Facebook Twitter E-mail
21. května 2017

S lupou do historie: Twin Peaks

Pojďte se spolu s námi vrátit do dob minulých. Vydáváme se do seriálového nebe a oprašujeme legendy, na které se nyní díváme svěžíma očima! Jak by piloty úspěšných televizních legend obstály v dnešní době? Dali by jim vůbec diváci ještě šanci? A jak se na naše oblíbené či dokonce zamilované seriály po letech s odstupem díváme my? Lupa míří do historie se dvěma cíli. Vyvolat ve vás nostalgii a neodolatelnou touhu si svůj milovaný seriál opět pustit (protože víme, kolik máte času :'D), ale také vám potenciálně chceme také rozšířit obzory a představit méně známé seriály, které jsou nyní po letech jako stvořené pro sledování maratonem!

Takže, SerialZoňáci, jak hodnotíte Twin Peaks 1×01: Pilot?

Medailónek

Název: Twin Peaks (Městečko Twin Peaks)
Žánr: Drama / Krimi / Thriller / Nadpřirozený / Mysteriózní
Stanice: ABC
Vysílání: 1990–1991, 2017
Celkový počet sérií: 2 + revival
Premiéra: 8. 4. 1990

Kdo?

Tvůrci: Mark Frost, David Lynch
Herci: Kyle MacLachlan, Michael Ontkean, Mädchen Amick, Dana Ashbrook, Richard Beymer, Lara Flynn Boyle, Sherilyn Fenn, Warren Frost, Peggy Lipton, James Marshall, Everett McGill, Jack Nance, Ray Wise, Joan Chen, Piper Laurie, Kimmy Robertson, Eric Da Re, Harry Goaz, Michael Horse, Sheryl Lee, Russ Tamblyn, Kenneth Welsh

O čem to je?

V roce 1989 objeví Pete Martell za městečkem Twin Peaks nahé mrtvé tělo zabalené v plastovém igelitu. Šerif Truman a doktor Hayward jej identifikují jako školní královnu Lauru Palmer. O chvíli později se objeví živá Ronette Pulaski, která je hluboce v šoku a jej oděv a zdravotní stav naznačují, že se stala obětí únosu a mnohonásobného znásilnění.

Do města přijíždí agent FBI Dale Cooper, aby případ vyšetřil. Cooper má podezření, že Lauřina vražda souvisí s dívkou, kterou nalezli na druhém konci státu Washingtom o rok dříve. Důkazy naznačují, že vrah obou dívek žije v Twin Peaks…

Trailer

Historie očima SerialZoňáků

ragelly

Status: první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: -

Bylo to fajn? Nevím. Je to kult zaslouženě? To teda vůbec nevím. Podle mě není tento seriál vůbec, ale vůbec nic výjimečného. Pilotní epizoda je obyčejná mysteriózní serializovaná kriminálka, možná trošku divná. Postavy jsou divné, takové poloomráčené. Hudba je divná, což jestli chápu správně, to je Lynchův typický styl. Atmosféra? Tak tu jsem vůbec nezachytila. Všichni ohledně Twin Peaks mluví o atmosféře, ale na mě tady opravdu nic nedýchlo.

Pokud mám hodnotit pilot, ještě to ujde. Jelikož ale neplánuju koukat dál, ze zvědavosti jsem se podívala, kdo tu holku teda zabil. Zjištění, že v seriálu figurují nadpřirozené síly, mi to celé naprosto pohřbily. Intenzita a kouzlo podobných případů (např. The Killing) spočívá v tom, že se to skutečně může stát kdekoliv a kdykoliv. Tím pádem celý příběh působí tak nějak hrůzostrašněji, nutí vás se zamyslet. Tady to ale v momentě, kdy se dozvíte, že je tu nějaký evil spirit, naprosto přestává být zajímavé.

Co se týče herců, je jich tu tolik, že v podstatě nikdo kromě Coopera, šerifa a kámošky Laury nevyčnívá. OK, ještě si vybavuju rodiče a toho týpka na motorce, jinak ale všechno splývá a přijde mi, že tam 75 % všech postav je naprosto nadbytečných. Ono ani neprospívá, že je to pilot z roku 1990, protože všichni vypadají úplně stejně, nedokážete pomalu holky od sebe rozlišit a kluky jakbysmet.

Přiznám se, že při sledování jsem hudbu ani nevnímala, takže se k ní nemůžu moc vyjadřovat, protože se mi prostě nevryla do paměti. O tom vám spíš možná pohovoří Drunk_Queen… Celkově Twin Peaks považuju za lehký nadprůměr. Pokud bych hodnotila jen pilot, tak chválím zajímavý případ a určitě bych byla zvědavá, kdo je pachatel. Kdybych ale k hodnocení měla připočítat i fakt, že se z toho stane něco nadpřirozeného, tak bych asi pár desítek procent ubrala.

Budu koukat dál? Do NPL chystáme pilot revivalu, který si samozřejmě pustím. Po zhlédnutí tohoto pilotu ale nemám potřebu dosledovat celý seriál.

+ případ

- spousta postav
- budoucí nadpřirozeno
- bez atmosféry

Moje hodnocení pilotu: 60 %
Drunk_Queen

Status: první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: -

Twin Peaks je jeden z těch seriálů, které sice nemají mnoho epizod, přesto jsou kulty. A jak to u těchto kultovních kultů bývá, já doposud slyšela maximálně název.

O čem jsem už ale rozhodně slyšela, je herecké obsazení. Abych v životě neslyšela o Kylu MacLachlanovi či Rayi Wiseovi, musela bych nejspíš žít někde na Marsu nebo mimo Sluneční soustavu nebo tak něco. Ale pochopitelně žiji na planetě Zemi (chápu, že se to občas nezdá, ale je to tak), takže tyto dva pány znám, takže už za ně jde plus.

Parádní je také atmosféra, protože ze seriálu opravdu občas až mrazí, ale dál? Dál už je to mnohem horší. Jak je herecké obsazení slušné, tak postavy (a jejich projevy) jsou naprosto příšerné. Pardon, ale nemůžu si pomoct, všichni většinu doby hrozně přehrávají.

Dalším otřesným prvkem je hudba. Nevím, jestli se na začátku devadesátých let hrála výzva „strč-tam-co-nejvíc-nehodící-se-smutné-hudby“, ale je mi naprosto jasné, že Twin Peaks s přehledem vyhrál. Absolutně nehodící se veselá hudba v nejspíš smutných momentech je už jen třešničkou na dortu.

Zkrátka a dobře, tohle pro mě bylo jedno z největších utrpení rubriky S lupou do historie. Epizoda vůbec neutíká, nic se v ní neděje… a pokud už něco ano, je kolem toho spousta zbytečného balastu. Na Twin Peaks jsem se těšila, protože mi obsah tak trochu připomínal britský Broadchurch, každopádně budu zas jednou tím člověkem, který nechápe kult. Třeba je to nějakým stylem natáčení na začátku devadesátých letech, ale takhle prosím ne.

+ obsazení
+ občas atmosféra

- hudba
- přehrávání herců (neustálý pláč, ehm)
- příběh
- a tak dál

Moje hodnocení pilotu: 10 %
Esgalnor

Status: první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: -

Kolem Twin Peaks byl dlouhou dobu velký hype, který mě překvapoval hlavně tím, jak dlouho vydržel (ten seriál má jen 2 série, a navíc je už docela starý, přesto se o něm mluvilo více či méně i před tím, než byla oznámena ta letošní třetí série). Rozhodně byl takový, že jsem ho zachytil i já a měl jsem seriál poměrně dlouho v hledáčku a stejně tak jsem kvůli tomu měl lehce navýšená očekávání.

No, už na začátku mě odrazovala stopáž pilotu – délka hodina a půl prostě ke sledování moc nenaláká, a tak jsem do samotného sledování šel už s nevelkým nadšením. Pak musím hned zezačátku dát obří mínus českému dabingu, do hodnocení ho započítávat nebudu, ale zmínit to prostě musím – je šílený, většina postav zní úplně jinak než v originále (po dokoukání jsem si to porovnal), a některé mají ještě k tomu šílený jedák, který trhá uši. Au, poslouchat to mě fakt bolelo.

