24. 7. 2017

S lupou do historie: Vyšehrad

Pojďte se spolu s námi vrátit do dob minulých. Vydáváme se do seriálového nebe a oprašujeme legendy, na které se nyní díváme svěžíma očima! Jak by piloty úspěšných televizních legend obstály v dnešní době? Dali by jim vůbec diváci ještě šanci? A jak se na naše oblíbené či dokonce zamilované seriály po letech s odstupem díváme my? Lupa míří do historie se dvěma cíli. Vyvolat ve vás nostalgii a neodolatelnou touhu si svůj milovaný seriál opět pustit (protože víme, kolik máte času :'D), ale také vám potenciálně chceme také rozšířit obzory a představit méně známé seriály, které jsou nyní po letech jako stvořené pro sledování maratonem!

Takže, SerialZoňáci, jak hodnotíte Vyšehrad 1×01: Rovina?

Medailónek

Název: Vyšehrad
Žánr: Komedie / Webseriál / Sportovní
Stanice: OBBOD
Vysílání: 2016-????
Celkový počet sérií: 1+
Premiéra: 12. 10. 2016
Délka pilotu: 12 minut

Kdo?

Tvůrci: Jakub Štáfek, Tomáš Vávra
Herci: Jakub Štáfek, Jakub Prachař, Jaromír Nosek, Ondřej Pavelka, Jiří Ployhar, Sandra Nováková, Šárka Vaculíková, Martin Hofmann, Lukáš Vácha, Roman Bednář, Jan Rajnoch, Radek Sňozík, Tomáš Řepka, Jan Weber, Petr Svěcený, Ladislav Vízek, Lukáš Zelenka, Luděk Zelenka

O čem to je?

Julius „Lavi“ Lavický, hráč AC Sparta Praha, ohromný talent. Alespoň do doby, než objevil alkohol, kouření a holky a než celé noci začal trávit na pařbách všeho druhu. S jeho hraním to šlo stejně jako s ním z kopce, trefit se už dokázal tak leda svým autem do popelnic a vyhazov ze Sparty tak na sebe dlouho nenechal čekat. Laviho agent, Jarda, sice ještě dokázal najít stáj, která by byla ochotná vzít si problémového hráče pod svá křídla, jenže to vůbec není ta první liga, za kterou Julius doteď hrát a o které sní. Majitele FK Slavoj Vyšehrad navíc vůbec nezajímá, že má Lavi dojem, že je tohle pod jeho úroveň, a snaží se ho dát do latě. Jenže Lavi se tak snadno nedá…

Trailer

Historie očima SerialZoňáků

Drunk_Queen

Status: viděno (zatím) komplet
Hodnocení celého seriálu: 80 %

Není to tak dávno, co jsme tu měli Lajnu, které jsme si nejspíš všimli jen tak náhodou. Potom už následoval průzkum, díky kterému jsme (konečně) zaregistrovali i toto. A samozřejmě jsme to nemohli nechat jen tak, protože šílených novinek ze světa sportu není přece nikdy dost, no ne?

Ragelly se k Vyšehradu dostala o něco dřív. A prohrála, po prvním díle se pustila i do všech ostatních. Tudíž mé předsevzetí bylo jasné, skončit po prvním díle. Což by mělo být snadné, protože první epizoda má dvanáct minut, tudíž velmi brzy skončí. Tím myslím velmi brzy. Nebývám často v šoku, když epizoda skončí, mnohem častěji se mi v rubrikách stává, že se modlím, aby už byl konec.

Ovšem tady, když se mi na televizi objevil nápis „KONEC?“, moje „COOO?!“ nemohlo znít šokovaněji. A samozřejmě jsem po pěti minutách odolávání prohrála a pustila si ke tvoření článku epizodu číslo dvě.

Na pilotu Vyšehradu musím ocenit, že opravdu dokáže pobavit. Dvanáct epizod není mnoho, přesto jsem se několikrát opravdu zasmála. Stejně jako jeho následovník, Lajna, je Vyšehrad neskutečně drzý (někdy možná až trochu moc), dělá si ze všeho a ze všech srandu a nebojí se používat typické hlášky, které znám i já, neznalec fotbalu.

Postavy jsou natolik šílené, že by jistě většina z nich zasloužila pár facek. Jsou tak šílené, až jsou otravné. A jsou tak otravné, až jsou vlastně docela sympatické. Což je trochu zvláštní říkat a většinou se to nestává, ale Vyšehradu se podařilo velmi dobře vyvážit kladné a negativní stránky. Plus navíc u mě má Vyšehrad i za znělku a za moc povedenou ústřední píseň, která sice hraje desetkrát za díl, ale neomrzí. No, snad si ji nebudu zpívat moc dlouho.

Zamýšlet se nad tím, jestli se budu dívat dál, nemá cenu, protože jsem mezi zhlédnutím pilotu, psaním článku a psaním názoru stihla zkouknout celou první řadu, ale tak třeba příště.

+ vtipnost, šílenost, drzost
+ postavy
+ neokoukané téma

- možná je to drzé až trochu moc

Moje hodnocení pilotu: 90 %
ragelly

Status: viděno komplet
Hodnocení celého seriálu: 80 %

Jasně, Vyšehrad není moc návrat do minulosti, ale jelikož nám nějakým záhadným způsobem seriál utekl z rubriky NPL, tak ho musíme představit alespoň tady. Jde totiž o jednu z největších českých senzací minulé sezóny. Zaslouží si však takový rozruch, jaký vyvolal? Rozhodně ano! Streamovací služba OBBOD nemohla svou vlastní tvorbu začít lépe. Na pilotní epizodě Vyšehradu by se dala najít jen jedna chyba: Je až příliš krátká, rozhodně se jí nenabažíte a po zhlédnutí musí nutně následovat celý seriál.

Pokud jste zkoušeli hokejovou Lajnu, kterou jsme vám představovali o pár dnů dříve, tak asi už budete tušit, do čeho s Vyšehradem jdete. Je to stejné, a přesto odlišné. Hlavní hrdina je neskutečný idiot, to ale rozhodně neznamená, že ho nebudete milovat. Facepalmů sice za těch 10 minut uděláte stejně jako jeho manažer, ale rozhodně je doplníte smíchem. Jen to dokazuje, jak vás příběh ihned dokáže vtáhnout do děje a vy doslova vše prožíváte spolu s hrdiny.

Hlášky jsou tu výborné. Laviho lehká vymatlanost bohatě vystačí jako stoprocentní zdroj zábavy, rozhodně se vám během pilotu neomrzí. Je jen škoda, že toho nepředvedl více, ale to souvisí s tím, co jsem napsala, že si vlastně hnedka musíte pustit další díl. Naštěstí jich není tolik a jsou krátké, takže seriál budete mít za hoďku komplet zhlédnutý.

Za zmínku určitě stojí také nápaditá, komiksem inspirovaná znělka. Ta úplně symbolizuje tu karikaturu, kterou celý seriál je. Osobně nemám moc velké povědomí o našem ani zahraničním fotbalovém světě, ale během sledování mi muž několikrát vysvětlil náznaky, jaké seriál dělá na skutečné aféry, které fotbalem v uplynulých letech hýbaly. Rozhodně to jsou výborné třešničky na dortu, které fanoušky sportu pobaví ještě více, pokud je ale neznáte a díváte se pouze na seriál, rozhodně si nebudete připadat ochuzeni nebo jakkoliv tápat nad tím, co a proč se děje.

Za mě má pilot Vyšehradu palec nahoru. Vlastně jsem si ho pustila hned po pilotu Lajny a rovnou jsem zhlédla i celý seriál, jinak to nešlo :-)

+ spousta vtipů
+ postavy
+ znělka
+ prostředí fotbalu

- pro mnohé jistě až moc sprosté, nechutné a extravagandní

Moje hodnocení pilotu: 80 %
Esgalnor

Status: první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: -

Vyšehrad mě překvapil – a to byla moje očekávání dost vysoko. Doposud jsem nechápal, co na tom všichni tak vidí – jen málokterý český seriál si dokáže vytvořit takový buzz a dostat ke sledování i lidi, kteří se k seriálům normálně nepřibližují. A najednou přijde Vyšehrad, jenž si kolem sebe dokáže udělat šílené haló.

Neříkám, že mě to lákalo – právě ten nevídaný internetový buzz mě dost odrazoval od zhlédnutí. Přesto jsem si očekávání po neustálé chvále nastavil dost vysoko. Jsem rád, že mohu prohlásit, že jsem pozitivně překvapen, že má očekávání byla splněna.

Předně musím vypíchnout Jakuba Štáfka, jenž je v roli fotbalisty Laviho vynikající, přirozený a dost věrohodný. Na krátké (ale zcela ideální) ploše 10 minut podává skvělý výkon. Naopak Prachař mi tu opět nesedí, působí lehce unyle, a hraje tak nějak stejně jako v posledních deseti rolích. Zbytek herců se tu moc projevit nestihne, nebo se tu ještě neobjeví, pilot se soustředí výhradně na seznámení diváků s Lavim a jeho situací.

Diváka hravě zaujmou pěkně zpracované úvodní titulky, s neskutečně chytlavým hudebním doprovodem, jenž pak provází celou epizodu. Graficky ztvárněny jsou skutečně líbivě, písničku o Lavim počítám, že nedostanu z hlavy po celý zbytek dne.

Parádní tu je ale i humor, a Vyšehrad (stále jde o relativně nový seriál) jen potvrzuje stoupající úroveň českých sitcomů. Vtipy tu hrají místy na infantilní, povětšinou ale na takovou sarkastickou notu – jako satira vůči fotbalu to je výborné. Scénář je velice slušný, kdy nejenže je tedy plný zábavných situací a gagů, navíc stíhá dostatečně představit postavu, a navíc notně posunout děj kupředu.

Suma sumárum jsem tedy pilotem Vyšehradu mile potěšen. I když není perfektní (mimo jiné to má místa, kdy vtipy nevyjdou), je osobitý, zábavný, a velký kus práce tu odvádí Jakub Štáfek. Po zhlédnutí tedy chápu, čím si lidi získal, a chápu i ten internetový buzz. Povedenější satira fotbalu tu byla jen v případě Okresního přeboru – Vyšehrad na to jde otevřenější a mainstreamovější cestou, což se mu daří. Ideální stopáž navíc láká ke sledování.

+ Jakub Štáfek
+ stopáž
+ osobitost
+ nadstandardní scénář plný humoru
+ úvodní znělka

- Jakub Prachař
- vtip občas nevyjde nebo je trapný

Moje hodnocení pilotu: 80 %
Další díly seriálu
Líbilo se? Tak si to nenech jen pro sebe! 
Drunk_Queen

Drunk_Queen

Jako malá přešla od Krtečka a Jen počkej, zajíci! rovnou ke kriminálkám a Červenému trpaslíkovi. Zanechalo to jisté následky.
Poslední komentáře4zobraz všechny 4 příspěvky
milosh

milosh

Díky za tip, ale nevím, co víc by seriál musel mít, aby mě lákal mín. Fotbal a namachrovaní frajírci jsou...
před 165 týdny
kunlun

kunlun

Fotbal je mým koníčkem a musím říct, že seriál mě od začátku velmi zaujal . Je pravda, že každým dalším...
před 165 týdny
Lucas

Lucas

S recenzí souhlasím, jen se divím, že komplet seriál má od vás až tak velké hodnocení. Podle mě se od 5....
před 165 týdny
Další články k tématu