Facebook Twitter E-mail
10. srpna 2017

Slyšte, slyšte: Supernatural (Lovci duchů)

Tentokrát se podíváme na seriál, který není zas tolik známý pro svůj původní soundtrack, ale zato těží z osvědčených pecek.

Po krátké přestávce tu máme opět další část Slyšte, slyšte. Pro tentokrát je jeho tématem soundtrack Supernatural (Lovci duchů). Předem se přiznám, že ze seriálu jsem viděla asi tak 5 minut (osazenstvo promine), ale budu se snažit držet toho, co mi jeden nejmenovaný kolega poskytl (dík inekafe) a snad se spolu šťastně dopravíme do cíle a po cestě nebude mnoho hrbolů (rozumějte nepřesností).

Pojďme ale pěkně po pořádku. Takže za prvé, říkáte si, jak se dá psát článek o něčem, co jsem v životě neviděla? Inu těžko, to vám povím, a je to ještě těžší, pokud na to vlastně ani nemáte čas, sepisujete si poznámky cestou do práce a z práce, a pak je někde ztratíte, pobrečíte si a můžete začít znova. Za druhé, ťukáte si na čelo a říkáte si, jak je sakra možné, že ještě neviděla Supernatural? Kde proboha žije? Žiju v domě, děkuju za optání. A proč jsem ty super známé a super úžasné Lovce duchů ještě neviděla? Odpověď je, že nemám páru, ale asi to bude mít spojitost s tím, že je mi hlavní představitel jednoho z bratrů (Jensen to není) velice nesympatický, a to si pak člověk nepomůže a musí nenávidět celý seriál, i když na to vlastně ani nemá pádný důvod. Za třetí, pokud bych si měla vybrat, zda se na seriál podívám, a to jen na základě hudby, tak vám přísahám, že do toho jdu. Proč? Protože Rock'n roll, bi***s!!!!

Supernatural (Lovci duchů)
autor pořadu: Eric Kripke
o čem to je: Supernatural snad ani není potřeba představovat, ne? Bratři Sam a Dean Winchestrovi jezdící napříč Amerikou v černé Impale a lovící všemožná monstra od duchů, upírů, vlkodlaků přes víly, poltergeisty až po děsivé vraždící klauny nebo třeba traktor posedlý démonem. Skoro všichni už o nich alespoň slyšeli. Příběh začíná v době, kdy klukům zmizí otec. Ti se vydávají na cestu, aby otce našli a také udrželi „rodinný byznys“ naživu. Byznys, který zahrnuje mezi jinými věcmi i svěcenou vodu, kříže, střelné zbraně, stříbrné kulky a hodně soli. :-) To ale není vše. Hoši si toho za těch 12 let vytrpěli opravdu hodně – neustále mají trable se zákonem, jinými lovci, démony, anděly nebo třeba samotným Bohem. A to o umírání na střídačku – jednou Sam, pak zase Dean – ani nemluvím. :-D To ale nic nemění na tom, že seriál má objektivně jeden z největších fandomů na světě a fanoušci se pořád těší na nové série. Samotní hlavní představitelé jsou ohledně nových sérií také optimističtí a chtějí pokračovat klidně i na stará kolena.
popis hudby: Hned na začátek rozboru se přiznám k jednomu, lidi, já tento soundtrack naprosto žeru. Abych pravdu řekla, od hudby ze Supernatutral jsem čekala všechno možné, například trochu temnější kousky, něco orchestrálního, instrumentálního, a ono ne, on začal hrát Rock'n roll, takže úplný opak toho, při čem jsem tak trpěla během psaní minulého článku.

Na druhou stranu, když člověk něco čeká, tak je těžké se toho pak zbavit, a tak tomu bylo i teď. Pořád jsem čekala, kdy že se ten temnější kousek objeví a navodí tu pravou atmosféru duchařin. Neberte si to zle, já jsem ráda za trochu toho starého dobrého Rock'n rollu, jen jsem holt čekala ještě něco jiného. Toho jiného jsem se sice nedočkala, ale upřímně vám řeknu, že při posledních skladbách mi to bylo už úplně jedno, protože jsem si to naprosto a bez výhrad užila a libovala jsem si v každé jedné skladbě jako prase v žitě.

Z mých tajných zdrojů je mi známo, že pokud bych při rozboru opomenula skladbu Carry On My Wayward Son od skupiny Kansas, tak mě asi ukamenujete, takže ano, slyšela jsem ji a byla úžasná. Jelikož je to pro fanoušky seriálu tak důležitá skladba, tak jsem trošku prohrabala internet a podle všeho (pokud se dá věřit skalním fanouškům) výše zmiňovaná skladba zazněla doposud v každé sérii jako úvodní skladba poslední části série (kromě první, kde zazněla v 21. části a ne v té poslední). Zazní vždy při takzvaném The Road So Far, kde za tónu Carry on Wayward Son sledujeme rekapitulaci nejdůležitějších scén.

