29. 8. 2017

Novinka pod lupou: Manhunt: Unabomber

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

plakát

Základní údaje

Název Manhunt: Unabomber
Žánr Drama / Krimi / Thriller / Psychologický / Antologie
Stanice Discovery Channel
Premiéra 1. 8. 2017
Vysílání úterý ve 22:00 hodin

Délka pilotu: 43 minut

Předskokan
Konkurence
Tipovačka

O čem to je?

Seriál sleduje, jak FBI chytla neslavně proslulé a velmi chytré kriminálníky – každá série sleduje vždy jeden případ. V první řadě čerstvě naverbovaný agent dostane médii ostře sledovaný případ Teda Kaczynskiho neboli Unabombera (University and Airlane bomber – rozesílal bomby především do škol a do aerolinek). Hrdina se specializuje na profilování pachatelů a snaží se přijít s novým čerstvým pohledem na osobnost pachatele, který již téměř 20 let zákonným složkám uniká.

Nejen, že vidíme podrobný pohled na samotný případ, ale seriál nabízí i psychologické důsledky na jednotlivé agenty, kteří dostali za úkol lovit ty nejnebezpečnější kriminálníky na světě.

Trailer

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

Přiznám se, že mám velkou slabost pro seriály (zvlášť kriminálky a thrillery) natočené podle skutečné události. Podle mě to celému seriálu dodává na intenzitě, mrazí z něho v zádech, když si uvědomíte, že se něco podobného může stát i v našem skutečném světě. Kriminálky patří mezi můj oblíbený žánr, ale ještě o třídu výš je pozvedává serializovaný děj, který se řeší v průběhu celé série. Na Manhunt: Unabomber jsem se dívala zhruba ve stejnou dobu jako na Mr. Mercedes a obě tyto novinky mě skutečně oslovily.

Toto drama může mnohým připomínat Shootera, vlastně pracuje na hodně podobném konceptu, alespoň pokud porovnám jejich piloty. Unabomber je retro, odehrává se před 20 lety. Je docela zábavné sledovat kostýmy a obecně celé vizuální zpracování. Já v té době vyrůstala, ale přesto když se na to teď dívám zpětně, tak to vypadá jako hodně vzdálená minulost, alespoň co se toho stylu týče. Nicméně o tom seriál není. Jde o drama, o osobní i profesionální cestu jednoho nováčka v FBI, který dostane hodně těžký úkol, jenž mu od základu změní život.

Moc se mi líbí, jak seriál skáče mezi minulostí a „přítomností“ (o dva roky později, kdy je vrah chycen). Hrdina je v obou případech úplně jiný, nachází se v životě úplně jinde. Baví mě sledovat, jak se postupně dopracuje od nadějného agenta až po samotáře bez rodiny a přátel a s velkou nenávistí ke svým bývalým zaměstnavatelům – zvlášť proto, že skutečně vraha pomohl dopadnout, takže by člověk čekal, že ho budou oslavovat jako hrdinu.

Na rozdíl od zmíněného Mercedesa nám tento seriál pachatele neukazuje. Příběh je tedy zahalen tajemstvím, protože nevíme, kdo za bombovými útoky skutečně stojí. Tedy, překvapení na vás čeká, pokud nejste tak marní jako já a nenajdete si celý případ na Wiki (měla bych si ji už konečně bloknout, že?), protože vás vážně hodně zajímá, kdo je pachatel, proč to udělal, kolik lidí zabil a jak skončil. No, ještě že mám děravou paměť třeba na to všechno zapomenu do doby, než se k seriálu dostanu. Je na maraton jako stvořený!
  • podle skutečné události
  • serializovaný děj
  • střídání dvou časových os
80 %
Mé hodnocení
ragelly

Discovery Channel primárně vysílá a tvoří dokumenty, proto nepřekvapuje, že podobný ráz mají i novinky, které pod jeho taktovkou vznikají.

Pokud jste už někdy v životě viděli dokument, asi tušíte, co od seriálu, který k němu má blízko, čekat. Žádné kudrlinky, žándé velké „charaktery“, které táhnou seriál svým obrovským charismatem, žádné velké sci-fi. Ne, těmto kouskům je bližší řekněme poctivé provedení a realističtější vystavění a vyprávění příběhu.

Tudíž se nedá čekat nic, z čeho by divákovi spadla čelist, příběhu se ale daří na diváka působit mrazivou atmosférou, kterou v tomto případě jen umocňuje to, že se seriál zakládá na skutečném příběhu. Seriálu se přesně daří vyjádřit tu bezmoc, která vyšetřovatele sužuje, případ také není jen něčím, co se na konci epizody vyřeší a na co si už nikdo nikdy nevzpomene.

Velmi zajímavým prvkem je střídání období, ve kterém se zrovna nacházíme. A to ani ne tak z hlediska toho, že vidíme, jak moc se za všechny ty roky změnila společnost (to nejspíš víme i sami), body seriálu přidává hlavně psychologická stránka seriálu, poznání, jak těžce se tento svět nese.

Předem lituji všechny, kdo už o případu něco vědí, nebo ty, kdo si dobrovolně rozuzlení případu „vykecají“, protože (pokud máte čas sledovat dál) moc seriálu nejspíš bude hlavně v tom, jak se pomalými krůčky „dobere k výsledku“. Nouzi o napětí v tomto ohledu mít nebude.
  • psychologie
  • skutečný případ
70 %
Mé hodnocení
Drunk_Queen

Dáte novince šanci? Zaujal vás popis nebo trailer? Nebo si počkáte až na více ohlasů a podle toho se rozhodnete, zda sledovat?

Další díly seriálu
Kdo nesdílí, tak taky rozšlápavá dětem bábovičky! 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře4zobraz všechny 4 příspěvky
lukascoolarik

lukascoolarik

Už jsou.
před 177 týdny
Jenny17

Jenny17

To vypadá dobře .o) jé i titulky super, děkuji.
před 177 týdny
Katka Mrkvicová

Katka Mrkvicová

Děkuji za titulky. Tohle vypadá hodně dobře
před 177 týdny
Další články k tématu