Facebook Twitter E-mail
16. července 2017

10 z 10: Teen

Vítejte zpět u našeho letního seriálu. Ve třetím článku se zaměříme na posledních deset let žánru, který se dá shrnout jako seriál o mladých pro mladé... ale nejen pro ně.

Deset týdnů, deset žánrů, sto seriálů. Každý týden vám představíme desítku seriálů z jednoho konkrétního žánru. Je tu ale háček. Jednotliví kandidáti pochází vždy z různých sezón z posledních deseti let! V každém ročníku tedy budeme vybírat jednoho zástupce žánru, který nejen nás, ale i vás a obecně celý svět ohromil a dostal se na seznam nezapomenutelných televizních oblíbenců.

Teen, to je kapitola sama o sobě. Seriály o mladých pro mladé jsou specializací především dvou stanic, The CW a ABC Family (Freeform). Asi proto málokoho překvapí, že dnešní výběr tvoří především zástupci těchto stanic. Teen seriály snad nikdy nejsou jen ryze jeden žánr. Řadíme je dále k dramatům nebo komediím, romantickým a především soap. Právě se soap by se daly hodně spojit, ale tento žánr budeme mít v našem seriálu extra. Přesto je to trošku těžké, protože to vypadá, že poslední dobou teen seriály upadají a pokud vyloženě nechcete koukat na disneyovky pro děti, tak najít dobrý teen seriál je v dnešní době o poznání těžší než před pár lety. V některých sezónách dokonce stanice tento žánr úplně ignorovaly, proto jsme museli sáhnout i do kategorie soap a vybrat z ní, však uvidíte níže. Ve většině případů se ale podařilo najít seriály, které by měl každý fanoušek tohoto žánru vyzkoušet.

Bez dalších zbytečných okolků se pojďte podívat, co se za posledních deset let urodilo v žánru teen.

2007/08: Gossip Girl (Super drbna)

stanice: The CW
počet sérií: 6
žánry: Teen / Drama / Soap
další čestné zmínky ze sezóny: The Secret Life of the American Teenager

Co mají společného? Všichni navštěvují elitní školu na Manhattanu, kde je královnou Blair Waldorf, jejíž život se zdá být na první pohled perfektní. Má bohaté rodiče, je populární, má krásného přítele, ale nemá zas až tak šťastný život. Gossip Girl nám ukáže, že peníze opravdu nejsou všechno a že problémy má každý jedinec. A ty se začnou nořit na povrch, když se do města vrátí její někdejší přítelkyně Serena Van Der Woodsen, která před časem odešla bez rozloučení na internátní školu…

Jeden rok po zformování stanice The CW bylo naprosto jasné, jakým směrem se bude její cílová skupina ubírat. Gossip Girl je dokonalým ztělesněním teen, vždyť teenageři byli dlouhé roky focusovým bodem, než přišli na řadu lehce dospělejší superhrdinové. Jde o seriál na motivy slavné stejnojmenné knižní série od Cecily von Ziegesar a ukazuje životy bohatých, mladých a krásných lidí. Z herců se doslova přes noc staly hvězdy a xoxo Gossip Girl se sladkým hláskem Kristen Bell bylo jednou z nejpopulárnějších hlášek. Seriál bohužel doplatil na stejnou věc jako např. Pretty Little Liars. Jel tak dlouho, až sledovanost téměř vymizela a příběh byl natolik překombinovaný, že od seriálu odcházeli i jeho skalní fanoušci. Stanice nakonec Gossipce dopřála zkrácenou závěrečnou sérii. Dá se říct, že konec seriálu byl i koncem slavných teen dramat na The CW.

2008/09: Make It or Break It

stanice: ABC Family
počet sérií: 3
žánry: Teen / Drama / Sportovní / Soap
další čestné zmínky ze sezóny: 90210, Privileged

Seriál z prostředí vrcholné gymnastiky sleduje skupinu mladých gymnastek, které mají velké ambice. Tři dívky každý den tvrdě trénují, aby se dostaly na olympiádu a získaly zlatou medaili. Kéž by však život byl tak jednoduchý. Než se vůbec můžou kvalifikovat, čeká je nejen pořádná dřina, ale i neustálé rozptylování v podobě rodinných problémů, randění, neznámých pocitů, krizí přátelství a nepříjemných zranění.

Trošku mě zamrzelo, že se můj milovaný Greek nedostal do výběru, protože premiéroval asi měsíc nebo dva před začátkem sezóny 2007/08, takže ho takto nenápadně zmiňuju alespoň tady. Nicméně stanice ABC Family moc dobře věděla, co úspěch seriálu znamená, a začala točit teen dramata jako na běžícím páse. Rok po Greeku následoval Secret Life of the American Teenager a hned v následující sezóně přišla stanice se sportovním dramatem Make It or Break It. Naprosto přesně si pamatuju, že jsem seriál sjížděla maratonem v létě 2012, když jsem se připravovala na bakalářské státnice. Nejhorší chyba, začínat tak chytlavý seriál, protože pak se od něj nedokážete odtrhnout (ještě jeden díl… a tak ještě jeden, už je stejně noc, to už se nic nenaučím, tak můžu dát ještě jeden nebo dva…).

Seriál je výborný v tom, že sice obsahuje hodně klasického teen dramatu, ale zároveň v něm najdete stejně tolik parádních gymnastických vystoupení, u nichž ani nemrkáte, jen aby vám neutekl jeden luxusní pohyb za druhým.

2009/10: The Vampire Diaries (Upíří deníky)

stanice: The CW
počet sérií: 8
žánry: Teen / Drama / Nadpřirozený / Soap
další čestné zmínky ze sezóny: Glee, Life UneXpected, Pretty Little Liars

Začíná nový školní rok a mladou Elenu Gilbert to ihned začne táhnout k pohlednému a záhadnému novému studentovi Stefanovi. Elena však netuší, že Stefan je upír, který se snaží žít v míru mezi lidmi. Naopak jeho bratr Damon je ztělesněním nebezpečného a násilného upíra.

Sezóna 2009/10 byla pro teen žánr dvojnásobně silná. Představily se dva kousky, které vyvolaly celosvětové šílenství a staly se kultem pro všechny mladé lidi, kteří s nimi vyrůstali. Původně jsem chtěla dát do seznamu PLL, ale když se o nich v poslední době napsalo tolik věcí, raději je nechám odpočívat a připomenu Deníky.

Když se v listopadu 2008 do kin dostal první díl z filmové série Twilight, všem bylo jasné, že přišel nový trend – upíři. Netrvalo dlouho a téma se přesunulo i do televize. Hned v následující sezóně se představil seriál, jenž je adaptací slavné knižní série od spisovatelky L.J. Smith. Stanice věděla, že kápla na zlatou žílu, když se pilot stal nejsledovanější epizodou v celé historii The CW. Jména jako Nina Dobrev, Paul Wesley a Ian Somerhalder znal rázem celý svět. Seriál byl natolik úspěšný, že mu stanice pro sezónu 2013/14 objednala vlastní spin-off. Přesto opět doplatil na to, co mnozí před ním i po něm. Jel příliš dlouho. Odchody herců, překombinovaný příběh, neustálé umírání a oživování a nástup nových trendů (zombíků a superhrdinů) znamenal konec Deníků. Seriál se rozloučil v letošní sezóně, ani poslední epizoda však nedokázala nalákat úctyhodný počet diváků.

2010/11: Teen Wolf (Vlčí mládě)

stanice: MTV
počet sérií: 6
žánry: Teen / Drama / Nadpřirozený / Akční / Romantický
další čestné zmínky ze sezóny: Switched at Birth

Mladý outsider Scott se jedné noci potlouká po lese, když je napaden vlkodlakem. Naštěstí ze souboje vyvázne jen s kousnutím. Ale brzy si začne uvědomovat, že se s ním něco děje…

Co by lépe mělo symbolizovat teen žánr než seriál, který má teen v názvu? Teen Wolf je volnou adaptací stejnojmenného filmu z roku 1985 a pro stanici MTV znamenal trefu do černého. Trend se pořád držel v podobném duchu jako v předchozí sezóně, jen se začal rozvíjet, když upíry doplnili vlkodlaci. Stanice MTV do té doby neměla příliš štěstí se skriptovými seriály, ale Teen Wolf to napravil a odstartoval poměrně vydařenou sérii, kdy se stanice soustředila na vlastní tvorbu mimo žánr reality shows a přinesla nám takové kousky jako Awkward, Faking It nebo Finding Carter. Na rozdíl od jiných seriálů z tohoto seznamu fanoušci Teen Wolfa skutečně smutní, že seriál končí, protože jeho úroveň je stále vysoko. Ale znáte to, v tom nejlepším se má přestat.

2011/12: Hellcats (Superkočky)

stanice: The CW
počet sérií: 1
žánry: Teen / Drama / Soap
další čestné zmínky ze sezóny: Bunheads, Jane by Design

Marti chtěla získat vysokoškolský titul díky stipendiu, jít na práva a opustit navždy Memphis i svou matku alkoholičku. Když však škola její stipendium zruší, Marti má jedinou možnost. Musí se přidat k Hellcats, legendárnímu školnímu týmu roztleskávaček, které automaticky dávají vlastní stipendium. Tým potřebuje novou členku a Marti se svým nekonvenčním stylem, skvělými tanečními pohyby a gymnastickou elegancí místo zaplní.

Původně jsem tady měla Hart of Dixie alias jeden z těch případů, kdy soap žánr dominuje. Ale pak jsem zjistila, že stanice The CW v této sezóně představila sportovní drama Hellcats, které je ztělesněním teen. Proto ačkoliv se seriál dočkal pouze jedné řady, před Dixie ho upřednostním. Hellcats je důkazem toho, co jsem psala u Gossipky. Teen žánr pozvolna upadal a diváci si k novým kouskům nedokázali najít cestu. Hellcats má lákavé herecké obsazení v čele se slavnou dvojicí Aly Michalka a Ashley Tisdale a odehrává se v prostředí profesionálního roztleskávání. Pokud znáte filmy Bring It On, tak tady máte jejich seriálovou podobu. I když seriál má vše, co od teen dramatu čekáte (krásní a mladí herci, moderní hudba, svěží tempo, soapkovitost), v této době již bylo jasné, že žánru, minimálně na The CW, odzvonilo. Stanice seriál po první řadě zrušila a musela vymyslet, jak teen žánr ozvláštnit.

2012/13: The Carrie Diaries

stanice: The CW
počet sérií: 2
žánry: Teen / Drama / Soap
další čestné zmínky ze sezóny: The Fosters, Ravenswood

Carrie Bradshaw je v posledním ročníku na střední škole a poprvé začíná přemýšlet o lásce, sexu, přátelství a rodině, zatímco se připravuje na vysokou školu a Manhattan.

Jak jsem psala u Hellcats, stanice musela vymyslet, jak teen žánr ozvláštnit, protože jeho klasická podoba již netáhla. Jedním z pokusů bylo drama The Carrie Diaries. Příběh míří do minulosti a sleduje jednu z ikonických seriálových postav zamlada. Řeč je o Carrie Bradshaw, kterou si svět zamiloval v podání Sarah Jessicy Parker v HBO komedii Sex and the City. I mladá Carrie je adaptací inih od Candace Bushnell a sleduje mladou Carrie, která se postupně stává ženou a módní ikonou, jakou svět zná právě ze Sexu ve městě. I když byla sledovanost první řady tragická, stanice v sobě našla slitování a objednala druhou řadu. Bohužel se ukázalo, že retro teen není řešením žánrové krize, sledovanost dále klesala a seriál byl po druhé řadě zrušen.

2013/14: The Originals

stanice: The CW
počet sérií: 4+
žánry: Drama / Nadpřirozený / Teen
další čestné zmínky ze sezóny: Finding Carter, Star-Crossed

Klaus se usídlí ve francouzské čtvrti New Orleans, kterou pomohl vybudovat. Zde se potká se svým bývalým chráněncem Marcelem, jenž nyní nadpřirozenou čtvrť vede. Hayley, která teď nosí Klausovo dítě, se v New Orleans také nachází. Drží ji tam čarodějky, které chtějí svrhnout Marcela. Za svým bratrem přijíždí i Elijah a Rebekah. A do to všeho se tam nachází i studentka psychologie Camille, jež studuje chování lidí, kteří si nejsou vědomi, že vedle nich existuje i nadpřirozený svět…

Další pokus o ozvláštnění teen žánru přišel o sezónu později, kdy oblíbení Původní z Deníků získali svůj vlastní seriál. Jde tedy o návrat k upírům? The Originals fanoušci vnímají jako trošku dospělejší verzi žánru, což zafungovalo. Stanice si uvědomila, že její diváci vyrůstají spolu se seriály a také stárnou, je proto potřeba tomu program přizpůsobit. Ještě než se naplno rozmohli superhrdinové, kteří to mírné stárnutí symbolizují ještě lépe, byli tu Originals. Bohužel v aktuální době musí čelit snižování zájmu o upíry. I když je seriál prodloužen, příští sezóna pro něj pravděpodobně bude poslední, protože sledovanost je opravdu nepůsobivá.

2014/15: Chasing Life

stanice: ABC Family
počet sérií: 2
žánry: Drama / Soap / Teen
další čestné zmínky ze sezóny: –

April je mladá ambiciózní novinářka, která se snaží balancovat mezi svou prací a rodinou – ovdovělou matkou Sárou, rebelskou mladší sestrou Brennou a svou babičkou. April se konečně začíná svítat na lepší časy jak v práci, tak v osobním životě, když si začne vztah se svým kolegou Dominicem. V tu chvíli však April zasáhne rána osudu. Od svého vzdáleného strýce se totiž dozví, že má rakovinu.

Chasing Life je jeden z dospělejších seriálů na ABC Family. Dal by se spíše zařadit pod soap, zvlášť když vezmeme, že jde o adaptaci mexické telenovely. Každopádně v sezóně 2014/15 žádný teen seriál nevznikl, pokud nechceme počítat Younger o čtyřicetileté hrdince, která se skoro za teenagera snaží vydávat. Italia Ricci předvedla výborný výkon, dokázala diváky upoutat. Nicméně v Americe mají opět trošku jiný vkus než u nás. Seriál nebyl moc sledovaný už od začátku, ale ve druhé řadě šla čísla ještě více dolů. Opět důkaz, že tento žánr je v mainstreamu vytěsňován pryč.

2015/16: Shadowhunters

stanice: Freeform (ABC Family)
počet sérií: 2+
žánry: Fantasy / Drama / Teen
další čestné zmínky ze sezóny: –

Osmnáctiletá Clary Fray v den svých narozenin zjistí, že není ta, za koho se celý život pokládala. Clary pochází z dlouhého rodokmene Shadowhunterů. Jde o hybridy lidí a andělů, kteří loví démony. Když je její matka Jocelyn unesena, Clary se dostává do světa lovu démonů. Zde ji doprovází tajemný Shadowhunter Jace a její nejlepší kamarád Simon. Clary nyní žije ve zcela novém světě, mezi vílami, vlkodlaky, upíry a čaroději. Začíná svou cestu sebepoznání a dozvídá se další a další střípky ze své historie, stejně jako náznaky toho, co pro ni skýtá budoucnost.

Spojování teen žánru s nadpřirozenem už jsme v tomto článku několikrát viděli. Shadowhunters představují opět posun kousek dál. Seriál rozhodně teen je, v podstatě by se dal přirovnat k Nine Lives of Cloe King. Fantasy je žánr, který aktuálně hodně letí, takže stanice Freeform spojila příjemné s užitečným a nabídla svým mladým divákům kombinaci teen a fantasy, která hodně dobře funguje. Shadowhunters patří mezi přední dramata stanice a i když má za sebou pouze dvě sezóny, už nyní se dá říct, že půjde o další velký hit. V jednom pytli je s ním i např. The Shannara Chronicles a The Magicians. I když se dá polemizovat, zda se ještě někdy podaří zopakovat úspěch, jaký měly Deníky nebo Lhářky. Možná už ta zlatá éra ryzích teen dramat skutečně zanikla, protože seriály jako Dawson's Creek, Everwood nebo Felicity už se prostě netvoří.

2016/17: 13 Reasons Why

stanice: Netflix
počet sérií: 1+
žánry: Drama / Teen
další čestné zmínky ze sezóny: Riverdale, Famous in Love

Stydlivý kalifornský středoškolák najde před dveřmi svého domu krabici s nahrávkami. Ty pochází od Hanny Bakerové, jeho spolužačky, do které byl zamilovaný a která spáchala sebevraždu. S nahrávkami přichází i instrukce, aby je poslal dalším studentům a vytvořil řetězový dopis. Nahrávky totiž objasňují třinácti konkrétním lidem, jakou hráli roli v její smrti.

Netflix pozvedl teen žánr na novou úroveň. Seriál se setkal v letošní sezóně s neuvěřitelným buzzem. Rozdělil diváky na dvě poloviny. Jsou tu takoví, kteří jsou naprosto ohromeni a seriál sjeli na jeden zátah. Pak tu jsou ale i kritici, kteří Netflixu vyčítají zromantizování a explicitní ukázání teen sebevraždy. Každopádně jedno se musí nechat. Vypadá to, že Netflix dokázal oživit a ozvláštnit teen žánr natolik, že by mohl opět zahlásit comeback. Nemusí totiž jít jen o obyčejnou soapku, dokonce nemusí ani na první pohled vypadat jako teen, aby dokázal mladé lidi zaujmout a promluvit k nim. Od dob Gossip Girl se žánr neuvěřitelně posunul. Nyní už není trend sledovat bohaté a slavné, ale do popředí se dostávají nerdi, geeci, vyvrhelové společnosti. Protože každý člověk, a zvlášť mladý člověk, má právo na štěstí.

Další díly seriálu

10 z 10: Fantasy / Sci-Fi (2. 7. 2017)
10 z 10: Komedie (11. 7. 2017)
10 z 10: Teen (právě čteš)
10 z 10: Krimi (6. 8. 2017)
10 z 10: Lékařský (13. 8. 2017)
10 z 10: Antologie/Minisérie (27. 8. 2017)
10 z 10: Právnický / Politický (11. 10. 2017)

Líbilo se? Kdo nelikuje není SerialZoňák!
ragelly
Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

katush
před 15 týdny
9/10 :D asi by som to Make it or brake it mala skúsiť :D
mikalana
před 14 týdny
Je mi 30, mé dceři 1 rok a viděla jsem (nebo aktuálně sleduju) všechny kromě...
Vojtislav
před 13 týdny
Asi zkusím Shadowhunters.

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY