Facebook Twitter E-mail
2. října 2017

Slyšte, slyšte: Friends (Přátelé)

Máme tu nový měsíc a s ním i nový článek Slyšte, slyšte. Pro tentokrát si posvítíme na znělku jednoho z nejkultovnějších seriálů, který si po celém světě oblíbily milióny diváků.

Dovolím si tvrdit, že se tu nenajde jediný člověk, který by neviděl alespoň jedinou část amerického sitcomu Friends (Přátelé). Tento kultovní seriál se na obrazovkách poprvé objevil 22. září 1994. Ano, už je tomu 23 let, co seriál začal. Někteří z nás ještě nežili, někteří z nás už chodili do školy nebo školky, a ti šťastní měli možnost tento seriál sledovat už od počátku jeho vzniku (ať už na ORF nebo jiné zahraniční stanici). Pokud jste náhodou z jiné planety a seriál jste neviděli nebo o něm alespoň neslyšeli, tak jste přišli o jednu z nejpovedenějších znělek devadesátých let.

Je všeobecně známo, že úvodní znělka je výtvorem skupiny The Rembrandts, jenže ono to tak úplná pravda není. Autorem hudby je hlavní skladatel seriálu, Michael Skloff, a text byl napsán americkou písničkářkou Allee Willis. Až poté, co Michael načrtl svoji představu o tom, jakým směrem by se měla píseň ubírat, byla přizvána skupina, aby úvodní znělku odzpívala. The Rembrandts nikdy neměli v plánu vydat píseň jako singl, a to z jediného důvodu – nebyli totiž autoři skladby. Jenže to se změnilo potom, co se Charlie Quinn (programový ředitel rádia WYHY z Nashvillu) a Tom Peace (moderátor) rozhodli z intra, které mělo necelou minutu, udělat smyčku, kterou pak pouštěli v rádiu. Ohlas veřejnosti byl tak velký, že byla skupina požádána, aby dopsali druhou sloku a vydali ji jako plnohodnotný pop song. A tak byla v roce 1995 vydána píseň I'll Be There For You, která se stala hitem nejen v USA, ale také v Kanadě a Evropě.

Friends (Přátelé)
autoři pořadu: David Crane, Marta Kauffmann
o čem to je: Šestice přátel Rachel, Monica, Phoebe, Ross, Chandler a Joey žijící v New Yorku tvoří výborně sehranou partu, která spolu tráví veškerý volný čas. V průběhu deseti sezón máme možnost sledovat strasti a slasti jejich života, vztahy, pracovní úspěchy a neúspěchy a samozřejmě bezmezné přátelství, které překoná všechny nástrahy, které je potkávají. Člověk by neřekl, že rozmazlená Rachel, neurotická a pořádku milovná Monica, naprosto cáklá Phoebe, casanova Joey, sarkastický vtipálek Chandler a dinosaury milující Ross mohou být ti nejlepší přátelé. Rozdílnost jejich povah je proto zárukou neustálé zábavy a těch nejstřeštěnějších scének.
popis znělky: To, jestli je to skladba kvalitní, je subjektivní názor. Co se mně týče, tak po stránce kvality ničím nevyčnívá a je to klasický popík z devadesátých let, jenže… To „jenže“ je velice důležité, protože v případě téhle skladby jdou jakékoliv oblíbené žánry bokem a pokud jste seriál Přátelé sledovali, tak jste si tuhle znělku prostě museli zamilovat.

Neskutečně chytlavá melodie, text, který perfektně sedí k seriálu, to je zaručený recept na úspěch. Co se nástrojů týče, tak nehledejte nic výjimečného. Elektrická kytara, basová kytara, bubny, tamburína a to je asi tak všechno. Po nástrojové stránce nic moc (až na bubny, ty jsou parádní), ale to, co dělá tuhle skladbu výjimečnou, je její energie, která vám na tváři vykouzlí úsměv, ať už máte sebehorší náladu. Pokud se to nepovede hudbě, tak při sledování videoklipu se určitě pousmějete. Výše vzpomínaná energie má co dělat zejména s textem, který tak perfektně sedí na seriál (jak by taky ne, když byla píseň psaná přímo pro něj), že si pár slok musíme rozebrat i tady. Už název skladby naznačuje, že v případě přátel – nehledě na to, co se bude dít – si budou krýt záda, a tedy přiznejme si, kdo by nechtěl mít takové kamarády?

Je až neuvěřitelné, jak moc se hodí text i na ten náš běžný život, zejména tedy část textu „So no one told you life was gonna be this way. Your job's a joke, you're broke.“ Tedy každý nám říkal, že bychom měli být rádi, že ještě chodíme do školy, ale každý puberťák jenom mávne rukou a řekne si: „To určitě.“ Potom nastane krutá pracovní realita a ruku na srdce, kdo z vás by se radši vrátil do školy a žil si bezstarostným životem studenta (aspoň na chvilku)? Potom tu máme něco, co pozná každý z nás: „When it hasn't been your day, your week, your month. Or even your year…“ Kdo z nás by něco takového nezažil, že? Je to takzvaný den blbec, den, který si musí odkroutit každý jeden z nás (někteří i vícekrát do roka), ale pokud jste sledovali Přátele, tak jste přišli na to, že to, co se jim stávalo, snad ani není možné. Samozřejmě že Grey's Anatomy to není (představte si, že by Přátele vytvořila Shonda), ale i tak si zažili svoje.

Nebudu tu samozřejmě řešit každou sloku, to by bylo na dlouho. Ještě bych ale chtěla vyzvednout část, kde začíná druhá sloka, která byla doplněna až poté, co byla skupina The Rembrandts požádána o vytvoření celé písně: „No one could ever know me. No one could ever see me. Seems you're the only one who knows. What it's like to be me. Someone to face the day with. Make it through all the rest with. Someone I'll always laugh with. Even at my worst, I'm best with you.“ Nevím, jak vy, ale já si při tomto vybavuju všechno, co spolu šestice přátel zažila a jak skvěle se doplňovali.

Vizuální stránka znělky je v celku obyčejná, je to typické intro z devadesátých let, kde jsou vám postupně představovány jednotlivé postavy, a to takovým stylem, že je po sobě slepených pár záběrů ze série. Jak se seriál vyvíjel, tak se záběry samozřejmě měnily, na co se koneckonců můžete podívat i ve videu níže, kde jsou všechna intra od první série až po tu poslední.

Pokud bych měla řešit pouze kvalitu znělky, tak bych dala písni asi šest bodů z deseti, ale musím brát v úvahu i sentimentální složku, a tak se nedá nic dělat a znělka prostě musí dostat plný počet bodů.
tvůrci znělky: Michael Skloff – Hudební skladatel, který byl v letech 1991 a 1995 nominován na cenu Emmy za úvodní znělku k seriálům Dream On a Friends. V letech 1995–2005 vyhrál cenu ASCAP (Film and Television Music Awards) za úvodní znělku I'll Be There For You a také znělku k seriálu Veronica's Clo­set.

Allee Willis (10. listopadu 1947) – Narodila se v Detroitu. Americká písničkářka, setová designérka, režisérka. Za píseň I'll Be There For You byla v roce 1995 nominována na cenu Emmy. V roce 1986 vyhrála cenu Grammy za hudbu z filmu Policajt z Beverly Hills. Je autorkou hitů September a Boogy Wonderland od skupiny Earth, Wind & Fire.

The Rembrandts – Americká popová skupina, kterou tvoří dva členové, Danny Wilde a Phil Solem, vznikla v roce 1989. Jejich prvním velkým hitem byla píseň Just the Way It Is, Baby z roku 1990. Duo se v roce 1997 rozpadlo, aby se pak v roce 2002 opět dali do kupy a v současnosti pracují na novém albu.


Popisovaná znělka
Vyjádření poroty

Adrian AC Conor: I'll Be There For You. Kto nepozná túto skladbu asi nepochádza z planéty Zem. Asi najznámejšia a najpopulárnejšia seriálová zvučka. Čo k nej dodať? Fantastická skladba. Výborná hudba a k seriálu perfektná. Ťažko by som vyberal lepšiu skladbu. Vizuál sa takisto vydaril. Páči sa mi striedanie rôznych scén zo seriálu pri každej postave. Pri jednotlivých sériach aj obmeny a ak sa nemýlim tak aj pri niektorých epizódach. Je to typ zvučky, ktorú sa neoplatí prepínať a pozrieť si ju 236 krát. Takisto som vďačný za predĺženú (kompletnú/celú) verziu. Veľmi rád si ju púšťam. Videoklip k nej sa takisto vydaril a svoje úlohy si v ňom zahrali herci zo seriálu. Za mňa 10/10.

La.Volpe: Vlastně ani nedovedu na prstech svých rukou spočítat, kolikrát jsem viděl seriál Přátelé. Tudíž je i velmi komplikované dopídit se čísla, kolikrát jsem znělku viděl a slyšel. Možná by to numero mohlo být čtyřciferné. Ale vím, že mě tahle znělka nikdy neomrzela a zřejmě ani nikdy neomrzí. A k tomu všemu je tu ten dokonalý text, který se k Přátelům skvěle hodí.

Pajky: Tohle je naprostá legenda mezi hudebními znělkami u seriálů. I člověk, který seriál nezná (tím chci říct nesledoval), ví, kam to zařadit. Mně ta písnička i po tolika letech strašně moc baví tou energií. Navíc vím, že potom, co ji uslyším, mě čeká dvacet minut zábavy. Už dřív jsem o tom trochu četl a dovedete si představit, že by se vám u Přátel vybavovala písnička Shiny Happy People od R.E.M.? To měla být původní znělka, jenže teď už to navždy bude I'll Be There For You.

Přetáčeli jste znělku? Nebo jste patřili k těm, co si ji bez ohledu na to, kolikrát ji slyšeli, s radostí pustili opět?

Další díly seriálu

Slyšte, slyšte: Hudba v seriálech (8. 2. 2015)
Slyšte, slyšte: The Mentalist (6. 3. 2015)
Slyšte, slyšte: Game Of Thrones (Hra o Trůny) (12. 4. 2015)

... odkryj další díly seriálu

Slyšte, slyšte: Fringe (Hranice nemožného) (30. 4. 2015)
Slyšte, slyšte: The Simpsons (Simpsonovi) (17. 6. 2015)
Slyšte, slyšte: The Last Ship (9. 7. 2015)
Slyšte, Slyšte: Pokémon (13. 8. 2015)
Slyšte, slyšte: Fargo (18. 9. 2015)
Slyšte, slyšte: American Horror Story (11. 10. 2015)
Slyšte, slyšte: Nejvýznamnější mise NASA (22. 11. 2015)
Slyšte, slyšte: Firefly (20. 12. 2015)
Slyšte, slyšte: Vikings (29. 1. 2016)
Slyšte, slyšte: The X Files (21. 2. 2016)
Slyšte, slyšte: Bylo nás pět (20. 3. 2016)
Slyšte, slyšte: Daredevil (17. 4. 2016)
Slyšte, slyšte: Sons of Anarchy (13. 6. 2016)
Slyšte, slyšte: Penny Dreadful (21. 7. 2016)
Slyšte, slyšte: Futurama (18. 8. 2016)
Slyšte, slyšte: Banshee (11. 10. 2016)
Slyšte, slyšte: Castle (21. 11. 2016)
Slyšte, slyšte: The Leftovers (15. 12. 2016)
Slyšte, slyšte: Person of Interest (15. 1. 2017)
Slyšte, slyšte: Black Sails (10. 2. 2017)
Slyšte, slyšte: Stranger Things (24. 3. 2017)
Slyšte, slyšte: House M.D. (14. 4. 2017)
Slyšte, slyšte: Grey's Anatomy (Chirurgové) (8. 5. 2017)
Slyšte, slyšte: Westworld (18. 6. 2017)
Slyšte, slyšte: Supernatural (Lovci duchů) (10. 8. 2017)
Slyšte, slyšte: Friends (Přátelé) (právě čteš)
Slyšte, slyšte: Doctor Who (Pán času) (19. 11. 2017)
Slyšte, slyšte: The Walking Dead (Živí mrtví) (15. 12. 2017)
Slyšte, slyšte: Xena: Warrior Princess (Xena) (23. 1. 2018)
Slyšte, slyšte: Narcos (21. 2. 2018)

Slyšte, slyšte: Carnivàle (22. 3. 2018)
Slyšte, slyšte: Unbreakable Kimmy Schmidt (14. 4. 2018)
Slyšte, slyšte: Cold Case (Odložené případy) (11. 6. 2018)
Slyšte, slyšte: MacGyver (18. 8. 2018)
Slyšte, slyšte: Torchwood (21. 10. 2018)
Slyšte, slyšte: True Detective (Temný případ) (25. 11. 2018)
Slyšte, slyšte: A Discovery Of Witches (Čas čarodějnic) (15. 12. 2018)

Líbilo se? Tak nám o tom dej vědět!
phoboska
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

STOUPA
před 72 týdny
Geniální znělka k super seriálu.
Lollie
před 71 týdny
Zvučky ktoré nikdy neskipujem: 1) Friends 2)...
milosh
před 71 týdny
Souhlasím, že tahle znělka je legenda, kde se povedlo snad všechno. Při...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY