Facebook Twitter E-mail
8. května 2017

Slyšte, slyšte: Grey's Anatomy (Chirurgové)

V dalším vydání našeho pravidelného hudebního cyklu se podíváme na zoubek jednoho z těch dlouho žijících seriálů, který se i po více jak deseti letech těší divácké přízni. 

Jak je v této rubrice zvykem, pravidelně se nám tu střídá rozbor znělky a soundtracku. Tentokrát je na řadě soundtrack. Trošku ale odbočíme od našeho tradičního programu, kde se věnujeme původnímu soundtracku, a zaměříme se na hudební počiny různých interpretů, jenž byly vybrány jakožto doprovod k jednotlivým e­pizodám seriá­lu Grey's Anatomy (Chirurgové).

Musím hned na začátek říct, že mě osobně soundtrack (až na pár výjimek) moc neoslovil. Na můj vkus je tam zbytečné moc – řekněme to takhle – uplakaných skladeb. Dřív než mě začnete kamenovat, musím podotknout, že samozřejmě chápu, že jelikož se jedná o seriál z lékařského pros­tředí, tak se tam odehrává mnoho tragických okamžiků, a ty je třeba ještě adekvátně „dorazit“ pomocí hudby. Pokud ale člověk není fanouškem popové hudby (mé rockové srdce při poslechu krvácelo, tak byla potřeba ho zacelit), tak si skladby jako samostatný celek prosté neoblíbí. Na druhou stranu pro ty, kteří si v takových skladbách přímo libují, má seriál Grey's A­natomy připraveno nespočetné množství skladeb, při kterých si s radostí popláčou. 

Grey's Anatomy (Chirurgové)
autoři pořadu: Shonda Rhimes
o čem to je: Grey's Anatomy je lékařské drama, které se soustředí na osudy lékařů z ne­mocnice Grey Slo­an Memorial (před­tím Seattle Grace a Seattle Grace Mercy West). V průběhu (zatím) 13 sérií můžeme nahlédnout do životů Meredit­h Greyové, Alexe Kareva, Iz­zie Stevensové, George O'Malleyho, Cristiny Yangové a jejich nadřízených Dr. Shepherda, Dr. Baileyové a vedoucího chirurgie, Dr. Webbera. Později se objevují noví stážisté, např. Lexie Gre­yová, Jackson Avery, April Kepnero­vá, a také noví lékaři – Dr. Owen Hunt, Dr. Mark Sloan, Dr. Callie To­rresová, Dr. Arizona Robbin­sová a další. Osud si s životem každého zaměstnance krutě zahrává a mnozí si projdou různými katastrofami, jako například havárií trajektu, střelbou v nemocnici, pádem letadla, zuřivou bouří a mnohými dalšími. 
popis hudby: V soundtracku převládají skladby s použitím akustické kytary a tahavého zpěvu, který v mnoha případech zby­tečně tlačí na pilu. O tom, že se právě takové skladby k atmosféře seriálu hodí, není pochyb. Diváka mnohokrát přivádějí až na pokraj nervového zhrou­cení a musí si pokládat otázku, proč se na to proboha dívá, když tak trpí.

Pro mě osobně je tou nejemotiv­nější písní Cha­sing Cars od skotské skupiny Snow Pa­trol. Každý fanoušek si určitě vzpomene na onu srdcervoucí scénu, kdy Izzie odmítá opustit Dannyho a Alex se ji snaží přesvědčit, že už to není ten Danny, kterého milovala, ale je to pouze mrtvé tělo. Je to ale taktéž jedna z těch skladeb, která na vás poté útočí z každého fanouškovského videa a postupně se člověku chtě nechtě zprotiví. Nejedna píseň se také prá­vě díky Grey's A­natomy stala známou, až měl člověk mnohokrát pocit, že na něj vyleze snad i z ledničky.

Dále se zaměříme na některé scény (zejména z první poloviny seriálu, jelikož dál jsem se ve sledování ještě nedostala), které se díky hudebnímu poza­dí staly ještě emotivnějšími­. První v našem seznamu je skladba Breathe od zpěvačky An­ny Nalick. Tak schválně, kdo z vás si vybavuje scénu, ve které jsme tuhle skladbu slyšeli? Podařilo se vám ji identifikovat? Po­kud ne, tak vězte, že se jedná o scénu z epizody As We Know It (Konec světa – 2 část) kdy Meredith vy­tahuje nevybuchlou střelu z těla pacienta. Dále tu máme Falling A­wake od Garyho Julese . Scéna jako taková je, jak to už v tomto seriálu bývá, velice smutná. George odpojuje svého otce od přístrojů a při tom slyšíte jemný, zastřený hlas, který vám zpívá následu­jící sloky Said it's only up to you. And that's the h­ardest pill to swa­llow. You never get to choose. You­ live on what t­hey sent you. Také skladba All I Want od irské skupiny Kodaline je spojená s podobně smutnou scénou, kdy po leteckém neštěstí kolabuje Dr. Mark Sloan. Up­římně řečeno, člověk, který vybíral tohle hudební pozadí, je u mě naprostý génius. 

Skladba In my Veins patří k těm, které jsme mohli vyslechnou už snad v každém seriálu a upřímně řečeno je už dost otravná. Mně osobně už dost leze na nervy, tak vám ji sem dávám, ať leze na nervy i vám :). Katie Her­zig také přispěla svou troškou (opět ta zpropadená a­kustická kytara) a při scéně postřelení Dereka můžeme slyšet Holding Us Back. Je zřejmé, že produkce si oblíbila pár zpě­váků a zpěvaček, jejichž tvorba se v průběhu seriálu několikrát opakuje. Podle mě je to v některých případech na škodu, protože si uvědomíte, že písně například od Ingrid Michael­son jsou vesměs skoro všechny na jedno brdo, a když jste už slyšeli jednu či dvě, jako byste slyšeli všechny její skladby a ani se nemusíte obtě­žovat si pouštět další. Asi jediná skladba, která mě od ní zaujala, je Keep Breat­hing, a je spojená se scénou, kdy se Cristina snaží dostat ze svatebních šatů po tom, co ji Burke nechal u oltáře a odešel. 

I v té spleti stejně zně­jících skladeb se ale najde pár výjimek. Sem můžeme například zařa­dit tvorbu Ka­te Havnevik, a to jmenovitě Now­here WarmNew Da­yGraceKaleidoscope. V těchto skladbách pře­vládají klavír a housle, ale také jemné elektronické tóny. Tyto písně se liší od zbytku soundtracku a občas působí docela eroticky, což je ale zřejmě opět ovlivněno scé­nami, při kterých hrály. 

Musím se přiznat, že z celého soundtracku (pokud beru v potaz pouze skladby a ne scény) mě zaujalo jenom sedm skladeb a vzhledem k tomu, že jsem si jich poslechla přes sto, to není moc dobrá vizitka. Z těch sedmi vyvolených jsou to ty čtyři výše zmíněné skladby od Kate Havnevik a dále pak Turn and Tur­n AgainBrin­g It Back To Me a Stop Where You­ Are.

Trendem posledních let se stalo natáčení muzikálových epizod. Tenhle trend se nevyhnul a­ni Grey‘s Ana­tomy, a proto jsme si mohli vyslechnout v epizodě Song Beneath the Song (Jedna píseň za druhou) pár předělávek zná­mých skladeb. Calli­e měla vážnou nehodu a jak na začátku epizody podotkla, mozek je nejzá­hadnější orgán v celém těle a pokud je traumatizován, začne se chovat ještě zá­hadněji. Proto také můžeme vidět a slyšet, jak při pokusu o záchranu Ca­lliina života dok­toři zpívají. A teda, že jim to docela jde. Zmínit musím zejména předělávky Cha­sing CarsHow To Sa­fe a LifeBre­atheRunning on Sun­shine

Pokud vám tohle nestačilo a chtěli byste si pře­číst ještě něco více o hudbě použité v Grey's Anatomy, doporučujeme člá­nek o předělávkách hitů z 80. let, který byl skvěle napsán kolegyní Gabik.029.

Nakonec musím podotknout, že pokud opomeneme scény, které dotvářejí skladby (to platí i obráceně), tak je soundtrack docela obyčejný a skladby se po delším poslechu postupně slévají a ani si nevšimnete, že už posloucháte dal­ší skladbu. Za mě tedy soundtrack až na pár výjimek není ničím výjimečný, ale svůj účel plní na sto procent a ve spojení se seriálem funguje skvěle.
tvůrce hudby: Danny Lux (*5. července 1969) – Vyrůstal v San Fernando Valley. Po dokončení střední školy se naplno začal věnovat svému koníčku, a to hudbě. Byl dvakrát nominován na cenu Emmy za úvodní znělky k se­riálům Profiler (Případ pro Sam) a Crisis Cen­terPopisovaný soundtrack: :

Vyjádření poroty

Adrian A.C. Conor: Grey's Anatomy je jed­ným z tých se­riálov, pri kto­rých skoro vôbec nev­nímam hudbu. Dá­vam prednosť in­štrumentálnym sou­ndtrackom, ale­bo soundtrackom s o­riginálnou hud­bou pre seriál. V tomto prípade je to niekoľko ná­hodných skladi­eb v každej e­pizóde, ktoré sa ho­dia ku konkrét­nym scénam, ale iba pri po­čúvaní by som mn­oho z nich presko­čil. Oficiálne vyš­li 4 CD s výberom nie­koľkých piesní, kto­ré odzneli v se­riály a 1 CD so skladbami, kto­ré odzneli v mu­zikálovej epi­zóde v 7. sérií. Tieto sou­ndtracky alebo pla­ylisty s komplet­nou hudbou by som si pustil asi iba ako pod­maz pri nejakej prá­ci.

MountainLionet písně soundtracku mají podobný styl. Ve většině jsou odlehčené a spíš romantické. Tak nějak nic pro mě, ale k seriálu a jeho nemocničnímu prostředí se hodí.

Pajky: Grey's Anatomy je podle mě jeden ze seriálů, co nejlépe pracují s hudbou. Každá epizoda a každá série by si zasloužila klidně vlastní článek. Jejich výběr je neskutečně široký a dokáže pokrýt celou škálu emocí, kterou seriál nabízí. Ať už jde o napětí, radost či smutek.  Já osobně mám GA nejvíc spojenou s písničkou od Snow Patrol (Chasing Cars), ale s chutí si pustím jakoukoliv hudbu, která seriál doprovází. Protože se to prostě neomrzí a je to hudba, která se dá poslouchat kdykoliv a kdekoliv…

ševča: Tohle se Grey's Anatomy vážně nikdy nedalo vytknout. Na vybírání hudby si vybrali člověka, který skutečně ví, co dělá. Když se odehrává něco dojemného, hudba člověka strčí přes ten pomyslný okraj, když se naopak odehrává něco vtipného, výběr hudby vás přiměje smát se ještě víc. Některé melodie se k seriálu už tak neodmyslitelně připojily, že si je herci sami nahráli pro muzikálový díl. A fakt, že spousta písní z Grey's Anatomy skončila jako velké hity, mluví sám za sebe.


Líbí se vám hudba z Grey's Anatomy? Hodí se podle vás k seriálu?

Další díly seriálu

Slyšte, slyšte: Hudba v seriálech (8. 2. 2015)
Slyšte, slyšte: The Mentalist (6. 3. 2015)
Slyšte, slyšte: Game Of Thrones (Hra o Trůny) (12. 4. 2015)

... odkryj další díly seriálu

Slyšte, slyšte: Fringe (Hranice nemožného) (30. 4. 2015)
Slyšte, slyšte: The Simpsons (Simpsonovi) (17. 6. 2015)
Slyšte, slyšte: The Last Ship (9. 7. 2015)
Slyšte, Slyšte: Pokémon (13. 8. 2015)
Slyšte, slyšte: Fargo (18. 9. 2015)
Slyšte, slyšte: American Horror Story (11. 10. 2015)
Slyšte, slyšte: Nejvýznamnější mise NASA (22. 11. 2015)
Slyšte, slyšte: Firefly (20. 12. 2015)
Slyšte, slyšte: Vikings (29. 1. 2016)
Slyšte, slyšte: The X Files (21. 2. 2016)
Slyšte, slyšte: Bylo nás pět (20. 3. 2016)
Slyšte, slyšte: Daredevil (17. 4. 2016)
Slyšte, slyšte: Sons of Anarchy (13. 6. 2016)
Slyšte, slyšte: Penny Dreadful (21. 7. 2016)
Slyšte, slyšte: Futurama (18. 8. 2016)
Slyšte, slyšte: Banshee (11. 10. 2016)
Slyšte, slyšte: Castle (21. 11. 2016)
Slyšte, slyšte: The Leftovers (15. 12. 2016)
Slyšte, slyšte: Person of Interest (15. 1. 2017)
Slyšte, slyšte: Black Sails (10. 2. 2017)
Slyšte, slyšte: Stranger Things (24. 3. 2017)
Slyšte, slyšte: House M.D. (14. 4. 2017)
Slyšte, slyšte: Grey's Anatomy (Chirurgové) (právě čteš)
Slyšte, slyšte: Westworld (18. 6. 2017)
Slyšte, slyšte: Supernatural (Lovci duchů) (10. 8. 2017)
Slyšte, slyšte: Friends (Přátelé) (2. 10. 2017)
Slyšte, slyšte: Doctor Who (Pán času) (19. 11. 2017)
Slyšte, slyšte: The Walking Dead (Živí mrtví) (15. 12. 2017)
Slyšte, slyšte: Xena: Warrior Princess (Xena) (23. 1. 2018)
Slyšte, slyšte: Narcos (21. 2. 2018)

Slyšte, slyšte: Carnivàle (22. 3. 2018)
Slyšte, slyšte: Unbreakable Kimmy Schmidt (14. 4. 2018)
Slyšte, slyšte: Cold Case (Odložené případy) (11. 6. 2018)
Slyšte, slyšte: MacGyver (18. 8. 2018)
Slyšte, slyšte: Torchwood (21. 10. 2018)
Slyšte, slyšte: True Detective (Temný případ) (25. 11. 2018)
Slyšte, slyšte: A Discovery Of Witches (Čas čarodějnic) (15. 12. 2018)

Líbilo se? Za každej like dostane autor bonbón!
phoboska
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

crazy fan
před 93 týdny
Jé, na článek Slyšte, slyšte o GA jsem se hrozně těšila! Seriál mám...
LuciaG
před 93 týdny
Pre mňa je hudba z Greys Anatomy absolútny TOP. Je pravda, že niekedy si...
ševča
před 71 týdny
Na můj vkus jsou trochu moc rádiové (nebudu to nazývat popem, protože ten už...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY