27. 7. 2017

Novinka pod lupou: Friends from College

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

plakát

Základní údaje

Název Friends from College
Žánr Komedie
Stanice Netflix
Premiéra 14. 7. 2017
Vysílání celá série naráz

Délka pilotu: 31 minut

Předskokan
Konkurence
Tipovačka

O čem to je?

Setkali se na vysoké, když byli plní snů a ideálů. Dnes je jim čtyřicet, jejich sny se nevyplnily, jejich přátelství ovšem i přesto drží dál. Často ve velmi destruktivní podobě, protože když jsou všichni spolu, mají často potřebu vyvolávat pocit, že z vysoké nikdy neodešli. Navíc se mezi ně za těch dvacet let dostalo mnoho lží, které je nutí přátelství pouze předstírat. Tihle lidé, často zaseklí v minulosti, nedokázali plně dospět. Jejich okolí se možná nad jejich karamboly pobaví, ale oni samotní netouží po ničem jiném, než aby konečně zjistili, jak se má správně žít.
Trailer

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

Komedie před nástupem televize znamenala hlavně útvar, který končí šťastně. Jistě, mohl tu být nějaký humorný nadhled, ale nebylo to podmínkou. V televizní éře se to ale bere už trochu jinak a hlavním účelem komedie má být pobavení diváka.

Jenže Friends from College jsou vtipní, milí a příjemní přibližně jako návštěva zubaře. Obávám se, že k dobru seriálu nemůžu přidat ani to, že jsem se zasmála přesně jednou. Když si jeden z hrdinů četl o Twilight. Protože ragelly se zrovna na Twilight dívala. Geniální náhoda.

Když to ale vezmu kolem a kolem, tady mi žánr zničil sledování. Sledování něčeho, co bych si nejspíš nedokázala oblíbit ani tak, ale je fakt, že žánr je uveden prostě špatně, tohle Netflix netrefil. Tohle je totiž primárně tragédie. Asi jsme všichni zvyklí, že komedie bývají o lidech, co často něco pokazí. To obvykle bývá ten vtip. Jenže každý vtip má své meze a některé věci prostě už vtipné nejsou. Stejně tak divák asi nebude chtít sledovat něco, kde se kazí až moc věcí, přičemž nepřichází žádné „světlejší momenty. Zkrátka a dobře, divák snese jen určitou míru "všechno-je-hrozné“ situací a životních postojů postav.

Dokud jsou postavy ještě jakž takž oddělené, je to ještě snesitelné, avšak jakmile se jich setká víc na jednom místě, člověk si začne připadat jak v pavilonu opic. Nebo v nějaké divoké školce, ze které se zrovna ztratil dozor. Prostě je to nepříjemné sledovat, rozumíme.

Což je škoda, protože podle obsazení nevypadal seriál vůbec špatně, vzpomínám si, že jsem o něm snad kdysi psala článek a říkala si, že tohle bych mohla sledovat. Jenže dívat se na něco tak depresivního? Očividně jsem se tehdy spletla, takže ne, díky, tohle už nepotřebuji vidět. Nikdy.
 • obsazení
 • v současné době vtipná zmínka o Twilight
 • postavy, které nad těmi hlavními kroutí hlavou
 • nejspíš vše ostatní
30 %
Mé hodnocení
Drunk_Queen

Nová komedie od Netflixu, na to slyším. Zatím se mi totiž snad nestalo, že bych si od nich pustil seriál a odcházel zklamaný, tak doufám, že ani Friends from College tu sérii nepokazí. A podle traileru to vypadalo, že by nemuselo.

Už v traileru mě tedy překvapilo, kolik povědomých tvářích se tam sešlo. Nejznámější tváří je pro mě samozřejmě Cobie Smulders, ale v obsazení je taky Fred Savage, Michael Keegan Key nebo Billy Eichner. Hned na úvod mě zaujala znělka. Pilot jako představení postav sloužil skvěle a hlavní postavy není těžké od sebe odlišit, protože je každý úplně jiný. Všechno odsýpá a půl hodinka je pryč jako nic.

Pár vtípků se podařilo, pár jich nezamířilo úplně na cíl. Ale celkově se mi tenhle Netflix/comedy žánr docela zamlouvá a určitě dokoukám celou sérii. I když musím říct, že nemám hned nutkání si pustit další díl.
 • znělka
 • obsazení
 • pár povedených vtipů
 • pár nepovedených vtipů
 • nemám nutnost hned si pustit další díl
70 %
Mé hodnocení
Pajky

Na seriál jsem byla zvědavá, protože tolik známých tváří pohromadě se jen tak nevidí. Navíc to má pod taktovkou Netflix, který komedie dělá pro mě osobně docela vyhraněně – buď jsem nadšená, nebo to jde úplně mimo mě. Nakonec se ale ukazuje, že i Netflix zvládne udělat průměrný tuctový seriál, který ani neurazí, ale ani nenadchne.

Jak už jsem zmínila, hlavním lákadlem jsou herci. Našla jsem tady opravdu hodně známých, více či méně oblíbených. Je tu Robin, půlka Key and Peele, ťrouba z Grindera, ještě větší trouba z Ben and Kate a samozřejmě Richard z Ally McBeal. A možná, že kdybych se podívala na filmografii těch ostatních, zjistila bych, že už jsem je taky někdy viděla. Takže herci potěší. Jejich postavy už méně. Všichni jsou tuctový, ničím nevynikají, nemají nic, kvůli čemu byste si je mohli zapamatovat, natož pak oblíbit. Do jisté míry je to asi problém v tom, že jde zde početné obsazení. V délce pilotu 30 minut se představí v podstatě osm hlavních postav, takže zákonitě nemůžou všechny dostat dostatek prostoru k tomu, abychom se o nich dozvěděli něco bližšího. Možná se pak další díly budou více soustředit vždy na jednu z postav nebo pár? To by dávalo smysl.

Nejde o typickou komedii s umělým smíchem, která se vás snaží pobavit za každou cenu. Je fajn, že jde o v rámci možností realistický příběh, kde vidíme postavy procházet si i krušnými chvilkami, které se snaží brát s humorem. Tím je seriál svěží, čerpá inspiraci ze skutečného života, místo aby na sílu vymýšlel vtipné hlášky a situace. Asi spíše než čistě komedie se dá žánrově zařadit jako romantická dramedy, hodně se tam hraje na city a jak pilot končil, rozhodně to vypadalo, že romantické zápletky budou hlavním tématem i v dalších dílech. Samozřejmě už jsme to tu měli tisíckrát, pravděpodobně první řada skončí tak, že manželka se dozví o aférce manžela a své kamarádky a budeme mít pěkný očekávaný cliffhanger.

Celková atmosféra seriálu je ale fajn. Příběh plyne rychle a celé to vypadá tak nějak pěkně. Rozhodně se na to koukat dá, i když bych být vámi nečekala, že půjde o novou srdcovku. Spíš jde o dobrou a nenáročnou zábavu na dlouhé letní večery.

Budu koukat dál? Nechám si to ve Chci vidět někdy na budoucnost.
 • nenáročná atmosféra
 • hvězdné obsazení
 • nic nového pod sluncem
 • nic moc zajímavé postavy
60 %
Mé hodnocení
ragelly

Dáte novince šanci? Zaujal vás popis nebo trailer? Nebo si počkáte až na více ohlasů a podle toho se rozhodnete, zda sledovat?

Další díly seriálu
Kdo nesdílí není Čech! 
Drunk_Queen

Drunk_Queen

Jako malá přešla od Krtečka a Jen počkej, zajíci! rovnou ke kriminálkám a Červenému trpaslíkovi. Zanechalo to jisté následky.
Poslední komentáře2zobraz všechny 2 příspěvky
ragelly

ragelly

Jo, u toho jsem se zakuckala smíchy, na pilot jsem se dívala někde mezi New Moon a Eclipse, to jeho...
před 157 týdny
Lill

Lill

Ja som nevedela, čo si o tomto seriáli myslieť. Podľa traileru to vyzeralo na zábavnú komédiu, no tie...
před 157 týdny
Další články k tématu