22. 5. 2017

Novinka pod lupou: Twin Peaks

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

Základní údaje

Název: Twin Peaks (Městečko Twin Peaks)
Žánr: Drama / Krimi / Thriller / Nadpřirozený / Mysteriózní
Stanice: Showtime
Premiéra: 21. 5. 2017
Vysílání: neděle
Předskokan: -
Konkurence: -
Tipovačka: –

Kdo?

Tvůrci: Mark Frost, David Lynch
Herci: Kyle MacLachlan, Michael Ontkean, Mädchen Amick, Dana Ashbrook, Richard Beymer, Lara Flynn Boyle, Sherilyn Fenn, Warren Frost, Peggy Lipton, James Marshall, Everett McGill, Jack Nance, Ray Wise, Joan Chen, Piper Laurie, Kimmy Robertson, Eric Da Re, Harry Goaz, Michael Horse, Sheryl Lee, Russ Tamblyn, Kenneth Welsh

Ve zkratce

Příběh se odehrává 25 let poté, co obyvatele malého severozápadního městečka šokovala zpráva o tom, že místní středoškolská královna Laura Palmer byla brutálně zavražděna.

Příběh je roztříštěn mezi několik různých a zdánlivě nesouvisejících míst v Americe. Hrajeme si s časem, poznáváme nové postavy, vracíme se k těm starým známým a sledujeme agenta Coopera, který je o 25 let starší a je stále uvězněný mezi duchy, démony a dvojníky mluvícími pozpátku. Jeho vlastní dvojník, v němž je stále ukrytý Bob, si mezitím brouzdá po světě a živí se jako nájemný zabiják.

Trailer

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

Pokud by někdo přemýšlel nad tím, jestli si pustit revival, i když třeba nějakou náhodou neviděl původní seriál, tak po těchto dvou hodinách mám jasno: Nedělejte to. U všech ostatních revivalů, co jsme tu měli, nebyl problém. Tady ale opravdu nedoporučuju sledování bez předchozí znalosti. Nevím, jestli znalci seriálu mají jasno, co se tady dělo, ale za tu hodinu a padesát minut sledování jsem absolutně nepochopila, co to bylo a proč to bylo.

Takže si to shrňme. Stopáž 110 minut. Příběh neexistující. Nebo možná ta vražda? Nebo dvojník. Možná. Zábavné momenty: 2, a to náhodná (nesouvisející? související?) vražda a nalezení mrtvého těla. Počet zbytečných a nicneříkajícíh minut, které ani nedokreslují atmosféru: 100. Počet vražd na nás, nevyvinuté redaktory bez fantasie a smyslu pro umění: 3 (předpokládám, ještě jsem nečetla názory ostatních dvou).

Jedno jde říct jistě. Tohle rozhodně není seriál, jaký se natáčí každý den na každé stanici. Dokonce i ty novinky, které jsme za poslední měsíce považovali za zvláštní, jsou proti tomuhle pohádkově srozumitelné a dávající smysl. Tady se víceméně začalo něco dít v posledních 30 minutách, jinak to byl jen zdlouhavý úvod, ostatně stejně jako u původního pilotu, možná ještě pomalejší.

Fanoušci jistě budou koukat plni euforie a nadšení, že se seriál po cca 25 letech skutečně vrátil. Ale pravdou je, že i když jsou právě fanoušci nejvíce slyšet, tento seriál je pro úzce zaměřenou skupinku lidí a v dnešní době nemá moc šancí získat si s tímto revivalem nové příznivce, kteří by po náhodném zhlédnutí tohoto dílu na Showtime nutně potřebovali vidět i první dvě řady.
 • zábavné vraždy
 • dvojníci
 • strašně pomalé
 • prvních 80 minut nevíte, o co jde
 • zbytečně mnoho zdánlivě nesouvisejících míst a postav – v podstatě skoro celou dobu jsme nebyli v Twin Peaks
40 %
Mé hodnocení
ragelly

Na rozdíl od dalších redaktorů nemám tu výhodu, že bych pilot Twin Peaks a první díl jeho pokračování viděla těsně za sebou, protože jsem SLDH kvůli maturitě nahnávala předem, ale i když už mé vzpomínky nejsou tak jasné, jedno mohu říci jistě – třeba je to tím, že epizoda 03×01 nastupuje do už rozjetého vlaku a tudíž si je už jistější a má nějaký ten charakter, každopádně tento první díl je lepší.

Hudba se od minula zlepšila, takže ač občas působí jako „až trochu moc“, je to o mnoho přijatelnější než posledně (občas dokonce i velmi dobré). Divné přehrávání nahradil přiznaný bizár (což je také kupodivu lepší) a konečně se alespoň něco děje. Ono by vlastně i mělo, když už má pilot téměř dvě hodiny.

Ani to ale neznamená, že „pilot“ není plný hluchých míst, protože, přiznejme si to, valnou část epizody je to bohužel docela nuda, občas prokládaná příběhem, častěji nějakým bizárem, který má být buď jen zvláštní (paní se svým polínkem; paní, co je hloupá, až to bolí), nebo má nějak dotvářet daný svět (herci mluvící pozadu), ale tak alespoň nenudí.

Škoda je ale toho, že to není vůbec děsivé. Počáteční vražda mladého páru vypadala tak příšerně, až jsem se z toho rozesmála, hlava mrtvé ženy a tělo neznámého mrtvého muže vyvolalo spíš údiv, pád hlavního hrdiny galaxií či co to mělo být až moc snadno odhalil způsob, jakým byl natočen.

Každopádně opět je tu ten podobný problém jako minule. Být to tak o hodinu kratší, možná by to mohlo být i docela fajn. Několik „chytrých“ souvislostí bylo velmi příjemným prvkem, Twin Peaks se dokázal ve spoustě věcech zlepšit, ale ten nudný balast okolo epizodu prostě sráží.
 • od pilotu spousta zlepšení, jistější výstup
 • pár „chytrých“ souvislostí
 • atmosféra a obsazení
 • vražedná délka a tím pádem spousta nudy okolo
30 %
Mé hodnocení
Drunk_Queen

Ve svém 40% hodnocení ze včerejší S lupou do historie jsem si postěžoval na délku pilotu – to jsem nevěděl, že úvod do nové etapy Twin Peaks bude o skoro půlhodinu delší, než devadesátiminutový pilot celého seriálu. Jo, je to sice dvojdíl, ale nenalezl jsem v půlce žádné místo, které by nasvědčovalo, že zde skončila první epizoda. Dvě hodiny jsou prostě moc, však i některé celovečerní filmy jsou kratší. Tentokrát ale můžu říct, že ty dvě hodiny byly využity na maximum.

Jsem upřímně rád, že jsem si před zhlédnutím pročetl hned několik textů, které shrnují děj prvních dvou sérií – na nové diváky pilot totiž velký ohled nebere (na rozdíl např. od nedávného návrat Akt X) a bez alespoň okrajové znalosti předchozí zápletky (minimálně byste měli vědět, kdo je Laura a co je Black Lodge) budete naprosto ztraceni.

Co musím vypíchnout, tak je atmosféra. Vychvalovaná atmosféra Twin Peaks, kterou jsem v pilotu úplně postrádal, je v pilotní dvojepizodě návratu téměř v každé scéně. Při sledování mi oknem svítilo sluníčko a bylo teplo, a mě to stejně dokázalo nahánět mráz po zádech (hlavně teda ta scéna se skleněnou krabicí, přiznám se, že jsem se fakt lekl, což se u mnoha seriálů nestává). Atmosféra je zvládnutá na jedničku s hvězdičkou.

První půlka dvouhodinového dílu je vlastně mistrně zvládnuta, což je pro mě velkým překvapením. Funguje tu atmosféra, postavy, zápletka. A ačkoliv tu na první vraždu (pokud to chápeme jako mysteriózní detektivní drama) čekáme víc než půl hodiny, ta půlhodina je plná znepokojivých momentů a především má skvělé tempo.

Tolik spokojen nejsem s druhou polovinou, která se z velké části odehrává v Black Lodge. Ty WTF scény jsem zpočátku vítal, byly takové pozitivní, v člověku vyvolávají směs znepokojení a spoustu otázek, vnadí k dalšímu sledování. Naneštěstí jich ke konci už bylo tak moc (a teď nemyslím jenom děj z Black Lodge), že některé z nich byly spíše úsměvné než znepokojivé. Plus několik mi jich přišlo spíš jen na efekt…

V druhé polovině navíc výrazně přibude postav, takže jsem se začal ztrácet. Problém není ani tak v tom, že se navazuje na mytologii z předešlé zápletky, ale spíš ten, že spousta herců si je typově tak podobná, že se člověku fakt začnou plést.

Práce se zvukem je ale skvělá a hudba mi tentokrát zapadá přesně tam, kde je užita. Naopak práce s kamerou je standardní, až podivná. A z toho třasu kamery v některých scénách jsem málem dostal epileptický záchvat (vím, že to je schválně, ale nechápu, proč to musí být zrovna takhle). CGI je špatné, mnohdy úsměvné.

Ale i přes dost nedostatků zde převažuje velké množství pozitivních dojmů. Především jsem ohromně překvapen atmosférou, která tvoří minimálně půlku mého hodnocení. Herci jsou kvalitní a spolehliví, postavy zajímavé (jen jich je moc, až příliš). Děj je lehce matoucí a místy zmateně útržkový – i tak je ale zajímavý. Jo, jsem tak zaskočen, že uvažuji nad tím, že se budu koukat dál…
 • atmosféra!
 • herci
 • mnohem syrovější a explicitnější než předtím, což výborně dokresluje atmosféru
 • zvuk a hudba
 • scéna se skleněnou krabicí
 • WTF části, které ale zachovávají povětšinou pozitivní znepokojivý pocit
 • …místy jsou ale spíš úsměvné
 • kamera a občasné CGI
 • občasná útržkovitost vyprávění
 • je tu tolik postav, že jsem se v nich ztrácel
70 %
Mé hodnocení
Esgalnor

Plánujete dát seriálu šanci? Nalákal vás popis děje, trailer nebo naše recenze? Jaké jsou vaše reakce, pokud už jste pilot viděli?

Další díly seriálu
Na tyhle čudlíky nesmíš klikat! 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře18zobraz všech 18 příspěvků
STOUPA

STOUPA

Moc mě nebavil ani první Twin Peaks, takže tohle nebudu ani zkoušet.
před 196 týdny
veva8

veva8

Šíleně napínavé, místy děsně legrační, dýchá na vás tajemství vesmíru, říká kritik Kamil Fila...
před 193 týdny
Koldik

Koldik

...takze nic pre mna.
před 181 týdny
Další články k tématu