26. 7. 2017

Novinka pod lupou: Gypsy

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

plakát

Základní údaje

Název Gypsy
Žánr Drama / Psychologický / Thriller
Stanice Netflix
Premiéra 30. 6. 2017
Vysílání celá série naráz

Délka pilotu: 57 minut

Předskokan
Konkurence
Tipovačka

O čem to je?

Jean Hollowayová je jednou z mnoha žen, které se snaží skloubit rodinný život s tím pracovním. Doma má manžela a malou dcerku, v práci poznává ta nejtemnější zákoutí lidské mysli. To pomalu, ale jistě začíná mít vliv i na ni samotnou, Jean totiž přestává být schopná držet si odstup od svých pacientů, jaký by si terapeut držet měl, a pod aliasem Diane Hart si začíná budovat milostné vztahy s lidmi z okolí svých pacientů.
Trailer

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

Tohle prý režírovala Sam Taylor-Johnson. To je ta, co režírovala Fifty Shades of Grey. To vlastně docela odpovídá tématu tohoto seriálu, ne? Teda až tak úplně ne, ale několik podobností je jasně zřetelných.

Ale tím výčet dost slavných jmen nekončí. Dost slavná je i Naomi Watts, která ztvárnila hlavní roli. Možná ještě slavnější, co já vím. Jedno vám ovšem řeknu s jistotou – její postava je příšerně nesympatická. Divák navíc nedostane odpověď, proč dělá to, co dělá. Je to touha po riskování? Jako kdyby třeba kvůli touze po adrenalinu skákala pod vlak nebo tak něco? To je možná trochu silné přirovnání, ale tohle nevidím na podobné úrovni jako například seskok padákem, pardon. Nebo se nudí?

Já vám vážně nevím. Protože místo nějakých odpovědí dostáváme leda to, že hlavní hrdinka lže, kam se podívá. A to je vlastně všechno. Na psychologické drama je totiž Gypsy hrozně nudný počin, který se spoléhá jen na pár vnějších projevů lhaní a možná vidinu budoucího sexu. Ohrané.

Takže ze začátku vcelku zajímavá hrdinka začne prostě nudit. O chlup zajímavější jsou už její pacienti, kteří mají alespoň nějakou tu „backstory“, díky čemuž dokážou zaujmout.

Když pomineme pacienty, je z Gypsy obyčejná vztahovka o riskování a zakázaných vztazích. Takových seriálů je plno, chcete vidět další?
 • pacienti
 • hlavní hrdinka
 • nezáživnost příběhu
40 %
Mé hodnocení
Drunk_Queen

Opět se ukazuje, že já a Amerika máme jiný vkus. Zatímco Gypsy je v zámoří přijat poměrně negativně, mně se to líbilo. I když musím říct, že vlastně po pilotu ani pořádně nevíte, o čem to má být. Jsou tam náznaky, ale máte hodně volné pole představivost, takže si myslím, že každý v tom najde úplně jiný obsah a bude předpokládat jinou cestu, kam by se příběh mohl ubírat.

To se mi ale paradoxně líbí. Líbí se mi ta tajemnost, která celý pilot zahaluje, že nevíte, jaké jsou hrdinčiny motivace a ani co udělá v dalším okamžiku. Tento fakt navíc dobře vyvažuje jinak pomalé tempo, protože si vás pilot dokáže udržet v napětí, i když se tam vlastně nic moc nestane. Po zhlédnutí mi ale nepřipadalo, že bych těch 45 minut nějak ztratila, naopak jsem zvědavá, co bude dál, jestli další díl trošku víc poodhalí, o čem celý seriál vlastně je.

Hlavní hrdinka je sympatická. Herečku mám ráda a během sledování jsem si říkala, jak jsou s Rayem Donovanem dokonalý pár – on sexy, ona sexy :-D Působí takovým uklidňujícím dojmem, myslím, že role psycholožky jí sedla dokonale, prostě to z ní tak nějak přirozeně vyzařuje. Nemám ale moc tušení, co je to vlastně za člověka. Byly tam náznaky nevěry, drogové závislosti, přehnané zainteresovanosti do soukromých životů svých pacientů (a lidí, se kterými pacienti mají „problémy“)… je toho dost, ale vše jen k domyšlení, nic není explicitně řečeno.

Pokud tedy máte náladu na něco trošku jiného, co vás nutí spojovat si nitky a vytvářet různé teorie, pak Gypsy určitě vyzkoušejte. Mně seriál míří do watchlistu a jsem zvědavá, jak budu po zhlédnutí hodnotit celou sérii.
 • závoj tajemna
 • hlavní představitelka
 • i přes pomalé tempo seriál nenudí
 • po pilotu nevíte, o čem to bude
 • samé otázky, žádné odpovědi
70 %
Mé hodnocení
ragelly

Naomi Watts je zpět! Hvězda z přelomu tisíciletí, uznávaná hlavně díky Kruhu, či 21 gramům, zažívala po posledním úspěchu v Nic nás nerozdělí z roku 2012 pár slabších let. Vyvrcholilo to loňskou nominací na Zlatou malinu za nejhorší herečku. Naomi to ale nepoložilo a rozhodla se jít do Gypsy, všelijak znějícího seriálu na pomezí dramatu a psychologického thrilleru – a s přehledem zde dokazuje, že je stále herečkou áčkových kvalit.

Pilot Gypsy mě zaujal svým pomalým tempem a dlouhými záběry bez hudby, což můžeme často vidět v thrillerech např. od BBC, v americkém seriálu je ale podobný styl mnohem nevšednější a překvapivější. Rozhodně se tu nikam nespěchá – místo nějakého velkého hýbání dějem se v pilotu seznamujeme s postavami (velmi pečlivě především s psycholožkou Naomi Watts, která již na začátku vyvolává v divákovi spoustu otázek). A to já kvituji, protože postavy jsou velmi zajímavé a kvalitně napsané, mají hloubku a již na první pohled je vidět jejich propracovanost a nejednoplošnost. Jednoduše – všechny působí reálně, jako skuteční lidé, kteří nejsou charakterně ploší.

Postavy a scénář jsou takovou alfou i omegou celého pilotu a zbytek hraje až druhé housle. A naštěstí se obě tyto položky navýsost povedly, brilantní scénář zajišťuje skvělé dialogy a zajímavou zápletku, kdy na konci epizody nemáte ani tušení, kam se bude dál ubírat – naštěstí je to ale spíš takový ten cliffhangerový dojem, kdy si chcete pustit další díl, jen abyste to věděli. Postavy tu nejsou rozděleny na hodné a zlé, každý tu má své klady i zápory, což výborně zvládají ztvárnit herci.

O skvělé Naomi Watts v hlavní roli jsem se zmiňoval. Billy Crudup, v roli manžela hlavní hrdinky je ale taktéž velmi sympatický, a Maren Heary je jedna ze skvělých výjimek, při nichž dítě v seriálu není otravné a neleze vám na nervy.

Líbilo se mi jak velmi pomalé tempo, tak dlouhé statické záběry, které spoléhají jen na hercův a scénáristův um (vyniklo to hlavně při prvním sezení Jean s Allison). Tempo přitom není vleklé, a ta hodina se nijak zoufale neprotahuje, tvůrci to skvěle ukočírovali, a zvládli pilot sestříhat tak rozumně, že dlouhé záběry neznamenají ubíjející nudu.

Přesto ale musím zmínit, že se tu párkrát objeví dost prázdné a protahované scény, které jsou vlastně zcela zbytečné. Obecně se v pilotu tempo nevleče, ale právě v těchto scénách to je zcela naopak. I přes výborný scénář potom některá rozhodnutí hlavní postavy nedávají příliš smysl, a pilot ohledně ní vyvolává až zbytečně moc otazníků – tolik, že se s ní člověk nemůže ztotožnit a nějak si ji oblíbit. Dost možná to je hlavním nosníkem celého seriálu, a v průběhu epizod se otevře a její jednání vysvětlí, v pilotu mi to ale spíš vadilo, než aby mě to motivovalo k dalšímu sledování.

Přesto ale jde o solidní nadprůměr, který má skvělou technickou stránku a netradiční práci s tempem a statikou scén. Spoléhá pak především na výborný scénář a kvalitní herce, bez nichž by šlo o zapadající podprůměrný thriller z běžné produkce. Kamerové filtry, nevšední příběh a výborné postavy se mimo jiné ale starají o to, že pilot vyniká a těžko z něj spouštíte oči. Seriál tak putuje do mého watchlistu a myslím, že šanci byste mu měli dát i vy.
 • herecké obsazení v čele s Naomi Watts
 • kvalitní scénář
 • nevšední zápletka
 • kamera, především statické scény, díky nimž z pilotu sotva spustíte oči
 • příliš nevstřícná hlavní postava vůči divákovi
 • několik hluchých zbytečných míst
80 %
Mé hodnocení
Esgalnor

Dáte novince šanci? Zaujal vás popis nebo trailer? Nebo si počkáte až na více ohlasů a podle toho se rozhodnete, zda sledovat?

Další díly seriálu
Kdo nelikuje není SerialZoňák! 
Drunk_Queen

Drunk_Queen

Jako malá přešla od Krtečka a Jen počkej, zajíci! rovnou ke kriminálkám a Červenému trpaslíkovi. Zanechalo to jisté následky.
Poslední komentáře4zobraz všechny 4 příspěvky
Domi94

Domi94

I přes to, že je Gypsy celkem negativně hodnocený, jsem odložila pilotovou výzvu a zkoukla celou sérii....
před 5 roky
IrmaVep

IrmaVep

V rámci výzvy jsem zkusila pilot. A bylo to podle mě čím dál lepší, a to až do poslední scény. Horší je, že...
před 4 roky
Exredaktorka

Exredaktorka

Takže ona vyhraje malinu a dá se dohromady s režisérkou trilogie, která sama nemá o maliny nouzi?...
před 4 roky
Další články k tématu