27. 7. 2012

Stargate SG-1 (Hvězdná brána) slaví 15. narozeniny!

Stargate SG-1 (Hvězdná brána) slaví 15. narozeniny!

Kdo by si před dlouhými patnácti lety pomyslel, že Hvězdná brána sklidí takový úspěch? A to nejen v televizi, ale i v literatuře nebo počítačových hrách. Ptali jste se někdy sami sebe, kde se vlastně naše zamilovaná Stargate vzala?

Seriál volně navazuje na stejnojmenný film Stargate (1994), který vypráví o nalezení velkého kruhu profesorem Langfordem roku 1928 v Egyptě. Pojmenoval ji a její pravý účel však rozluštil až o 70 let později Dr. Daniel Jackson (James Spader). Zjistil, že symboly vlastně označují polohu planety. Na jednu planetu připadá šest symbolů, sedmý je výchozí bod, v našem případě Země. Dr. Jacksonovi se podařilo otevřít bránu na Abydos, kam se vydal spolu s vojenským týmem Jacka O´Neila (Kurt Russel) a objevil tam své první nepřátele: Goa´uldy. Zabili vládce soustavy Ra, který zotročoval místní obyvatelstvo. Abydosané tak mohli žít v klidu a míru. Daniel Jackson zůstal na Abydosu, protože si zde našel manželku Sha´re. O´Neil se vrátil na Zemi.

Tak by to bylo a nikdo by se o to dál nezajímal. Naštěstí se tak nestalo. MGM koupilo práva a z velmi úspěšného filmu vytvořili seriál, který v následujících letech posbíral řadu ocenění. V pilotní epizodě byl vytvořen vlajkový tým SG-1, do kterého patřil plk. Johnathan J. ´Jack´ O´Neill (Richard Dean Anderson), kap. Samantha Carter (Amanda Tapping), Dr. Daniel Jackson (Michael Shanks) a Teal´c (Christopher Judge). Velení SGC měl na starost gen. George Hammond (Don S. Davis).


Původně byl seriál plánován na dvě nebo tři série. Tak se však nestalo a originální SG-1 se dočkala krásných deseti sérií, plných akce, humoru, ale i dojemných momentů. Zde si několik málo z nich připomeneme:

01×13 Hathor

V Mayském chrámu byl nalezen sarkofág, ve kterém byla goa'uldská královna Hathor, bohyně lásky, alkoholu a hudby, nebo jak říká Jack O´Neill: sex, drogy a rock'n'roll. Snažila se dostat k bráně. Všichni si mysleli, že je blázen a Jack navrhoval, aby zavolali do blázince. Hathor to ale viděla jinak a omámila pomocí feromonů všechny muže na základně. Vše nakonec vyřešily zástupkyně něžného pohlaví.

04×05 Divide and Conquer (Rozděl a panuj)

SG týmy jsou na planetě Tok'rů a snaží se dojednat schůzku svých nejvyšších představitelů na Zemi, prezidenta USA a hlavního představitele Tok'rů Per'suse, kvůli vyjednání spojenectví. Jeden člen SG týmu Per'suse napadne, toho ale ochrání ostatní. Útočník pak sám spáchá sebevraždu. Anise (představitelka Tok'rů) jim sděluje, že se stal Za'tarcem. Chytili ho Goa´uldi, do mozku mu naprogramovali určitý úkol a ten překryli falešnými vzpomínkami. Aby tedy mohlo setkání proběhnout, musí se všichni podrobit detektoru, který to odhalí. Kvůli podezření, že jsou Jack a Sam Za´tarci, museli přiznat vzájemnou náklonnost k tomu druhému, která byla větší, než by měla být.

04×06 Window of Opportunity (Časová smyčka)

SG-1 vyráží na planetu P4X-639. Nachází se tam antické zařízení, které chtějí prozkoumat. Daniel se tu setkává s archeologem Malikaiem. Ten ho po chvíli omráčí a přístroj zapne, vytočí se brána, sloupoví kolem brány se nabije energií a proud energie zasáhne oltář u kterého stojí kromě Melikaie i O´Neill s Teal´cem. Všechno se náhle vrací do momentu asi 6 hodin před misí. Jack sedí s Danielem v jídelně a povídají si. Ten den se o pakuje pořád dokola. Jediní, kteří si pamatují, že se vše opakuje, jsou O'Neill s Teal'cem. Zjišťují, že za to může ten přístroj na P4X-639 a musí něco vymyslet, aby to tažízení mohli nějak deaktivovat. Je to ale nesmírně těžké, protože si ostatní nikdy nic nepamatují. Díl je proslulý vtipnými momenty. Můžeme vidět např. golf skrz bránu, jízdu na kole po SGC a tak dále. Také se nám ale potvrdilo, že Jack k Sam cítí něco více (viz. předchozí epizoda), protože na konci jedné smyčky rezignuje a před očima gen. Hammonda Sam políbí.

05×21 Meridian (Velká cesta)

Na planetě Langara jsou tři národy, mezi kterými panují velmi napjaté vztahy. Brána je na území Kelowny, jedné ze tří velmocí. Kelowňané se snažili vyvinout naquadriovou bombu (nejsilnější známou zbraň) jako odstrašující faktor pro zbylé dvě velmoci, ale došlo k nehodě. Daniel byl náhodou u toho a zachránil je, ale sám byl silně ozářen. Zbývá mu tak 10–15 hodin života, ale kontaktuje ho Oma Desala (Matka příroda) a díky jeho čisté duši mu nabídla povznesení. V tu dobu nebylo vůbec jasné, zda ještě Daniela někdy uvidíme mezi živými. Jak to nakonec dopadlo, tušíte jistě sami. Daniel byl mimochodem s koncem seriálu vyhlášen postavou, která přežila nejvíc vlastních smrtí. Kam se hrabe Bobby z Dallasu…

10×06 200 (Dvoustá epizoda)

Martin Lloyd přichází do SGC, aby mu SG-1 pomohla se scénářem k filmu. SG-1 se to ale moc nelíbí. Mitchell se těší na misi, protože je to jeho 200 průchod horizontem událostí. Dojde ale k nějaké nepochopitelné závadě a tým je nucen zůstat na základně. Debata v zasedačce ale rychle přechází ve vlastní verze úspěšného sci-fi filmu. Mitchell by chtěl invazi zombie – zamítnuto. Čaroděj ze země Oz od Valy také neprošel, ale když přišla s Farscape, bylo to už lepší. Neviditelný Jack od Sam neměl moc úspěchu a Teal’c jako soukromý detektiv spíš vzbuzoval v Martinovi strach. Martinův Star Trek byl zamítnut bez debat. Celé plánování bylo nakonec k ničemu, protože studio se nakonec rozhodlo film zrušit.

10×20 Unending (Bez konce)

Poslední díl seriálu prožil celý tým SG-1 včetně gen. Landryho na pozemské vesmírné lodi Odyssea. Asgardé kontaktují SGC s prosbou o setkání na jejich domovské planetě. Zjistili totiž, že nedokážou napravit svoji genetickou degeneraci, proto se lidem ze Země rozhodli předat svou veškerou moderní technologii. Sebe samotné a svou planety poté zničili. Tím to ale rozhodně neskončilo. Asgardské planetární jádro vyzařovalo zvláštní částice, takže byli vzápětí nalezeni flotilou Ori. Sledovali naše hrdiny, zlikvidovali jim štíty a málem by zničili loď, kdyby Carter nezapnula stroj na dilataci času. Vyřešit problém, jak z toho ven, jim trvalo dlouhých padesát let… A poslední slova v seriálu? Slavné „Indeed“ (u nás vskutku).


V průběhu sezón se v SG-1 objevila spousta zajímavých tváří. Jonas Quinn (Corin Nemec), který nahradil Daniela po jeho „smrti“ na konci 5. série byl prvním z mnoha. Plk. Cameron Mitchell (Ben Browder) byl převelen do SGC na začátku 9. sezóny, kde si měl vybrat tým a stal se novým velitelem prvního týmu. Dal dohromady starou SG-1 a pustil se do práce. Jednou z důležitých osobností byla také Vala Mal Doran (Claudia Black), mimozemšťanka s pochybnou minulostí, která se přece jen chtěla polepšit. K SG-1 se připojila na začátku 10. série.

Na ošetřovně se vystřídaly dvě různé doktorky. Janet Fraiser (Teryl Rothery) byla šéflékařkou po dlouhou dobu, svět Stargate opustila v 7. sezóně, kdy ji náhodou zasáhl Jaffa tyčovou zbraní. Zraněním podlehla. Carolyne Lam (Lexa Doig), dcera gen. Landryho, zaujala její místo po zbytek seriálu.

Ve velení SGC se časem také něco změnilo. Generála Hammonda vystřídala na dva díly Dr. Elizabeth Weir (Jessica Steen), která pak v kariéře pokračovala v expedici na Atlantidě. Po ní se na velitelské křeslo dočasně posadil i Jack O´Neill, už jako generál. Pobyl pouze jednu sezónu a následně velení předal svému starému příteli Hanku Landrymu (Beau Bridges), protože se mu stýskalo po misích. V SG-1 se pak objevil ještě čtyřikrát jako host.


V průběhu let také vznikly 3 spin-offy (související seriály)

Stargate Atlantis

Na začátek osmé série volně navazuje pilot seriálu Stargate Atlantis. Jak už název napovídá, půjde tu o ztracené město Antiků. Cestu k němu našel Daniel Jackson a následně byla vyslána průzkumná výprava. V první chvíli nikdo neví, jestli bude na Atlantidě dostatek energie na otevření červí díry zpět na Zemi. Všichni účastníci výpravy tedy vědomě riskují, že se nikdy nemusí vrátit domů. Expedice se na Atlantidě dovídá spoustu nových a zajímavých informací a musí čelit novému a strašlivému nepříteli, kterým jsou Wraithové. Whraithové umí vysávat z lidí životní energii, kterou potřebují k tomu, aby přežili. Nás hlavně těší, že jsme v seriálu měli zástupce s českými kořeny. Byl jím David Nykl v roli Dr. Radka Zelenky. Ten je znám především svými českými hláškami.

Stargate Universe

Druhý spin-off, Stargate Universe, vypráví o devátém chevronu (zámku) na samotné bráně. Když ještě žili Antikové (rasa, co stvořila systém bran), postavili dvě lodě. Jedna měla za úkol rozsévat brány po galacii a druhá, Destiny, ji zkoumala. Během útoku na mimozemskou základnu Icarus se na tuto průzkumnou antickou loď dostane tým průzkumníků pomocí devítimístné adresy. To vše bez jakékoliv možnosti návratu zpět na Zemi.

Stargate Infinity

Stargate Infinity, animovaná verze Hvězdné brány, je určena především pro mladé diváky. Široká veřejnost o programu Hvězdné brány ví, a tak vzniká StarGate Academy. Tým absolventů v čele s majorem Gusem Bonnerem se vydává zkoumat jiné planety. V prvním díle byla objevena mumie Draga, kterou chce následně vedení SGC vrátit na její domovskou planetu. Draga je však sledována rasou, která loví na Zemi lidi, a proto je celý tým obviněn ze zrady. Gus Bonner se proto vydává se všemi členy týmu do vesmíru hledat důkaz, který by dokázal jejich nevinu.


Jak jsou na tom dnes

Richard Dean Anderson – Ten vyjukaný mladík, co hrál MacGyvera, je dnes už v „seriálovém důchodu“. Není se také čemu divit, vždyť je mu už přes 60 let. Přesto si minulý rok zahostoval v seriálu Fairly Legal (Kauzy podle Kate) a my doufáme, že to nebylo naposled, co jsme ho mohli vidět.

Amanda Tapping – Tato původem britská herečka v tuto chvíli nemá roli v žádném seriálu. Její poslední zásadnější role byla Dr. Helen Magnus v loni zrušené Sanctuary (Svatyně).

Michael Shanks – Náš oblíbený archeolog přešel na jiné povolání. V současnosti se objevuje jako Dr. Charlie Harris v duchařském seriálu z lékařského prostředí Saving Hope, kde hraje lékaře v kómatu, který se neviděn potuluje chodbami nemocnice.

Christopher Judge – Nyní nehraje v žádném seriálu, můžeme ho ale vidět v novém filmu The Dark Knight Rises (Temný rytíř povstal). To není tak špatné, co říkáte?

Claudia Black – Claudia také nemá pevné seriálové místo. Brzy ji ale budete mít šanci vidět. Hostuje totiž ve třetí řadě Haven (Městečko Haven).

Ben Browder – Od filmu Stargate měl pouze jedinou roli. Red Irving v Hellcats.

Beau Bridges – Seriálové role ho míjí. Viděli jsme ho v jedné epizodě seriálu Closer, White Collar. Tento rok natočil film Columbus Circle.

Don S. Davis – Dona už jsme bohužel neměli šanci zahlédnout. Po natočení SG filmu nás 29.6. 2008 opustil. R.I.P. Don.


Víte, že..

 • Film ze světa Stargate s názvem Archa pravdy, byl u nás namluven jinými dabéry, než samotný seriál? Návrat byl nadabován „správně“. Jen taková perlička z českých luhů a hájů.
 • Původně se zamýšlelo, že seriál Stargate SG-1 po sedmi řadách skončí a bude uzavřen filmem. Kvůli vysoké sledovanosti se ale televize Sci-Fi (nynější SyFy) rozhodla objednat i řadu osmou a z filmu se tak stal její první dvojdíl.
 • Richard Dean Anderson, Michael Shanks, Amanda Tapping, Christopher Judge, Don S. Davis, Gary Jones (seržant Walter Harriman) a Dan Shea (seržant Siler) jsou jedinými herci, které jsme mohli vidět ve všech deseti sériích.
 • Někteří Asgardi byli dabováni herci a tvůrci seriálu. Například hlas Thora nepatří nikomu jinému než Michaelu Shanksovi, hlas Heimdalla patří Teryl Rothery a hlas Kvasira je dabován Peterem DeLuisem (scénář a režie).
 • Postava Jonase Quinna je ze země Kelowna na planetě Langara. Langara je golfové hřiště, kam někteří producenti a režiséři chodí hrávat golf. Kelowna je městečko blízko Vancouveru, kde se seriál natáčel.
 • Hvězdná brána je jediným seriálem na světě, který je oficiálně preferován a podporován ze strany USAF (United States Air Force – americké letectvo).
 • V roce 2006 byly natočeny dva dokumenty o Hvězdné bráně. Hvězdná brána: Pravdivý příběh (Stargate SG-1: True Science) a Hvězdná brána: Příběh jednoho fenoménu (Stargate SG-1 200th episode Special).
 • Jazyk Goa'uldů nemá žádnou gramatiku ani přesně daná slova. Většinu vět si štáb vymýšlel na místě těsně před filmováním následující scény.
 • Model hvězdné brány v SGC je vyroben z plastu, na Atlantis je ale brána z gumy.
 • Teoreticky je 1 987 690 320 m­ožných 7 místných adres.
 • Michael Shanks v polovině roku 2001 ukončil se studiem smlouvu, takže ho v 6. sérii nahradil Corin Nemec. Kvůli nátlaku fanoušků na studio i na jeho osobu (bylo vytvořeno několik webů) se vrátil na začátku 7. série. Hostoval i ve třech dílech 6. série. Režíroval epizodu 4×21 – Double Jeopardy (V dvojím ohrožení). Má dceru s Vaitiare Banderou, která hrála Jacksonovu ženu Sha’re. V reálném životě se s ní ale neoženil.
 • V openingu se Richard Dean Anderson objevuje dříve než název seriálu. Kromě toho, že v seriálu hraje, byl i výkonným producentem 1. až 8. série.
 • Měl být natočen ještě jeden film, Stargate Revolution, který měl být více zaměřen na Jacka O´Neilla. Byl však odložen na neurčito. Škoda, možná bychom se dozvěděli, jak to dopadlo s ním a Sam.

Stargate byla tak dobře vymyšlená, že spousta z nás si někdy říkala, že pod Cheynne Mountain přece něco musí být. Co myslíte vy? Skrývá před námi americké letectvo něco? Nebo si myslíte že je to naprostá hloupost. Chtěli byste film o Jackovi O´Neillovi? A nějakou další Stargate? Co myslíte, jak to dopadlo s ním a Carter?

Zdroje informací: Gateverse, SG-Portal a Hacker3985

Líbilo se? Tak to dej vědět světu! 
Odyssea

Odyssea

Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio.
Poslední komentáře47zobraz všech 47 příspěvků
Odyssea

Odyssea

no z SG1 z čeho asi. K čemu se Archa vztahuje? :)
hodně dávno
kacka.irena
hodně dávno
marvio

marvio

To je hrozné, jak to utíká. Se najednou cítím, tak nějak staře. Článek moc pěkně napsaný. Přiznám se, že...
hodně dávno
Další články k tématu