Velmi mě bavila tajuplná úvodní znělka, úvodních pět minut a závěrečných dvacet. Tyto části přinesly několik skutečně atmosférických scén, při nichž se dostavilo mrazení v zádech a nemohl jsem během nich odtrhnout oči od obrazovky. Tempo při nich bylo naprosto v pořádku a až na hudbu bych jim asi neměl co vytknout. O poznání horší je už ale zbytek. Hodina, která se vleče, nebaví, tempo je vlažné a táhlé, postavy nezajímavé a bez žádné mystické atmosféry.

Neskutečně mě iritovalo vypořádávání se postav s Lauřinou smrtí. Hysterie byla po chvíli otravná a přehrávání některých herců bylo prostě na facku. Postavy se chovaly afektovaně a neuvěřitelně hystericky. Což o to, jednou, dvakrát, to bych snad ještě snesl. Těchto až trapných emocionálních výlevů bylo ale strašně moc, a v průběhu epizody mi to začalo neskutečně vadit.

Děj staví hlavně na dialozích, s těmi se ale pracuje fakt divně, protože místo, aby děj posouvaly, tak zápletka na nich brzdí a často se tu řeší fakt nepodstatné věci, které tempo ještě zpomalují. Postavy tu jsou nesympatické a prakticky žádné se tu nedá fandit. A hudba tam prostě nesedí, možná to je prostě devadesátkami, ale ve scénách, které mohou navodit jakous takous atmosféru, tu snahu hudba kompletně zazdí. V atmosférickém tajemném seriálu bych si ji prostě představil jinak. A co měla být ta scéna „Zvíře je slabý slovo“ ve vězení, to nějak nechápu, i když věřím, že se to v seriálu nějak vysvětlí.

Pilot Twin Peaks si uzmul velkolepou hodinu a půl dlouhou stopáž, kterou ale není schopen zajímavě vyplnit. Nabízí hlavně spoustu vaty, místy ubíjející tempo a strašně nepovedenou hudbu. K tomu taky přehrávající herce, nesympatické postavy a nezáživný scénář. Oceňuji atmosféru v některých scénách a úvodní titulky, v několika drobných záblescích lze zahlédnout kvalitního skvělého Lynche a tempo na začátku a na konci. Navíc v tom je vidět slušný potenciál, protože i když se mi to příliš nelíbilo, zajímá mě, jak to je s Lauřinou vraždou… a to o něčem vypovídá.

+ několik atmosférických scén
+ zajímavé úvodní titulky
+ začátek a konec
+ potenciál

- …ten je bohužel nevyužitý
- časté trapně hysterické emocionální výlevy
- přehrávající herci
- nesympatické postavy
- ubíjející tempo zazděné unylým scénářem
- odporná hudba (až na pravděpodobně ústřední motiv, ten se mi líbí, i když se do většiny scén, kde je užit moc nehodí)
- stopáž

Moje hodnocení pilotu: 40 %

Další díly seriálu

S lupou do historie: Scrubs (1. 1. 2017)
S lupou do historie: Buffy the Vampire Slayer (4. 1. 2017)
S lupou do historie: M.A.S.H. (8. 1. 2017)

... odkryj další díly seriálu

S lupou do historie: House M.D. (11. 1. 2017)
S lupou do historie: Friends (15. 1. 2017)
S lupou do historie: Firefly (18. 1. 2017)
S lupou do historie: The Nanny (22. 1. 2017)
S lupou do historie: Lost (25. 1. 2017)
S lupou do historie: Mr. Bean (29. 1. 2017)
S lupou do historie: Parenthood (1. 2. 2017)
S lupou do historie: Army Wives (5. 2. 2017)
S lupou do historie: Crossing Lines (12. 2. 2017)
S lupou do historie: Nurse Jackie (15. 2. 2017)
S lupou do historie: Penny Dreadful (19. 2. 2017)
S lupou do historie: Mad Men (22. 2. 2017)
S lupou do historie: Friday Night Lights (26. 2. 2017)
S lupou do historie: The L Word (1. 3. 2017)
S lupou do historie: Transparent (5. 3. 2017)
S lupu do historie: One Tree Hill (8. 3. 2017)
S lupou do historie: Sons of Anarchy (12. 3. 2017)
S lupou do historie: The Pillars of the Earth (15. 3. 2017)
S lupou do historie: Prison Break (19. 3. 2017)
S lupou do historie: Franklin & Bash (22. 3. 2017)
S lupou do historie: Spin City (26. 3. 2017)
S lupou do historie: The Lying Game (29. 3. 2017)
S lupou do historie: Las Vegas (2. 4. 2017)
S lupou do historie: Vikings (5. 4. 2017)
S lupou do historie: The Walking Dead (9. 4. 2017)
S lupou do historie: The Professionals (12. 4. 2017)
S lupou do historie: King & Maxwell (16. 4. 2017)
S lupou do historie: Switched at Birth (19. 4. 2017)
S lupou do historie: The Americans (23. 4. 2017)
S lupou do historie: Flashpoint (26. 4. 2017)
S lupou do historie: ER (30. 4. 2017)
S lupou do historie: Step by Step (3. 5. 2017)
S lupou do historie: Gilmore Girls (7. 5. 2017)
S lupou do historie: Murder, She Wrote (10. 5. 2017)
S lupou do historie: Magic City (14. 5. 2017)
S lupou do historie: Twin Peaks (právě čteš)
S lupou do historie: Big Love (24. 5. 2017)
S lupou do historie: Hart of Dixie (28. 5. 2017)
S lupou do historie: Web Therapy (31. 5. 2017)
S lupou do historie: Reaper (4. 6. 2017)
S lupou do historie: Desperate Housewives (7. 6. 2017)
S lupou do historie: Star Trek: Voyager (11. 6. 2017)
S lupou do historie: Hotel Babylon (14. 6. 2017)
S lupou do historie: Life on Mars (18. 6. 2017)
S lupou do historie: Spartacus: Blood and Sand (21. 6. 2017)
S lupou do historie: Miranda (25. 6. 2017)
S lupou do historie: Torchwood (28. 6. 2017)
S lupou do historie: The Good Guys (2. 7. 2017)
S lupou do historie: Peaky Blinders (5. 7. 2017)
S lupou do historie: Undateable (9. 7. 2017)
S lupou do historie: Beauty and the Beast (12. 7. 2017)
S lupou do historie: Red Dwarf (16. 7. 2017)
S lupou do historie: Rome (19. 7. 2017)
S lupou do historie: Vyšehrad (24. 7. 2017)
S lupou do historie: You're the Worst (26. 7. 2017)
S lupou do historie: Camelot (30. 7. 2017)
S lupou do historie: My Mad Fat Diary (2. 8. 2017)
S lupou do historie: That '70s Show (6. 8. 2017)
S lupou do historie: Blood Ties (9. 8. 2017)
S lupou do historie: Stargate SG-1 (13. 8. 2017)
S lupou do historie: Poldark (16. 8. 2017)
S lupou do historie: Shameless (20. 8. 2017)
S lupou do historie: Revolution (23. 8. 2017)
S lupou do historie: Andromeda (27. 8. 2017)
S lupou do historie: Mistresses (30. 8. 2017)
S lupou do historie: How I Met Your Mother (3. 9. 2017)
S lupou do historie: The Fall (6. 9. 2017)
S lupou do historie: Joey (10. 9. 2017)
S lupou do historie: CSI Miami (13. 9. 2017)
S lupou do historie: Dallas (17. 9. 2017)
S lupou do historie: Hellcats (20. 9. 2017)
S lupou do historie: Crossing Jordan (24. 9. 2017)
S lupou do historie: Will & Grace (27. 9. 2017)
S lupou do historie: Nikita (1. 10. 2017)
S lupou do historie: Battlestar Galactica (4. 10. 2017)
S lupou do historie: Modern Family (8. 10. 2017)
S lupou do historie: Revenge (11. 10. 2017)
S lupou do historie: Kings (15. 10. 2017)
S lupou do historie: Bates Motel (18. 10. 2017)
S lupou do historie: Merlin (22. 10. 2017)
S lupou do historie: Chuck (25. 10. 2017)
S lupou do historie: The Carrie Diaries (29. 10. 2017)
S lupou do historie: Saving Hope (1. 11. 2017)
S lupou do historie: Orphan Black (5. 11. 2017)
S lupou do historie: Baywatch (8. 11. 2017)
S lupou do historie: Charmed (12. 11. 2017)
S lupou do historie: Life Unexpected (15. 11. 2017)
S lupou do historie: Monk (19. 11. 2017)
S lupou do historie: Rizzoli & Isles (22. 11. 2017)
S lupou do historie: Blackadder (26. 11. 2017)
S lupou do historie: Profiler (3. 12. 2017)
S lupou do historie: Murdoch Mysteries (6. 12. 2017)
S lupou do historie: South Park (10. 12. 2017)
S lupou do historie: Underbelly (13. 12. 2017)
S lupou do historie: Melissa & Joey (17. 12. 2017)
S lupou do historie: 4teens (20. 12. 2017)
S lupou do historie: ALF (24. 12. 2017)
S lupou do historie: Parks and Recreation (27. 12. 2017)
S lupou do historie: Hawthorne (31. 12. 2017)
S lupou do historie: The Dead Zone (3. 1. 2018)
S lupou do historie: Ugly Betty (7. 1. 2018)
S lupou do historie: Moonlight (10. 1. 2018)
S lupou do historie: NCIS (14. 1. 2018)
S lupou do historie: Frasier (17. 1. 2018)
S lupou do historie: Rectify (21. 1. 2018)
S lupou do historie: Okresní přebor (24. 1. 2018)
S lupou do historie: Kriminálka Anděl (28. 1. 2018)
S lupou do historie: Continuum (31. 1. 2018)
S lupou do historie: The West Wing (4. 2. 2018)
S lupou do historie: Dirty Sexy Money (7. 2. 2018)
S lupou do historie: Roseanne (11. 2. 2018)
S lupou do historie: Vyprávěj (14. 2. 2018)
S lupou do historie: Lost Girl (18. 2. 2018)
S lupou do historie: New Girl (21. 2. 2018)
S lupou do historie: Eureka (25. 2. 2018)
S lupou do historie: Eli Stone (ABC) (28. 2. 2018)
S lupou do historie: Southland (4. 3. 2018)
S lupou do historie: Drop Dead Diva (7. 3. 2018)
S lupou do historie: Finding Carter (11. 3. 2018)
S lupou do historie: American Horror Story (14. 3. 2018)
S lupou do historie: The Leftovers (18. 3. 2018)
S lupou do historie: Baby Daddy (21. 3. 2018)
S lupou do historie: Návštěvníci (25. 3. 2018)
S lupou do historie: Make It or Break It (28. 3. 2018)
S lupou do historie: The Killing (1. 4. 2018)
S lupou do historie: My Name Is Earl (4. 4. 2018)
S lupou do historie: Suburgatory (8. 4. 2018)
S lupou do historie: Third Watch (11. 4. 2018)
S lupou do historie: Judging Amy (15. 4. 2018)
S lupou do historie: Chasing Life (18. 4. 2018)
S lupou do historie: Ray Donovan (22. 4. 2018)
S lupou do historie: Breakout Kings (25. 4. 2018)
S lupou do historie: V (29. 4. 2018)
S lupou do historie: Grimm (2. 5. 2018)
S lupou do historie: Without a Trace (6. 5. 2018)
S lupou do historie: Family Guy (23. 5. 2018)
S lupou do historie: The Bridge (27. 5. 2018)
S lupou do historie: Sanctuary (30. 5. 2018)
S lupou do historie: Dynasty (3. 6. 2018)
S lupou do historie: Californication (6. 6. 2018)
S lupou do historie: Breaking In (10. 6. 2018)
S lupou do historie: Wallander (13. 6. 2018)
S lupou do historie: Little Britain (17. 6. 2018)
S lupou do historie: Ringer (20. 6. 2018)
S lupou do historie: BoJack Horseman (24. 6. 2018)
S lupou do historie: Nemocnice na kraji města (27. 6. 2018)
S lupou do historie: The Event (4. 7. 2018)
S lupou do historie: The Strain (8. 7. 2018)
S lupou do historie: Fargo (11. 7. 2018)
S lupou do historie: Suddenly Susan (15. 7. 2018)
S lupou do historie: Tru Calling (18. 7. 2018)
S lupou do historie: Chalupáři (22. 7. 2018)
S lupou do historie: Being Erica (25. 7. 2018)
S lupou do historie: The Knick (29. 7. 2018)
S lupou do historie: Jericho (1. 8. 2018)
S lupou do historie: What I Like About You (5. 8. 2018)
S lupou do historie: Whitney (8. 8. 2018)
S lupou do historie: Cirkus Bukowsky (12. 8. 2018)
S lupou do historie: Haven (15. 8. 2018)
S lupou do historie: The Fosters (19. 8. 2018)
S lupou do historie: Looking (22. 8. 2018)
S lupou do historie: Midsomer Murders (26. 8. 2018)
S lupou do historie: The Simpsons (29. 8. 2018)
S lupou do historie: The Middle (2. 9. 2018)
S lupou do historie: Billy & Billie (5. 9. 2018)
S lupou do historie: Star Trek (9. 9. 2018)
S lupou do historie: Angel (12. 9. 2018)
S lupou do historie: Arrested Development (16. 9. 2018)
S lupou do historie: Star Trek Enterprise (19. 9. 2018)
S lupou do historie: Sex and the City (23. 9. 2018)
S lupou do historie: Ripper Street (26. 9. 2018)
S lupou do historie: The New Adventures of Superman (30. 9. 2018)
S lupou do historie: The Cleveland Show (3. 10. 2018)
S lupou do historie: Falling Skies (7. 10. 2018)
S lupou do historie: Two and a Half Men (10. 10. 2018)
S lupou do historie: Devious Maids (14. 10. 2018)
S lupou do historie: Monty Python's Flying Circus (17. 10. 2018)
S lupou do historie: Major Crimes (22. 10. 2018)
S lupou do historie: Archer (24. 10. 2018)
S lupou do historie: True Blood (28. 10. 2018)
S lupou do historie: Legend of the Seeker (1. 11. 2018)
S lupou do historie: Lilyhammer (4. 11. 2018)
S lupou do historie: Freaks and Geeks (1. 9. 2019)
S lupou do historie: Ashes to Ashes (4. 9. 2019)
S lupou do historie: Instant Star (8. 9. 2019)
S lupou do historie: Zdivočelá země (11. 9. 2019)
S lupou do historie: Hit the Floor (15. 9. 2019)
S lupou do historie: Human Target (18. 9. 2019)
S lupou do historie: Diagnosis Murder (22. 9. 2019)
S lupou do historie: The Affair (25. 9. 2019)
S lupou do historie: Hospoda (29. 9. 2019)
S lupou do historie: Game of Thrones (3. 10. 2019)
S lupou do historie: Terminator: The Sarah Connor Chronicles (6. 10. 2019)
S lupou do historie: Getting On (9. 10. 2019)
S lupou do historie: F. L. Věk (13. 10. 2019)
S lupou do historie: Ground Floor (16. 10. 2019)
S lupou do historie: Rescue Me (20. 10. 2019)
S lupou do historie: Married... with Children (23. 10. 2019)

S lupou do historie: Warehouse 13 (27. 10. 2019)
S lupou do historie: Angels in America (30. 10. 2019)
S lupou do historie: Stargate Universe (3. 11. 2019)
S lupou do historie: Legends (6. 11. 2019)
S lupou do historie: Knight Rider (10. 11. 2019)
S lupou do historie: Parade's End (13. 11. 2019)
S lupou do historie: The O.C. (17. 11. 2019)

Líbilo se? Fungujeme na liky! Motivuj nás!
ragelly
Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

milosh
před 126 týdny
Nejdiskutovanější článek v lupí rubrice? Už jsem zvědavý jak dopadnou...
Drunk_Queen
před 126 týdny
Pokud to bereš dohromady i s NPL, tak nejvíc reakcí má Modrý kód :D.
milosh
před 126 týdny
Ba jo, na ten už jsem úplně zapomněl. Tam mě ten počet příspěvků na jaře...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY