s ní, nějaký dojmy jsem z toho ale neměl. Do pilotu jsem tak šel pouze s malými očekáváními (za která může ragelly – když byl ten speciál Year In Life, tak jsem se tomu fangirlování těžko vyhnul :-D).

No, šel jsem do toho s dabingem, který teda musím prohlásit za nepovedený – z některých doslovně přeloženejch vtipů, který tak ztrácí pointu mám husinu doteď, pokud neumíte anglicky, asi těžko si to domyslíte, a budete tak jen nechápavě koukat. Dabing Rory mi navíc ke konci začínal lézt na nervy. Myslím, že můj dojem tahle část zhoršila (neměl bych ji zahrnovat, ale v tomto případě to prostě nejde jinak).

Jinak to ale bylo fajn… vlastně více než jen fajn. Těch 40 minut, které se většinou u dramatických komedií táhnou šíleným způsobem, při Gilmorkách uběhlo, jako by jich bylo jenom deset. Vtipy (i s tím dabingem jich bylo dost) byly skvělé, hlášky zapamatovatelné. Není to takový typ humoru, který ve mně vyvolá záchvat smíchu a slzy, každopádně jsem prosmál průběžně celou epizodu. Od začátku do konce.

Tempo je vynikající – nejen díky vysoké kadenci hlášek, ale také díky svižně a kvalitně napsaným dialogům (chápu teď již to chválení scenáristů, ale ten proslavený „dialogový kulomet“ jsem v pilotu nezaregistroval). Scénář perfektní, do toho má Gilmore Girls spoustu odlišných postav (od zábavných figurek Sookie a Michel, přes roztržitou a sympatickou matku Lorelai, až po její šíleně otravnou dceru Rory – ta holka mi strašně lezla krkem a nebylo to jenom dabingem).

Trochu mi vadily ty zatmívačky mezi scénami, působily na mě strašně lacině – ale jinak to je asi jediná část pilotu, které prozrazuje, že je z roku 2000. Absolutně mě nezaujaly a zklamaly taky úvodní titulky, naopak se povedl výběr písní (úvodní There She Goes ve mně teda skoro vyvolala záchvat nostalgie). Celkově ale pilot dopadl nad má očekávání, líbil se mi, a po těch svižně uplynulých 40 minutách jsem měl na tváři blažený úsměv.

+ propracovaný scénář
+ dobře napsané postavy (mimo Rory)
+ hudba
+ tempo
+ obrovské množství skvělých hlášek

- Rory
- český dabing
- zatmívací přechody mezi scénami

Moje hodnocení pilotu: 80 %

Další díly seriálu

S lupou do historie: Scrubs (1. 1. 2017)
S lupou do historie: Buffy the Vampire Slayer (4. 1. 2017)
S lupou do historie: M.A.S.H. (8. 1. 2017)