Nešvarem posledních let bývají muzikálové epizody, a jak jsem měla možnost si všimnout, nevyhnulo se to ani Supernatural. Samozřejmě netuším, jak dopadla epizoda, ale co se týče hudebních čísel, ta dopadla celkem dobře, tedy alespoň dle mého skromného názoru. Asi nejvíce se mi líbily The Road so Far a Carry On my Wayward Son, zbytek se mi zdál už moc nasládlý, ale opravte mě v komentářích, pokud se mýlím.

Je hodně těžké sepsat rozbor hudby, když to není původní soundtrack ale směs skladeb, a je mi jasné, že tento rozbor naprosto flákám, ale co napsat na margo hudebních nástrojů, když všude zní jinak, ale všude jsou stejné (kytara, bubny a sem tam se vyskytne i něco jiného, jako například bendžo). O Rock'n rollu se toho nedá mnoho napsat, ten musíte prostě milovat. Abychom se ale drželi toho, kvůli čemu tato rubrika existuje, tak je určitě na místě zmínit skupiny jako AC/DC, Led Zeppelin, Iron Butterfly (fanoušci American Horror Story určitě poznají), The Who, Scorpions, Creedence Clearwater Revival (poslechněte si i tuto naprosto skvělou předělávku), Jefferson Airplane, Fleetwood Mac, Bauhaus, The Rolling Stones, ale také jednotlivce jako například David Bowie, Ozzy Osbourne atd., kteří svou troškou přispěli a vytvořili tak jeden z nejlepších soundtracků, které jsem měla možnost si za existenci této rubriky vyslechnout.Z těch modernějších, které byly použity, mě asi nejvíce oslovilo The Outdoors. Osobně mně ale nejvíce oslovila skladba O Death v podání Jen Titus, kterou jste měli možnost slyšet, když se na obraze objevila personifikace Smrti v podání Juliana Richingse.

Pohledem naprostého laika ve světě Supernatural musím říct, že pokud byste mi pustili rekapitulace The Road So Far, které mimochodem vypadaly naprosto luxusně, a k tomu pár kousků ze soundtracku, tak vážně začnu uvažovat nad sledováním. Když už ne kvůli příběhu, tak kvůli hudbě určitě.
tvůrci hudby: Christopher Lennertz (2. ledna 1972) – narodil se v Metheun ve státě Massachusetts. Krom práce na seriálu Supernatural, se podílel také na hudbe k seriálu Agent Carter, filmu Sausage Party (Buchty a Klobásy) a hře Medal of Honor: European Assault.

Jay Gruska (23.dubna 1953) – narodil se v New Yorku a patří mezi dlouholeté tvůrce hudby v seriálovém světě. Pracoval například na hudbě k seriálům Charmed (Čarodějky), Beverly Hills 9210, Superman.


Popisovaný Soundtrack
Vyjádření poroty

Adrian AC Conor: Ako milovníkovi inštrumentálnej hudby je Supernatural jeden z mála seriálov, pri ktorom mi nevadia hrané skladby. Skôr naopak. Bez nich by som si tento seriál nevedel predstaviť. Spolu tvoria skvelú kombináciu. Nečakajte však aktuálne skladby. Soundtrack k seriálu tvoria legendárne rockové skladby a pri sledovaní si ich obľúbite. Fanúšikovia rocku ich budú takmer všetky poznať, ostatní ich spoznajú a stanú sa z nich „rockeri“ :D V prvých sériach sa so seriálom spájala hlavne hudbu od skupiny AC/DC. Neskôr sa to zmenilo a za hymnu možno považovať skladbu „Carry On My Wayward Son“ od skupiny Kansas. Soundtrack odporúčam každému bez ohľadu na to či seriál pozerá, alebo nie.

inekafe: Soundtrack k Supernatural… Čo k tomu napísať? V skratke by to asi bolo – pecka, pecka, pecka! K tomuto naozaj nemám čo dodať. Pesničky od rôznych interpretov hlavne z minulého storočia perfektne zapadajú do skladby epizód a samotného seriálu. Väčšinou sa jedná o taký klasickejší rock zo 70.-90. rokov a ďalej do minulosti. Napr. pri skladbách od AC/DC, Lynyrd Skynyrd, Ozzyho Osbournea alebo Styx si skoro v sekunde vybavím SPN a rovno aj scénu k tomu. :-) A to ani nespomínam Carry On My Wayward Son od Kansas, tá je pre mňa už skoro 10 rokov neoddeliteľne spjatá práve so Supernatural. Záverečné zhodnotenie – keďže tento žáner veľmi môžem (žáner seriálu aj žáner hudby), tak hodnotím soundtrack na 110 %, nie je o čom. :-)

Pajky: Supernatural je skvělý seriál a jednou z věcí, která ho v mých očích zvedá ještě o stupínek výš, je právě hudební soundtrack. Už od prvních dílů první série jsem si ten rockem nabitý počin zamiloval, protože to snad ani jinak nejde. A i když se mi líbí jako celek, tak musím vypíchnout Carry on Wayward Son, která se pro Supernatural stalo něčím jako hymnou. Písničkou, bez které si nedokážu představit rekapitulaci před závěrečnou epizodou série. Za mě je tohle jeden z vůbec nejpovedenějších seriálových soundtracků a přál bych si, aby jich takových bylo víc.

ševča Tak tohle byl ze všech článků Slyšte, slyšte nejvíc můj šálek kávy. Tady někdo ví, co je to kvalitní hudba, ne jen, co zrovna letí, jak je u CW zvykem. U některých si člověk sice jen tak při poslechu nedokáže představit, jak se tohle dá použít jako soundtrack, ale očividně to funguje.

Tak co, líbil se vám soundtrack aspoň tak, jak naši porotě? Jste taky fanoušky tohoto veterána a těšíte se na další řady Lovců?

Další díly seriálu

Slyšte, slyšte: Hudba v seriálech (8. 2. 2015)
Slyšte, slyšte: The Mentalist (6. 3. 2015)
Slyšte, slyšte: Game Of Thrones (Hra o Trůny) (12. 4. 2015)

... odkryj další díly seriálu

Slyšte, slyšte: Fringe (Hranice nemožného) (30. 4. 2015)
Slyšte, slyšte: The Simpsons (Simpsonovi) (17. 6. 2015)
Slyšte, slyšte: The Last Ship (9. 7. 2015)
Slyšte, Slyšte: Pokémon (13. 8. 2015)
Slyšte, slyšte: Fargo (18. 9. 2015)
Slyšte, slyšte: American Horror Story (11. 10. 2015)
Slyšte, slyšte: Nejvýznamnější mise NASA (22. 11. 2015)
Slyšte, slyšte: Firefly (20. 12. 2015)
Slyšte, slyšte: Vikings (29. 1. 2016)
Slyšte, slyšte: The X Files (21. 2. 2016)
Slyšte, slyšte: Bylo nás pět (20. 3. 2016)
Slyšte, slyšte: Daredevil (17. 4. 2016)
Slyšte, slyšte: Sons of Anarchy (13. 6. 2016)
Slyšte, slyšte: Penny Dreadful (21. 7. 2016)
Slyšte, slyšte: Futurama (18. 8. 2016)
Slyšte, slyšte: Banshee (11. 10. 2016)
Slyšte, slyšte: Castle (21. 11. 2016)
Slyšte, slyšte: The Leftovers (15. 12. 2016)
Slyšte, slyšte: Person of Interest (15. 1. 2017)
Slyšte, slyšte: Black Sails (10. 2. 2017)
Slyšte, slyšte: Stranger Things (24. 3. 2017)
Slyšte, slyšte: House M.D. (14. 4. 2017)
Slyšte, slyšte: Grey's Anatomy (Chirurgové) (8. 5. 2017)
Slyšte, slyšte: Westworld (18. 6. 2017)
Slyšte, slyšte: Supernatural (Lovci duchů) (právě čteš)
Slyšte, slyšte: Friends (Přátelé) (2. 10. 2017)
Slyšte, slyšte: Doctor Who (Pán času) (19. 11. 2017)
Slyšte, slyšte: The Walking Dead (Živí mrtví) (15. 12. 2017)
Slyšte, slyšte: Xena: Warrior Princess (Xena) (23. 1. 2018)
Slyšte, slyšte: Narcos (21. 2. 2018)

Slyšte, slyšte: Carnivàle (22. 3. 2018)
Slyšte, slyšte: Unbreakable Kimmy Schmidt (14. 4. 2018)
Slyšte, slyšte: Cold Case (Odložené případy) (11. 6. 2018)
Slyšte, slyšte: MacGyver (18. 8. 2018)
Slyšte, slyšte: Torchwood (21. 10. 2018)
Slyšte, slyšte: True Detective (Temný případ) (25. 11. 2018)
Slyšte, slyšte: A Discovery Of Witches (Čas čarodějnic) (15. 12. 2018)

Líbilo se? Tak nám o tom dej vědět!
phoboska
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

AdusMus
před 73 týdny
Best!
SuperWhoLockian
před 51 týdny
Pokud to někoho zajímá – v originálním znění neměli práva na...
Tesa.
před 51 týdny
Vďaka za info! To som si vôbec neuvedomila, že tam tým pádom Metallica...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY