21. 6. 2017

S lupou do historie: Spartacus: Blood and Sand

Pojďte se spolu s námi vrátit do dob minulých. Vydáváme se do seriálového nebe a oprašujeme legendy, na které se nyní díváme svěžíma očima! Jak by piloty úspěšných televizních legend obstály v dnešní době? Dali by jim vůbec diváci ještě šanci? A jak se na naše oblíbené či dokonce zamilované seriály po letech s odstupem díváme my? Lupa míří do historie se dvěma cíli. Vyvolat ve vás nostalgii a neodolatelnou touhu si svůj milovaný seriál opět pustit (protože víme, kolik máte času :'D), ale také vám potenciálně chceme také rozšířit obzory a představit méně známé seriály, které jsou nyní po letech jako stvořené pro sledování maratonem!

Takže, SerialZoňáci, jak hodnotíte Spartacus 1×01: The Red Serpent?

Medailónek

Název: Spartacus: Blood and Sand
Žánr: Historický / Akční / Dobrodružný
Stanice: Starz
Vysílání: 2010–2013
Celkový počet sérií: 3 + minisérie Gods of Arena
Premiéra: 22. 1. 2010
Délka pilotu: 55 minut

Kdo?

Tvůrci: Steven S. DeKnight
Herci: Andy Whitfield, Liam McIntyre, John Hannah, Lucy Lawless, Manu Bennett, Jai Courtney, Peter Mensah, Nick E. Tarabay, Craig Parker, Viva Bianca, Katrina Law, Dustin Clare, Jaime Murray, Marisa Ramirez, Dan Feuerriegel, Lesley-Ann Brandt, Cynthia Addai-Robinson, Brett Tucker

O čem to je?

Zrazen Římany. Prodán do otroctví. Znovuzrozen jako gladiátor. Klasický příběh jednoho z nejslavnějších rebelů ožívá v seriálu od Starz. Hrdina přijde o svou vesnici a životní lásku. Dostane se do brutálního světa bojů v aréně, kde jsou krev a smrt hlavním zdrojem zábavy. Ne všechny bitvy se však bojují na písku. Společností se proplétá zrada, korupce a smyslné požitkářství, které bude lákat i Spartaca. Aby přežil, musí se stát více než jen mužem. Více než gladiátorem. Musí se stát legendou.

Trailer

Historie očima SerialZoňáků

ragelly

Status: viděno komplet
Hodnocení celého seriálu: 90 %

Jen těžko se hodnotí pilot, který je vlastně jeden velký flashback. A obzvlášť těžké to je, pokud víte, jak se to skvěle rozjede v dalších dílech, ale nemůžete to ve svém názoru brát v potaz. No a pak je tu Spartacus, který splňuje obě dvě věci, ale nemusí vás to vůbec mrzet, protože už ten obří flashback je tak zábavný, že nejde uvažovat nad nízkým hodnocením.

Už na začátku, kdy vidíte boj v aréně a přichází zpomalená scéna s hektolitry stříkací krve, se začnete usmívat, protože víte, že tohle bude nářez. Možná bych to připodobnila částečně k Into the Badlands, takovým tím stylem a extrémismem bojových scén. Spartacus se představil na Starz a pomohl stanici dostat se mezi špičku prémiových kabelovek. Ukázal totiž schopnost točit odvážně, kvalitně a s osobitým úhlem pohledu.

Ten není ani tak znázorněn v příběhu, jako spíš ve tvůrčí vizuální stránce. Grafika je totiž kapitola sama o sobě. Při sledování jasně víte, že půlka scén se odehrává před zeleným plátnem. Ale ta expresivní tvrdost a odlišnost scény od běžného světa kolem nás je právě to, co dělá tento seriál nezapomenutelným. I když sníh působí uměle, vypadá v kontrastu jedinečného barevného filtru, s nímž jsou scény natáčeny, opravdu nádherně. Celkově hodnotím právě barevnost pilotu jako jeden z nejlepších prvků, protože jde o grafické dílo, jako by ho malíř maloval na plátno, a vy jako divák od něj nemůžete spustit oči.

Co se týče herců, je jich zde představeno požehnaně, ale u každého přesně víte, kdo to je a jaké má úmysly. Samozřejmě scénu si pro sebe krade Spartacus, při sledování Andyho srdce zabolelo… Do role se výborně hodil a zhostil se jí na jedničku. Ostatní gladiátoři sice nedostali v pilotu prostor, ale viděli jsme alespoň záblesk Manu Bennetta jako Crixe, ani byste ho nepoznali, mladíčka, a to je seriál starý jen sedm let!

Sečteno a podtrženo, za sebe bych uvítala, kdyby už pilot ukázal více z gladiátorské zábavy, i když chápu, že tvůrci chtěli ukázat celý hrdinův příběh pěkně od začátku. I tak mě ale epizoda skvěle navnadila, kdybych seriál ještě neviděla komplet, s radostí bych si ihned pustila další epizodu. Nechybí výborné herecké obsazení, zajímavé postavy, luxusní grafické zpracování a specifické zpomalené záběry při bojích, na které se prostě nejde nikdy vynadívat.

+ scény v aréně
+ zpomalené záběry
+ hektolitry krve
+ grafické zpracování
+ Andy jako Spartacus

- až moc dlouhý flashback

Moje hodnocení pilotu: 90 %
Drunk_Queen

Status: první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: -

Tady si po přečtení dalších názorů nejspíš budu připadat jako nějaký mimozemšťan. Protože prostě nechápu, jak tohle může být tak slavné. Pokud mě paměť nešálí, tohle se kdysi zkoušelo sledovat i u nás doma. Já u toho (asi) nebyla, takže tohle pro mě byla premiéra, ale myslím, že chápu, proč s tímhle zrovna mí rodiče, kteří krom Ordinací a Soudců Alexandrů sledují snad vše, po jednom díle sekli.

Uznávám, začátek je super. Hlavní hrdina v nějaké lodi nebo možná cele, parádní temná atmosféra. Pak se vracíme do minulosti, která by se dala použít jako názorná ukázka toho, jak nemá vypadat green screen. Televize ode mě byla přibližně čtyři metry, ale tu otřesnou barevnost a neuvěřitelnost bych nejspíš věděla i z vedlejší místnosti. Kdybych mě a televizi dělila zeď. Třeba je to schválně, třeba je to umělecký záměr, ale sledovat se to moc nedá.

Patrné zlepšení nastává, když se Spartacus a jeho kolegové pustí do boje. Ať už jde o bitvu, nebo o zápasy. Opět se vrací temná atmosféra, některé smrti bolí (mluvím o Spartacově příteli), létání končetin bylo zábavné už u American Gods. Sice je tu zase to přehánění, podle kterého by se mohlo zdát, že člověk má v sobě minimálně tři plavecké bazény krve, ale aspoň je to pořád zábava.

Jinak je ale pilot docela nuda a šeď. Sice hodně zvláštní, občas s patrnými známkami soubojů typu „Ne, to já dočůrám dál!“, ale pořád docela zdlouhavé. Co se týče bojů, ty se seriálu daří téměř na jedničku, ale jakmile se snaží zabrouzdat do „vztahové části“ , člověku je z toho až trochu nepříjemně, protože je to prostě zlé.

Jenže jak ohodnotit díl jako celek? Je to vůbec možné? Osobně mě přepadají obavy, jestli jsem nesledovala víc seriálů najednou (domovská stanice to možná čekala, proto je možná tolikrát v pilotu vidět logo seriálu), které jako jednotka prostě potřebují zvyk a větší množství kontextu. Nepopírám, že další díly jsou třeba lepší, nepopírám, že zvyknout si, třeba by se mi to i líbilo, ale takhle si jen nechápavěji než obvykle říkám, proč tohle vlastně vzniklo.

+ bitky a souboje
+ Spartacus

- vztahová rovina
- přehnanost a green screen patrný i z vrtulníku

Moje hodnocení pilotu: 40 %
Seraphine313

Status: viděno komplet
Hodnocení celého seriálu: 80 %

Už v pilotu Spartaca víte, na čem jste a co od seriálu čekat. Seriál se vůbec netají nahotou, krví a násilím. Vlastně to vypadá, jako by byl natočený jen kvůli tomu. Uvědomme si ale, v jaké době vznikal – natáčení začalo v podstatě dva roky po premiéře filmu 300, který je Spartacovi až nápadně podobný.

Což není nutně špatná vlastnost. Film si své diváky našel – prostě správně naservírovaná posloupnost zpomalených záběru, stříkající krve, akčních soubojů a filtrovaných barev nenechá lidi chladné. Ve Spartacovi se ale jde ještě kousek dál – v nápaditosti záběrů (přiznejme si, že 300 byl po kamerové stránce jen vykopírované políčko po políčku komiksu od Franka Millera). Ať už jde o souhru kamery s děním v záběru – třeba třesem kamery při dupání gladiátorů v aréně – tato maličkost stačí k tomu, aby se aktéři v divákových očích proměnili z mužů v titány. Zpomalené záběry, i když se může zdát, že jich zde je přemíra, jsou vycizelované do nejmenšího detailu pro ten největší efekt. Ale i tady si tvůrci dokážou ze sebe udělat legraci a navrtat doprostřed vážné scény naoko naprosto levný záběr. Co hodně oceňuji, je fakt, že si s každým záběrem dokážou tvůrci vyhrát – až do něj přivádějí přehnanost komiksových okének. Ve zpomalených záběrech to vidíte nejlépe, že je postava přesně tak natočená, v takové póze, výrazu a mimice, že by jí stačilo jen přidat jen bublinu s textem.

Bohužel, Spartacus není filmová produkce, a tak co seriál nacpal do efektů, to musel ubrat jinde. Proto budete mít občas dojem, že se herci procházejí ve studiu a všechno kolem je dodělané počítačem. Ono JE. Jen se musíte rozhodnout, zda se vám to bude líbit, nebo ne. Zda to budete považovat za kolorit seriálu, nebo za chybu. Buď se necháte ohromit tím, čím seriál ohromit chce a na scénu kolem, pozadí, počasí zapomenete, nebo vás chybějící detaily budou štvát v každém záběru. Na jednu stranu, zimní scény ze začátku dílu tím dostávají určitou magii. Jakmile je ale vystřídá parno Capuy, není čím překrýt prázdnotu, která se nachází v pozadí scény, což odvádí pozornost diváka.

Pokud se ale děj nachází v interiéru, je seriál ve svém živlu. Rozvíjí vztahy postav, které se zdají zajímavé každá sama o sobě. Na úvodní díl jich ale bylo možná trochu moc. Není sice problém si je zapamatovat (až docela s podivem), spíš je problém ten, že každá z nich přinese příběhu jen trošku a úplně tolik ji nepoznáme. Spartacus je zatím hlavně vizuální seriál, uvidíme, jak se dramatická stránka vyvine dále. Právě kvůli tomu, že se před kamerou vystřídalo množství postav, se totiž žádný herec nemohl ani moc projevit, a to ani Andy Whitfield, který sice před kamerou strávil hodně času, ale nemalou část z něj strávil v soubojích. Bohužel nezaujme ani Craig Parker jako Glaber, na jehož místě bych si dokázal představit spoustu jiných, daleko charismatičtějších herců. Na to, že má jít očividně o hlavního záporáka (minimálně) první řady, tedy výběr nic moc. Dokonce ani Lucy Lawless nestihne nic předvést, protože se mihne ve dvou záběrech a pak je vytlačena v podstatě nutným příběhových úvodem toho, jak se Spartacus stal gladiátorem. Z postav tak zaujme vlastně jen Solonius, jehož úlisná postava je zahrána… no s úlisností až roztomilou.

+ perfektně sestříhané akční scény
+ perfektně natočené záběry
+ nahota, brutalita, krev

± rozpité pozadí scén a nedotažené prostředí

- pro začátek mnoho postav
- Craig Parker

Moje hodnocení pilotu: 70 %
Další díly seriálu
Kdo nelikuje není SerialZoňák! 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře12zobraz všech 12 příspěvků
Squerago

Squerago

Pro me stale nejlepsi historicky serial.
před 162 týdny
Allien.9

Allien.9

Po všech seriálech, které přišly po něm, je stále v mé Top 5. ♥
před 162 týdny
ševča

ševča

Tak tentokrát se skoro přesně shodnu s Drunk_Queen. Tenhle seriál jsem zkusila před několika lety, když...
před 54 týdny
Další články k tématu