21. 5. 2017

S lupou do historie: Twin Peaks

Pojďte se spolu s námi vrátit do dob minulých. Vydáváme se do seriálového nebe a oprašujeme legendy, na které se nyní díváme svěžíma očima! Jak by piloty úspěšných televizních legend obstály v dnešní době? Dali by jim vůbec diváci ještě šanci? A jak se na naše oblíbené či dokonce zamilované seriály po letech s odstupem díváme my? Lupa míří do historie se dvěma cíli. Vyvolat ve vás nostalgii a neodolatelnou touhu si svůj milovaný seriál opět pustit (protože víme, kolik máte času :'D), ale také vám potenciálně chceme také rozšířit obzory a představit méně známé seriály, které jsou nyní po letech jako stvořené pro sledování maratonem!

Takže, SerialZoňáci, jak hodnotíte Twin Peaks 1×01: Pilot?

Medailónek

Název: Twin Peaks (Městečko Twin Peaks)
Žánr: Drama / Krimi / Thriller / Nadpřirozený / Mysteriózní
Stanice: ABC
Vysílání: 1990–1991, 2017
Celkový počet sérií: 2 + revival
Premiéra: 8. 4. 1990

Kdo?

Tvůrci: Mark Frost, David Lynch
Herci: Kyle MacLachlan, Michael Ontkean, Mädchen Amick, Dana Ashbrook, Richard Beymer, Lara Flynn Boyle, Sherilyn Fenn, Warren Frost, Peggy Lipton, James Marshall, Everett McGill, Jack Nance, Ray Wise, Joan Chen, Piper Laurie, Kimmy Robertson, Eric Da Re, Harry Goaz, Michael Horse, Sheryl Lee, Russ Tamblyn, Kenneth Welsh

O čem to je?

V roce 1989 objeví Pete Martell za městečkem Twin Peaks nahé mrtvé tělo zabalené v plastovém igelitu. Šerif Truman a doktor Hayward jej identifikují jako školní královnu Lauru Palmer. O chvíli později se objeví živá Ronette Pulaski, která je hluboce v šoku a jej oděv a zdravotní stav naznačují, že se stala obětí únosu a mnohonásobného znásilnění.

Do města přijíždí agent FBI Dale Cooper, aby případ vyšetřil. Cooper má podezření, že Lauřina vražda souvisí s dívkou, kterou nalezli na druhém konci státu Washingtom o rok dříve. Důkazy naznačují, že vrah obou dívek žije v Twin Peaks…

Trailer

Historie očima SerialZoňáků

ragelly

Status: první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: -

Bylo to fajn? Nevím. Je to kult zaslouženě? To teda vůbec nevím. Podle mě není tento seriál vůbec, ale vůbec nic výjimečného. Pilotní epizoda je obyčejná mysteriózní serializovaná kriminálka, možná trošku divná. Postavy jsou divné, takové poloomráčené. Hudba je divná, což jestli chápu správně, to je Lynchův typický styl. Atmosféra? Tak tu jsem vůbec nezachytila. Všichni ohledně Twin Peaks mluví o atmosféře, ale na mě tady opravdu nic nedýchlo.

Pokud mám hodnotit pilot, ještě to ujde. Jelikož ale neplánuju koukat dál, ze zvědavosti jsem se podívala, kdo tu holku teda zabil. Zjištění, že v seriálu figurují nadpřirozené síly, mi to celé naprosto pohřbily. Intenzita a kouzlo podobných případů (např. The Killing) spočívá v tom, že se to skutečně může stát kdekoliv a kdykoliv. Tím pádem celý příběh působí tak nějak hrůzostrašněji, nutí vás se zamyslet. Tady to ale v momentě, kdy se dozvíte, že je tu nějaký evil spirit, naprosto přestává být zajímavé.

Co se týče herců, je jich tu tolik, že v podstatě nikdo kromě Coopera, šerifa a kámošky Laury nevyčnívá. OK, ještě si vybavuju rodiče a toho týpka na motorce, jinak ale všechno splývá a přijde mi, že tam 75 % všech postav je naprosto nadbytečných. Ono ani neprospívá, že je to pilot z roku 1990, protože všichni vypadají úplně stejně, nedokážete pomalu holky od sebe rozlišit a kluky jakbysmet.

Přiznám se, že při sledování jsem hudbu ani nevnímala, takže se k ní nemůžu moc vyjadřovat, protože se mi prostě nevryla do paměti. O tom vám spíš možná pohovoří Drunk_Queen… Celkově Twin Peaks považuju za lehký nadprůměr. Pokud bych hodnotila jen pilot, tak chválím zajímavý případ a určitě bych byla zvědavá, kdo je pachatel. Kdybych ale k hodnocení měla připočítat i fakt, že se z toho stane něco nadpřirozeného, tak bych asi pár desítek procent ubrala.

Budu koukat dál? Do NPL chystáme pilot revivalu, který si samozřejmě pustím. Po zhlédnutí tohoto pilotu ale nemám potřebu dosledovat celý seriál.

+ případ

- spousta postav
- budoucí nadpřirozeno
- bez atmosféry

Moje hodnocení pilotu: 60 %
Drunk_Queen

Status: první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: -

Twin Peaks je jeden z těch seriálů, které sice nemají mnoho epizod, přesto jsou kulty. A jak to u těchto kultovních kultů bývá, já doposud slyšela maximálně název.

O čem jsem už ale rozhodně slyšela, je herecké obsazení. Abych v životě neslyšela o Kylu MacLachlanovi či Rayi Wiseovi, musela bych nejspíš žít někde na Marsu nebo mimo Sluneční soustavu nebo tak něco. Ale pochopitelně žiji na planetě Zemi (chápu, že se to občas nezdá, ale je to tak), takže tyto dva pány znám, takže už za ně jde plus.

Parádní je také atmosféra, protože ze seriálu opravdu občas až mrazí, ale dál? Dál už je to mnohem horší. Jak je herecké obsazení slušné, tak postavy (a jejich projevy) jsou naprosto příšerné. Pardon, ale nemůžu si pomoct, všichni většinu doby hrozně přehrávají.

Dalším otřesným prvkem je hudba. Nevím, jestli se na začátku devadesátých let hrála výzva „strč-tam-co-nejvíc-nehodící-se-smutné-hudby“, ale je mi naprosto jasné, že Twin Peaks s přehledem vyhrál. Absolutně nehodící se veselá hudba v nejspíš smutných momentech je už jen třešničkou na dortu.

Zkrátka a dobře, tohle pro mě bylo jedno z největších utrpení rubriky S lupou do historie. Epizoda vůbec neutíká, nic se v ní neděje… a pokud už něco ano, je kolem toho spousta zbytečného balastu. Na Twin Peaks jsem se těšila, protože mi obsah tak trochu připomínal britský Broadchurch, každopádně budu zas jednou tím člověkem, který nechápe kult. Třeba je to nějakým stylem natáčení na začátku devadesátých letech, ale takhle prosím ne.

+ obsazení
+ občas atmosféra

- hudba
- přehrávání herců (neustálý pláč, ehm)
- příběh
- a tak dál

Moje hodnocení pilotu: 10 %
Esgalnor

Status: první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: -

Kolem Twin Peaks byl dlouhou dobu velký hype, který mě překvapoval hlavně tím, jak dlouho vydržel (ten seriál má jen 2 série, a navíc je už docela starý, přesto se o něm mluvilo více či méně i před tím, než byla oznámena ta letošní třetí série). Rozhodně byl takový, že jsem ho zachytil i já a měl jsem seriál poměrně dlouho v hledáčku a stejně tak jsem kvůli tomu měl lehce navýšená očekávání.

No, už na začátku mě odrazovala stopáž pilotu – délka hodina a půl prostě ke sledování moc nenaláká, a tak jsem do samotného sledování šel už s nevelkým nadšením. Pak musím hned zezačátku dát obří mínus českému dabingu, do hodnocení ho započítávat nebudu, ale zmínit to prostě musím – je šílený, většina postav zní úplně jinak než v originále (po dokoukání jsem si to porovnal), a některé mají ještě k tomu šílený jedák, který trhá uši. Au, poslouchat to mě fakt bolelo.

Velmi mě bavila tajuplná úvodní znělka, úvodních pět minut a závěrečných dvacet. Tyto části přinesly několik skutečně atmosférických scén, při nichž se dostavilo mrazení v zádech a nemohl jsem během nich odtrhnout oči od obrazovky. Tempo při nich bylo naprosto v pořádku a až na hudbu bych jim asi neměl co vytknout. O poznání horší je už ale zbytek. Hodina, která se vleče, nebaví, tempo je vlažné a táhlé, postavy nezajímavé a bez žádné mystické atmosféry.

Neskutečně mě iritovalo vypořádávání se postav s Lauřinou smrtí. Hysterie byla po chvíli otravná a přehrávání některých herců bylo prostě na facku. Postavy se chovaly afektovaně a neuvěřitelně hystericky. Což o to, jednou, dvakrát, to bych snad ještě snesl. Těchto až trapných emocionálních výlevů bylo ale strašně moc, a v průběhu epizody mi to začalo neskutečně vadit.

Děj staví hlavně na dialozích, s těmi se ale pracuje fakt divně, protože místo, aby děj posouvaly, tak zápletka na nich brzdí a často se tu řeší fakt nepodstatné věci, které tempo ještě zpomalují. Postavy tu jsou nesympatické a prakticky žádné se tu nedá fandit. A hudba tam prostě nesedí, možná to je prostě devadesátkami, ale ve scénách, které mohou navodit jakous takous atmosféru, tu snahu hudba kompletně zazdí. V atmosférickém tajemném seriálu bych si ji prostě představil jinak. A co měla být ta scéna „Zvíře je slabý slovo“ ve vězení, to nějak nechápu, i když věřím, že se to v seriálu nějak vysvětlí.

Pilot Twin Peaks si uzmul velkolepou hodinu a půl dlouhou stopáž, kterou ale není schopen zajímavě vyplnit. Nabízí hlavně spoustu vaty, místy ubíjející tempo a strašně nepovedenou hudbu. K tomu taky přehrávající herce, nesympatické postavy a nezáživný scénář. Oceňuji atmosféru v některých scénách a úvodní titulky, v několika drobných záblescích lze zahlédnout kvalitního skvělého Lynche a tempo na začátku a na konci. Navíc v tom je vidět slušný potenciál, protože i když se mi to příliš nelíbilo, zajímá mě, jak to je s Lauřinou vraždou… a to o něčem vypovídá.

+ několik atmosférických scén
+ zajímavé úvodní titulky
+ začátek a konec
+ potenciál

- …ten je bohužel nevyužitý
- časté trapně hysterické emocionální výlevy
- přehrávající herci
- nesympatické postavy
- ubíjející tempo zazděné unylým scénářem
- odporná hudba (až na pravděpodobně ústřední motiv, ten se mi líbí, i když se do většiny scén, kde je užit moc nehodí)
- stopáž

Moje hodnocení pilotu: 40 %
Další díly seriálu
Líbilo se? Tak dej palec. Nebo plusko! 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře67zobraz všech 67 příspěvků
milosh

milosh

Nejdiskutovanější článek v lupí rubrice? Už jsem zvědavý jak dopadnou piloty GOT a TBBT :D
před 5 roky
Drunk_Queen

Drunk_Queen

Pokud to bereš dohromady i s NPL, tak nejvíc reakcí má Modrý kód :D.
před 5 roky
milosh

milosh

Ba jo, na ten už jsem úplně zapomněl. Tam mě ten počet příspěvků na jaře taky překvapil :)
před 5 roky
Další články k tématu