1. 11. 2017

S lupou do historie: Saving Hope

Pojďte se spolu s námi vrátit do dob minulých. Vydáváme se do seriálového nebe a oprašujeme legendy, na které se nyní díváme svěžíma očima! Jak by piloty úspěšných televizních legend obstály v dnešní době? Dali by jim vůbec diváci ještě šanci? A jak se na naše oblíbené či dokonce zamilované seriály po letech s odstupem díváme my? Lupa míří do historie se dvěma cíli. Vyvolat ve vás nostalgii a neodolatelnou touhu si svùj milovaný seriál opět pustit (protože víme, kolik máte času :'D), ale také vám potenciálně chceme také rozšířit obzory a představit méně známé seriály, které jsou nyní po letech jako stvořené pro sledování maratonem!

Takže, SerialZoňáci, jak hodnotíte Saving Hope 1×01: Pilot?

Medailónek

Název: Saving Hope
Žánr: Drama / Lékařský / Mysteriózní
Stanice: CTV
Vysílání: 2012–2017
Celkový počet sérií: 5
Premiéra: 7. 6. 2012
Délka pilotu: 43 minut

Kdo?

Tvůrce: Malcolm MacRury, Morwyn Brebner
Herci: Erica Durance, Michael Shanks, Daniel Gillies, Julia Taylor Ross, Michelle Nolden, Benjamin Ayres, Huse Madhavji a další

O čem to je?

Charlie Harris, primář chirurgie nemocnice Hope Zion, se ocitne v kómatu a zanechá tak nemocnici v naprostém chaosu. Jeho snoubenka a kolegyně, Alex Reid, usiluje o záchranu jeho života. Charlie mezitím jako duch bloumá po chodbách nemocnice a do toho všeho se přimíchá i staronová chirurgická posila v podobě Joela Gorana…

Trailer

Historie očima SerialZoňáků

gabik.029

Status: mám komplet zhlédnuté
Hodnocení celého seriálu: 70 %

To bych nevěřila, že už uteklo pět let od doby, co jsem pilot viděla poprvé. Tenkrát mě nalákalo samozřejmě obsazení a lékařský žánr, a teď by tomu nebylo jinak. Jako bonus se jedná o kanadskou tvorbu, která patří k mým oblíbeným. Tehdy mě lákal i prvek nadpřirozena, jelikož mi chyběl zrušený Ghost Whisperer, ale po zhlédnutí celého seriálu mám v tomto ohledu spíše smíšené pocity.

Těžko se mi hodnotí pouze pilot, jelikož mám spoustu výtek (ale i chvály) k tomu, jak se vyvíjely jednotlivé zápletky a postavy v průběhu seriálu, nicméně se o to pokusím. Je to zvláštní, přestože všechny postavy po pěti sériích znám, v pilotu na mě spousta z nich působila dost neosobně a distancovaně. Pochopitelně došlo k obratu o 180°, ale nikdy jsem si neuvědomila, že jsem si je nezamilovala okamžitě. To se naopak vůbec netýká pacientů, kteří v pilotu dostali dostatek prostoru, aby se s nimi divák seznámil a mohl se tak do nich vžít.

Středem příběhu je pochopitelně Charlie, který se ocitá v kómatu a zjišťuje, že jeho duše bloumá nemocničními chodbami a může komunikovat s ostatními dušemi (zesnulých) pacientů. Nemůže však komunikovat s živými, což je frustrující, zvlášť když vidí, jak moc se trápí jeho snoubenka Alex, která je stejně jako Charlie lékařkou v místní nemocnici. Je mi jasné, že tady se diváci dělí do dvou táborů. Ať už ale na existenci duchů věříte, nebo ne, stačí brát tento prvek s nadsázkou. Mně osobně v seriálu zrovna tohle nevadí.

Už jsem zmínila vztah Alex a Charlieho. Já osobně patřím k těm, kteří mezi nimi nevidí vůbec žádnou chemii a zamilovanost jim prostě nevěřím. Proto jsem byla ráda, když se na scéně objevil Joel, který je mnohem zajímavější než Charlie. Líbilo se mi ale prolínání flashbacků, které předcházely nehodě. Byly tak do kontextu zasazeny události týkající se Charliiho a Alexina osobního i profesního života.

Jak už jsem psala na začátku, spoustu dějových linek seriálu bylo nedotažených a odfláknutých (přijde mi, že se v tom scenáristé občas pěkně plácali, hlavně ve vztahových záležitostech), ale na druhou stranu se vytasili i s důležitými tématy (i když kopírovali Private Practice :D). Přes to všechno bych se na seriál podívala klidně znovu, jelikož se jedná o příjemnou oddychovku.

+ kanadská tvorba
+ prostor pro pacienty
+ prolínání flashbacků

± duchové

- neosobní postavy
- seriál vás okamžitě nepohltí
- žádná chemie mezi ústřední dvojicí

Moje hodnocení pilotu: 60 %
ragelly

Status: první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: -

O Saving Hope jsem toho slyšela v posledních letech hodně a vím, že většina názorů z počátečních řad byla kladných. Musím s nimi souhlasit, pilot se moc příjemně sledoval, nechybělo mu napětí, akce, zvraty ani sympatické postavy.

Stejně asi jako všichni ostatní před těmi x lety, kdy seriál začínal, i já jsem nyní byla zvědavá na herecké obsazení. Sice jsem ještě neviděla Deníky/Originals, nicméně Bránu a Smallville mám zdárně za sebou, takže mě obsazení velmi láká. Vůbec mi jejich nové role nevadily, rychle jsem si na postavy zvykla a neměla jsem problém jim uvěřit, takže casting je za mě velké plus, skvěle se sem hodí.

Fajn je i to, že ačkoliv jde o lékařský seriál, má v sobě zapleten nadpřirozený prvek, něco jako v tom filmu s Reese Witherspoon a Hulkem, jak se to jmenovalo? Just Like Heaven, jasně. Jen Alex ho tady nevidí, ale to vůbec nevadí. Jeho duchařská interakce s mrtvým pacientem byla parádní a do pilotu přinesla šťávu, uvítala bych, kdyby tam takových bylo víc.

Pokud však nejste fanoušky lékařských soapek, ani nadpřirozeno vás tady nestáhne na stranu seriálu. Protože i když je tam zajímavý prvek, stále je to klasická lékařina, kdy se na scéně střídá jeden případ za druhým, nicméně doktoři si vždycky najdou mezi pacienty čas na nějakou tu rychlovku ve skladu.

Budu koukat dál? Mám ráda lékařské seriály, tady je navíc fajn obsazení i nadpřirozený prvek, takže seriál mi zůstává ve watchlistu, kde už nějaký ten pátek je.

+ herceké obsazení
+ zajímavé případy
+ nadpřirozený prvek

- typická lékařina

Moje hodnocení pilotu: 70 %
Drunk_Queen

Status: první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: -

Na tenhle seriál už jsem tak třikrát v životě narazila. Tím samozřejmě myslím jeho profil. Ale i tak mě dneska nesmírně překvapilo, že sleduji relativně nový seriál. Proč jsem si myslela, že budu koukat na nějaký seriál z devadesátek? A proč si tenhle seriál pořád pletu s Nemocnicí Chicago Hope? Tolik otázek a žádné odpovědi…

Zmatení, nezmatení, tohle mě hodně bavilo. Na duchy sice sama samozřejmě nevěřím, ale fikce je fikce a tyhle duchařské prvky mě neskutečně baví. A tady to funguje paráda, takže za mě – hlavní i hrdina duch je prostě parádní nápad. Duchové obětí na mě fungovali už v Cold Case, takže opět, palec nahoru.

Oběti (nebo pacienti, co na tom) jsou tu vůbec zpracovány (/i) velmi dobře. Pacientů za epizodu je tu víc, ale i tak je každému věnován dostatek prostoru na to, aby se nějak projevil, pacienti jsou zároveň dostatečně různorodí, takže se člověk neztrácí. Trochu slabší už to je se samotnými lékaři, kteří jsou tak nějak mdlí. Něco víc se řekne k hlavnímu páru, ale zbytek tu prostě jen tak nějak nevýrazně je. Člověk by si ale skoro až nevšiml.

Další věci, které je škoda, je vizuál a působení seriálu. Totiž tvůrci jako by se nechali až příliš utéct. Některé věci co hlavní postavy by nezvládl ani průměrný Superman a rádoby zasněné rozplývání začne být po chvíli už hodně otravné.

Ale celkově bylo Saving Hope hodně podařené. Nechybí spousta napětí, ač se jedná o typického zastupitele žánru, epizoda rychle utíká a seriál dělá oddechovkám jistě čest.

+ duchařské prvky
+ napětí
+ pacienti

- klišé lékařských seriálů
- tvůrci by se mohli trochu víc krotit

Moje hodnocení pilotu: 80 %
Další díly seriálu
Taky by ti myš neupadla, když to pošleš do světa. 
Gabik.029

Gabik.029

Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio.
Poslední komentáře1zobraz příspěvek
aninaaa

aninaaa

Dekuji za clanek, jeden z mych oblibenych serialu. Skoda ze se nenasel prekladatel pro posledni radu:-(
před 150 týdny
Další články k tématu