17. 9. 2017

S lupou do historie: Dallas

Pojďte se spolu s námi vrátit do dob minulých. Vydáváme se do seriálového nebe a oprašujeme legendy, na které se nyní díváme svěžíma očima! Jak by piloty úspěšných televizních legend obstály v dnešní době? Dali by jim vůbec diváci ještě šanci? A jak se na naše oblíbené či dokonce zamilované seriály po letech s odstupem díváme my? Lupa míří do historie se dvěma cíli. Vyvolat ve vás nostalgii a neodolatelnou touhu si svůj milovaný seriál opět pustit (protože víme, kolik máte času :'D), ale také vám potenciálně chceme také rozšířit obzory a představit méně známé seriály, které jsou nyní po letech jako stvořené pro sledování maratonem!

Takže, SerialZoňáci, jak hodnotíte Dallas 1×01: Digger's Daughter?

Medailónek

Název: Dallas
Žánr: Drama / Soap Opera
Stanice: CBS
Vysílání: 1978–1991
Celkový počet sérií: 14
Premiéra: 2. 4. 1978
Délka pilotu: 48 minut

Kdo?

Tvůrci: David Jacobs
Herci: Barbara Bel Geddes, Jim Davis, Patrick Duffy, Linda Gray, Larry Hagman, Steve Kanaly, Victoria Principal, Charlene Tilton, Ken Kercheval, Susan Howard, Howard Keel, Priscilla Beaulieu Presley, Donna Reed, Dack Rambo, Sheree J. Wilson, George Kennedy, Cathy Podewell, Sasha Mitchell, Kimberly Foster, Lesley-Anne Down, Barbara Stock

O čem to je?

Dallas je světově první megaúspěšná soap opera a jeden z nejpopulárnějších seriálů tohoto žánru všech dob. Jsou zde krásné ženy, drahá auta a muži hrající Monopoly se skutečnými budovami. Příběh začíná v době, kdy se Bobby vrací domů ze služební cesty a veze si s sebou velké překvapení – manželku! Tou není nikdo jiný, než dcera a sestra z rodiny Barnesů, zapřísáhlých nepřátel rodiný Ewingů. Dokážou Pamela a Bobby přestát rodinné intriky a dosáhnout svého štěšstí?

Trailer (dnes tedy jen intro)

Historie očima SerialZoňáků

ragelly

Status:první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: -

Přiznávám se, že jsem se na tento pilot těšila a pustila se do něj s nadšením. Mám ráda soap opery a vždycky mě zajímalo, jak ve skutečnosti vypadá něco, co stálo u jejich průlomu. Dallas je ideální případ a řeknu vám, nezklamal. Jde vidět, že je opravdu na začátku a bojí se do něčeho naplno vložit. Po zhlédnut prvního dílu jsem si ale s nadšením přečetla profily postav na Wikině, abych věděla, co se s nimi za těch dalších 14 let stalo. No a rozhodně to není žádná pohádka, to vám řeknu. Tvůrci se pořádně rozšoupli, ať už jde o cliffhangery, celá série, která byla jen zlý sen a podobně.

Celý první díl se točí okolo jediného tématu – nového manželství. Samozřejmě je to drama ve stylu Romea a Julie, protože ani jedna z rodin nemůže překousnout, že se do sebe její zástupci zakoukali. Naštěstí to tu nekončí tak tragicky, nikdo neumře (alespoň za těch prvních 48 minut). Postupně jsem si začínala všímat, že se tam skutečně neděje vůbec nic jiného, pouze se řeší tady ten vztah. Ale co, zábava to je a navíc se během ní přirozenou a nenucenou cestou seznamujeme s jednotlivými postavami a jejich osobnostmi.

Co se mi moc líbilo, to byla úvodní znělka. Je neuvěřitelně chytlavá a bylo super, že se v různých variacích objevovala během celého pilotu. Jen se nemůžu zbavit pocitu, že je ta hlavní melodie téměř totožná s intrem JAGa. Schválně si obě pusťte a pak mi řekněte, jestli si to vsugerovávám, protože bych vsadila boty na to, že je to fakt.

Herecké obsazení je sympatické. Samozřejmě jsme v roce 1978, takže všichni vypadají retro, a zároveň to jsou takoví mlaďoši! Je to paráda sledovat, zvlášť když si uvědomíte, že na seriál navazuje pokračování z roku 2012 (které jsem ale ještě neviděla). Rozhodně přiznám, že kdybych měla čas, tak si dám všech 14 řad maratonem, myslím, že bych se skvěle bavila.

+ ideální pro milovníky soap oper
+ známé tváře v mladém provedení
+ spousta dramatu a intrik
+ zábavné sledování, které rychle utíká

- všichni ostatní budou velmi trpět
- protože je to vlastně děsně laciné a pod úrovní
- kolik si toho může jedna rodina vlastně prožít?

Moje hodnocení pilotu: 70 %
Drunk_Queen

Status: první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: -

Tenhle typ seriálů mě naprosto minul. Sice je mi úplně jasné, jak moc z Dallasu a podobných musí být nadšená ragelly (přece jen mě do toho občas naočkuje taky), ale já prostě nikdy neměla období, kdy bych tyhle soapky nebo jak tomu říct sledovala. Teda vím, že Patrick Duffy si dal v tomhle seriálu fakt dlouhou sprchu – a s touto informací jsem si do dneška bohatě vystačila.

No, musím říct, že jsem to čekala horší, pilot je přežitelný i pro člověka jako já (tedy ne že bych měla co říkat), postavy jsou docela zajímavé… a zbytek už je hodně soap. Námět minimálně začátku je taková extrémnější adaptace Romea a Julie. Hlavním hrdinům tady místo krve žilami kolují intriky.

A vypadá to opravdu realisticky. Tuším, že je to cíl, nevím, jak moc ze sebe dělá seriál komedii schválně (kdyby hodně, bylo by to fajn, ale moc tomu nevěřím), každopádně moje sledování doprovázel lehce nevěřícný výraz, ten doplňovalo tiché: „Ježiš,“ vyjadřující ztrátu důvěry v lidstvo. Tak trochu.

Ale na zabití času asi dobré. Já se podobným seriálům přiblížila maximálně mezi svými sedmi až devíti lety, kdy jsem sledovala Ordinaci a Ulici, takže mi to nic neříká. I tak ale musím uznat, že na to, že je to jen o málo mladší než mí rodiče, je to pořád sledovatelné. A… no… hodně soap.

+ je to sledovatelné
+ postavy

- množství intrik
- příliš soap

Moje hodnocení pilotu: 40 %
Další díly seriálu
Líbilo se? Tak šiř tuto zprávu do světa! 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře21zobraz všech 21 příspěvků
ragelly

ragelly

To tam nemáme, no :'D Ale já si třeba dala Anděla před pár lety komplet maratonem a bylo to stejně super...
před 157 týdny
sandokan555

sandokan555

Dievca s tebou nieco nie je v poriadku dat Esmeraldu maratonom tak to by ma stalo zivot ......
před 157 týdny
milosh

milosh

Anděla jsem taky odsledoval (skoro) komplet, ale když už je řeč o Natalii, tak mě daleko víc bavila...
před 157 týdny
Další články k tématu