26. 8. 2017

Novinka pod lupou: Kapitán Exner

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

plakát

Základní údaje

Název Kapitán Exner
Žánr Krimi / Drama
Stanice Prima
Premiéra 26 8. 2017
Vysílání neděle ve 20:15

Délka pilotu: 75 minut (s reklamami)

Předskokan
Konkurence
Tipovačka

O čem to je?

Kapitán Exner je jednou z nejznámějších postav české detektivkářské školy. Uhlazený bonviván a lamač dívčích srdcí se vždy vymykal představě běžného kriminalisty, a to nejen v minulém režimu, kdy šokoval svým veteránem-kabrioletem a kanárkově žlutým oblekem, ale i nahlíženo dnešní detektivkářskou optikou. Své případy řeší jaksi mimochodem, během svádění žen a dívek, nezřídka o mnoho mladších, než je on sám.

Během dvanácti večerů se divákům představí postupně šest nově zfilmovaných klasických detektivních příběhů s kapitánem Exnerem v hlavní roli. Budou to: Osamělý mrtvý muž, Poslední pád mistra Materny, Denár v dívčí dlani, Znamení lyry, Na dosah ruky a Bláznova smrt.

Trailer

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

Tak nějak ten díl utekl jako voda a já vlastně vůbec netuším, co si o něm mám myslet. Je to Prima, člověk by řekl, že to bude další nudný odpad. Ale tak úplně to není pravda. Možná je to tím, že jde o adaptaci knižní předlohy. Možná je to tím, že je výborně zvolen představitel hlavní role. Nevím, každopádně sledování mě nebolelo zdaleka tolik, jak jsem si před začátkem dílu myslela. Vlastně mě nebolelo vůbec.

Začnu rovnou tím, co už jsem nakousla. Michal Dlouhý je pro tuto roli jako stvořený. Herce neznám, nebo možná jo, ale nevím o tom, takže v podstatě neznám. Ale jako Exner se mi moc líbil. Postavu zahrál přirozeně a na české poměry nadstandardně, opravdu jsem mu ji věřila. Na druhou stranu myslím, že by mohl jít ještě maličko víc do extrému, přece jen podle popisu je to sukničkář, co si užívá každou noc s jinou kráskou a řeší případy neortodoxními metodami, což jsem tady v tom prvním díle zatím příliš neviděla. Náznaky maximálně, ale na základě této zhlédnuté hodinky bych ho těmito přízvisky rozhodně neověnčila.

Co se týče samotného případu, tak nevím nevím. Předlohu jsem nečetla, nemůžu proto posoudit, jak moc se jí tvůrci drželi nebo nedrželi. Nicméně jak to tak vypadá, každý případ bude rozdělen do dvou epizod, což konkrétně u tohoto pilotu mi přijde zbytečné. Vlastně celý díl se vůbec nic nestalo. Došlo k vraždě, následovala v podstatě okamžitě megarychlá pitva s oznámením vodítka, a dalších 50 minut už to bylo jen mluvení a mluvení a mluvení v podstatě o ničem. Spíše bych uvítala, kdyby se třeba počet epizod snížil na polovinu, ale případy se vešly vždy do jednoho dílu. Netvrdím, že je to pravidlo, někde může cliffhanger být správně zvolen a nalákat na další sledování. Ale když tady celou dobu čekám, až se to konečně rozjede, a ono se to nerozjede až do konce, tak je asi něco špatně.

Možná budete namítat, že na konci přišla další smrt. OK, to beru, jako cliffhanger by se to považovat dalo. Ale opět, přišlo mi to natočené způsobem lážo plážo, žádné extra budování napětí (tu strašnou hudbu u té scény ignoruju), v podstatě jsem ani nevěděla, jestli ten chlápek, co ji sledoval, běží směrem k ní ji zachránit, nebo jestli utíká pryč, aby ho tam nenašli. Tím chci říct, že mě skoro ani nenapadlo, že by mělo jít o další smrt, spíše jsem to brala jako pokus o vraždu a až ukázky na další díl mi prozradily, že žena skutečně zemřela.

Budu koukat dál? Jako všechny ostatní české kousky, i tento již dál vidět nepotřebuju. Hrdina je sice sympaták, ale případ mi přišel vleklý, bez budování napětí a celkově slabý. Epizoda nedokázala nalákat ani na odsledování rozuzlení, natož pak na puštění si dalšího případu.
  • hlavní hrdina a jeho představitel
  • slabý případ
  • špatné budování napětí
  • rozdělení případu na dva díly
50 %
Mé hodnocení
ragelly

Kapitán Exner mnohem víc než cokoliv jiného připomíná britské kriminálky. Nebo možná spíš starší českou (československou) tvorbu. Akci by člověk nenašel ani pod lupou, seriál si ve všem dává načas, akci na plné čáře nahrazuje elegance.

Dalo by se říct, že seriál tak trochu stojí a padá na kapitánu Exnerovi, protože hovořit o tom, že člověka začne zajímat záhada, která se epizodou nenásilně prolíná, až ve chvíli, kdy diváka začne zajímat právě tato postava. Protože ač není nouze o další postavy (nejsympatičtější je asi duo Exnerových pomocníků, ale kolem se ochomítá i několik dalších, jejichž role zatím není úplně jasná), Exner je středobodem vesmíru tohoto seriálu a dokud si nenavyknete na styl seriálu, možná on by měl zachránit od označení „nuda“.

Je asi na každém z nás, jestli se to tomuto „elegantnímu staromládenci nebo jak jinak mu říct“ daří, ale o jeho představiteli lze říct jediné, odvádí opravdu dobrou práci. O postavě, kterou hraje, bych řekla, že je možná trochu nemastná neslaná, ale o předloze jsem hodně dlouho ani netušila, takže úplně nevím, jestli je to seriálem, nebo své udělala už právě předloha. Kdo ví.

Každopádně celkově je seriál nenápadný až moc, ještě víc než hlavní hrdina. Jak už jsem říkala, akce není, ale bohužel ani nesledujeme ani nějaké brilantní myšlenkové pochody. Jen se toho prostě moc neděje. Hodně se mluví, ale tak trochu to vypadá, že vlastně ani ne k tématu, věci ohledně případu se pokaždé odhalí v pěti vteřinách, pak dlouho nic.

Šťastně podle mě není vybrán ani hlavní „objekt Exnerova zájmu“, zubařka v podání Vicy Kereces, kterou si snad užijí alespoň pánové, ale za sebe musím říct, že je nesutečně nezajímavá. Čímž sice dokonale do seriálu zapadá, ale není nutno to přehánět.

Nezbývá než doufat, že příště se tvůrci vytasí s nadupanějšími případy – dvě epizody na právě tento jsou prostě hrozně moc. Ale to možná i ten jeden.
  • představitel hlavního hrdiny
  • styl
  • Exnerovi kolegové
  • seriál nedostatek akce nijak nekompenzuje
  • většina vedlejších postav je slabá
  • případ taky
40 %
Mé hodnocení
Drunk_Queen

Dáte novince šanci? Zaujal vás popis nebo trailer? Nebo si počkáte až na více ohlasů a podle toho se rozhodnete, zda sledovat?

Další díly seriálu
Líbilo se? Tak si to nenech jen pro sebe! 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře29zobraz všech 29 příspěvků
martin2

martin2

Primě se nedá upřít snaha. Jsem rád, že se alespoň o něco pokusila. Exner není z podstaty věci...
před 152 týdny
Salem

Salem

Ono v přítomnosti je to levnější
před 152 týdny
Salem

Salem

Vypadá to že všechny případy budou na dva díly
před 152 týdny
Další články k tématu