30. 8. 2017

Novinka pod lupou: The Sinner

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

plakát

Základní údaje

Název The Sinner
Žánr Drama / Krimi / Psychologický / Mysteriózní / Thriller
Stanice USA Network
Premiéra 2. 8. 2017
Vysílání středa ve 22:00 hodin

Délka pilotu: 45 minut

Předskokan
Konkurence
Tipovačka

O čem to je?

Mladou matku přepadne nekontrolovatelný záchvat hněvu, během kterého se dopustí neodpustitelného činu – vraždy. K jejímu zděšení však vůbec netuší, proč to udělala. Událost započne sled událostí, během niž nejde o to zjistit kdo a co, ale spíše proč. Policejní vyšetřovatel se stane případem posedlý, chce za každou cenu odhalit hrdinčin hluboko pohřbený motiv. Společně cestují hrůzostrašnou cestou do nitra její psychiky a odkrývají násilnická tajemství, která její minulost ukrývá.

Trailer

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

The Sinner je jeden z úspěchů léta, alespoň co se sledovanosti týče (má ji dokonce větší než jeho kolega-veterán Suits!). Když jsem si ale pustila pilot, nevěřila jsem, že je to možné. Než si začnete ťukat na čelo, nebojte, epizoda mě dokázala přesvědčit o svých kvalitách. Ale začátek byl hodně slabý. Vlastně byl dost zmatený, nevěděla jsem, co se to děje. Úvodní tempo bylo nasazeno hodně vláčně, vlastně téměř stagnovalo. Hlavní hrdinka vypadala jako opařená čajem, jako v nějakém transu, nechyběly dlouhé pohledy nikam a celkově byla prostě divná.

Jakmile ale došlo k samotné vraždě, epizoda získala zcela nový rozměr. Samotná událost byla natočena hodně drsně, po těch úvodních minutách až přehnaného klidu a pomalého tempa rázem nastal obrat o 180° a všechno se najednou začalo dít bleskově rychle. Možná to byl šok, ale rozhodně mě dokázal probudit, až jsem zamrkala. Ve zbytku doby se tempo zase zklidnilo, ale seriálu již nechyběl takový ten nádech tajemna protkaný spoustou otazníků, takže pak už mi to nevadilo, protože jsem hltala každou další minutu a čekala, co přijde dál.

Jessica Biel odvádí špičkový výkon. Už od dob 7th Heaven patří mezi mé oblíbené herečky, i když se přiznám, že v posledních letech jsem ji nikde neviděla. Tato role dává vyniknout jejím hereckým kvalitám, do role se skutečně vžila a já jí ji bezmezně věřím. Jsem opravdu zvědavá na to, až příběh bude postupně rozplétat střípky z její minulosti a bude poodhalovat to temné tajemství, které se hluboko v ní ukrývá. Jistě, že tuším, co by to mohlo být, a pravděpodobně to tak i bude. Ale to mi vůbec nebrání v tom, abych si sledování užívala a s napětím čekala na každé nové odhalení a zvrat.

Nutno říct, že i samotný pilot jich hned několik nabízí. Jsou to takové ty drobné detaily, kterých jste si během té rychlé akci při vraždě vůbec nevšimli. Jak se ale za pomoci flashbacků nebo výpovědí svědků vracíme zpět, tak se začínají objevovat skutečně drobnosti, které můžou mít na výsledný motiv poměrně velký vliv. To se mi na celém seriálu líbí asi nejvíc, že už pilot ukazuje, jak do detailu propracovaný ten příběh vlastně je, že vše, co před kamerou vidíme, je skutečně cílené a cíleně ukázané tak, jak to ukázané je. The Sinner je proto vhodným kandidátem i pro opakované sledování, když už budete vědět, jak to celé dopadne, ale přesto si to pustíte znovu a pokusíte se už v pilotu hledat ty drobnosti, vodítka, která k tomu skutečně směřují.

Budu koukat dál? Rozhodně, ale až maratonem.
 • Jessica Biel a její herecký výkon
 • kontrastní střídání tempa
 • smysl pro detail
 • pomalý a nezáživný úvod
80 %
Mé hodnocení
ragelly

Přiznám se, že jsem si k seriálu předem nic nehledal, jen kromě faktu, že jde o thriller – každopádně po skončení pilotu bych tipoval, že půjde o něco z produkce BBC, která je proslulá produkcí mrazivých a pomalých thrillerů (jakým je i TheSinner). O to větší byl můj údiv, když jsem zjistil, že jde o americkou produkci, v níž je koncentrace podobného typu seriálů mnohem menší. O to spokojenější ale jsem, navíc když je v hlavní roli obsazena vynikající Jessica Biel.

Líbí se mi, že seriál nejede zcela podle klasické šablony televizních thrillerů posledních let = čím pomalejší tempo, tím víc vybledlé a šedé barvy musí být. Ne, TheSinner překvapivě kypí barvami, neobtěžuje se žádnými pochmurnými filtry, ale přesto je dosti ponurý a depresivní. Vděčit za to může brilantnímu scénáři, který se pouští do velmi originálních vod a vypráví příběh jinak, než by se leckdo odhodlal – vraha známe, místo i čas známe, známe všechno, ale nevíme proč. A přesně tahle otázka vás bude užírat úplně stejně jako Billa Pullmana, jenž hraje místního detektiva.

Scénář nejenže na světlo vnáší originální a inovativní zápletku, zároveň dokáže výborně pracovat s postavami – ty jsou v kombinaci se skvostnými herci skutečně perfektní. Na druhou stranu, tvůrci v některých momentech spoléhají až moc na fakt, že divák bude koukat dál – proto se nenamáhají s vysvětlováním i některých dosti triviálních rozhodnutích postav. To platí hlavně u hlavní hrdinky – přesně proto mi v pilotu moc nesedla, a kvůli těmto věcem, jež se pravděpodobně vysvětlí až později, jsem se s ní nedokázal nijak ztotožnit a ani v nejmenším ji pochopit. Jako zápor to úplně neberu, protože pokud jde o záměr tvůrců, pak klobouk dolů.

Pomalé plynutí děje mi sedne, dokonale totiž podtrhuje bezútěšnou atmosféru, která proplouvá celou epizodou. Přesto si myslím, že v některých místech působí díl natahovaně a trochu ho prostříhat by mu neuškodilo. Nejenom, že se pak ta třičtvrtěhodina trochu táhne (a přitom i s pomalým tempem dokáže rychle utéct i hodinová epizoda).

Jinak si ale myslím, že jde o povedený pilot, který především staví na originálním řešení zápletky. V rámci seriálových thrillerů jde o nadprůměr, za což vděčí především výborným hercům a nevšednímu postupu odhalování indicií. Trochu mi vadí až přílišné sledování na další díl, kdy nakonec budete mít tolik nezodpovězených otázek, až budete váhat, jestli má cenu sledovat dál – finálový lehký cliffhanger ale rozhodl za mě a nízký počet epizod dosti povzbuzuje ke zhlédnutí celého seriálu.
 • vynikající scénář
 • originální způsob vyprávění
 • kvalitní herci
 • přebytek nezodpovězených otázek
 • vyskytují se tu prázdná, zbytečně natahovaná místa
70 %
Mé hodnocení
Esgalnor

Jessicu Biel jsem poznala v dobách, kdy jsem ještě jako relativně mrně občas sledovala na Primě sedmé nebe. Potom jsem o ní avšak dlouho neslyšela (normálně se o ní trochu mluví, hlavně proto, že je vdaná za Justina Timberlakea, ehm). Teď se však opět rozvířily vlny a začal velký boom kolem Sinnera.

Který mi po zapnutí epizody upřímně nebyl ani trochu jasný. Protože bylo jen málo nudnějších věcí, které jsem alespoň za poslední dobu v této rubrice zažila. Hlavní hrdinka věčně vypadala jako duchem nepřítomná a seriál ji hrdě následoval i v tom, že se vůbec nic nedělo. Takže jsem se přibližně v půlce už už chystala ragelly napsat, jak se šíleně nudím a jak trpím.

Potom ale přišel pro mě (protože stále nejsem žabař a nečtu obsahy) ten snad nejpřekvapivější zvrat, který mě donutil odhodit telefon s otevřeným messengerem (bezpečně, ani v šoku nechci rozbitý displej) a zírat na monitor s otevřenou pusou. Upřímně jsem nemohla uvěřit a musela jsem si tento blesk z čistého nebe (nebo prostě scénu, dá se tomu říkat více způsoby) pustit ještě jednou.

Byla by ale chyba si myslet, že po tomhle zvratu diváka čeká spousta akce, epizoda si totiž vystačí s touto jedinou scénou. Dále uz na diváka působí „jen“ mrazivou atmosférou a psychologickou snahou malými krůčky začít chápat, co se vlastně stalo.

Minimálně na mě seriál těmi malými střípky zapůsobil hodně. Od scény na pláži měl mou plnou pozornost a probudit ve mně zvědavost, co to vlastně bylo a proč to vlastně bylo, se seriálu podařilo dokonale. Čekat týden na novou epizodu musí být vzhledem k napětí utrpení, ale za zhlédnutí The Sinner minimálně díky své psychologické stránce rozhodně stojí. Avšak možná bude lepší počkat na maraton…
 • psychologie, atmosféra, pomalé odkrývání
 • prvek překvapení
 • první polovina
80 %
Mé hodnocení
Drunk_Queen

Dáte novince šanci? Zaujal vás popis nebo trailer? Nebo si počkáte až na více ohlasů a podle toho se rozhodnete, zda sledovat?

Další díly seriálu
Tohle přeci nemůžeš ostatním zatajit. 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře3zobraz všechny 3 příspěvky
Caroline115

Caroline115

Kdysi dávno jsem četla knihu, podle které je seriál natočen a dost silně to na mě zapůsobilo. Seriál se...
před 182 týdny
biglebovski

biglebovski

Jessica Biel je pro mě sama o sobě zárukou toho, že by mě to mohlo chytit. A popravdě...po tomto...
před 182 týdny
Martysek

Martysek

Mám za sebou čtyři díly a začíná to být zajímavější a zajímavější...jsem hrozně zvědavá, co všechno nakonec...
před 182 týdny
Další články k tématu