24. 9. 2017

S lupou do historie: Crossing Jordan

Pojďte se spolu s námi vrátit do dob minulých. Vydáváme se do seriálového nebe a oprašujeme legendy, na které se nyní díváme svěžíma očima! Jak by piloty úspěšných televizních legend obstály v dnešní době? Dali by jim vůbec diváci ještě šanci? A jak se na naše oblíbené či dokonce zamilované seriály po letech s odstupem díváme my? Lupa míří do historie se dvěma cíli. Vyvolat ve vás nostalgii a neodolatelnou touhu si svůj milovaný seriál opět pustit (protože víme, kolik máte času :'D), ale také vám potenciálně chceme také rozšířit obzory a představit méně známé seriály, které jsou nyní po letech jako stvořené pro sledování maratonem!

Takže, SerialZoňáci, jak hodnotíte Crossing Jordan 1×01: Pilot?

Medailónek

Název: Crossing Jordan (Drzá Jordan)
Žánr: Drama / Krimi / Lékařský
Stanice: NBC
Vysílání: 2001–2007
Celkový počet sérií: 6
Premiéra: 24. 9. 2001
Délka pilotu: 46 minut

Kdo?

Tvůrci: Tim Kring
Herci: Jill Hennessy, Miguel Ferrer, Ravi Kapoor, Mahershala Ali, Ken Howard, Kathryn Hahn, Steve Valentine, Lorraine Toussaint, Ivan Sergei, Jerry O'Connell, Leslie Bibb

O čem to je?

Doktorka Jordan Cavanaugh je nebojácná, chytrá a krásná. Doktor Garret Macy je vedoucí jejího oddělení a je jeho prací držet doktorku Cavanaugh na uzdě. Její metody jsou lehce neortodoxní a její vztah s detektivem Hoytem je neustále testován. Spol se svým týmem se hrdinové prokousávají složitými zločinnými případy a divák spolu s nimi může hádat a postupně odhalovat, kdo je pachatel.

Trailer (dnes tedy jen intro)

Historie očima SerialZoňáků

ragelly

Status:první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: -

Crossing Jordan je typická kriminálka, kterých jsou televizní obrazovky přeplněno očividně už 20 let. Snaží se zaujmout ženskou hrdinkou, chemií mezi hlavní dvojicí, odvážným odmlouváním a ignorováním rozkazů nadřízených. A očividně se to seriálu dařilo, když vydržel ve vysílání úctyhodných šest sezón. V dnešní době ho však můžete skutečně porovnat s desítkami, ne-li stovkami dalších seriálů stejného žánru, a takto nevychází nijak výjimečně.

Neříkám, že mě sledování nebavilo. Právě naopak, mám kriminálky ráda a tato vypadá sympaticky, není to vyloženě jen drama, ale najdou se zde i odlehčenější prvky, a to většinou kvůli nevymáchané puse hlavní hrdinky. Na druhou stranu po odsledování prvního dílu nemám potřebu v seriálu pokračovat, pilot mě nedokázal nalákat na další díly.

Vyšetřovaný případ zabírá většinu epizody. Není zrovna zajímavý, holt mám za sebou všechny ty vyšperkované CSI případy, které jsou na úplně jiné úrovni než klasické kriminálky. Každopádně zvrat na konci byl rozhodně překvapující a potěšil, určitě bych brala více takových momentů v seriálu, udrží si vaši pozornost. Ani to mě ale nedonutí koukat dál. To víte, není to HDčko, rok 2001 už je docela dlouhá doba :-) Ne, dělám si srandu, ale skutečně nemám potřebu na Jordan koukat dál. Pilot byl fajn a svižně plynul, ale tento seriál prostě ničím nevyniká.

+ oddechová kriminálka
+ zvrat na konci
+ postavy vypadají dobře

- nic origiálního

Moje hodnocení pilotu: 60 %
Drunk_Queen

Status: první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: -

Tohle už jsem viděla. Tedy ne přímo tohle, ale každou kriminálku, kterou jsem kdy viděla (cože, já viděla to, co jsem už viděla?!). Ale co tím chci říct, hlavní hrdinka jako by byla předlohou tak devadesáti procent hlavních postav krimiseriálů.

Akorát že tohle je jeden z prvních podobných seriálů, ne kopie. Nebo kopie kopie. Nebo kopie kopie kopie. I takové seriály existují. Každopádně tady je ten věk docela znát. Nemluvím teď o kvalitě ripu, nemluvím o upřesňujících titulcích, které by se neztratily ani v osmdesátých letech (aspoň že to není Comic Sans!), celkové vyznění a způsob natočení by seriál prozradily i bez toho.

Levné triky, většina postav je dost nevýrazná, případ to samé v bledě modrém,… ale pár zajímavých věcí se přece jen naštěstí najde. Většinu epizody jsem zhlédla stylem: „Proboha, proč je tohle slavné? Proč jsem o tom slyšela?“, avšak vítr z plachet mi vzala scéna Jordan s jejím otcem. Ti dva mají mezi sebou snad na rozdíl od všech ostatních postav chemii a z momentu, kdy si společně procházeli scénář vraždy, mi běhal mráz po zádech. Další zajímavou postavou byl i šéf Jordan, který kolem sebe měl takovou záhadnou „auru“ a vyvolával zájem, co se kolem něj bude dít dál.

Celkově mě ale seriál bohužel tolik neohromil. Jistě, jen nutno ocenit jeho průkopnickou pozici, ale jak už jsem psala na začátku, tohle už bylo od té doby natočeno tolikrát, že se naskýtá otázka, jestli se do toho vůbec ještě pouštět, když už to bylo dávno překonáno. Nebo vy byste si dnes koupili skoro dvacet let starý telefon jen proto, že byl ve své době opravdu zajímavým?

+ inspirace pro další seriály
+ šéf; otec
+ několik působivých scén

- přehnaná obyčejnost
- nevýrazný případ
- nevýrazné postavy

Moje hodnocení pilotu: 50 %
Další díly seriálu
Líbilo se? Tak dej palec. Nebo plusko! 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře7zobraz všech 7 příspěvků
Yellow

Yellow

Takový ten seriál, který se objeví při přehazování kanálů a vy při tom děláte domácí práce či jen...
před 156 týdny
Jenny17

Jenny17

Seriál jsem měla ráda super relax .o)
před 156 týdny
vladino32

vladino32

Bolo by lepšie keby tieto články s lupou do histórie písal vždy aj niekto kto seriál ďalej sledoval....
před 156 týdny
Další články k tématu