15. 8. 2017

Novinka pod lupou: Salvation

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

plakát

Základní údaje

Název Salvation
Žánr Thriller / Drama
Stanice CBS
Premiéra 12. 7. 2017
Vysílání středa ve 21:00

Délka pilotu: 44 minut

Předskokan Big Brother
Konkurence Modern Family (Taková moderní rodinka),

American Housewife (ABC), The F Word (Fox), The Carmichael Show (NBC)

Tipovačka

O čem to je?

Na světě žije mnoho géniů, kteří předávají své znalosti i zkušenosti nadějným studentům. Není jisté, kam se tito žáci během svého života dostanou, někteří neuspějí, jiní ano, část z nich se v tomto koloběhu stane těmi, kdo učí možné nástupce. Jenže co když má tento koloběh brzy skončit?

Liam Cole doufal, že upoutá pozornost technologického mága Daria Tanze a získá u něj práci snů, jenže zatímco na přednášce se mu to podařilo díky pozdnímu příchodu, další shledání studenta a úspěšného muže je o dost děsivější – Liam Daria vyhledá, aby ho požádal o pomoc, protože právě objevil přítomnost asteroidu, k jehož kolizi se Zemí dojde za 186 dní.

Liam ani Darius sice nejsou první, kdo asteroid objevili, jenže ani vláda nemá prostředky k tomu, aby kolizi zabránila. Jednou z posledních nadějí jsou geniální myslitel s týmem a novým kolegou Liamem. Dokážou oni nebo někdo jiný odvrátit katastrofu?

Trailer

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

Na Salvation jsem se docela těšila. Byl to jeden z mála seriálů, ke kterým jsem letos psala comic-conový článek, takže jsem začala být docela zvědavá, o čem jsem to vlastně vůbec psala. Navíc obsah seriálu na papíře (fajn, na monitoru a na displeji, nejsem blázen, abych si něco tiskla) zněl vcelku zajímavě.

Realita? Obrovské zklamání. Znáte takové ty levné katastrofické filmy? Jejich revírem bývá většinou TV Barrandov nebo Prima COOL. Počkat, tohle se vlastně týká i těch dražších. Zkrátka a dobře, klišé postup. Na začátku máte rodinku, jak řeší své napínavé problémy, epizodou prostupuje spousta inspirativních a patriotských řečí, potom přijde hrozba konce světa a potom se opět zaměříme na rodinku. Možná je to mým poctivým tréninkem v tomto žánru, ale dokonce jsem měla z pilotu pocit, že Grace je Dariova ex, což by to klišé dovedlo k dokonalosti, protože by se na konci seriálu mohli dát opět dohromady, což je v tomto žánru prostě povinností.

Z mého tónu je asi jasné, že v tomhle je to prostě doslovně katastrofa a až příliš často vídaná nuda. Naštěstí v jiných ohledech je to se seriálem lepší. Z technologického mága Daria občas i vyzařuje charisma, jeho proslovy dokážou vcelku upoutat a s mladým studentíkem (pardon, na jméno si už nevzpomínám) mají společně docela zajímavou chemii a mohli by z nich být zajímaví parťáci. A taky by mohli držet trochu na uzdě to klišé.

Ale i kdyby se těm dvěma povedlo něco nevídaného, nevěřím, že se tohle dočká víc než jedné série. Vlastně ono se nejspíš ani s víc než jednou sérií nepočítá, protože půl roku se nedá roztáhnout do nekonečna (fajn, vlastně docela dá, ale nedělá se to zrovna často) a na to, co se bude dít po tom půl roce, se asi seriál moc zaměřovat nebude. Samozřejmě, ukázáno to bude, v posledním díle, až hlavní hrdinové chvíli před srážkou odvrátí katastrofu… Ach jo, jak bych byla ráda, kdyby to vůbec nebylo tak, jak říkám!

Kolem a kolem, Salvation je podobný všem těm seriálům s moderní technikou. Třeba loňské APB (pardon, já se na to dívala) jelo na dost podobné notě. Takže jako tam máme i tady charismatického hrdinu a zajímavého side-kicka. Také se na všechny ty moderní technologie pořád dost dobře dívá. Porovnání stranou, bohužel pokud pomineme právě ty dvě hlavní postavy (o kterých jsem už vlastně mluvila, ehm) a hezký kabátek, je Salvation bohužel dost nesympatická nuda.
 • hlavní hrdina a jeho side-kick, student
 • na grafické zpracování se dobře dívá
 • jinak bohužel nevýrazné a okoukané
 • některé vedlejší postavy jsou dost nesympatické
50 %
Mé hodnocení
Drunk_Queen

Salvation je jeden z těch seriálů, u kterých nesmíte příliš přemýšlet. Postavám všechno hraje do karet, jejich plány jim vychází až moc snadno, dostávají se k informacím až moc snadno. Ve skutečnosti by celý příběh rozhodně nebyl tak jednoduchý. Ale to rozhodně neznamená, že není zábava na to koukat.

Musíte prostě vypnout mozek a začít si užívat to, co sledujete. Těch 45 minut uteče jako voda, je to nenáročná zábava, takže jako stvořená nejen na pravidelné sledování, ale výborně se hodí i pro maraton. Hraje tomu do karet i jasně serializovaný příběh a záhadná zápletka, kde mimo jiné nechybí zkáza světa ani vládní konspirace.

Samozřejmě, vše zde funguje jako shoda náhod. Náhodou je hlavní hrdina dostatečně chytrý na to, aby vytvořil program, který zachytí meteorit, jehož nikdo jiný (kromě vlády) zachytit neumí. Náhodou se skutečně takový meteorit objeví a náhodou je téměř jasné, že zničí celou Zemi. Náhodou je právě v tuto dobu ve městě nějaký technický génius, kterého hrdina náhodou potká ve výtahu a řekne mu o své teorii. A tento génius má náhodou kontakty ve Washingtonu, a to náhodou s člověkem, který (asi) zařídil únos hrdinova učitele… Takhle bych mohla pokračovat dál, ale asi chápete.

Každopádně jak říkám, je to zábava. Seriál vás ponoří do příběhu a nenechá vás vydechnout. Herci jsou zvoleni na jedničku, no, možná na dvojku. Líbí se mi vládní záporák, naopak hlavní hrdina je až moc otravný, má takový výraz, že jsem vždycky, když jeho tvář kamera zabrala v detailu, měla touhu praštit ho, aby se vzpamatoval. Přitom nebyl nějak extrémně mimo, tedy až na to, že odmítl zachránit svět, protože se chtěl vrátit k holce, kterou potkal noc předtím s tím, že ji přece miluje. Ale to je detail.

Budu koukat dál? Určitě, bude mě to bavit, ale rozhodně seriál nedoporučuju těm, které vytáčí idiotské chování postav (třeba Fruikovi, který kvůli tomu umíral u The Following).
 • míra zábavnosti
 • většina herců
 • téma
 • hlavní hrdina
 • nelogické chování
 • až moc náhod
60 %
Mé hodnocení
ragelly

O Salvation jsem se dozvěděl, když jsem připravoval nejnovější článek o tvůrcích, protože Alex Kurtzman je jeden z těch, co za ním stojí jako producent. A k tomu mě samozřejmě zaujal ještě katastrofický scénář, který to má nabídnout, a to slyším.

Co se týče obsazení, tak tam není nikdo, kdo by mě na seriál vysloveně lákal. Naopak je tam jedna tvář, kterou nemusím, a tou je Ian Anthony Dale. Nevím proč, ale on a jeho postavy jsou mi vždycky protivné a vypadá to, že ani tady tomu nebude jinak. Celkově jsou herci a jejich postavy docela nevýrazné, takže mi dva hlavní hrdinové přijdou stejní a podobně jsou na tom i ty dvě teen holky.

Jinak příběh jede podle šablony a v pilotní epizodě nepřináší žádný neokoukaný zvrat. Jenže co taky vymýšlet, když jde o záchranu světa před nárazem asteroidu, cesty jsou vlastně jen dvě. Buď k tomu přistoupíte jako Bruce Willis v Armageddonu, nebo jako Kirsten Dunst v Melancholii.

Nicméně musím uznat, že mě vcelku zajímá, jak to bude pokračovat. Léto je přeci jen volnější a možná si tam čas na další díly najdu. Na druhou stranu, pokud by se mi to nepodařilo, tak se kvůli tomu svět nezboří… nebo jo?
 • katastrofický seriál
 • vcelku mě zajímá, co bude dál
 • obsazení je nevýrazné
 • Ian Anthony Dale
70 %
Mé hodnocení
Pajky

Příjemné, velmi sympatické sci-fi překvápko mezi letošními TV počiny v tomto žánru, a to i přes fakt, že jsem čekal něco trochu jiného. Moje očekávání byla nastavena spíše k mrazivějšímu konspiračnímu sci-fi thrilleru, než k finálnímu výsledku – oddechové sci-fi stavějící na postavy.

Samotný nápad o tom, že lidstvo míří do záhuby, protože ho vyhladí něco strašného (v tomto případě velký meteorit) už sám o sobě nikoho nenadchne. V posledních letech se nejen na poli filmů a seriálů, ale také knih, s těmito sci-fi pohrávajícími si s apokalyptikou doslova roztrhl pytel. Proto jsem byl z ústřední zápletky lehce zklamaný – ani se nesnáší vnést do tohoto tématu téměř nic nového. Zkouší to s drobnou konspirací, ta ale postrádá jakýkoliv mrazivý, či úsudek zpochybňující efekt – vyznívá tedy do prázdna a spíše směšně.

Naštěstí ale hlavní dominantou pilotu není předvídatelný a skrz naskrz průměrný scénář (ačkoliv se dají nalézt světlé výjimky), avšak solidní herci a slušně napsané postavy, z nichž sice stereotypy je čiší, napsány jsou sympaticky a osobitě. Bez výjimky. A když jsem zmínil herce, vypíchnout by si zasloužil především Charlie Rowe a Jennifer Finnigan (na niž si sice možná člověk zvyká dlouho, její výkon je ale ve finále velmi sympatický).

Pilot Salvation je občas plný klišé a předvídatelností, má ale v rukávu pár slušných es, která dokáží navnadit k dalšímu sledování (například záhadná reportérka nebo tajemné mizení lidí). Vizuálně jde pak o sympatický nadprůměr, který má nejen slibné CGI, ale také zručnou práci s kamerou, stejně tak potom i se zvukem – vychutnal jsem si především závěr za monologu dcery Finnigan.

Technicky zručná a herecky nadaná skupina lidí se sešla pod vedením nadstandardního režiséra, jen aby následovali nepříliš záživný a kýčovitý sci-fi scénář. Příběh, jednání postav a spousta kýče to stahuje na pomezí seriálového áčka a béčka, zároveň to ale působí tak sympaticky, že si to u člověka velmi rychle získá status nového guilty pleasure. Svižné tempo a pěkná čtyřicetiminutová stopáž pak zařídí, že minimálně pilot uteče jako voda. Potenciál to sice mělo větší, ale stále je Salvation velkým překvápkem na letošní sci-fi scéně.
 • výborní herci
 • sympatické, ač klišoidní postavy
 • osobitost a očividný zápal do práce
 • technická stránka
 • několik zajímavých prvků
 • kýčovitý a nanejvýš průměrný scénář
80 %
Mé hodnocení
Esgalnor

Dáte novince šanci? Zaujal vás popis nebo trailer? Nebo si počkáte až na více ohlasů a podle toho se rozhodnete, zda sledovat?

Další díly seriálu
Líbilo se? Tak si to nenech jen pro sebe! 
Drunk_Queen

Drunk_Queen

Jako malá přešla od Krtečka a Jen počkej, zajíci! rovnou ke kriminálkám a Červenému trpaslíkovi. Zanechalo to jisté následky.
Poslední komentáře9zobraz všech 9 příspěvků
milosh

milosh

Tak tohle mám v plánu hned jak dokoukám poslední sérii Under the Dome. Zřejmě je to podobné schéma (což...
před 178 týdny
sandokan555

sandokan555

1 cast sledujem 8 minut a uz druhy krat som ju prerusil , prvy krat som otvoril profil serialu a druhy NPL...
před 178 týdny
Liborias

Liborias

Sleduji ze dvou důvodů, líbí se mi myšlenka EmDrive a kolonizační lodi ala Elon Musk (mimochodem ten byl...
před 178 týdny
Další články k tématu