Facebook Twitter E-mail
25. června 2017

S lupou do historie: Miranda

Pojďte se spolu s námi vrátit do dob minulých. Vydáváme se do seriálového nebe a oprašujeme legendy, na které se nyní díváme svěžíma očima! Jak by piloty úspěšných televizních legend obstály v dnešní době? Dali by jim vůbec diváci ještě šanci? A jak se na naše oblíbené či dokonce zamilované seriály po letech s odstupem díváme my? Lupa míří do historie se dvěma cíli. Vyvolat ve vás nostalgii a neodolatelnou touhu si svůj milovaný seriál opět pustit (protože víme, kolik máte času :'D), ale také vám potenciálně chceme také rozšířit obzory a představit méně známé seriály, které jsou nyní po letech jako stvořené pro sledování maratonem!

Takže, SerialZoňáci, jak hodnotíte Miranda 1×01: Date?

Medailónek

Název: Miranda
Žánr: Komedie / Sitcom
Stanice: BBC
Vysílání: 2009–2015
Celkový počet sérií: 3
Premiéra: 9. 11. 2009
Délka pilotu: 29 minut

Kdo?

Tvůrci: Miranda Hart
Herci: Miranda Hart, Tom Ellis, Patricia Hodge, Sarah Hadland, Sally Phillips, James Holmes

O čem to je?

Miranda je mimořádně vysoká, ne zrovna štíhlá, společensky neobratná a nezvykle nešikovná, i proto pro ni byl život již odjakživa velmi složitý. Na sebevědomí ji nepřidává ani to, že je neznámými lidmi často považována za muže a že je zklamáním pro vlastní matku, Penny. Ta se ji (neúspěšně) snaží udat jakémukoliv muži, který by byl ochotný si Mirandu vzít; pokud by se k tomu pro Mirandu našla nějaká slušná práce, byl by to pro její matku opravdový jackpot. Pennyina dcera totiž v současné době provozuje obchod se žertovnými předměty, který se zatím drží nad vodou jen díky tomu, že s podnikáním a odpovědností pomáhá Mirandě kamarádka z dětství Stevie. Chodící katastofa Miranda se mezitím snaží najít svého prince, kterým by možná mohl být její bývalý spolužák Gary, jenž začal pracovat v nedaleké Cliveově restauraci. Nic ale není tak snadné, Miranda je totiž opravdu nešika a smůla se jí lepí na paty, a tak jí nezbývá nic jiného, než vše brát s humorem sobě vlastním.

Trailer

Historie očima SerialZoňáků

ragelly

Status: první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: -

Na pilot jsem se vůbec netěšila. Obecně nejsem příznivcem britského humoru, nesedí mi. Miranda už podle promo fotek vypadala hodně nesympaticky, ale víte, jak to je. Předsudky jsou, ale šanci seriálům v SLDH dáváme vždycky stejnou. A Miranda ji naplno využila. Ten seriál je tak trapný, až je vlastně vtipný!

Moc se mi líbí, jak Miranda porušuje pravidlo čtvrté stěny a občas promlouvá přímo do kamery. Není to vyloženě mockumentary jako třeba u Modern Family, ale ty chvilky, u kterých ani nevíte, kdy přijdou, jsou takovým příjemným osvěžením. Ne že by to seriál potřeboval, protože i samotný příběh stojí za to, ale rozhodně je to jedna z věcí, které musím pochválit.

Herci jsou kapitola sama o sobě. Na začátku jsem protáčela panenky. Zase další otravná ženská, která si chce léčit mindráky ze svého vzhledu tím, že se bude snažit dokázat, že je hrozně vtipná. Ale jak minuty utíkaly, přistihla jsem se, že mi Miranda vlastně nevadí. Je to ten typ a la Bridget Jones, kterému se smůla lepí na paty a ten správný (nebo jakýkoliv) chlap prostě nepřichází. Hrdinka se zoufale snaží potěšit všechny kolem sebe, ale je jako slon v porcelánu a zajišťuje divákům podobně vtipnou zábavu jako Mr. Bean, který byl také v každém prostředí vyvrhelem.

No a pak je tu její platonická láska. Celou dobu si říkám, že mi ten chlapík je sympatický a někoho mi připomíná. A pak mi to docvaklo, i když jsem napřed své hlavě nevěřila. Ale pak jsem si to šla zkontrolovat a opravdu je to on, samotný pán pekel, náš milovaný Lucík. Dřív jsem ho viděla jen v Rush, kde mě tolik neoslovil, ale tady je jeho role zábavná a herec ukazuje, že má v sobě nejen šarm, ale i špetku komediálního talentu.

Budu koukat dál? Pro mě velké překvapení. I když britský humor nevyhledávám, na Mirandu si prostor možná přece jen vyhradím.

+ spousta zábavných vtipů i scén
+ herci

- až nebezpečně balancuje na hranici trapnosti

Moje hodnocení pilotu: 80 %
Drunk_Queen

Status: kdysi viděn pilot, ale to je bohužel vše
Hodnocení celého seriálu: -

Člověka až překvapuje, jak je šíleně těžké pustit se do SLDH zrovna v době, kdy má člověk maratonem rozkoukaný seriál o deseti řadách. To si člověk už týden předem říká, že teď už si to vážně pustí, ať potom nemusí plašit kvůli tomu, že článek vyjde už za méně než 24 hodin. Večer před vydáním, kolem osmé, už si říká, že teď už by to vážně chtělo něco dělat, pak to o půlnoci vzdá a řekne si, že to přece zvládne ve dvě ráno, aby nakonec byl rád, když to zvládne ve tři. Proč? Protože si pořád pouští ten maraton. No nic.

A pak člověka ještě čeká „autorská komedie“. Takové to, jak to tu z duše nenávidíme, protože je to pokaždé děs. Naštěstí předem víme, že to děs bude, protože za hlavní postavou i tvůrcem můžete hledat stejného člověka. Ble, až je mi smutno z toho, že si to vůbec připomínám. Ale zase je až skoro dojemné vidět, že existují i výjimky. Tady je to vidět už od začátku, Miranda Hart je prostě geniální. A ať už jsem byla jakkoliv otrávená, že musím přerušovat maraton, do pěti minut jsem už brečela smíchy. Opravdu bravurní. Však znáte to, britská komedie je buď úžasná, nebo absolutní hrůza, jen občas něco mezi tím. Kdyby to někdo nepostřehl z těch mých slov chvály, Miranda je jedním z těch případů, u kterých prostě nejde neuznat, že se to povedlo. A mimořádně. Měla bych s těmi příslovci a přídavnými jmény už přestat.

Co se týče rekvizit a vlastně všeho krom hlavních postav a scénáře, je seriál dost střídmý. Kulisy nejsou nic ohromivého, celkově scéna vypadá trochu levně. Ale vadí to? Vadilo to snad třeba u Červeného trpaslíka? Vlastně vůbec. Scénář a postavy v čele s Mirandou Hart to utáhnou levou zadní a tyhle nedostatky bez problému vynahradí.

A nejhorší je, že mi vlastně ještě nedošly věci, které bych chtěla ocenit. Scénář i Mirandu už jsem chválila, ale ještě musím vypíchnout promluvy k divákům. Ty nejsou tak výjimečné, ale ošemetné rozhodně jsou. A tady to není mockumentary, tady to nejsou Kardashianky či co, tady to jsou prostě upřímná a svižná vyjádření momentálních pocitů, ve kterých se člověk najde. Protože mu je Miranda vezme z úst. Nebo hlavy.

Takhle má dobrá komedie vypadat. Jak píšu nahoře, bohužel jsem se od té doby, co jsem v televizi narazila na první díl, nedostala za pilot. A jak mě to od té doby mrzelo, tak mě to teď mrzí ještě víc, protože tohle je nepochybně jedna z nejlepších britských komedií. Tedy podle pilotu.

+ hlavní hrdinka
+ scénář
+ člověk se směje, až z toho téměř pláče
+ promluvy ke kameře

- občas je to trochu trapné

Moje hodnocení pilotu: 90 %
Esgalnor

Status: nepravidelně sledováno v TV
Hodnocení celého seriálu: 90 %

Mirandu jsem viděl už poměrně dávno na ČT Art, kde mě zaujala při přepínání mezi programy tím, že ji dávají v originálním znění s českými titulky. Od té doby věnuji pátkům zvýšenou pozornost, a když si vzpomenu, Miranda běží a já neusnu, večer patří právě jí. Ale ačkoliv jsem chtěl, na pilot jsem se nikdy nepodíval.

Od první scény je jasné, že Miranda rozhodně zpočátku neměla žádný vysoký rozpočet. Vizuál je poměrně laciný a vedlejší herci-neherci občas kazí jinak povedený vtip. Stejně tak jako obraz vázne i ozvučení v exteriérech, zde je jednoduše vidět, že tvůrčí tým vzal to nejlevnější, co mohl a svoje naděje upřel ke scénáristické práci hlavní představitelky – Mirandě Hart.

A tato dáma – ať už tak vypadá nebo ne – se postarala o salvu vtipných situací, rychlopalbu gagů a stojí za (dle mého skromného názoru) jedním z nejlepších sitcomů všech dob. Jednoduchý a úsporný vizuál nijak neškodí, o to víc se tak můžeme soustředit na Mirandu a na humor pilotu. A toho je v něm skutečně požehnaně – od typicky britských suchých hlášek, přes sarkasmus až po takový ten strašně infantilní, ale tak moc, až se nad tím přinejmenším pousmějete.

Rozhodně oceňuji absenci toho typického fekálního humoru, nejstupidnějšího komediálního prvku ze všech. Pokud jste jeho příznivci, v pilotu Mirandy se jej nedočkáte. Místo toho se dočkáte Mirandy, ženy, která sice nemá modelkovské proporce, která není nejhubenější ani nejkrásnější, ale zase si umí udělat srandu sama ze sebe, a jen to je velmi sympatické. Překvapivě tu funguje i mluvení k divákům, které je v jiných seriálech dost rozpačité, Mirandě ale podobné věci doopravdy pasují.

Ať je už vaše nálada jakákoliv, ať už jste protivní, v depresích, naštvaní, nebo jste prostě vyšli levou nohou napřed, jedno je jisté – Miranda vám náladu zlepší. V pilotu si zaručeně přijdete na své, rozhodně si najdete tu část její osobnosti, která vás pobaví nejvíc a vytrhne z deprese či letargie. Levnější provedení je nic v porovnání s brilantním scénářem, který Miranda Hart servíruje. Mohli bychom ji označit jako královnu seriálových komedií? Protož jako jednu z princezen určitě.

+ scénář
+ neustálé dávkování humoru
+ Miranda
+ absence fekálního humoru

- občasná lacinost

Moje hodnocení pilotu: 90 %

Další díly seriálu

S lupou do historie: Scrubs (1. 1. 2017)
S lupou do historie: Buffy the Vampire Slayer (4. 1. 2017)
S lupou do historie: M.A.S.H. (8. 1. 2017)

... odkryj další díly seriálu

S lupou do historie: House M.D. (11. 1. 2017)
S lupou do historie: Friends (15. 1. 2017)
S lupou do historie: Firefly (18. 1. 2017)
S lupou do historie: The Nanny (22. 1. 2017)
S lupou do historie: Lost (25. 1. 2017)
S lupou do historie: Mr. Bean (29. 1. 2017)
S lupou do historie: Parenthood (1. 2. 2017)
S lupou do historie: Army Wives (5. 2. 2017)
S lupou do historie: Crossing Lines (12. 2. 2017)
S lupou do historie: Nurse Jackie (15. 2. 2017)
S lupou do historie: Penny Dreadful (19. 2. 2017)
S lupou do historie: Mad Men (22. 2. 2017)
S lupou do historie: Friday Night Lights (26. 2. 2017)
S lupou do historie: The L Word (1. 3. 2017)
S lupou do historie: Transparent (5. 3. 2017)
S lupu do historie: One Tree Hill (8. 3. 2017)
S lupou do historie: Sons of Anarchy (12. 3. 2017)
S lupou do historie: The Pillars of the Earth (15. 3. 2017)
S lupou do historie: Prison Break (19. 3. 2017)
S lupou do historie: Franklin & Bash (22. 3. 2017)
S lupou do historie: Spin City (26. 3. 2017)
S lupou do historie: The Lying Game (29. 3. 2017)
S lupou do historie: Las Vegas (2. 4. 2017)
S lupou do historie: Vikings (5. 4. 2017)
S lupou do historie: The Walking Dead (9. 4. 2017)
S lupou do historie: The Professionals (12. 4. 2017)
S lupou do historie: King & Maxwell (16. 4. 2017)
S lupou do historie: Switched at Birth (19. 4. 2017)
S lupou do historie: The Americans (23. 4. 2017)
S lupou do historie: Flashpoint (26. 4. 2017)
S lupou do historie: ER (30. 4. 2017)
S lupou do historie: Step by Step (3. 5. 2017)
S lupou do historie: Gilmore Girls (7. 5. 2017)
S lupou do historie: Murder, She Wrote (10. 5. 2017)
S lupou do historie: Magic City (14. 5. 2017)
S lupou do historie: Twin Peaks (21. 5. 2017)
S lupou do historie: Big Love (24. 5. 2017)
S lupou do historie: Hart of Dixie (28. 5. 2017)
S lupou do historie: Web Therapy (31. 5. 2017)
S lupou do historie: Reaper (4. 6. 2017)
S lupou do historie: Desperate Housewives (7. 6. 2017)
S lupou do historie: Star Trek: Voyager (11. 6. 2017)
S lupou do historie: Hotel Babylon (14. 6. 2017)
S lupou do historie: Life on Mars (18. 6. 2017)
S lupou do historie: Spartacus: Blood and Sand (21. 6. 2017)
S lupou do historie: Miranda (právě čteš)
S lupou do historie: Torchwood (28. 6. 2017)
S lupou do historie: The Good Guys (2. 7. 2017)
S lupou do historie: Peaky Blinders (5. 7. 2017)
S lupou do historie: Undateable (9. 7. 2017)
S lupou do historie: Beauty and the Beast (12. 7. 2017)
S lupou do historie: Red Dwarf (16. 7. 2017)
S lupou do historie: Rome (19. 7. 2017)
S lupou do historie: Vyšehrad (24. 7. 2017)
S lupou do historie: You're the Worst (26. 7. 2017)
S lupou do historie: Camelot (30. 7. 2017)
S lupou do historie: My Mad Fat Diary (2. 8. 2017)
S lupou do historie: That '70s Show (6. 8. 2017)
S lupou do historie: Blood Ties (9. 8. 2017)
S lupou do historie: Stargate SG-1 (13. 8. 2017)
S lupou do historie: Poldark (16. 8. 2017)
S lupou do historie: Shameless (20. 8. 2017)
S lupou do historie: Revolution (23. 8. 2017)
S lupou do historie: Andromeda (27. 8. 2017)
S lupou do historie: Mistresses (30. 8. 2017)
S lupou do historie: How I Met Your Mother (3. 9. 2017)
S lupou do historie: The Fall (6. 9. 2017)
S lupou do historie: Joey (10. 9. 2017)
S lupou do historie: CSI Miami (13. 9. 2017)
S lupou do historie: Dallas (17. 9. 2017)
S lupou do historie: Hellcats (20. 9. 2017)
S lupou do historie: Crossing Jordan (24. 9. 2017)
S lupou do historie: Will & Grace (27. 9. 2017)
S lupou do historie: Nikita (1. 10. 2017)
S lupou do historie: Battlestar Galactica (4. 10. 2017)
S lupou do historie: Modern Family (8. 10. 2017)
S lupou do historie: Revenge (11. 10. 2017)
S lupou do historie: Kings (15. 10. 2017)
S lupou do historie: Bates Motel (18. 10. 2017)
S lupou do historie: Merlin (22. 10. 2017)
S lupou do historie: Chuck (25. 10. 2017)
S lupou do historie: The Carrie Diaries (29. 10. 2017)
S lupou do historie: Saving Hope (1. 11. 2017)
S lupou do historie: Orphan Black (5. 11. 2017)
S lupou do historie: Baywatch (8. 11. 2017)
S lupou do historie: Charmed (12. 11. 2017)
S lupou do historie: Life Unexpected (15. 11. 2017)
S lupou do historie: Monk (19. 11. 2017)
S lupou do historie: Rizzoli & Isles (22. 11. 2017)
S lupou do historie: Blackadder (26. 11. 2017)
S lupou do historie: Profiler (3. 12. 2017)
S lupou do historie: Murdoch Mysteries (6. 12. 2017)
S lupou do historie: South Park (10. 12. 2017)
S lupou do historie: Underbelly (13. 12. 2017)
S lupou do historie: Melissa & Joey (17. 12. 2017)
S lupou do historie: 4teens (20. 12. 2017)
S lupou do historie: ALF (24. 12. 2017)
S lupou do historie: Parks and Recreation (27. 12. 2017)
S lupou do historie: Hawthorne (31. 12. 2017)
S lupou do historie: The Dead Zone (3. 1. 2018)
S lupou do historie: Ugly Betty (7. 1. 2018)
S lupou do historie: Moonlight (10. 1. 2018)
S lupou do historie: NCIS (14. 1. 2018)
S lupou do historie: Frasier (17. 1. 2018)
S lupou do historie: Rectify (21. 1. 2018)
S lupou do historie: Okresní přebor (24. 1. 2018)
S lupou do historie: Kriminálka Anděl (28. 1. 2018)
S lupou do historie: Continuum (31. 1. 2018)
S lupou do historie: The West Wing (4. 2. 2018)
S lupou do historie: Dirty Sexy Money (7. 2. 2018)
S lupou do historie: Roseanne (11. 2. 2018)
S lupou do historie: Vyprávěj (14. 2. 2018)
S lupou do historie: Lost Girl (18. 2. 2018)
S lupou do historie: New Girl (21. 2. 2018)
S lupou do historie: Eureka (25. 2. 2018)
S lupou do historie: Eli Stone (ABC) (28. 2. 2018)
S lupou do historie: Southland (4. 3. 2018)
S lupou do historie: Drop Dead Diva (7. 3. 2018)
S lupou do historie: Finding Carter (11. 3. 2018)
S lupou do historie: American Horror Story (14. 3. 2018)
S lupou do historie: The Leftovers (18. 3. 2018)
S lupou do historie: Baby Daddy (21. 3. 2018)
S lupou do historie: Návštěvníci (25. 3. 2018)
S lupou do historie: Make It or Break It (28. 3. 2018)
S lupou do historie: The Killing (1. 4. 2018)
S lupou do historie: My Name Is Earl (4. 4. 2018)
S lupou do historie: Suburgatory (8. 4. 2018)
S lupou do historie: Third Watch (11. 4. 2018)
S lupou do historie: Judging Amy (15. 4. 2018)
S lupou do historie: Chasing Life (18. 4. 2018)
S lupou do historie: Ray Donovan (22. 4. 2018)
S lupou do historie: Breakout Kings (25. 4. 2018)
S lupou do historie: V (29. 4. 2018)
S lupou do historie: Grimm (2. 5. 2018)
S lupou do historie: Without a Trace (6. 5. 2018)
S lupou do historie: Family Guy (23. 5. 2018)
S lupou do historie: The Bridge (27. 5. 2018)
S lupou do historie: Sanctuary (30. 5. 2018)
S lupou do historie: Dynasty (3. 6. 2018)
S lupou do historie: Californication (6. 6. 2018)
S lupou do historie: Breaking In (10. 6. 2018)
S lupou do historie: Wallander (13. 6. 2018)
S lupou do historie: Little Britain (17. 6. 2018)
S lupou do historie: Ringer (20. 6. 2018)
S lupou do historie: BoJack Horseman (24. 6. 2018)
S lupou do historie: Nemocnice na kraji města (27. 6. 2018)
S lupou do historie: The Event (4. 7. 2018)
S lupou do historie: The Strain (8. 7. 2018)
S lupou do historie: Fargo (11. 7. 2018)
S lupou do historie: Suddenly Susan (15. 7. 2018)
S lupou do historie: Tru Calling (18. 7. 2018)
S lupou do historie: Chalupáři (22. 7. 2018)
S lupou do historie: Being Erica (25. 7. 2018)
S lupou do historie: The Knick (29. 7. 2018)
S lupou do historie: Jericho (1. 8. 2018)
S lupou do historie: What I Like About You (5. 8. 2018)
S lupou do historie: Whitney (8. 8. 2018)
S lupou do historie: Cirkus Bukowsky (12. 8. 2018)
S lupou do historie: Haven (15. 8. 2018)
S lupou do historie: The Fosters (19. 8. 2018)
S lupou do historie: Looking (22. 8. 2018)
S lupou do historie: Midsomer Murders (26. 8. 2018)
S lupou do historie: The Simpsons (29. 8. 2018)
S lupou do historie: The Middle (2. 9. 2018)
S lupou do historie: Billy & Billie (5. 9. 2018)
S lupou do historie: Star Trek (9. 9. 2018)
S lupou do historie: Angel (12. 9. 2018)
S lupou do historie: Arrested Development (16. 9. 2018)
S lupou do historie: Star Trek Enterprise (19. 9. 2018)
S lupou do historie: Sex and the City (23. 9. 2018)
S lupou do historie: Ripper Street (26. 9. 2018)
S lupou do historie: The New Adventures of Superman (30. 9. 2018)
S lupou do historie: The Cleveland Show (3. 10. 2018)
S lupou do historie: Falling Skies (7. 10. 2018)
S lupou do historie: Two and a Half Men (10. 10. 2018)
S lupou do historie: Devious Maids (14. 10. 2018)
S lupou do historie: Monty Python's Flying Circus (17. 10. 2018)
S lupou do historie: Major Crimes (22. 10. 2018)
S lupou do historie: Archer (24. 10. 2018)
S lupou do historie: True Blood (28. 10. 2018)
S lupou do historie: Legend of the Seeker (1. 11. 2018)
S lupou do historie: Lilyhammer (4. 11. 2018)
S lupou do historie: Freaks and Geeks (1. 9. 2019)
S lupou do historie: Ashes to Ashes (4. 9. 2019)
S lupou do historie: Instant Star (8. 9. 2019)
S lupou do historie: Zdivočelá země (11. 9. 2019)
S lupou do historie: Hit the Floor (15. 9. 2019)
S lupou do historie: Human Target (18. 9. 2019)
S lupou do historie: Diagnosis Murder (22. 9. 2019)
S lupou do historie: The Affair (25. 9. 2019)
S lupou do historie: Hospoda (29. 9. 2019)
S lupou do historie: Game of Thrones (3. 10. 2019)
S lupou do historie: Terminator: The Sarah Connor Chronicles (6. 10. 2019)
S lupou do historie: Getting On (9. 10. 2019)
S lupou do historie: F. L. Věk (13. 10. 2019)
S lupou do historie: Ground Floor (16. 10. 2019)
S lupou do historie: Rescue Me (20. 10. 2019)

S lupou do historie: Married... with Children (23. 10. 2019)
S lupou do historie: Warehouse 13 (27. 10. 2019)
S lupou do historie: Angels in America (30. 10. 2019)
S lupou do historie: Stargate Universe (3. 11. 2019)
S lupou do historie: Legends (6. 11. 2019)
S lupou do historie: Knight Rider (10. 11. 2019)
S lupou do historie: Parade's End (13. 11. 2019)

Líbilo se? Tak nám o tom dej vědět!
Drunk_Queen
Jako malá přešla od Krtečka a Jen počkej, zajíci! rovnou ke kriminálkám a Červenému trpaslíkovi. Zanechalo to jisté následky.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

Esgalnor
před 124 týdny
To bych bral taky! :D
Nira
před 124 týdny
Tak teprve dnes dokážu pochopit nedávné pocity fanoušků Twin Peaks :-D Skoro...
carolos
před 124 týdny
Mirandu som si zamiloval od prvého momentu, čo som si pustil. Spolu...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY