2. 6. 2017

Novinka pod lupou: Genius

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

plakát

Základní údaje

Název Genius
Žánr Drama / Antologie / Životopisný / Historický
Stanice National Geographic Channel
Premiéra 25. 4. 2017
Vysílání úterý ve 21:00

Délka pilotu: 62 minut

Předskokan
Konkurence
Tipovačka

O čem to je?

Alberta Einsteina předtím, než mohl svět ohromit svou teorií relativity, čekala velmi trnitá cesta za uznáním. Byl totiž géniem, který v mládí kvůli svému úzkému zaměření trpěl ve vzdělávacím systému i světě plném společenských konvencí. Ty po něm požadovaly univerzální vzdělání, což byl pro Einsteina, který žil jen pro teoretickou fyziku, velký problém. Stáří mu navíc znepříjemnil protižidovský přístup v Německu, který ho přinutil k nesnadnému útěku do Spojených států amerických. Jeho cesta nebyla snadná, ale i tak se díky své mysli dokázal dostat do povědomí celého světa jako jeden z nejlepších fyziků všech dob.

Genius je antologií, identitu hrdiny druhé série se diváci dozví ve finále řady první.

Trailer

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

Hmm. Na seriál jsem se opravdu těšila. Slavné jméno, slavné obsazení, zajímavě volená stanice. Z tohohle mohla být hodně dobrá minisérie. Ovšem výsledek? Nope. Tohle úplně nevyšlo. Nebylo to špatné, ale hrozně moc nudné. Zdlouhavé, pomalé, nevýrazné, prostě šeď.

Střídání časových rovin je fajn, ale ani jedna není dotažena do konce. Výsledek je tak spíše zmatený, protože než se stihnete pořádně rozkoukat, už jste jinde a musíte začít nanovo. Možná se to zlepší s přibývajícími epizodami, jakmile se příběh pořádně rozjede a my budeme vědět víc a víc střípků z děje, ale pilot je prozatím takový rozkouskovaný.

Co se týče hereckého obsazení, v podstatě jsem asi spokojená. Ale zase to souvisí s celkovou průměrností celého seriálu. Postavy jsou napsány způsobem, že herci nemají možnost ukázat, co v nich je. Nikdo nevyčnívá, nikdo není ani výrazně příšerný, ale prostě nevíte, co si myslet.

Dokonce ani kostýmy a rekvizity, které jindy u historických seriálů chválím, mě tady neoslovily. Po pár dnech od dokoukání už pomalu ani nevím, jak scéna vypadala. Opravdu nic z pilotu vám nezůstane v hlavě dlouho.

Budu koukat dál? Asi to ještě zkusím a uvidím, jestli mě to chytne.
 • zajímavé téma
 • kvalitní obsazení
 • nevýrazné zpracování
 • pomalé tempo
 • herci nemají šanci ukázat, co v nich je
40 %
Mé hodnocení
ragelly

Einstein je fenomén. A to člověk ani nemusí vědět, co je ta jeho teorie relativity, ba vůbec tušit, že to byl fyzik. Tohle jméno zkrátka každý zná, každý si nejspíš dokáže představit i nějakou tu fotku. Proto je fajn vidět, že se seriálového zpracování ujala vcelku velká jména a pro toto téma zřejmě nejvhodnější stanice – National Geographic.

Proto jsem měla hned ze začátku radost, že je to „bomba“. Znělka opravdu krásná, z první scény mě až mrazilo… Potom bohužel nastal prudký pokles, ale stále jsem byla schopná to svést na to, že se seriál stále hledá, a tak je jeho úroveň trochu „kosinová“. Neboť scéna, která následovala, scéna, ve které Einstein přednášel mladým studentům, mě opět dokázala přikovat k obrazovce notebooku. Je to škoda, ale ani k té kosinové úrovni jsme se nedostali, neboť zapůsobit tak moc jako dvě jmenované scény už dokázala v celém pilotu jen jedna (scéna, ve které německé dítě žádá o Alberta o autogram a on se rozhoduje, že musí pryč).

Dál už je to bohužel „v té dolní části křivky“ – pokud bychom měli dodržovat terminologii – zkrátka a dobře je to naneštěstí dost nuda. Já měla občas natolik slabé chvilky, že jsem záviděla mamce vedle mě Ordinaci v růžové zahradě. A to už je dost zlé, no ne?

Což je minimálně pro mě velká škoda. Téma je totiž parádní, u obsazení si také není na co stěžovat, stanice je pro kvalitní zpracování tohoto tématu jako stvořená… jenže je to prostě nuda. Seriál je nevýrazný, takže kdybych nepsala názor ihned po zhlédnutí, asi bych neměla o čem psát, a těch pár dobrých scén je „utlačeno“ více či méně nudným balastem. Více či méně, ale stále nudným.

Vážně škoda, protože téma je opravdu parádní a jsem si jistá, že kdyby byl seriál pojat lépe, mohl by být Genius opravdu „něco“.
 • obsazení
 • téma
 • znělka
 • několik opravdu dobrých scén
 • bohužel spousta nudných scén
 • nevýrazné
40 %
Mé hodnocení
Drunk_Queen

Jsou seriály, o kterých víte, že budou dobré, a ony jsou dobré. Jsou seriály, od kterých nevíte, co čekat, a ony se ukážou jako dobré, ne-li přímo skvělé. Jsou seriály, o kterých víte, že jsou špatné od samého začátku a ani vás nepřekvapí, že špatné jsou. A pak je tu čtvrtá skupina seriálů – ty, které chcete, aby byly dobré. Jenže nejsou.

Když před nějakými pěti šesti lety stanice History začínala vysílat Vikings, nikdo nevěděl, co čekat. Začátky seriálu byly stejné jako stanice – popisné, nevýrazné, občas nudné. Ale stanice dokázala ze seriálu vypracovat klenot. Analogie s prvním seriálem Nat Geo se přímo nabízí. Jenže po první epizodě jsou moje pocity ještě rozporuplnější než u pilotu Vikings. A nečekaně to je kvůli předpokládanému silnému článku seriálu.

Stanice si totiž, aby se pojistila, přizvala do hlavní role Geoffreyho Rushe. Nakolik tohoto herce mám rád, myslím si, že role Alberta Einsteina je pro něj šlápnutím vedle. Roli nezvládá, nedostává se do ní. Snaží se do ní vepsat něco ze sebe, ale jde úplně jiným směrem, než by měl. V roli vidíte Geoffreyho Rushe, ne Alberta Einsteina. Kupodivu výkon mladého Johnnyho Flynna v roli mladého Einsteina mi přišel přijatelnější, snad proto, že měl ve své roli více volnosti.

Přesouvání mezi minulostí a přítomností nepůsobí rušivě a diváka vůbec nemate. Až na jeden moment, kdy se do minulosti převtělí sama starší postava Einsteina. Co naopak ruší, jsou všemožné CGI kreace, kterými se snaží tvůrci podpořit vysvětlování „záhad vesmíru“. Pilot vlastně slouží jen jako uvedení do doby a života, protože to hlavní se bude odehrávat až v dalších dílech.
 • konečně seriál o Einsteinovi
 • Johnny Flynn
 • české lokace
 • Geoffrey Rush (bohužel)
60 %
Mé hodnocení
Seraphine313

National Geographic se sice teprve pomalu rozjíždí v dramatické seriálové tvorbě, přesto si už teď počíná jako zkušený televizní matador. Při sledování Génia jsem měl dojem, že místy sleduju to nejlepší, co nám aktuálně servíruje HBO, ne nepříliš výrazný a málo propagovaný kousek od NatGeo.

Genius má snad vše, co by mít měl. Jakožto drama, jehož smyslem je zároveň poučit diváka o tom, kdo vlastně Albert Einstein byl a seznámit ho s různými nápady, myšlenkami, teoriemi z oboru, to tuto naučnou stránku plní na výbornou. A dramatická se skutečně vydařila velmi podobně – ať už obsazením, scénářem, technickou stránkou…

Co mě uchvacovalo snad každou druhou scénu, tak byl vizuál – na první pohled obyčejný, ale hra se světlem a stínem v každé scéně byla pro mě tak výrazná a dechberoucí, že jsem od ní sotva mohl odtrhnout oči. Navíc, výprava je velice půvabná a práce s kamerou dost zručná. Do toho si připočtěte originální řešení hudby a zvuku, kdy se ani tak nesetkáváme s tradičním hudebním motivem, ale spíše na první poslech nehezkými a syntetickými zvuky, které ale často dotváří atmosféru úplně nejlépe.

Skvělý scénář zařizuje to, že i to největší herecké poleno by ze sebe vymáčklo nějaký průměrný výkon – navíc tu průměrné herce spočítáte na prstech jedné ruky. Herecké obsazení je výborné, skvěle vybrané a typově parádně sednou svým historickým předobrazům.

Obvykle flashbacky v seriálech/filmech příliš nemusím – matou mě, nevyznám se v nich, jsou zbytečné… Tady se ale každý jednotlivý flashbacky do Einsteinova mládí výrazně hodí do samotného pilotu a skákání mezi přítomností a minulostí mě překvapivě nijak neotravuje. Zručná režisérská ruka Rona Howarda jistí, že řemeslně půjde o kvalitně odvedenou práci.

Co mě naopak zklamalo (ale jde pouze o jedinou věc), tak je stopáž, která má hodinu, a tempo takhle dlouhé epizodě příliš nepadne – často se to táhlo jako žvýkačka. S kratší stopáží, kdy by to bylo lépe sestříháno, by to mělo neskutečný spád a tempo – na druhou stranu, právě ten klid a spousta dlouhého mluvení a brilantních dialogů mě na tom bavily nejvíce…
 • dialogy
 • audiovizuální zážitek
 • režie Rona Howarda
 • scénář
 • herci (kteří se svým reálným předlohám úžasně podobají)
 • stopáž a tempo
90 %
Mé hodnocení
Esgalnor

Dáte novince šanci? Zaujal vás popis nebo trailer? Nebo si počkáte až na více ohlasů a podle toho se rozhodnete, zda sledovat?

Další díly seriálu
Já rád sdílím, on rád sdílí, ty rád sdílíš! 
Drunk_Queen

Drunk_Queen

Jako malá přešla od Krtečka a Jen počkej, zajíci! rovnou ke kriminálkám a Červenému trpaslíkovi. Zanechalo to jisté následky.
Poslední komentáře9zobraz všech 9 příspěvků
singularita

singularita

Díky za lupu. Zkusím a dosti doufám, že to bude stát i přes rozporuplné názory na pilot za to. :D
před 189 týdny
Michalenka

Michalenka

Po shlédnutí prvního dílu jsem nadšená. seriál beru momentálně jako obrovský přínos informací, který mi...
před 185 týdny
Koldik

Koldik

toto nie je pre mna.
před 175 týdny
Další články k tématu