... odkryj další díly seriálu

S lupou do historie: House M.D. (11. 1. 2017)
S lupou do historie: Friends (15. 1. 2017)
S lupou do historie: Firefly (18. 1. 2017)
S lupou do historie: The Nanny (22. 1. 2017)
S lupou do historie: Lost (25. 1. 2017)
S lupou do historie: Mr. Bean (29. 1. 2017)
S lupou do historie: Parenthood (1. 2. 2017)
S lupou do historie: Army Wives (5. 2. 2017)
S lupou do historie: Crossing Lines (12. 2. 2017)
S lupou do historie: Nurse Jackie (15. 2. 2017)
S lupou do historie: Penny Dreadful (19. 2. 2017)
S lupou do historie: Mad Men (22. 2. 2017)
S lupou do historie: Friday Night Lights (26. 2. 2017)
S lupou do historie: The L Word (1. 3. 2017)
S lupou do historie: Transparent (5. 3. 2017)
S lupu do historie: One Tree Hill (8. 3. 2017)
S lupou do historie: Sons of Anarchy (12. 3. 2017)
S lupou do historie: The Pillars of the Earth (15. 3. 2017)
S lupou do historie: Prison Break (19. 3. 2017)
S lupou do historie: Franklin & Bash (22. 3. 2017)
S lupou do historie: Spin City (26. 3. 2017)
S lupou do historie: The Lying Game (29. 3. 2017)
S lupou do historie: Las Vegas (2. 4. 2017)
S lupou do historie: Vikings (5. 4. 2017)
S lupou do historie: The Walking Dead (9. 4. 2017)
S lupou do historie: The Professionals (12. 4. 2017)
S lupou do historie: King & Maxwell (16. 4. 2017)
S lupou do historie: Switched at Birth (19. 4. 2017)
S lupou do historie: The Americans (23. 4. 2017)
S lupou do historie: Flashpoint (26. 4. 2017)
S lupou do historie: ER (30. 4. 2017)
S lupou do historie: Step by Step (3. 5. 2017)
S lupou do historie: Gilmore Girls (právě čteš)
S lupou do historie: Murder, She Wrote (10. 5. 2017)
S lupou do historie: Magic City (14. 5. 2017)
S lupou do historie: Twin Peaks (21. 5. 2017)
S lupou do historie: Big Love (24. 5. 2017)
S lupou do historie: Hart of Dixie (28. 5. 2017)
S lupou do historie: Web Therapy (31. 5. 2017)
S lupou do historie: Reaper (4. 6. 2017)
S lupou do historie: Desperate Housewives (7. 6. 2017)
S lupou do historie: Star Trek: Voyager (11. 6. 2017)
S lupou do historie: Hotel Babylon (14. 6. 2017)
S lupou do historie: Life on Mars (18. 6. 2017)
S lupou do historie: Spartacus: Blood and Sand (21. 6. 2017)
S lupou do historie: Miranda (25. 6. 2017)
S lupou do historie: Torchwood (28. 6. 2017)
S lupou do historie: The Good Guys (2. 7. 2017)
S lupou do historie: Peaky Blinders (5. 7. 2017)
S lupou do historie: Undateable (9. 7. 2017)
S lupou do historie: Beauty and the Beast (12. 7. 2017)
S lupou do historie: Red Dwarf (16. 7. 2017)
S lupou do historie: Rome (19. 7. 2017)
S lupou do historie: Vyšehrad (24. 7. 2017)
S lupou do historie: You're the Worst (26. 7. 2017)
S lupou do historie: Camelot (30. 7. 2017)
S lupou do historie: My Mad Fat Diary (2. 8. 2017)
S lupou do historie: That '70s Show (6. 8. 2017)
S lupou do historie: Blood Ties (9. 8. 2017)
S lupou do historie: Stargate SG-1 (13. 8. 2017)
S lupou do historie: Poldark (16. 8. 2017)
S lupou do historie: Shameless (20. 8. 2017)
S lupou do historie: Revolution (23. 8. 2017)
S lupou do historie: Andromeda (27. 8. 2017)
S lupou do historie: Mistresses (30. 8. 2017)
S lupou do historie: How I Met Your Mother (3. 9. 2017)
S lupou do historie: The Fall (6. 9. 2017)
S lupou do historie: Joey (10. 9. 2017)
S lupou do historie: CSI Miami (13. 9. 2017)
S lupou do historie: Dallas (17. 9. 2017)
S lupou do historie: Hellcats (20. 9. 2017)
S lupou do historie: Crossing Jordan (24. 9. 2017)
S lupou do historie: Will & Grace (27. 9. 2017)
S lupou do historie: Nikita (1. 10. 2017)
S lupou do historie: Battlestar Galactica (4. 10. 2017)
S lupou do historie: Modern Family (8. 10. 2017)
S lupou do historie: Revenge (11. 10. 2017)
S lupou do historie: Kings (15. 10. 2017)
S lupou do historie: Bates Motel (18. 10. 2017)
S lupou do historie: Merlin (22. 10. 2017)
S lupou do historie: Chuck (25. 10. 2017)
S lupou do historie: The Carrie Diaries (29. 10. 2017)
S lupou do historie: Saving Hope (1. 11. 2017)
S lupou do historie: Orphan Black (5. 11. 2017)
S lupou do historie: Baywatch (8. 11. 2017)
S lupou do historie: Charmed (12. 11. 2017)
S lupou do historie: Life Unexpected (15. 11. 2017)
S lupou do historie: Monk (19. 11. 2017)
S lupou do historie: Rizzoli & Isles (22. 11. 2017)
S lupou do historie: Blackadder (26. 11. 2017)
S lupou do historie: Profiler (3. 12. 2017)
S lupou do historie: Murdoch Mysteries (6. 12. 2017)
S lupou do historie: South Park (10. 12. 2017)
S lupou do historie: Underbelly (13. 12. 2017)
S lupou do historie: Melissa & Joey (17. 12. 2017)
S lupou do historie: 4teens (20. 12. 2017)
S lupou do historie: ALF (24. 12. 2017)
S lupou do historie: Parks and Recreation (27. 12. 2017)
S lupou do historie: Hawthorne (31. 12. 2017)
S lupou do historie: The Dead Zone (3. 1. 2018)
S lupou do historie: Ugly Betty (7. 1. 2018)
S lupou do historie: Moonlight (10. 1. 2018)
S lupou do historie: NCIS (14. 1. 2018)
S lupou do historie: Frasier (17. 1. 2018)
S lupou do historie: Rectify (21. 1. 2018)
S lupou do historie: Okresní přebor (24. 1. 2018)
S lupou do historie: Kriminálka Anděl (28. 1. 2018)
S lupou do historie: Continuum (31. 1. 2018)
S lupou do historie: The West Wing (4. 2. 2018)
S lupou do historie: Dirty Sexy Money (7. 2. 2018)
S lupou do historie: Roseanne (11. 2. 2018)
S lupou do historie: Vyprávěj (14. 2. 2018)
S lupou do historie: Lost Girl (18. 2. 2018)
S lupou do historie: New Girl (21. 2. 2018)
S lupou do historie: Eureka (25. 2. 2018)
S lupou do historie: Eli Stone (ABC) (28. 2. 2018)
S lupou do historie: Southland (4. 3. 2018)
S lupou do historie: Drop Dead Diva (7. 3. 2018)
S lupou do historie: Finding Carter (11. 3. 2018)
S lupou do historie: American Horror Story (14. 3. 2018)
S lupou do historie: The Leftovers (18. 3. 2018)
S lupou do historie: Baby Daddy (21. 3. 2018)
S lupou do historie: Návštěvníci (25. 3. 2018)
S lupou do historie: Make It or Break It (28. 3. 2018)
S lupou do historie: The Killing (1. 4. 2018)
S lupou do historie: My Name Is Earl (4. 4. 2018)
S lupou do historie: Suburgatory (8. 4. 2018)
S lupou do historie: Third Watch (11. 4. 2018)
S lupou do historie: Judging Amy (15. 4. 2018)
S lupou do historie: Chasing Life (18. 4. 2018)
S lupou do historie: Ray Donovan (22. 4. 2018)
S lupou do historie: Breakout Kings (25. 4. 2018)
S lupou do historie: V (29. 4. 2018)
S lupou do historie: Grimm (2. 5. 2018)
S lupou do historie: Without a Trace (6. 5. 2018)
S lupou do historie: Family Guy (23. 5. 2018)
S lupou do historie: The Bridge (27. 5. 2018)
S lupou do historie: Sanctuary (30. 5. 2018)
S lupou do historie: Dynasty (3. 6. 2018)
S lupou do historie: Californication (6. 6. 2018)
S lupou do historie: Breaking In (10. 6. 2018)
S lupou do historie: Wallander (13. 6. 2018)
S lupou do historie: Little Britain (17. 6. 2018)
S lupou do historie: Ringer (20. 6. 2018)
S lupou do historie: BoJack Horseman (24. 6. 2018)
S lupou do historie: Nemocnice na kraji města (27. 6. 2018)
S lupou do historie: The Event (4. 7. 2018)
S lupou do historie: The Strain (8. 7. 2018)
S lupou do historie: Fargo (11. 7. 2018)
S lupou do historie: Suddenly Susan (15. 7. 2018)
S lupou do historie: Tru Calling (18. 7. 2018)
S lupou do historie: Chalupáři (22. 7. 2018)
S lupou do historie: Being Erica (25. 7. 2018)
S lupou do historie: The Knick (29. 7. 2018)
S lupou do historie: Jericho (1. 8. 2018)
S lupou do historie: What I Like About You (5. 8. 2018)
S lupou do historie: Whitney (8. 8. 2018)
S lupou do historie: Cirkus Bukowsky (12. 8. 2018)
S lupou do historie: Haven (15. 8. 2018)
S lupou do historie: The Fosters (19. 8. 2018)
S lupou do historie: Looking (22. 8. 2018)
S lupou do historie: Midsomer Murders (26. 8. 2018)
S lupou do historie: The Simpsons (29. 8. 2018)
S lupou do historie: The Middle (2. 9. 2018)
S lupou do historie: Billy & Billie (5. 9. 2018)
S lupou do historie: Star Trek (9. 9. 2018)
S lupou do historie: Angel (12. 9. 2018)
S lupou do historie: Arrested Development (16. 9. 2018)
S lupou do historie: Star Trek Enterprise (19. 9. 2018)
S lupou do historie: Sex and the City (23. 9. 2018)
S lupou do historie: Ripper Street (26. 9. 2018)
S lupou do historie: The New Adventures of Superman (30. 9. 2018)
S lupou do historie: The Cleveland Show (3. 10. 2018)
S lupou do historie: Falling Skies (7. 10. 2018)
S lupou do historie: Two and a Half Men (10. 10. 2018)
S lupou do historie: Devious Maids (14. 10. 2018)
S lupou do historie: Monty Python's Flying Circus (17. 10. 2018)
S lupou do historie: Major Crimes (22. 10. 2018)
S lupou do historie: Archer (24. 10. 2018)
S lupou do historie: True Blood (28. 10. 2018)
S lupou do historie: Legend of the Seeker (1. 11. 2018)
S lupou do historie: Lilyhammer (4. 11. 2018)
S lupou do historie: Freaks and Geeks (1. 9. 2019)
S lupou do historie: Ashes to Ashes (4. 9. 2019)
S lupou do historie: Instant Star (8. 9. 2019)
S lupou do historie: Zdivočelá země (11. 9. 2019)
S lupou do historie: Hit the Floor (15. 9. 2019)
S lupou do historie: Human Target (18. 9. 2019)
S lupou do historie: Diagnosis Murder (22. 9. 2019)
S lupou do historie: The Affair (25. 9. 2019)
S lupou do historie: Hospoda (29. 9. 2019)
S lupou do historie: Game of Thrones (3. 10. 2019)
S lupou do historie: Terminator: The Sarah Connor Chronicles (6. 10. 2019)
S lupou do historie: Getting On (9. 10. 2019)
S lupou do historie: F. L. Věk (13. 10. 2019)
S lupou do historie: Ground Floor (16. 10. 2019)
S lupou do historie: Rescue Me (20. 10. 2019)
S lupou do historie: Married... with Children (23. 10. 2019)

S lupou do historie: Warehouse 13 (27. 10. 2019)
S lupou do historie: Angels in America (30. 10. 2019)
S lupou do historie: Stargate Universe (3. 11. 2019)
S lupou do historie: Legends (6. 11. 2019)
S lupou do historie: Knight Rider (10. 11. 2019)
S lupou do historie: Parade's End (13. 11. 2019)
S lupou do historie: The O.C. (17. 11. 2019)

Líbilo se? Tak nám o tom dej vědět!
ragelly
Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

malina2035
před 132 týdny
Původní Gilmorky byly fajn. Novou serií jsem si je kazit nechtěla.
Qmati
před 132 týdny
Gilmorky, seriál, co jsem moc ráda sledovala. I tet' se podívám / když je čas /...
007.dany
před 132 týdny
Konečně jsem se dočkal výborného hodnocení a musím říct,že naprosto souhlasím....

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY